Mevlana ve Hacı Bektaş Veli

Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi birşey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli’nin dergahına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergahlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektaş Veli’ye anlatır ve Hacı Bektas Veli helal değildir diye bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam mevlevi dergahına gider ve aynı durumu Mevlana’ya anlatır. Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli’ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana’ya bunun sebebini sorar.

Mevlana şöyle der: – Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş Dergahı’na geri gider ve Hacı Bektaş Veli’ye, Mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaş Veli’ye sorar.

Hacı Bektaş da şöyle der: – Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.


Mevlana ve Hacı Bektaş Veli” hakkında 16 yorum

 1. bence müriş olmuş ellerinize saglık öğretmenim bunu çok sevecek ve bi arkadaş yoruma yazmışki insanları yanlış bilgilendirmeyi yanlış bilgilendirmiyo :)

 2. baybars adlı arkadaşı dışlamayın tamam yanlış bilgi veriyo başka bi dünyada yaşıyo :) ama oda öğrenmiş oldu..ha ayrıca Hacı bektaşın ölüm tarihi belli ama doğum tarihi belli değil yani o gazi arşivi yanlış :)

 3. Haci Bektasi Velinin ogrencisi Kul Hasandir, Kul Hasanin Ogrencisi ise Semstir, Mevlanada Sems’ten etkilenmistir yukarda baybars adli arkadasin verdigi tarihler bu donguye uymamaktadir dolayisiyla ayni tarih araligindada yasamis olabilirler onun icin kimse bu konuda bilmeden yorum yapmamali
  onemli olan bu yazidaki kavramin iki ayri dusunce tarzi arasindaki hos goru ve birbirine olan saygisidir

 4. mevlana ve hacı bektaş aynı zamanlarda yaşamamıştır. uydurma bir olay.
  Mevlana Muhammed Celaleddin-i Rumi (1207 – 1273)
  Hacı Bektaş-ı Veli (1281 – 1338)
  yani hacı bektaş mevlana öldükten 8 sene sonra doğmuştur.

 5. bu iki ünlü düşünürün aynı dönemde yaşamadığı rivayet ediliyor bu konu hakkında bilgisi olan varmı?yazı gerçekten çok güzel ama gereçekliği de önemli benim için…

 6. ben bu yazıyı çok beğendim
  umarım her okuyan kişi mesajı almıştır.
  ama bunu da eklemeliyimki dünyanın bu günkü durumunda öyle konulara yer kalmamış.”hamdım,piştim,ama yanamadım.”

Bir Cevap Yazın