Firefox için Google Chrome Tarzı Yeni Sekme Sayfası


Firefox 3 ve önceki sürümleri dahil olmak üzere yeni sekme açtığınızda boş bir sayfa ile karşılaşırsınız. Bu durum muhtemelen firefox 3.5 ile düzelecek ve firefox yeni sekme sayfasındaki boşluk giderilecektir diye düşünüyoruz. O zamana kadar firefox için google chrome tarzında yeni sekme sayfası zenginleştirme çalışmaları devam edecektir.

Google Chrome, duyurulduğu günden bu yana hızlı olmasının yanısıra, yaratmış olduğu yeni sekme sayfası ve bu yeni sekme sayfasında gösterdiği özellikler ile ön plana çıktı. Google Chrome yeni sekme sayfasında küçük resimler halinde “en çok ziyaret edilenler“, sağ üst kısımda arama kutusu ve hemen altında son yer imleri ve yeni kapatılan sekmelerin linkleri yer alıyor.

Firefox sekmelerine chrome özelliği eklemek ve yeni sekme sayfasını bahsettiğimiz boşluktan kurtarabilmek için google toolbar 5 ve sonrası sürümleri kurduğunuzda google chrome tarzı yeni sekme sayfası elde edilebiliyor. Bunun yanısıra bu konuyla ilşkili olarak, daha önce birkaç firefox eklentisinden bahsetmiştim. Firefox yeni sekme sayfasını zenginleştirmek için desktop firefox eklentisini bunların içerisinde sayabiliriz.

Firefox Addons üzerinden edinebileceğiniz New Tab Jumpstart isimli firefox eklentisi birebir google chrome yeni sekme sayfasının şeklini alarak firefox yeni sekme sayfasına getiriyor ve bu boşluğu dolduruyor. Firefox için google chrome tarzı yeni sekme sayfası edinmek istiyorsanız, en sık ziyaret ettiğiniz sayfaların küçük resimleri, sağ üst kısımda arama kutusu, son kapattığınız sekmeler ve sık kullanılan yer imleri gibi öğeleri barındıran New Tab Jumpstart firefox eklentisi şu an için deneysel olsa da bu işlevi yerine getiriyor.


Feedback

  Comments: 6


  1. İnşallah aynı şekilde devam edeceğiz. Saolasın Serkancım.


  2. Hayır başlanılan kalitede değil, çok daha ileride :D


  3. 3 ay sonra 3 yaşına basacak mürekkep. Başladığımız kalitede devam ettirebildiysem ne mutlu bana.


  4. Asıl ben teşekkür ederim İnternet ortamında bu kadar bilgi verici, bu kadar isabetli yazılar yazdığın(ız) için.


  5. Bu ne güzel sürpriz böyle. :) Teşekkürler Serkan.


  6. Her zaman olduğu gibi Firefox’u takiptesin Alper. Bizler de ilgiyle okuyoruz bu güzel yazıları.

Your feedback