Google Android Mobil Telefonlar


Google Android cep telefonları ya da akıllı telefon olarak adlandırdığımız mobil cihazlar için bir işletim sistemidir. Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi, Dünya üzerinde birçok üretici firma tarafından tercih edilmektedir. Önde gelen mobil cihaz üreticilerden HTC, LG, Motorola ve Samsung cihazlarında Google Android işletim sistemini kullanmaktadırlar.

Eğer Android tarafından güçlendirilmiş bir işletim sistemiyle çalışan telefonların hangileri olduğunu merak ediyorsanız ve açık kaynağın mobil dünyada hangi cihazlarda yer aldığını sorgulamak istiyorsanız Google Phone Gallery tam size göre diyebiliriz. Google Phone Gallery şu an ingilizce hizmet veriyor ancak basit arayüzü ile android yüklü telefonların karşılaştırmasını ve özelliklerini kolayca yorumlayabiliyorsunuz.

Android Telefonları Karşılaştırmak

Google Phone Gallery üzerinde bulunan tüm telefonlar Google Mobil Servisler içerisinde yer alan google arama, gmail ve google maps uygulamalarını barındırıyor. Türkiye’de resmi olarak açık olmayan Android Market yüklü gelen bu telefonların bazılarını şu anda Türkiye’de satın alabilir durumdayız.

Google Phone Gallery bilgisi

Google Phone Gallery üzerinde sol tarafta “All Manufacturers” altında telefon üretici firmaları görebilirsiniz. “All Operators” seçimi yapıldığında android işletim sistemi yüklü telefonlar ile kullanılabilen turkcell, vodafone ve avea gibi mobil iletişimi sağlayan şebekelerin dünya genelinde isimlerini görebiliyoruz.

İstenilen Telefonu Bulma ve Karşılaştırma

Basit bir örnek ile gidersek Teknosa tarafından Türkiye’ye getirilen HTC Wildfire ile Vodafone’un yeni getirdiği ve şu sıralarda satışta bulunan HTC Desire modelini kıyaslamak istiyorum. Bunun için All Manufacturers kısmından HTC seçimini yapıp diğer tarafta Vodafone seçiyorum.

Orta kısımda telefon modellerini ve kısa bilgilerinizi görebilirsiniz. Google Phone Gallery bu aşamada telefonları kıyaslayabilmeniz için sağ kısımda alanlar oluşturmuş. Önce HTC Wildfire bulup yan tarafında yazan “Add to comparison” diyerek karşılaştırma alanına ekliyorum. Ardından aynı işlemi HTC Desire için yapıyorum. Bu işlemlerden sonra tek yapılması gereken “Compare selected” diyerek karşılaştırma sayfasına geçmek.

Basit bir göz geçirmeyle HTC Wildfire ile HTC Desire arasında en belirgin farkları görebiliyorum. HTC Wildfire daha yavaş ve ekranı daha küçük olmasına rağmen 8 saatlik şarjıyla HTC Desire’ı geçiyor. İki telefonun da 5.0 megapixel kamerası var. HTC Wildfire daha hafif ve iki telefonun da Android Versiyonu 2.1 gözüküyor. Arzu edilirse 3. bir telefon ekleme imkanı bulunuyor.

Android Karşılaştırma Detay Bilgileri

Android telefonlarının karşılaştırma ekranında yer alan bilgilerin başlıklarına bakacak olursak ; Android versiyonu, bağlantı, pil ömrü, depolama, hafıza, boyut, donanım, camera vs.


Feedback

  Comments: 1


  1. son zamanlarda cıkan dokunmatik ekran telefonlarda gördüğümüz şarj süresi sorunu HTC lerde de mevcut ne yazıkki tabi burda HTC telefonların sadece telefonlarının ithal edilmesi daha güclu ve daha uzun sure dayanan pillerinin halen yurtdısından getirilmesi buyuk dezavantaj tek bulabileceğiniz pil piyasada HD2 ye ait

    bu durumla birlikte turkiye piyasasında gerek işletim sistemi gerek acık kod olusu ve turk kullanım mantığına daha uygun olusu ( ücretsiz uygulamalar ) HTC yi ön plana cıkarabilir fakat şuda unutulmamalı Bizler arkdaşımda bu var bende niye yok diyip diger telefonalara yönlenerek HTC nin piyasası gerektiği kadar gelişecegine inanmıyorum

Your feedback