Ermeni yasa tasarısı saçmalığı ve bir anket


Mutlaka gündemi takip ediyorsunuzdur, Ermeni yasa tasarısı Amerikan senatosunun dış işleri komisyonundan geçti, şimdi meclise gelmesi bekleniyor. Olayın ne kadar komik ve içler acısı olduğunu azıcık bu işlerden anlayanlar idrak ediyordur. Kimin ne düşündüğü, olayların nasıl gerçekleştiği falan önemli değil, böyle salakça bir karar bir ülkenin meclisinden geçemez, geçmemeli, aksi takdirde başkaları da farklı örneklerle aynı şeyi gerçekleştirmek ister. Örneğin, bizim meclise ABD’nin Irakta insanlık suçu işlediğine dair bir yasa tasarısı getirilebilir. Hem onlarınki güneş gibi göz önünde, tartışılacak bir yanı da yok, ancak doğru olan tutum bu değil, bu kararlar böyle alınmaz. Haliyle daha gerçekliğinin belli olup olmadığı bir durumu (benim için gerçek belli orası ayrı) bu şekilde meclisinizden geçiremezsiniz, eğer geçiriyorsanız ne için geçirdiğinizi herkes bilecektir. Amerikada olan olayların ne maksatla olduğu belli, bakalım ilerleyen süre ile neler göreceğiz. Konuya gelirsek, sevgili Mehmetin günlüğünde okuduğum anketi buraya taşımak istedim. MSNBC bir anket düzenlemiş ve bize fikirlerimizi soruyor. Anket kısaca şöyle:

Should the United States formally recognize the World War I-era killing of Armenians as genocide?
(Amerika Birleşik Devtleri 1. Dünya savaşında öldürülen ermenileri, resmi olarak katliam olarak tanımalı mı?)

Yes. Many scholars agree that the Ottoman Turks systematically killed up to 1.5 million Armenians. Other countries have recognized this as genocide. The U.S. should do the same.
(Evet. Çoğu alim, Osmanlı Türklerinin 1.5 milyon ermeniye sistematik olarak öldürdüğünü düşünüyor. Bunu soykırım olarak kabul eden başka ülkeler var, ABD’de aynısını yapmalıdır.)

(Bunu seçmelisiniz) No. Historians continue to debate whether the deaths were genocide. Besides, Turkey is too important an ally to alienate when the U.S. has troops in the Middle East.
(Hayır. Tarihçiler, bu ölümlerin soykırım olup olmadığıyla ilgili tartışmaya devam etmeliler. Bundan da önemlisi, Türkiye ABD’nin Ortadoğudaki askeri varlığı için çok öneme haiz bir müttefiği.)

I’m not sure.
(Kararsız).


Feedback

  Comments: 3


 1. Evet durum vahim, ancak ABD gibi dünya lideri konumunda görülen bir ülkenin tanıması biraz daha fazla ses getirecektir. Zira her ne kadar bu listede Avrupanın büyük ülkeleri yer alsa da asla ABD’nin getirdiği kadar ses getirmez. Sonuç olarak tasarının geçmesi büyük olasılık ancak hiç ses çıkartmamak da pek sorumlu bir davranış olmayacaktır.


 2. Sözde Ermeni soykırımını tanıyan ülkelerin 19 tane olduğunu biliyor muydunuz? Amerika’da kabul etse 20. olacak. Bence pek sorun yok, şimdiye kadar uyumuşuz bundan sonra da bırakın uyuyalım.

  İşte o 19 ülke: http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=6693&rid=4369


 3. Bence anketin soru yöntemi bile tartışmalı..
  Şununla
  “Evet. Çoğu alim, Osmanlı Türklerinin 1.5 milyon ermeniye sistematik olarak öldürdüğünü düşünüyor”
  Bunun
  “Tarihçiler, bu ölümlerin soykırım olup olmadığıyla ilgili tartışmaya devam etmeliler.”
  arasındaki farka dikkat edin.. Hangi Tarihçi kabul ediyor??
  Yusuf Amca (Halaçoğlu) açık açık konuştu. “Gelin tüm arşivlerimizi tarayın. hatta Gizli arşivlerimize bile bakın. Eğer sizin dediğiniz gibi bir katliam olduysa tamam.”
  Yok hiç bir ermeni yetkili yada tarihçi hadi onları geçtik hiç bir Batılı tarihçi gelipte bir arşivi incelemeyi gereksiz buldu :)
  Onlara göre bu katliamın tartışılması bile gereksiz..

  Bir de biz müthiş yetenekliyiz bu katliam konusunda.. Biz 1915 de ülkemizdeki yaklaşık 1 milyon ermeninin 1.5 milyonunu kestik doğradık. Yaklaşık 1.5 milyonunu sürgün ettik. 100 bin kadarı din ve milliyet(?) değiştirdi. Yaklaşık 500 bini de Türkiyede yaşamaya devam etti.

  Bizim yaptığımızı dünyada bir Almanlar yapar canım başka kiiiimse yapamaz.

Your feedback