Battlestar Galactica


Sezon içerisinde izlemekte olduğum Lost, Heroes, Prison Break gibi diziler, finallerini yaptıktan sonra malum yaz süresince bir boşluk söz konusu oldu. Ben de bu boşluğu doldurmak için kışın bir türlü vakit bulup başlayamadığım (en baştan başlayacağım için geniş bir ara bekliyordum) Battlestar Galactica’ya nihayet başlamış bulunuyorum. An itibariyle ikinci sezonu muhteşem bir finalle bitirdim. Üçüncü sezona önümüzdeki hafta başlayacağım. Peki Battlestar Galactica nedir? Ya da onu diğer dizilerden, yapımlardan ayıran unsurlar nelerdir? Henüz 2 sezon BSG izlemiş biri olarak farklı bulduğum kısımlarına değinmek istiyorum.

Battlestar Galactica ilk olarak 1978 yılında “Saga of a Star World” isimli bölümle izleyenlere merhaba demiş. Bu başlangıç serisi BSG geçmişinde TOS (The Original Series) şeklinde ifade ediliyor ve 21 bölüm sürüyor. Bu serinin iptalinden sonra “Galactica 1980” duyuruluyor. Buna da TNS (The New Series) diyorlar. Ancak toplam 10 bölüm sürüyor. Nihayetinde 2003 yılında Battlestar Galactica RDM (Re-imagined) olarak Sci-Fi kanalında miniseries şeklinde gösterilmeye başlanıyor. Ve bu miniseries devamında 2005 yılının Ocak ayında birinci sezonu gösterilmeye başlıyor. O tarihten bugüne kadar 3 sezon devam eden Battlestar Galactica’nın 4. sezonu 2008 yılının Ocak ayında başlayacak.

Savaşyıldızı Galactica konu olarak 49.500 küsur insanın cylonlardan kaçışını ve atalarının yaşadıklarını düşündükleri, Dünya denen yeri bulmaya çalışmalarını anlatıyor. Dizi yapımcılarını gerçekten kutlamak gerek. Gözünüzün içine teknolojik öğeleri sokmak yerine (ki cylonlardan, androidlerden bahsediyoruz) size insanlığınızı sorgulatıyor. İnsan ırkına ilişkin 49 bin küsur kişi kaldığını düşünürsek, dizi içerisinde yaşanan ilişkilerin boyutu da buna göre çok daha derin şekilleniyor. Hatta bu ilişkiler sadece insanlar arasında değil, gelişmiş cylon teknolojisine göre artık neredeyse bir insanın yaşayabileceği tüm duyguları yaşayabilen insanlaşmış cylonları oluşturuyor. Konu kendi ırkınızın sona ermesi olunca o kadar içine giriyorsunuz ki, kimi zaman Amiral Adama’nın yanında Galactica güvertesinde kimi zaman Starbuck ile bir viper’ın içerisinde cylon avında oluyorsunuz.

Bu yüzden sadece bilim kurgu dizisi demek gerçekten çok zor. Günümüz dünyasında “İnsan” olgusunun yarattığı karmaşıklığı ve ortaya çıkan her türlü insana özgü ikilemi o kadar güzel yaşatıyor ki… Anlatılmaz yaşanır durumlardan olduğu için bu dizinin bana yaşattıklarını daha fazla kelimelere dökemeyeceğim. Benim gibi izlemeyenleriniz varsa indirin ve en baştan izlemeye koyulun. Birinci sezon ortalarında iyice ısınmaya başlayıp birinci sezon finalini gördükten sonra bir daha bırakamayacaksınız. İyi avlar :)


Feedback

  Comments: 6


 1. Şimdi düşündüm meselede bir gariplik var. Bu Cylonlar doğup büyüyorsa Cylonlar neden “dünyayı bulmak için binlerce yıl bekleyebiliriz” diyorlar? Yaşlanma oluyor mu olmuyor mu? Oluyorsa nasıl ölmeden bin yıl bekleyecekler :D
  Mesela Şef, çocukluğundan falan bahsediyordu bir yerlerde, adamlar çocukluklarını hatırlıyorlar, kırma değiller hem de bunlar, has Cylon :) Bizim meşhur 7’lide neden böyle bir şey söz konusu değil? Mesele şu sanırım sadece çocukluk yaşadıklarını sanıyorlar? Peki madem böyle düşünüyorum, o zaman yaşlılığa gerek yok diyesi geliyor insanın ancak ya Saul ne oluyor o zaman, hehe. Adam 20 senedir Adama ile beraber :D Mutlaka yaşlanması lazım yoksa fark edilirdi. Bu noktada kafam acayip karıştı.

  Son Cylonun kim olduğuna gelince. Şimdi bu 4lü müziği duydu, demek ki son Cylon Galacticada değildi. Bu durumda ihtimaller daralıyor. Örneğin Adama olamaz, o olmazsa zaten oğlu da olamaz hehe. Hatta çocuğu olanlar hiç Cylon olamaz zira Hera ilk kırma Cylon. Bir Cylonun da Cylondan çocuğu olmadığına göre :D Oluyor mu acaba hehe.

  İşte geriye kalanlar.
  a.Laura Roslin (Kendi gemisinde)
  b.Gauis Baltar (Gemiden çıkarttılar sanırım apar topar)
  c.Starbuck (Nerede olduğu zaten meçhul)

  Ya da kasten 5. cylonu aktif hale getirmediler ve hala geminin içinde. Ancak büyük sürpriz olması açısından yukarıda 3 isimden biridir diye düşünmekteyim. Senaristler Baltar üstüne çok gittikleri için o olamaz diye bir kanaat gelişti bende. Ya Starbuck ya da Roslin :D

  Dizi fevkalade güzel de insan bunlara takılmadan edemiyor.

  Not: Lost getirdi beni bu hale Lost, bütün suçlu o :D


 2. Ehehe, o zaman yandı insan ırkı aynen dediğin gibi. Şimdi eğer durum böyleyse olay komikleşir zira ortaya bir çok melez Cylon çıkacak demektir. Bknz: yarı Cylon, Lee Adama :D


 3. Kulübe hoşgeldin :) 2. sezonun dumur finalinden sonra 3. sezon finali, yaklaşımı açısından biraz daha ağır gelse de güzel bitti. Starbuck’ın o viperdan kurtulmasını ya cylon olması ya da dünyayı bulduğu zaman başka insan kavimiyle karşılaşması anlatabilir gibime geliyor. Ama katılıyorum benimde aklımdan 5. cylonun o olduğu geçiyor. Eğer daha bomba olacaksa o da Komutan Adama olur ki o zaman insan ırkının vay haline :)


 4. Evet nihayet 3 sezonu da bitirdim. Obarey ne sezon sonuydu o öyle :) Şimdi dizi hakkında uzun uzadıya yorum yapardım ancak Alper (ve Fatih) çok güzel açıklamış , pek gerek görmüyorum. Fakat cidden insana insanlığını sorgulatan türden bir dizi, inanılmaz keyif aldım izlerken.

  ############### Spoiler ####################
  Aha da sorum; 5. Cylon kim :D
  Açıklanan 4 kişiden 3’ü beni oldukça şaşırttı, şimdi 5. Cylon’un Starbuck olduğunu düşünmekteyim :D
  ############### Spoiler ####################


 5. Bir arkadaşımla konuştumda elinde 1978 yılında yayınlananlar dahil bu yeni sezonları da mevcutmuş :D
  Sanırım takip edeceğim dizi belli oldu. Hele hele Alper’in bu anlatımından, Fatih’in desteklemesinden sonra.


 6. Good hunting …

  Gerçekten çok mükemmel bir dizi. Bilim kurguyu sadece bir araç olarak kullanıyor diyebiliriz. Kurgusu hele çok daha mükemmel. Star-Trek,Stargate gibi sadece bilim kurgu yok için içinde, daha derinleşmiş bir drama var aslında. Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Karçırmayın derim. Ben 3 sezonu da izledim, 4 sezonu iple çekiyorum. (Not yaz için ben Stargate ve Entourage dizilerini izlemeye başlayacağım). Herkese iyi seyirler :)

Your feedback