İstanbul’un Tanıtımı


NTV‘de Perşembe akşamları yayınlanan “Biri Bize Anlatsın” programında belirli bir konu ele alınıp o konu üzerinde konuklarla söyleşiler yapılıyor. Beyazıt Öztürk’ün, Kadir Çöpdemir ile beraber sunduğu programda geçen haftanın konusu “Reklamcılık” üzerineydi. Programa reklam dünyasındaki önemli isimler katılmıştı. Bir müddet sonra katılımcıların hepsi Türkiye’nin tanıtımının yanlış yapıldığı konusunda ortak görüş sergilemeye başladılar. İşte bu esnada reklamcı Hulusi Derici tarafından ilginç ve bir o kadar da kulağa hoş gelen bir öneri atıldı.

“Her şehir kendi simgesiyle tanınır. Örneğin Paris, Eyfel Kulesi ile. İstanbul’a da iyi bir simge inşa edersek, tanıtımını da çok iyi yapar ve turist çekeriz. Örneğin Avrupa ile Asya arasında, Boğaz Köprüsü’nün yanına ikinci bir köprü yapalım. Ancak bu köprü sadece yayalar için olsun ve “İki kıtayı yürüyerek başka hiçbir yerde geçemezsiniz” diye bir tanıtım hazırlayalım. Bütün dünya İstanbul’u böylelikle daha iyi tanır”

Turizm Bakanlığı bu konuda birşey yapar mı bilemeyiz ama, kulağa oldukça hoş geldiğini belirtmeliyim. Bilmem siz ne düşünürsünüz?


Feedback

  Comments: 4


  1. Uskudarin tanitiminda “RUYA SEHİR – HAYAL SEHİR” Tema’si , Sariyerin tanitiminda “MARTİLARİN SEHRİ” Tema’si , tarihi Altin Sehir’in yurt dişi tanitiminda da “GOLD CİTY” Tema’sinin one cikarilarak degerlendirilmesi , Tnitimlari daha İLGİNC hale getirmez mi?


  2. Yanında keşmekeş bir trafik varken mevcut köprüleri açmanın pek keyifli olabileceğini düşünmüyorum Alper:) Ayrıca köprülerin şu an ki durumunu göz önüne alırsak bu tarz eklemeleri kaldırabileceğini de pek düşünmüyorum. Zira yan kısımlar ambulans ve acil durumlar için kullanılıyor.


  3. Bir yazı ararken bu yazıyı gördüm de.. Bence bunun yerine Boğaz Köprü’lerini insan trafiğine açsalar, hatta direkler üzerine cafe gibi bir şeyler ekleseler çok daha hoş olabilirdi.. 2000 yılında San Francisco’ya gittiğimde The Golden Gate Bridge ‘e çıkma şansını yakaladım. Bizimkinden daha uzun bir köprüydü ve kulaklıklarımı takıp müziğimi dinleyip etrafı izleye izleye karşıya geçmiştim; gerçekten inanılmaz bir zevkti.

Your feedback