Hostunuza kendi Rss uygulamanızı kurun: Gregarius


Google Reader gibi bir uygulama’yı kendi alanınıza kurmanız mümkün. Neden derseniz, Google’a güvenmiyor olabilirsiniz, Google Reader‘i sevmiyor olabilirsiniz, ya da kendinize ait web üzerinden ulaşılabilen bir uygulama istiyor olabilirsiniz. Bu sayede tüm bilgiler kendi hostunuzda olduğu için her şey kendi elinizde olacaktır. Bu yüzden Gregarius güzel bir şey. Gregarius açık kaynak kodlu bir uygulama ve esnek yapısı yüzünden küçük eklemeler sayesinde istediğiniz şekle girebilme özelliğine de sahip.

Kurmak aslında biraz el işi ile çok kolay gelebilir size. En son paketi indirin ve web alanınızda gereken yere yerleştirin. Paketi açıktan sonra içinde dbinit.php.sample adında bir dosya görmüş olacaksınız. Bu dosyayı dbinit.php olarak kopyalayın ve içine şu şekilde doldurun:


< ? php
define ('DBTYPE','mysql');
define ('DBNAME','greg');
define ('DBUNAME','greg');
define ('DBPASS', 'ŞİFRE');
define ('DBSERVER', 'mysql.murekkep.org');
? >

Burada DBTYPE veritabanı tipini gösteriyor, ben Dreamhost kullandığım için mysql kullandım. Dreamhost panelinden de greg(DBNAME) adında bir veritabanı oluşturudm, ve bu veritabanına giriş yapabilen greg(DBUNAME) adında bir kullanıcı oluşturdum. Şifreyi(DBPASS) belirledikten sonra veritabanını bulunduğu alanı da belirtim. Benimki mysql.murekkep.org(DBSERVER) üzerinde olduğu için onu yazdım.

Bu dbinit.php dosyasını doğru bir şekilde kurduktan sonra Gregarius’un da içinde bulunduğu kök dizinini web tarayıcısından açınız. WordPress benzeri bir kurulum sayfası gelebilir. Evet hepsi bu kadar. Daha fazlası yok. Gregarius açık kaynaklı olması yüzünden temalar ve eklentiler de destekliyor. Bunları kendi sitesinden temin edebilirsiniz. Denemek için de demo sürümünü kullanabilirsiniz.


Feedback

  Comments: 1


  1. dosyaları ftp’ye attım, dediğiniz gibi manuel olarak database bilgilerini girdim. sonra kurduğum adresi açtığımda karşıma kurlum ekranı değil, kullanım sayfası geldi. admin’e tıkladım. ancak admin kullanıcı adı ve şifresi oluşturulmadığını söyledi. ben de o dizindeki install.php’yi açtım. dbinit.php’nin zaten yazılı olduğu, burayı açabilmem için dbinit.php’yi silmem gerektiğini söyledi. bende sildim ve tekrar install.php’yi açtım. kurulum ekranı geldi. dbinit.php’ye yazdıklarımı buraya da yazdım, admin kullanıcı adı ve şifresini girdim. database oluştura tıkladığımda database’e ulaşılamadığı, manuel olarak kurmamı söyledi. kendim admin şifresini manul olarak nasıl girebilirim, bilginiz var mı?
    hikaye gibi oldu ama mazur görün. :)

Your feedback