Google yeniliklerine hız katıyor


Günümüz internet hayatının en kuvvetli yapıtaşlarından olan Google gün geçmiyor ki bize yeni bir şeyler sunmasın. Geçtiğimiz günlerde laboratuvarlarında pişirdiği timeline’ı gördükten sonra (bir örneğine şuradan bakabilirsiniz) bu hafta yeni bir projesini daha tanıttı: Street View. Kısaca Google Harita’da yerini alacak olan bu özellik sayesinde sokaklarda özgürce dolaşmak artık mümkün, hem de oturduğunuz yerden.

Şu an için ülkemizde mümkün olmayan bu özellik için Google, Immersive Media, isimli bir şirketle anlaşmış. Bu şirketin etrafı gözetlemek için 11 tane lens kamerası bulunmakta. Sokakta ilerleyebildiğiniz gibi sağa-sola dönmeniz, bu doğrultularda da ilerlemeniz mümkün. Yani bir nevi sokak turu. Google ile yapılan anlaşmadan sonra işlerin daha da büyüyeceğini sanırım tahmin etmek zor değil.

Teknoloji ülkemize gelir mi bilemeyiz ancak Google sağlam adımlarla ilerlemekte.

Örnekler:

http://tinyurl.com/2mz3wl

http://tinyurl.com/2ptsth

Kaynak:
http://radar.oreilly.com/archives/2007/05/where_20_google_2.html


Feedback

  Comments: 2


  1. Duyduğun heyecan konusunda haksız sayılmazsın, adamların her yaptığı neredeyse bir olay gibi. Tekel olma konusu beni de düşündürmekte ancak şu ana kadar bir sıkıntı görmedik. Eğer ilerde bu durum sıkıntı yaparsa o zaman problem çıkar gibime geliyor. Verdiği hizmetlere karşı normalinden fazla ücret talep etme gibi. Bir de şu var, işletim sistemi modeli biraz daha farklı, kullananlar pek memnun değil gibi, hehe.


  2. Simcity’nin gerçeğine dönmeye başladı olay. Google, internet ve sağladıkları konusunda tekel olma yolunda ama nedense işletim sistemindeki durum gibi çok da karşı olamıyorum. Severek kullanıyorum ürünlerini. Google’ın aslında bu yarattığı ortamda enteresan. O ne yaparsa bizim için yapıyor ve heyecan duyuyoruz gibi bir durum var. Ya da ben öyle hissediyorum :)

Your feedback