iGoogle’dan yerel bilgisayarınızı yönetin


Google Desktop sayesinde bilgisayarınızı indeksleyebilirsiniz. Bu sayede aramak istediklerinizi çok hızlı bir şekilde arayabilirsiniz. Ayrıca güzel bir özelliği ise Gadget desteği ile Masaüstünüzü işlevsel bir hale getirebilirsiniz. Yapılacaklar Listesi, Ajanda, E-Posta bildiricisi, vs… gibi. Google Desktop’un diğer yüzünü ise iGoogle teşkil ediyor bir nevi. Google ile web’de aramalarınızı yaparken, web masaüstünüz iGoogle ile de web’deki bir çok bilgiği daha kullanılabilir hale getirebiliyorsunuz.

Şimdi birde şu şekilde düşünelim. Benim gibi bir çoğumuzun başlangış sayfası iGoogle,Netvibes gibi sayfalar teşkil ediyor. Ben dökümanlarımı, rss beslemelerimi, maillerimin hepsini bu sayfadan takip edebiliyorum. Benim için bir kolaylık olduğu gibi, hem zamandan kazanıyorum(her siteyi tek tek gezmiyorum) hem de çok daha verimli oluyor.

Peki Google Desktop ve iGoogle arasında ister istemez bir duvar oluşuyor. Örneğin ben Google Dökümanlardaki belgelerime ulaşabilirken neden bilgisayarımdaki yerel ve çevrimdışı belgelerime ulaşmayayım ? Google ise buna bir çözüm olarak yeni bir özellik eklemiş bulunmakta.

Bundan sonra Google Desktop gadgetler’ni doğrudan iGoogle içinden kullanabilirsiniz. Bu ne demek ? Bu şu demek, yani örneğin Winamp’de şarkılarınızı seçmek veya yönetmek için iGoogle kullanabilirsiniz. Bilgisayar istatistiklerinizi(Cpu,Ram, Sabit-disk,vs..) gibi bilgileri doğrudan iGoogle içinde görebilirsiniz. Dökümanlarınıza ulaşabilirsiniz(var mı böyle bir gadget bilmiyorum). Kısaca Çevrimiçi ve Çevrimdışı dünyalarını bir yerde birleştirme amacı taşıyor bu yeni özellik.

Linux kullandığımdan bu yeni özelliği kullanma şansım yok malesef. Şu an itibariyle sadece Microsoft Windows işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Linux ve Mac‘de çalışıyor(hoş zaten Linux’da Google Desktop Gadget’leri bile mevcut değil, halbuki çok daha açık ve ayarlanabilir bir çevreye sahiptir Linux).

Yeni özelliği kullanabilmek için son Google Desktop sürümünü yükleyin, ardından iGoogle için geçerli olan Gadget’leri yükleyebilirsiniz.

resim:[1], kaynak:[1][2]


Feedback

  Comments: 2


  1. Alper yazıda resim:1 diye belirtmiştim, tıklayarak görebilirsin:

    http://googlesystem.blogspot.com/2007/10/google-desktop-gadgets-on-your-igoogle.html

    Düşünüyorum da Amarok gibi programları keşke yönetebilseydik ne güzel olurdu.


  2. Ekran görüntüsünün büyük hali varsa paylaşırsanız sevinirim.

Your feedback