Bir Lost Teorisi


Güncelleme : Eğer Lost 5. sezon finalini izlediyseniz Lost 5. sezon final yorumları‘na buradan bakabilirsiniz.

Evet, nette gezen teoriler gibi haritalarla bezenmiş mükemmel bir teori değil belki ama harika olarak adlandırabileceğim 3. sezonun 16. bölümünü izledikten sonra aklımda oluşanları paylaşmak istiyorum. Çünkü düşündükçe daha da mantıklı geliyor.

Buradan sonrası Lost’un 3. sezonunu ya da 3. sezon 16. bölümünü izlememiş olanlar için ciddi spoiler içermektedir.

Bu bölümde gördüğümüz şeylerden birisi, uçak düştüğünde Ben ve Juliet, Mikhail’in yanına gidiyorlar. Uçakla ilgili bilgi alıyorlar. Ben “Uçaktakiler hakkında bilgi istiyorum” diyor. Buradan çıkaracağımız uçakla ve düşüşüyle ilgili Others’ın bir planı yok gibi gözüküyor. Yani tamamen Desmond’ın rakamları geç girmesinden dolayı oluşan manyetik akımdan dolayı uçak düşüyor.

3. sezonun başlarındaki bölümlerden birinde Juliet’in elinde dosyalar, Jack’in tüm geçmişini biliyor. Babasının otopsi raporundan tutun, eşi Sarah’a ve okul derecelerine kadar tüm bilgiler mevcut. Yukarıya göre anladığımız, bunlar Mikhail ile sağlanan bilgiler? Belirli evraklar, babasının otopsi raporu falan olabilir belki ama öyle değil bence. Çünkü bana göre 3 sezon 16. bölümdeki en önemli ipucunu vermezlerdi.

16. bölümde ormanda Juliet işaretli ağacın önünde Claire’e götürmek üzere önceden ayarlanmış serumları alıyor. Sayid ile Sawyer kendisini takip etmiş. Amaçları Juliet’i konuşturmak ve birşeyler öğrenmek. O sırada Juliet önce Sayid’e “Yaptığın işkenceleri biliyoruz. Onların hepsini anlatmamı istemezsin” diyor. Akabinde Sawyer’ın yüzüne bakarak “Öldürdüğün adamı biliyorum” diyor. Flashbacklerde görmüştük bunu. Uçağa binmeden önceki akşam Sawyer adamı öldürüyordu. Uçak düştüğünde Mikhail ile edinilen bilgilerde bu olabilir mi? Bunun bir evrak ya da herhangi bir şekilde bilinebilir bir tarafı var mıdır? O sırada çöp konteynırının orada sadece Sawyer ve adam vardı. Yani hiçbir şekilde edinilecek bir bilgi değil. O zaman nedir?

3. sezon 8. bölüm. Zaten bu sezonun 16. bölüm ile birlikte neredeyse en iyi bölümü. Desmond ile bir geçmiş bir gelecek gittiğimiz bölüm. Bu durumu ancak bu bölümle beraber düşündüğümüzde açıklayabilir hale geldim. Bana göre Others üyeleri zaman bükülmesi olayını gerçekleştirebiliyorlar. Böylelikle istedikleri zamana ve ortama gidebiliyorlar. Bunu vermeselerdi böyle düşünmeyebilirdik ama 8. bölümde tüm detayıyla verdiler. Hatta ve hatta flashbacklerini gördüğümüz olaylar Others diye tabir ettiğimiz insanların o zamana gittikleri anlarda gördükleri görüntüleri ifade ediyor. Biz de aslında Others’ın bu insanların geçmişlerine gittikleri görüntüleri flashback olarak izliyoruz. Tabi zaman konusu Others’ın yaptıklarından sadece biri.

Bakalım ilerleyen bölümler bu tezi doğrular nitelikte olacak mı? Ya da bizi neler bekliyor? Siz de yorumlarınızla Lost’un şu an geldiği noktayla ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.


Feedback

  Comments: 3


 1. Ama yanılmıyorsam kamera arkası ekibi filmde doğa üstü olayların olmadığını hepsinin mantıklı bir açıklaması olduğunu söylüyorlardı.


 2. Çabuk iyileşmeler olarak değerlendirmek pek mantıklı gelmedi. Çünkü daha ilk bölümde paralyze olmuş bir John Locke yürümeye başlıyor. Belki kutup ayısı ve 2. sezon başında görülen dharma logolu köpekbalığını araştırma için adaya getirdiklerini söyleyebiliriz. Ama kanser olan Rose iyileşti. Bu çabuk iyileşmeden daha öte bir durum. Aslında bu da açıklandı. Ada; kanser türü organizmaları bir tehdit sayıyor. Bu yüzden insanların iyileştiğini söylediler. Tabi diğer bir taraftan bir bayanın hamile kalması ve çocuk taşıması durumunu da ada tehdit unsuru olarak algılıyor. Juliet’in adadaki araştırma nedenlerinden birisi de bu. Tüm bunlara rağmen adada doğduğunu ısrarla tekrarlayan Ben omurilik kanseri olabiliyor. Zaten Locke’u adanın iyileştirmesine karşılık kendinin kanser olması durumuna Ben’in çok şaşırdığı belliydi. Bakalım Locke ile nereye gittiler. Dizinin son iki bölümü Ben’in flashbackleri ile geçecekmiş. Bu arada DanielleRrousseau gerçekten Alex’i adada doğurduysa neden ölmedi?
  Geçen sene 2. sezon finalinden önce aslında dünyanın sonunun geldiği, sadece kalanın ada olduğu teorileri ortalıkta geziyordu. Taa ki 2. sezonun son sahnesinde karlar içinde istasyondaki adamları ve penelopeyi gösterene kadar. Sonrasında gerçek hayatla bağlantısı ortaya çıkıp tüm teoriler çürümüştü. Dizi lost olunca bu da çürümesi muhtemel bir teori. Bakalım ilerleyen bölümler ne gösterecek.

  {spoiler}

  17. bölümde rahibin masasındaki resimde, 8. bölümde Desmondoyla konuşan Matriks teyze vardı. Bakalım paraşütle gelen Ronaldinho kılıklı :) kızdan ne çıkacak

  {/spoiler}


 3. Öncelikle şunu söyleyeyim, bu yorumu yazabilmek için 16ncı bölümü izlemeyi bekledim :) Çünkü bir bölümü izlemeden o ilerki bölümler hakkında değil bir şeyler okumak, arkadaşlarla konuşmuyorum bile :D

  Dediğin gibi diğerlerinin bildikleri konular öyle belgelerle takip edilebilecek konular değil fakaat bence dizide zamanda bükülme gibi bir olay yok. Aslına bakarsan siyah bulut dışında filmde gerçekötesi bir durum da yok tabi çabuk iyileşmeleri vs. saymazsak. Bu sebeple her şeyin ilerde gerçekçi bir açıklaması olacağını düşünüyorum.

  Şu da var ki bazı konulara mantıklı bir yorum bile getiremiyorum. Siyah bulut, kutup ayısı, Desmond’ın geleceği görmesi, insanların birbirini sırf gizemi saklamak için öldürebilmesi ve daha niceleri gibi…

  Şimdi 17nci bölümü indiriyorum, bakalım ne olacak ;)

Your feedback