Google Gears – Web Uygulamalarını Çevrimdışı Takip Edin


Google, yeni uygulaması Google Gears’ı hayata geçirdi. Beta olarak henüz çok yeni fırından çıkmış bu uygulamaya biraz yakından bakacağız. Google Gears açık kaynak kodlu bir tarayıcı eklentisi ve görevi web uygulamalarını çevrimdışı takip edebilmenizi sağlıyor. Yani web üzerindeki veriyi bilgisayarınız üzerine kaydediyor. Ve bunu sadece tarayıcınızı kullanarak yapıyor. İlk başta ne var bunda diyebilirsiniz. Şimdi ilk etapta desteklediği Google Reader’ı çevrimdışı takip edebilme özelliğini ele alalım.

Düşünün 200 ‘e yakın rss adresini Google Reader‘a eklemişsiniz. Ve okunmamış yüzlerce yazı bulunuyor. Google Gears ile bunların hepsini bilgisayarınıza kaydedip daha sonra internet bağlantısı olmayan bir yerde çevrimdışı olarak okuyabilirsiniz. Dediğim gibi şu anda Google Reader destekleniyor ama sırada olanlar gmail ve google docs. Yani yakın zamanda emailleriniz ve yazılarınızı da bu şekilde çevrimdışı izleyebilme imkanınız olacak.

Google Gears’ı anladıktan sonra sistem gereksinimlerine kısaca bakacak olursak her platformda çalıştığını söyleyebiliriz. Linux ve Mac için 423 kb boyutundaki tarayıcı eklentisini kurmak yeterli olurken, Windows için ayrı bir kurulum yapılması gerekiyor. Tarayıcı olarak Firefox 1.5 ve üstü ile IE 6 ve üstü destekleniyor. Linux için Google Toolbar kurulumunda gerekli olan şartlar Gears için de isteniyor. Ona da buradan bakabilirsiniz.

Google Gears’ın geleceği çok parlak hatta bazı yerlerde web 3.0 ‘ın başlangıcı olduğu yorumları bile var. Belki iddialı gelebilecek bir sav ama bence ileride Gears ile Wikipedia’yı offline takip edebilme olasılığını düşünmek bile ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.


Feedback

  Comments: 10


 1. Öncellikle burasının soru cevap platformu olmadığını bilerek ve özür dileyerek ve tam anlamamakla beraber ben maps.google.com adresindeki haritayı veya bulunduğum ilin lokasyonunu bilgisayarıma indirip offline olarak bakabilecekmiyim.Oluyorsa nasıl olacak.Yardım edermisiniz.Saygılar.


 2. Eh bizim de böyle bir çabamımz olmadığına göre tam besleme yapmak sorun olmasa gerek ;)


 3. Bazı site sahipleri beslemeleri bilerek kısa kesiyorlar ki siteleri ziyaret edilsin. Aslında haklı buluyorum sonuçta gelir elde etme çabası ama ne biliyim, hem haklılar hem değil :)


 4. Bak bu hiç aklıma gelmedi benim şu ana kadar, haklısın. 1-2 gün içinde kurayım bunu. Hatırlattığın iyi oldu :)


 5. Asıl ben size Full Feed eklentisini tavsiye ediyorum. :) Yazıyı bölseniz bile beslemeniz tam yayınlanıyor.


 6. Eloy kısıtlı yazılarda haklısın yapılacak bir şey yok. Mürekkep.org’da tüm yazılarda değil sadece uzun yazılarda kısaltma yapıyoruz, anasayfayı çok kaplamasın diye. Fakat dün Google Gears’in neden daha iyi olduğunu gördüm.

  Google Reader’i açtım, ve offline moduna geçtim. 2000 tane haberi kaydeti. Ardından sanki normal bir program gibi çok hızlı bir şekilde teker teker geçtim üzerinden. Diğer türlü her yeni sayfa’a 1-2sn olsa bile beklemek zorundaydım. 300’e yakın rss beslemesi takip ediyorum ve böyle düşünürsek çok zaman kazanıyorum. Denemeni tavsiye ederim.


 7. Peki mureekp.org gibi beslemeleri özet şeklinde gelen yazılarda ne olacak? Çevrimdışı yazının sadece bir kısmını okuyabileceğiz.


 8. Fatih; senin yazdığın Offline Web yazısı aklıma geliyor. Bir de Firefox 3 ile gelecek özellikler. Zaten olayın ne şekilde meyil kazandığını gösteriyor. Serkan dediklerin doğru ama ben Gears’ı internet olmayan ortam için değil de, devamlı online olmak şeklinde önemli buluyorum. Yani Gears arka planda localde topluyor. Online isen zaten sorun yok ama offline olma durumunda da o ana kadar güncel olduğunu biliyorsun. Hatta internet hatlarının hızlanması da mevcut verilerin locale atılması sürecinde Gears’ın işine yarayacaktır.


 9. Ben bu konuda daha az heyecanlıyım zira her geçen gün internet daha da yaygınlaşmakta. Eski dial-up günlerinde olsaydı (ki kendi kendimize Google’ın şu an yaptığı şeyi tarih öncesi şekillerde yapmaya çalışırdık :) ) heyecanlanabilirdim. Fakat dediğim gibi şu an tatlıcı-dondurmacıların bile (Bknz: Bolulu Hasan Usta) kablosuz internet sağladığı bir zaman dilimindeyiz ve her geçen gün internet daha çok ortamda karşımıza çıkmakta.


 10. Vallah çok büyük bir adım. Picasaweb, Gmail’i, Google Docs, Takvimi hepsini offline kullanmak ne güzel olur. Resmen yeni bir ortam oluşturuyorlar. Google bu adımla Web 3.0’e ilk adımı atmış bulunmakta. Zaten Firefox 3.0’a da bu özellik standart olarak gelecek. Önümüzdeki yıllar Web’de başka bir döneme gireceğimizin dönemi bu. Offline Web Apps cümlesini çok duyar olacağız.

Your feedback