Linux Masaüstünüzdeki Resimlerinizi Flickr Düzenleyici (DFO) ile Organize Edin


Birincisi Linux altında hemen hemen hiç bir tane karşı tarafa yükleme yapacak program yok. Her seferinde Picasa’ya gidip, site üzerinden yüklemek işime gelmiyordu, hoşuma da gitmiyordu. Hoş F-spot var, fakat o da adam gibi çalışmıyor ve çok hantal. Oysa Flickr için yüzlerce betik,program var.

Yukarıdaki yazı Mürekkep yazarı Sevgili Fatih’in üç gün önce kendi blogu Arslanlar Şehri’ndeki serzenişinden küçük bir alıntıydı. Konunun öncesine bakarsak Fatih, Picasa ve Flickr’yi masaya yatırmış. Uzun ve faydalı bir yazı ile birçok açıdan bu iki siteyi karşılaştırmıştı. Picasa vs. Flickr. Daha önceki sohbetlerimizde hep Picasa’ya masaüstünden erişim için düzgün bir program bulamama derdimiz vardı. Buna nazaran Fatih’in bahsettiği gibi Flickr için çok sayıda betik, program var. Ben de bunlardan bir tanesi olan Desktop Flickr Organizer‘dan (DFO) bahsedeceğim.

DFO bir mono uygulaması olup linux üzerinde sadece gnome masaüstünde çalışıyor. Sitesinde kurulum için Ubuntu Feisty baz alınmış ve mono bağımlılıkları için mono, libmono-sqlite2.0-cil, libgconf2.0-cil, gtk-sharp2 paketlerinin kurulması gerektiği belirtilmiş. Archlinux üzerinde mono paketi kurulu olduğu için DFO’nun run.sh betiğini “sh run.sh” olarak çalıştırmam yeterli oldu. Sonuçta mono kurulu bir Gnome masaüstünde herhangi başka bir kurulum gerekmeden çalıştırıp kullanabiliyorsunuz. İçerik olarak DFO’nun en güzel tarafı basit olması ve neredeyse birebir Flickr’nin kendi web aracı olan Organizr’ye benzemesi diyebilirim. Yeni set yaratma, düzenleme, etiketleri, tanımları ve resim için izin haklarını düzenleme gibi Organizr ile ne yapabiliyorsanız hemen hemen hepsini DFO aracılığı ile masaüstünüzden yapabiliyorsunuz. (Komple bir seti silme ya da set içerisindeki resimlerinizi tekrar belli bir sıraya koyma işlemini yapamıyorsunuz)

DFO dışında Flickr için Linux masaüstünde kullanabileceğiniz diğer alternatiflere bakacak olursak;


Feedback

  Comments: 2


  1. jUploadr gayet güzel gözüküyor. DFO paketini de indirip denedim, fakat nedense tam istediğim gibi çalışmadı. Waiting connetion dedi, ardından da hi çbir şey yapmadı. Resimleri yükleyemedim karşı tarafa yani. Ayrıca birde kFlickr adında bir progravm var. Arch için Aur’da bulabilirsiniz, ve gayet güzel bir şekilde çalışıyor. Çok hızlı ve kullanışlı, anında karşı tarafa yükleme yapma imkanınız oluyor. Muhtemelen jUploadr ‘de öyledir.


  2. Hay eline saglik,
    Bayagi bir zamandir buna benzer bir kac tool ariyordum.
    Tesekkurler!

Your feedback