Archlinux 0.8 Voodoo Duyuruldu


Dün indirdim ve kurdum. Kurulumla ilgili bazı değişiklikler var. Ama kullanıcı tarafını pek etkilemiyor. Daha doğrusu kullanıcının yapması gerekenler konusunda hwdetect kolaylığını yerleştiriyor. Hwdetect tüm kuruluma girmiş artık. Yani base paketler yüklendikten sonra sistem konfigürasyonu (rc.conf,fstab,mkinitcpio vs..) kısmından önce hwdetect devreye giriyor. Sistem ile ilgili sorular soruyor. Bundan sonra /etc/rc.conf kısmına girdiğinizde MODULES=(…) satırına bir bakıyorsunuz sizin için donanımınızda tespit edilen ama hwdetect tarafından otomatik yüklenmeyecek modülleri eklemiş. Bunun yanısıra /etc/mkinitcpio.conf içerisinde otomatik modül ve hook yönetimini görüyoruz. Kurulumda locale.gen ayarlanabiliyor. Kernel 2.4 ile ilgili herşey tamamen kaldırılmış.

Root şifresi kurulumdan sonra belirlenmiyor artık. Sistem konfigürasyonu ayarlama kısmında Root şifresi belirleme alanı koymuşlar. Oradan belirliyorsunuz. Base install bittikten sonra root şifresiyle açıp gene bildik yolla user ekliyorsunuz. Yeni iso ile kurulum sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Haber duyurusu : http://www.archlinux.org/news/305/

Lapis forum üzerindeki başlığa buradan bakabilirsiniz. Ayrıca yakın zamanda kurulum ayrıntılarıyla Lapis Wiki üzerindeki Archlinux Belgeleri de güncellenecektir.

Tahminimce Archlinux’un 1 Nisan şakası :)

Archlinux 5 yıl boyunca Arch olarak anıldıktan sonra bugün itibariyle ismini Arklinux olarak değiştirdi. Bu değişikliğin nedeni olarak, geçen zaman içerisinde, insanların Archlinux ile Arklinux’u isim benzerliği ve telaffuzundan dolayı karıştırmaları gösteriliyor.

http://www.archlinux.org/news/307/


Feedback

  Comments: 3


  1. Haber üzerine bakmıştım. Herhangi birşey yoktu. Görülen o ki Arklinux da iade-i nisan şakası yapmış. İnanılırlık açısından Arch’ın logoyu da Ark olarak değiştirdiğini hatırlatırım. :)


  2. http://www.arklinux.org adresine bakın isterseniz güzel nisan şakası olmuş :)


  3. 1 nisan şakası ise çok güzel olmuş :) Ayrıca Rolling Dağıtımı olması yüzünden, zaten otomatik olarak son sürümü kullandığımızdan terfi etmek gibi bir derdimiz yok Archlinux kullanıcıları olarak. Fakat yeniden kurmak isteyenler elbette bu cd’yi indirmeleri gerekecek.

Your feedback