Archlinux Sürüm Duyuru Şekli Değişiyor


1 Nisan itibariyle bahsettiğimiz üzere Archlinux 0.8 duyuruldu. Aynı zamanda Archlinux ana sayfasında bekleyen olarak Archlinux 1.0 “Duke Nukem” şeklinde bir ibare görmüştük. Bunun da 1 Nisan’a ait bir şaka olduğu anlaşıldı. Bu vesileyle Archlinux yeni sürüm duyuru şeklini değiştirdiğini de duyurmuş oldu. Buna göre “Duke Nukem” diye bir kod adı hiç olmayacak. Hatta 1.0 sürüm de hiç olmayacak. Arhlinux bundan sonra her yeni çekirdek için yeni bir iso çıkarmayı düşünüyor. İlgili kernele ait olarak çıkacak sürüm o dönemin yıl ve ay numarasına göre kodlanacak.

Örnek vermek gerekirse, 2.6.22 kernel sürümü duyurulduğunda ve Arch bunu stabil şekilde current deposuna koyduğunda bununla ilgili bir iso çıkaracak. Eğer bu 2007 Nisan ayında çıkacaksa sürüm numarası “Arch 200704” şeklinde olacak. Böylelikle devamlı sistemini güncelleyen ve bu şekilde zamana uyumlu kalan kullanıcılar dışında mevcut isoların eski kaldığına dair şikayet eden kullanıcı pek kalmayacak gibi gözüküyor. Her zaman devamlı güncel çekirdek sürümüyle ilgili iso sunucuda hazır bulunacak.

Haber : New Release Schedule


Feedback

  Comments: 2


  1. Rolling sistem nedeniyle mevcut isoların gerçekten pek bir anlamı kalmıyordu. Onun yerine zaten ftp install yapıyorduk. Yeni kurulum düşünüldüğünde özellikle kotalı internet kullanan ve yeni kurulum yapacak olanlar için çok iyi olduğunu düşünüyorum. Yoksa bizim için gene Pacman -Suy :)


  2. İyi olmuş bu şekilde daha güncel bir şekilde ArchLinux arşivi yapabileceğim ama tek sorunum sanırım sürekli güncellenen Kernel’ler ile çıkacak iso dosyasını çekecek CD sayısıdır. Tahminimce normalden fazla sayıda CD harcayacağım ama olsun önemli değil. :)

    Bu arada sürüm isimleri yerine de bu şekilde bir tasnifleme iyi olmuş zira elimdeki arşivi bu şekilde güncellik sırasına koymak daha kolay olur. Bir de uzun süre Debiab kullanmış bir kişiye Debian Sarge’ın Debian Woody’den daha yeni bir sürüm olduğunu anlatıncaya kadar göbeğim çatlamıştı. Belki bir daha böyle saçma bir kanıtlama girişiminde bulunmamı da engeller bu yeni sürüm duyuru şekli :)

Your feedback