Das Keyboard: Harfleri olmayan klavye


Das Keyboard alışageldiğimiz klavyelerden çok farklı bir tasarıma sahip. Klavyenin üzerinde hiç bir harf ya da sembol yok. Tamamen siyaha bürünmüş bir kaplamayla geliyor. Bunu görünce, buradaki mantığının ne olduğunu ilk başta anlamak zor oluyor tabi.

Daniel Guermeur, Açık-Kaynak felsefesi üzerine kurulu olan Metadot şirketinin kurucusu, piyasaya harflerden ve sayılardan tamamen arındırılımış bir klavye sunmaya karar veriyor. İyi bir pazarlama tekniği mi, yoksa altında bir neden yatıyor mu ?

Daniel Guermeur‘e göre Das Keyboard ile çok daha hızlı yazabilir ve verimli çalışabilirsiniz. Kendi edindiği tecrübelere dayanarak, klavye üzerinde harflerin dikkatini dağıtını ve öğrenme potansiyelini de azaltığını öğrenmiş. Örnek olarak kendi sitesinde Piano’yu göstermiş. Piano çalan kişiler, Piano üzerinde herhangi bir sembol olmadam çok mükemmel bir şekilde çalışabiliyorlar, çünkü insan beyni bunu daha iyi algılayabiliyor ve anlıyormuş. Ayrıca Das Keyboard özel kılan başka bir özellik ise her tuşun tabanının tamamen altın ile kaplı olması. Bu sayede ömür boyu garanti sağlanabiliyor. Normal klavyeler 15.000.000 tıklamaya dayanabiliyorsa, Das Keyboard 50.000.000 tıklamaya dayanabiliyor. Ayrıca tıklamalar çok güzel ses de veriyormuş(hakkaten vardır öyle klayvelere böyle takır takır yazmak ister insan çıkartığı ses yüzünden).

Das Keyboard’ı 89 euro’ya sipariş verebilirsiniz. Bu fiyata değer mi o da ayrı bir tartışma konusu :)

[bknz.]


Feedback

  Comments: 3


  1. bence cok ilgi cekici bir klavye. pazarlama teknigi olarak düsünürsek bence cok iyi satar ama tabii ki kisiden kisiye fark var. zoru sevenlerin ilgisini cekecektir…


  2. Aslında bunu ilk gördüğümde aklıma ilk gelen Q ve F klavye olayı idi. Yani her türlü klavye geçişi bununla çok kolay yapılabilirdi. Kafama yattı biraz, fakat fiyat pazarlama yüzünden çok pahalı. Öyle bir artısı da yok onun dışında.


  3. Aslına bakılırsa güzel bir pazarlama tekniği ancak ne kadar ticari kazanç getireceği bilinmez. Benim gibi F klavye on parmak yazanlar için fazla bir sorun teşkil etmeyecek bir klavye sonuçta. Çünkü zaten klavyeye ve monitöre bakmadan yazılar yazabiliyoruz. Ne diyelim gelecekte nasıl bir başarı sağlayacağını göreceğiz.

Your feedback