Ağ Etkinliklerinde Ubuntu Farkı


Daha önceden Wine ve Cedega sayesinde gnu/linux üzerinde Counter-Strike ve NFS Carbon oynamıştım. Çok sık oyun oynayan biri değilimdir. Fakat geçen hafta bir Ağ Partisine ev sahipliği yaptım. Plan ve hazırlık olmadan başlayan organizasyon da, 3 Windows XP 1 Windows Vista ve benim Ubuntum vardı.  Amacımız Age Of Empires ile geceye başlamak ve Counter Strike ile günü noktalamaktı.

Ben hemen Play on Linux ve Cedega yazılımlarını indirip hazır ettim bilgisayarımda. Fakat indirdiğimiz oyun yüklenebilen bir oyun değildi, doğal olarak Cedega ve Play on Linux yazılımları pek yardımcı olmadı bana. Hemen forumlara ve Google ‘a danıştım, aradım taradım ama pek istediğim sonucu bulamadım. Tesadüfen masaüstümde duran exe dosyasına 2 kez tıkladım ve ekstra hiç bir işlem yapmadan Age Of Empires ‘a girdim. Wine ‘in yeni sürümü ve Ubuntu ‘nun kullanıcı kolaylıklarından haberdar bir kişi olsam bile bu kadar zahmetsiz bir Windows uygulamasını açabilmek çok şaşırttı beni.

Ardından aynı işlemi Counter Strike 1.5 ile de denedim ve aynı sonuç, .exe dosyasına tıklamak yetiyor.

Performansa gelince donanımsal olarak en iyi bilgisayar benimki değildi ancak sunucu olarak hep benimkini kullandık :) Hiç takılmadan çok rahat ve güzel bir oyun performansı verdi.

Gün sonunda Vista’yı Age of Empires’a sokamadığımız için sadece Counter oynamak ile yetindik :)  Bu arada Vista’da Counter oynamayı başarmakta bir hayli stresli bir işlemmiş, onu öğrendim.

Eğer hala sırf oyun için sabit disklerinizin bir bölümünü XP’ye ayırıyorsanız ya da bu yüzden Gnu/Linux’a geçemiyorsanız, 1 kere daha düşünüp Ubuntu’yu bir deneyin derim.


Feedback

  Comments: 4


 1. KnightOnline , PvP versyonu. 2D counter Strike denedim ve sonuç aynı berbat !!

  Ubuntu server kurmaktan başka işe yaramaz bana kalırsa..

  Aslına bakarsanız ubuntunun herşeyi güzel (donanımları kendi bulması vs…) fakat directx ve 3d teknolojisinde yaşanan sorunlar işi bozuyor.

  2D CS bile oynayamadım. Aşırı bir lag var…

  Cevap gelirse mail atarsınız :)


 2. Linux’u tanıtmak için örnek vereceğim insanlardansınız artık:D


 3. Ubuntu ve mutlu son :)


 4. ubuntuda neredeyse bir çok şey mümkün.. ben bir tek tabletimi tanıtamadım o kadar… donanımları nerdeyse sorunsuzca tanıyor.. bazen aksilik çıkmıyor mu.. evet çıkıyor.. o windowsta da oluyor.. az önce yüklü olan bir danınımı bir daha yükle dedi windows.. hata verdi felan… her sistem de olabilir bu… windows da iyi bir sistem… son kullanıcıya hitap eden en güzel sistem hala.. ama ubuntuyuda insalar biraz öğrense (linux’u) ve kurcalasalar çok şey keşfedecekler.. üstelik ücretsiz.. hard diskinizin bir bölümünde de ubuntu olacak… tamam işte… bende wine üzerinde bi çok şey çalıştırabiliyorum… fakat sizin dediğiniz oyunları hiç denememiştim… çalıştırabilenleri duydum.. ama bu kadar kolay olduğunu hiç tahmin etmezdim :) bence ubuntu gerçekten çok güzel bir sistem… linux’u son kullanıcı için hep geliştirirler umarım… microsoftun tekelini yıkmak lazım… o da böyle güzel, çekici yazılar yazan kişilerle olacak elbet… sizin gibi.. elinize sağlık…

Your feedback