Google Desktop Linux Sürümünü Duyurdu


Google Desktop linux sürümünü duyurdu. Her ne kadar windows üzerindeki gibi masaüstü ekleri olmasa da mac sürümü gibi masaüstü arama motoru özelliklerinin tamamına sahip bir sürüm duyuruldu. Google Desktop, linux çalışma ortamınızda OpenOffice.org dosyaları ile beraber, HTML, PDF, PS, MAN, ve INFO dökümanlarını indeksleyebiliyor. Bunun yanısıra firefox web geçmişinizle, thunderbird ve gmail üzerindeki emaillerinizi de indeksleyebiliyor. Uzun zamandır bu şekilde bir indekslemeyi beagle ile yapabiliyorduk. Şimdi bunun üzerinde gmail maillerini de indeksleyebilen Google Desktop var.

Sistem gereksinimi olarak glibc 2.3.2+ ve gtk+ 2.2.0+ ihtiyaç duyan Google Desktop, rpm ve deb paketi olarak indirilebiliyor. Bunun dışındaki kurulumlar için Google Linux deposuna bakabilirsiniz. Kurulum betiği olarak şu iki komut kullanılabiliyor.

wget http://dl.google.com/linux/google-repo-setup.sh
bash google-repo-setup.sh

Böylelikle Google daha önce duyurmuş olduğu Google Earth ve Picasa‘dan sonra Google Desktop’u da Linux için sunmuş oldu.


Feedback

  Comments: 4


  1. Ben de kurdum denedim ubuntu üzerinde. Güzel bir şeye benziyor. Özellikle Beagle,Tracker gibi alternatifleri kullanmak istemeyenler için. Tabi Google’a güvenmeli mi, zaten tüm maillerim onların elinde, birde tüm dosyalarımın içeriğini indeksliyor gibi bir düşünceye de sahip olunabilir. Burada da biraz güven meselesi ortaya çıkıyor.

    Kötü bir yanı ise, kapalı kaynak olması, ve Alper Kanat’ın da dediği gibi programı kurma olayı. Çünkü sadece rpm ve deb dosyaları oluşturmuşlar. Herhangi bir bin dosyası yok. Sadece şu var :

    http://aur.archlinux.org/packages/google-desktop/google-desktop/

    Belki bir işe yarar.


  2. Beagle ve diğerleri bana çok kararsız geliyorlar.. Ben denemelerimde bir türlü düzgün bir indeksleme göremedim maalesef.. Ben betiği çekip denediğimde, farklı bir paket yöneticisi var gibisinden bir hata verip kurulmadı bu arada.. :) Arch’ı asla desteklemeyecek anlaşılan..


  3. http://forum.linux-sevenler.org/index.php/topic,7268.0.html sayfasındaki endişeler bana pek makul geldi. Kurma taraftarı değilim :)


  4. Ben de blogumda dedigim gibi hemen kurdum. Indexleme hala devam ediyor. Tracker kullaniyordum ve memnundum aslinda fakat simdi sanirim Gmail aramasi dolayisi ile Google Desktop kullanacagim. Zaten gadget kismi o kadar da onemli degildi benim icin.

Your feedback