Google Arama Sonuç Linkleri için Kısa Url : Look.fo


Kısa url adresi edinmek ve kolayca internet adreslerini kısaltmak için servisler bulunduğunu biliyoruz. Kısa url yaratabileceğiniz servisler olarak TinyUrl, FoxyUrl ve Tini.us gibi örnekleri sayabiliriz. Bu internet adres kısaltma servisleri sayesinde uzun bulduğunuz her internet sitesinin linkini kısa url haline getirebilirsiniz.

Look.fo isimli kısa url yaratma servisi ise benzer bir işleve sahip ama sadece google arama sonuçları üzerine çalışıyor. Biraz daha detaylı değinmek gerekirse google ile yapacağınız arama sorgusuna göre, look.fo üzerinde yaratılacak kısa url linkini de belirlemiş oluyorsunuz. Yani google üzerinde aratacağınız kelime aynı zamanda kısa url linkinizin yapısını oluşturuyor olacaktır. Örnek vermek gerekirse eğer google üzerinde “murekkep” şeklinde bir anahtar kelime ile arama yapacaksam. Otomatik olarak http://look.fo/murekkep şeklinde bir kısa url adresine ulaşmış oluyorum.

Look.fo servisi üzerinden google aramasında kullanacağınız anahtar kelimeyi arama kutusuna yazarak oluşan linki edinebilirsiniz. Ya da google araması yapmak istediğiniz anahtar kelimeyi, her kelime sonrası (-) işareti koyarak kendiniz direkt oluşturabilirsiniz. Örneğin “istanbul gezilecek yerler” şeklinde bir google araması yapılmak isteniyorsa ve kısa url adresi olarak look.fo ile bu verilecekse http://look.fo/istanbul-gezilecek-yerler şeklinde google arama linki oluşturulabilir.

Özellikle harf sayısının sınırlı kullanıldığı iletişim kanallarında ve sosyal ağlarda tercih edilebilecek look.fo, anında mesajlaşma esnasında, twitter mesajı oluştururken, email yazarken ya da sms gönderirken google arama sonuçlarını kısa url ile iletmenizi sağlayacaktır.

Google arama linklerini kısa url şekline çevirmek konusunda look.fo dışında esas bakılması gereken servisin daha kapsamlı olan gog.is olduğunu bir kere daha hatırlatırız.


Feedback

  Comments: 4


 1. evet onu da ben yazmıştım :) benim dikkatimi çeken basit ve sade bir firefox eklentisi olmuştu tinyurl. dediğin gibi hem yer kaplamıyor hem de kopyalama daha kolay.

  web üzerinde ise tini hoşuma gidiyor. hem güvenli hem de linkin orjinal halini görebiliyorsun.


 2. https://www.murekkep.org/kolayca-internet-adres-kisaltma-kisa-url-icin-tinyurl-generator yazısında değinilmiş zaten :)
  Fooit ile TinyURL eklentilerini birazcık karşılaştırdım da TinyURL eklentisi daha sade ve daha pratik.

  Örneğin Fooit eklentisi bir araç çubuğu getiriyor kendisiyle beraber. Kısaltılan adresleri de doğrudan yapıştırma imkânı sunmuyor. Önce “clipboard”da kopyala demek gerekiyor.

  TinyURL eklentisi ise sadece sağ alt bölmede yer kaplıyor ve kısaltılan bağlantıları doğrudan kopyalama imkânı sunuyor.


 3. Eh foxyurl yazısı ile bunları birleştirirsek “url kısaltma için firefox eklentileri” gibi bir yazı yakındır :)


 4. Birileri de bunun için bir Firefox eklentisi yapar artık :)
  Sadece Google’a yönelik olmayan genelde kullanılabilecek bir iki eklenti mevcut örneğin:
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2805
  Daha güncel bir başkası:
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/10805

Your feedback