İnternet Tarayıcılarının Zamanda Yolculuğu


Herhalde internet tarayıcısı dediğimizde birçoğumuzun aklına ilk gelen internet explorer olmayacaktır. Belki Konqueror, Firefox ya da Opera şöyle bir gözümüzün önünden kısaca geçecektir. Digg üzerinde karşılaştığım bu haber içeriğindeki harita, internet tarayıcılarının geçmişini ve bugüne kadar nasıl bir yol katettiklerini gösteriyor.

Buna göre baktığımızda sadece üç tane tarayıcının sıfırdan kod yazılarak doğduğunu görüyoruz. Bunlar Mosaic, Opera ve Konqueror. Bunun dışındaki tarayıcıların Mosaic ve Konqueror tabanlı olarak geliştirildiklerini görüyoruz. Diğer bir açıdan bakınca enteresan olan ise Mosaic isimli tarayıcının hem internet explorer hem de firefox’un dedesi olması gibime geliyor. Dünyanın ilk internet tarayıcısı ise WorldWideWeb‘miş.


Feedback

  Comments: 3


  1. Apple ile ilgili ne olursa olsun popüler bir şekilde öne sürülüyor. Geçtiğimiz günlerde Safari for Windows’un duyurulmasının etkisi de aynı dediğin gibi oldu @meribol. Meleke denir ya insan neye alışırsa ona aşina oluyor. Firefox’tan gayrısı olmuyor benim için de.

    @serkan, ben de ilk gördüğümde bunun sütü bozuk demek ki demiştim içimden :)


  2. Windows platformu için yeni yeni çıkarılan Apple’ın Safari web tarayıcısıda konqueror’un uzantısıymış meğer. Hani o kadar ballandırmışlardı ki tarayıcıyı bir tıklamayala bütün webi hemen ekrana yazacak birşeymiş gibi. Taklit edilemeyn birşey sandım ama kendisi kopya imiş demek.
    Opera her zaman farkını hissettiriyor, burda olduğu gibi. Ama can çıkar huy çıkmaz derler ya, firefox’tan gayrısı olmuyor işte:)


  3. Linux dağııtmları ve Unix tarihi haritasından sonra güzel olmuş bu da. IE ve Firefox kardeş olabilirler ancak biri çürük çıkmış, soy bozulmuş, hehe. Bu arada digg insanları bir garip, bir anda kendimi digg’in yorumlarını dig ederken buluverdim :)

Your feedback