Firefox Eklentisi: Fullerscreen


Tam ekran yapıp görev çubuğundan vazgeçmek istemeyenler için ideal

demişti Alper abi daha önce yazdığımız bir Firefox eklentisi girdisinde. Artık hem tam ekran yapabilirsiniz, hem de görev çubuğunu kullanabilirsiniz. Bu da Fullerscreen eklentisi ile mümkün. Ekranı daha da verimli kullanmak için tasarlanmış bir eklenti. Bu sayede özellikle geniş ekran(dizüstü) kullanıcıları çok rahatlayacak.

Bildiğiniz gibi F11 ile Firefox’u tam ekran yapabiliyor, ve tekrar basarak eski haline getirebiliyoruz. Fullerscreen’in mantığı da aynı. F11’e basıyorsunuz ve tam ekran oluyor. Fakat eklenti sayesinde aşağıdaki durum çubuğu da kayboluyor. Peki o zaman bu benim ne işime yarayacak diyen olabilir. İşte Fullerscreen eklentisi bu durum çubuğunu aslında yok etmiyor, aksine sadece saklıyor. Fare imleçi ile ekranın altına geldiğinize karşınıza çıkıveriyor. Ekranın en üst kısmına geldiğinizde ise sekmeler çubuğu çıkıveriyor.

Bu sefer ciddi anlamda tam ekran yapmış oluyorsunuz, çubukları da sadece görünmez oluyor, dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Ayrıca ayarlardan tam ekran sırasında görünecek olan çubukları seçebilirsiniz. Örneğin Google Toolbar gibi.

Kurmak için tıklayın


Feedback

  Comments: 4


  1. Ufak bir sorunu dışında çok kullanışlı : fullscreen modda gösterilecek toolbar’lar seçilebiliyor, ama kaydedilmiyor – fullscreen’de bookmarks toolbar’ını da göster diyemiyorsunuz yani..

    Bu sorun da çözülürse Firefox’a öntanımlı kurulması gereken eklentiler arasında yerini alacak :-) Ctrl-Tab ile birlikte tam bir verimlilik aracı, teşekkürler tanıttığınız için.


  2. Volkan ekran görüntüleri için screengrab eklentisini öneririm:

    https://www.murekkep.org/internet-sayfalarin-ekran-goruntusunu-alin-firefox-screengrab-eklentisi

    Ben yazılarımda hep bunu kullanıyorum, tüm siteyi baştan aşağıya bununla alabiliyorsun. Kesinlikle tavsiye ederim.


  3. Çok güzel bir eklenti gerçekten, şu anda bu yazıyı eklentiyi açmış bir biçimde yazıyorum. Bazen sayfaları olduğundan büyük görme ihtiyacı hissedebiliyoruz. Mesela ben bir sitenin ekran görüntüsünü alıp bunu Photoshop ve benzeri programlarda düzenleme ihtiyacını sıklıkla hissediyorum. Sanki bu eklenti onun için yapılmış. Burada bildirdiğiniz ve duyurduğunuz için teşekkürler. (Ayrıca Firefox kullananlar tab özelliği sayesinde Ctrl+Tab tuşlarını kullanarak rahatlıkla ekranı küçültmeden gezintilerine devam edebilirler)


  4. Öğleden sonra ekleyip kullandım. Tüm işlevlerini yerine getiren bir Firefox oluyor. Tam ekran gezmek daha keyifli olacak şimdi.

Your feedback