Güle Güle Microsoft


Ubuntu‘dan sonra Debian da windows üzerinden kurulum imkanı sağlıyormuş. Bugün gözüme çarpan “Goodbye Microsoft” isimli siteden ayrıntılarına ulaşılabilirsiniz. Fikir babası olarak Ubuntu’nun install.exe‘sini baz alan Debian Installer hakkındaki ekran görüntülerine ise buradan bakabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için ise buraya bakılabilir.


Feedback

  Comments: 3


  1. Yazılım boot.ini’yi değiştirerek “Debian Installer”ı ekliyor. Bu grub4dos ile çalışıyor ve menu.lst içinde (hd0,0) şeklinde tanımlama yapıyor. Eğer Windows’un bulunduğu bölümlendirme farklı ise bu satırı değiştirerek doğru bölümlendirmeyi tanımlayarak problem çözülebilir.

    Kolay gelsin…


  2. Henüz kullanmadığım için varsayımda bulunabilirim. Açılış yöneticisi grub kontrolündeyse olabilir. Windowsun boot.inisini düzenlemek üzere düşünülmüştür, o yüzden sadece windows aramasını bu gerektiriyor olabilir.


  3. Ben bunu denedim, çalışmadı.
    Toshiba dizüstü bilgisayarımda WinXP ve Pardus 2007 kurulu. debian.exe’yi çalıştırdım, sonra bilgisayarı yeniden başlattım fakat hiç bir değişiklik olmadı. Sanırım çalışması için bilgisayarda sadece Windows olması gerekiyor.

Your feedback