2007 Seçim Listeleri


Are you on the list? diye soruyoruz. Fakat bu sefer Heroes’tan bahsetmiyoruz. Hepimizin bildiği üzere 2007 senesi, dünya üzerindeki birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de seçim yılı olarak geçecek. Önce takip edeceğimiz bir Cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak. Sonra bizlerin oylarıyla 4 Kasım’da gerçekleşecek parti seçimleri yaşanacak. Üzerinde durmak istediğimiz konu yeni oluşturulan seçim listeleri. Bu yıl ki seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 43 milyon seçmen TC Kimlik numarasına göre sisteme kaydedildi. Buna göre teknolojinin de yardımıyla mükerrer oy, parmak boyama gibi unsurlar ortadan kaldırılmak isteniyor.

Yeni sisteme göre, bilgilerin güncellenmesi amacıyla muhtarlıklarda askıya çıkarılan seçmen listeleri 1 Mart’a kadar askıda kalacak. Peki adınız listede mi? Kontrollerinizi muhtarlıklardan yapabilirsiniz. Bunun yanısıra YSK üzerindeki sorgulama sayfasına gidip oradan da kontrol edebilirsiniz. Böylelikle seçim döneminde hangi sandıkta ve hangi adreste oy verileceği ve kimlik bilgilerinin içeriği belirlenebilecek.

Son olarak Mürekkep.Org üzerinde sağ tarafta gördüğünüz olduğunuz seçim anketimizi hatırlatırız.


Feedback

  Comments: 3


  1. Size tavsiyem YSK’nın sitesindeki şu iki iletişim sayfasından gerekli telefonları arayarak bilgi istemenizdir:
    http://www.ysk.gov.tr/ysk/merkez.html
    http://www.ysk.gov.tr/ysk/tasra.html


  2. Bakın ben yurtdışında çalışmaktayım ve şu anda Türkiyedeyim ancak 18 inden önce geri dönmeliyim.Havaalında oy vermeyi denedim ama kayıtlı olduğum için veremedim.Bir vatandaşlık görevi olarak oyumu kullanmak istiyorum bunun için ne yapabilirim.Bana yardımcı olabilirmisiniz.

    Saygılarımla


  3. Sadece seçmen numarası ile oy kullanabilirmiyiz acaba, benim sçemen kaydım nerede kaldı bilmiyorum çünkü. internetten numarama ve yerine bakıp kullanacağım artık.

Your feedback