Nikon D3200 DSLR Fotoğraf Makinesi

Nikon D3200 giriş seviyesi dijital SLR fotoğraf makinesi 19 Nisan 2012 tarihinde duyuruldu. 24.2 efektif megapiksel çözünürlüklü Nikon D3200, Nikon tarafından geliştirilen DX format CMOS görüntü sensörü kullanmaktadır.

Oldukça hafif olan bu fotoğraf makinesi, yeni geliştirilen Nikon DX format CMOS sensör ve EXPEED 3 görüntü işleme sistemi ile birlikte 24.2 megapiksel çözünürlüklü yüksek görüntü kalitesi sunuyor. Nikon D3200 doğal ISO hassasiyeti olarak ISO 6400‘e kadar destek sağlarken Hi1 olarak ISO 12800′e eşdeğer sonuçlar alınabilmektedir. Ayrıca Nikon D3200 ile üstün görüntü işleme yeteneği ve entegre görüntü sensörü ile yüksek hızlı okuma sayesinde Full HD 1920 x 1080 / 30p D-Film desteklenmektedir.

mrk-nikon-d3200

Nikon D3200 ayrıntılı fotoğraf çekmek için 24.2 efektif megapiksel ve Nikon DX format CMOS görüntü sensörü kullanarak görüntüleri büyütmek veya tercihinize göre bunları kırpmak için size maksimum özgürlük sağlamaktadır. Bu sayede olağanüstü renk ve netlik ile detaylı fotoğraflar veya HD video alabilirken, görsel üzerinde netlik kaybı olmadan yaratıcı bir şekilde düzenleme yapabiliyor olacaksınız.

Nikon D3200 Öne Çıkanlar:

Ödüllü ve ultra popüler D3100’ün arkasından gelen Nikon D3200, son dijital SLR fotoğraf makinesi fonksiyonları ile yüklenmiş, taşınabilir, kompakt ve hafif bir giriş seviyesi modelidir.

Nikon’un en üst seviye D4 ve D800/D800E fotoğraf makinelerine yerleşik aynı EXPEED 3 görüntü işleme sistemi ile etkin 24.2 milyon piksel sayısına sahip yepyeni DX format CMOS görüntü sensörü kombinasyonu, Nikon D3200’ü yüksek kalite ve detay ile görüntü yakalama açısından sınıfının en üst seviyesine koyar.

Dahası, Nikon D3200 dijital DSLR fotoğraf makinesi kolay kullanımı ve yeni, güncel fonksiyonları ile geliştirilmiş bir kılavuz modu sunuyor. Android akıllı cihazların uyumluluğu ile birlikte, kullanıcıların artık görüntü aktarması veya Kablosuz Mobil Adaptörü WU-1a kullanarak uzaktan çekim yapabilmesi sağlanmıştır.

Nikon D3200 Temel Özellikleri 

1. Yeni Nikon DX-Format CMOS Görüntü Sensörü ve Gelişmiş EXPEED 3 Görüntü İşleme Sistemi:

 Nikon D3200, kullanıcıların yüksek ISO değerlerinde yüksek kalitede görüntü çekimi sağlayan yeni Nikon DX format CMOS görüntü sensörü ve 3 EXPEED görüntü işleme sistemi ile donatılmıştır.

ISO 12800’e eşdeğer Hi 1 ayarı ve ISO 100’den ISO 6400’e standart duyarlılıkları ile birlikte, etkin 24.2 milyon piksel sayısına sahip Nikon D3200, büyük ölçüde her yönüyle D3100‘’ü geçti.

Dijital SLR fotoğraf makineleri için optimize edilmiş Nikon’un özel EXPEED 3 görüntü işleme sistemi geliştirilmiş ve yansıma, canlı renk üretimi, dinamik ifade aralığı ve üstün yüksek hız performansı için kapasitesi ve görüntü sensörü 24.2 milyon piksel olarak en üst düzeye çıkarılmıştır.

Örneğin, bu sistem etkili bir şekilde gelişmiş kumlanma azaltma işlemi ile kumlanmaları bastırır; loş ışık altında, yüksek hassaslıkta çekim yapıyor olsanız bile, görüntü sensörünün 24.2 milyon piksel çözünürlüğünü ve keskinliğini koruyan görüntüler üretir. Dahası, film çekimi için özel kumlanma azaltma sistemi, düşük ışık koşullarında kaydedilen videoların net ve temiz hatları korur.

Nikon’un EXPEED 3 görüntü işleme sistemi, şirketin kapsamlı görüntü işleme sistemini ne kadar iyi bildiğini ve yıllar boyunca geliştirmekte olduğu teknolojilerin son noktasını temsil ediyor.

2. Geliştirilmiş ve Yenilenmiş Kılavuz Modu:

Nikon D3000 ve D3100’de bulunan ve çok sevilen kılavuz modu geliştirilmiş ve Nikon D3200 daha sezgisel ve her zamankinden daha fazla fotoğraf makinesi işlemlerini kolaylaştıran sürümüne sahiptir. Görüntüleri oynatmak veya rötuş yapmak, bunun yanı sıra her türlü ayarı uygulamak için başvurulan talimatları ufak bir dokunuşla bir düğmeye basarak görebilirsiniz.

Sahne detaylarının metin açıklamaları ile fotoğraf makinesi ayarlarının nasıl yapılacağını gösterip, kullanıcılara deklanşöre basmadan önce mükemmel sonuçlar elde etmeleri için ön izleme yapma imkanı sağlamaktadır.

Kılavuz modu, kullanıcıları için eğlenceli ve kolaydır. Gece portreleri veya close-up çekimlerde, ya da arkayumuşatan veya suyun akışını gösteren teknik uygulamalarda, güzel görüntüler elde etmenizi sağlamaktadır.

Yepyeni Seçenekler – Gelişmiş Uygulama

Kılavuz modu etkinleştirildiğinde, gelişmiş uygulama kullanıcıların ilk tercihleri biridir. Yeni seçenekler ise şunlardır: Gün batımında kırmızıları yakalama – Fotoğraf makinesinin beyaz dengesi ayarları; Koyu fotoğrafları (Low key)  ve parlak fotoğrafları çekme – Fotoğraf makinesi pozlama ayarları; Bulanıklık azaltma – Otomatik ISO kontrolünün devreye girmesi

D3200’e yerleştirilmiş bu yeni seçenekler sayesinde, kullanıcılar etkin fotoğraf makinesi işlevlerini öğrenip ve hızlı bir şekilde istedikleri sonuçlara ulaşıp, güzel fotoğraflar çekebilirler.

3. Yaklaşık. 921k-nokta TFT 3 inç LCD Ekran:
Canlı görüntü çekimi için kullanıcıların sadece bir düğmeye basması yeterlidir. Canlı görüntüleme modunda, kullanıcılar dört AF alan modundan birini seçebilirler: Normal alan AF, geniş alanlı AF, Konu-izleme AF veya Yüz-öncelikli AF

4. D-Film Fonksiyonu –1920 × 1080/30p Full HD Film Kaydı:

 Üstün görüntü kalitesine sahip Full HD filmler, D-Film fonksiyonu kullanılarak, deklanşör düğmesi üzerinde bulunan film kayıt düğmesine bir kez basarak kaydedilebilir. Kullanıcılar ayrıca kılavuz modunda bulunan diyafram değeri gibi ayarları yapabilirler.  Dahası, zengin NIKKOR lens serisi kullanımı, film severlere, tam geniş açıdan telefoto lenslere kadar geniş bir yelpaze sunarak benzersiz dijital SLR fotoğraf makinesi özelliği ile kendi sanatlarını ifade etmelerini sağlar.

Ayrıca Nikon D3200, fotoğraf ve film çekimi sırasında hareket eden nesnelerin net ve keskin görüntüsünü yakalamak için sürekli odaklama yapan, Full-time-servo AF (AF-F) odak modunu sunmaktadır. Yüz öncelikli AF, portre gibi film kaydı için uygundur.  Hareket eden nesneleri izleyen ise Konu-izleme AF modudur.

Dahası, kullanıcılar Nikon D3200 kullanarak kaydedilen filmleri görüntüleyebilir ve düzenleyebilirler. Bu fonksiyonlar, kullanıcılara daha iyi bir fikir vererek post prodüksiyon çalışmalarını çok daha kolay yapmalarını sağlamak için geliştirilmiştir.  Film düzenleme için başlangıç noktası ve bitiş noktası seçenekleri, filmin başlangıcında ve sonunda gereksiz kısımlarını kırpmayı sağlayan menü ekranında görüntülenmektedir. Düzenlenen film kaydedilmeden önce Sonuç Ön İzlemesi olabilir.  Bireysel film kareleri JPEG görüntü olarak kaydedilebilir. Buna ek olarak, film sevenlerin stereo ses kaydedebilmesini sağlayan harici stereo mikrofon D3200’e bağlanabilir.

5. Akıllı Cihazlar (Android) ile Uyumluluk – Kablosuz Aktarım ve Uzaktan Çekim:

Nikon D3200, kullanıcılara görüntüleme, görüntülerini paylaşma ve fotoğrafçılıktan zevk almalarını sağlayan yollar sunmaktadır. Kablosuz Mobil Adaptörü WU-1a kullanarak, görüntüler, akıllı telefonlar, tabletler ve kablosuz bağlantı aracılığıyla diğer akıllı cihazlara aktarılır. Ayrıca, fotoğraf makinesi ayarları ile akıllı cihaz çekim için uzaktan kumanda olarak işlev görebilir. – Canlı görüntü ekranı – Uzaktan Film Kaydını desteklemez.

Nikon D3200 Teknik Özellikleri


Kamera Tipi
Tek lensli refleks dijital fotoğraf makinesi

Etkin Piksel (Megapiksel)
24.2 milyon

Görüntü Algılayıcı
23.2 x 15.4 mm CMOS sensör (Nikon DX Format)

Görüntü Boyutu(piksel)
6,016 x 4,000 (Large)
4,512 x 3,000 (Medium)
3,008 x 2,000 (Small)

Hassaslık
1 EV basamakta ISO 100 – 6400;1 EV above ISO 6400 (ISO 12800 eşdeğeri) üzerine yaklaşık olarak 1 EV ayarlanabilir; otomatik ISO hassasiyet kontrolü mümkündür.

Depolama Sistemi
NEF (RAW): 12 bit, sıkıştırma JPEG: JPEG-uyumlu (approx. 1 : 4), normal (yaklaşık 1 : 8), veya basit (yaklaşık 1 : 16) sıkıştırma NEF (RAW)+JPEG: NEF (RAW) ve JPEG formatlarında tek fotoğraf kaydı

Depolama Birimi
SD (Secure Digital) ve UHS-I uyumlu SDHC ve SDXC hafıza kartları

Beyaz Ayarı
Otomatik, ampul, floresan (7 tip), doğrudan gün ışığı, flaş, bulutlu,gölge, önceden ayarlı manuel, ince ayar dışında önceden belirlenmiş manuel dışında tümü

LCD Monitör Boyutu
7.5-cm/3-in.,160 ° görüş açısı ile yaklaşık 921k-dot (VGA) TFT LCD , yaklaşık 100% çerçece kaplama , ve parlaklık ayarı

İzleme Fonksiyonu
Tam kare ve küçük resim (4, 9, veya 72 görsel ve takvim) zoom ile oynatma, film oynatma, fotoğraf ve/veya film slayt gösterisi , histogram görüntüleme, aydınlık alanlar,otomatik resim döndürme, ve resim bilgisi(36 karaktere kadar)

Arayüz
Hi-Speed USB, C tipi mini-pin HDMI bağlantısı, NTSC, PAL, Stereo mini-pin jack (3.5mm çapında)

Vizör
Göz seviyesinde pentamirror tek lensli refleks vizör

Odalama Ekranı
B Tipi parlak görüntülü Mat Mark VII ekran

Otofokus
Nikon Multi-CAM 1000 otofokus modulu tarafında TTL faz algılamalı AF yardımcısı; 11 fokus noktası; (çapraz tip sensör ile birlikte) ve AF yardımcı aydınlatma (alan yaklaşık 0.5-3m)

Odak Modu
Otofokus (AF): Tek-servo AF (AF-S); sürekli servo AF (AF-C); otomatik AF-S/AF-C seçimi (AF-A); tahmini netlik takibi konunun durumuna göre otomatik olarak devreye girer Manuel fokus (MF): Elektronik mesafe ölçer kullanılabilir

Pozlama Ölçüm Sistemi
Matris ölçümleme: 3D renkli matris ölçümleme II (G ve D tipi lensler); renkli matris ölçümü II (diğer CPU lensler)
Merkez ağırlılı ölçüm: Çerçeve merkezinde ağırlığın %75’i 8mm daireye verilmiştir
Noktasal ölçüm: Seçilen odak noktasında 3.5-mm dairede ölçüm (çerçevenin yaklaşık 2.5% ‘u)

Pozlama Ölçüm Aralığı
Matris veya merke ağırlıklı ölçüm: 0 – 20 EV
Noktasal ölçüm: 2 – 20 EV

Perde
Elektronik kontrollü dikey perde deklanşör

Self-Timer
2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 – 9 pozlama

GPS
Uzaktan kumanda: MC-DC2 (ayrıca temin edilebilir)
GPS unit: GP-1 (v)

Desteklenen Diller
Arapça, Çince (Basitve Geleneksel), Çekçe,Danimarka dili, Flemenkçe, İngilizcei Fince, Fransızca, Almanca, Yunanca, Hindtçe, Macarca, Endonesya dili, İtalyanca Japonca, Korece, Norveççe,Lehçe, Portekizce, Romence, Rusça, İspanyolca, İsveççe, Tai dili, Türkçe, Ukraynaca

Güç Gereksinimi
Şarj edilebilir Li-ion EN-EL14 pil, EH-5b AC adaptör; EP-5A güç konektörü gereklidir (opsiyonel)

Tripot Bağlantısı
1/4 in. (ISO 1222)

Boyutları
Yaklaşık 125 x 96 x 76.5 mm (5.0 x 3.8 x 3.1 in.)

Ağırlık (Pil, hafıza kartı ve gövde kılıfı olmadan)
Pil ve hafıza kartı dahil gövde kapağı dahil olmadan yaklaşık 505 g (1 lb 1.8 oz) ; yaklaşık 455 g/1 lb (sadece kamera gövdesi)

Dahili Aksesuarlar
Şarj edilebilir EN-EL14 Li-ion pil (terminal kapağı ile bilrlikte), MH-24 şarj aleti, AN-DC3 askı, EG-CP14 A/V kablosu, UC-E17 USB kablosu, DK-5 vizör kapağı, BS-1 aksesuar bağlantı kapağı, DK-20 kauçuk vizör lastiği, BF-1B gövde kapağı, ViewNX 2 CD-ROM, Reference CD

Be the first to write a comment.

Your feedback