Kurtlar Vadisi Terör


Daha önce yayınlandığı zaman Türkiye dizi kültürüne bambaşka içeriğiyle damga vuran Kurtlar Vadisi, bu sefer daha birinci bölüm yayının hem öncesinde hem de sonrasında yoğun bir tartışma süreci başlattı. Kurtlar Vadisi Terör başlamadan önceki tartışmaların içeriği, çocukların ve genç kesimin, dizinin şiddet içeren kısımlarını fazlasıyla örnek alması ve bilinen üçüncü sayfa haberlerini oluşturan çok sayıda genç Polat Alemdar kişinin doğmasını oluşturuyordu. Birinci bölümün yayınlanmasından sonra ise hem birinci sebep hem de bu sefer dizinin Terör unsurunu kullanarak milliyetçi duyguları fazlasıyla ön plana çıkarması üzerinde duruluyor.

RTÜK istatistiklerine göre 13 Şubat tarihine kadar 444 1 178 hattına gelen izleyici telefonları toplam 16,597. Bunlardan 13,953‘ü dizinin yayınlanmaması ve kaldırılması yönünde olurken 2,609 telefon dizinin yayının devamını istemiş.

Hürriyet – Kurtlar Vadisi Tartışması başlıklı internet sayfasında bununla ilgili bir anket oluşturmuş. Buradan ayrıntılarına ulaşabilir. Arzu ederseniz ankete katılabilirsiniz.


Feedback

  Comments: 5


 1. ortada kaldırılmaya layık bir çok program varken! RTUK mesela şu kadın programlarını bir türlü kaldıramadı.. ama Kurtlar Vadisi bir haftada kaldırıldı.. Kurtlar Vadisi’nin bazı üst düzey! kimseler ile teror örgütü yanlılarının ilişkileri üzerine bir senaryosu olması birilerini rahatsız etti demek..
  Bir öğretmen olarak kesin bir şekilde diyebilirimki Hayat Bilgisi isimli dizi Kurtlar Vadisi’nden çok çok daha zararlı olmuştur gençlik üzerinde..


 2. Bence bu konununz içeriği ile değil de, çok başka şeyler olabilir. Bir şeyler dönüyor bizden habersiz de, hayırlısı bakalım.


 3. Sinir oldum niye kaldırdılar.. Yapılırmı bu bana tamda heyecanlı yerinde :@


 4. Selamlar, ben dizinin kaldırılmasına gerçekten üzüldüm, çünkü her ne kadar sanal bir durumda bile olsa bazı memleket meseleleri ve ülkemizin bazı sorunlara yaklaşımı bu dizi sayesinde belli oluyordu.

  Bundan önceki zamanlarda da dizi hakkında birçok eleştiri ve şikayet vardı ancak iş dizinin yayından kaldırılması boyutuna gelmemişti. Sanıyorum bir süre daha bu tartışma devam edecek ama dizi yapımcıları yine sevenleriyle buluşmaya bir şekilde devam edecek. Bunu da dün yaptıkları açıklamada gördük. Ne diyelim Rtük bir çare bulur sanırım.


 5. Dizi tanıtımlarında yapılan reklamlar ile bazı gerçekleri yüzümüze vursada, dizi daha ilk bölümünden yine şovenizim dolu sahneler içeriyordu. Tamam bizim için kutsal olan vatan bayrak gibi konuları içeriyor olabilir ama bir de bu konuları işlerken verdiği mesajın gitti yer ya da anlaşılma şekli de çok önemlidir. Bir örnek, okuduğum üniversite kantininde geçen cuma iki arkadaş arasında geçen bir konuşma: “Baba vadiyi izledinmi, karı çekti silahı dayadı Polat’ın kafaya”, diğeri cevap cevirir:”Topunu yakacaksın görecekler silah dayamayı o zaman”

  Şimdi böyle düşünen sadece iki kişimidir? Bence değil, Cuma günü her okula gelen bir Polat vari yürüyüş tarzı benimsemiş önüne gelene omuz atıyor bilmem ne yapıyor. Dizi biraz daha devam ederse ne olur ülkede bilemem.

  Son söz olarak da: Dizi yasaklanmasını pek mantıklı bulmadım çünkü millet olarak şiddete o kadar yatkınız ki, winnie the pooh (http://disney.go.com/disneyvideos/animatedfilms/pooh/) izlesek bile gaza gelip şiddete kayacak bir iki sahne bulabiliriz. Yani sorun zihniyetimizde, eee RTÜK zihniyetmizi kapatamayacağına göre durum vahimdir…

Your feedback