Linux neden daha iyidir


Linux’a geçiş her zaman bir takım insanlara zor gelmiştir. Onu bırakın bir çok insan Linux kelimesini duyunca bile eski ms-dos siyah ekran bilgisayarları aklarına geliyor. Peki Windows ya da Linux hangisi daha iyidir ? WhyLinuxIsBetter sitesine göre Linux çok daha iyidir bu konuda.

Peki Linux neden daha iyidir ? Sitede kısaca listelenler şu şekilde:

  Virüsleri unutun
  Linux bilgisayarınızı korur
  İşletim sisteminize 300 dolar ödemeyin
  Yeni nesil masaüstü çağına giriş yapın
  Gönüllü ve sınırsız desteğin keyfini çıkarın
  Bilgisayarınız durmadan yeniden başlatmayın

Daha fazlası için WhyLinuxIsBetter sitesine girebilir, ve kare kare tüm avantajları görebilirsiniz.


Feedback

  Comments: 9


 1. bu lafım windowsu övenlere tanrı aşkına siz neden kendinizi kandırıyorsunuz ? benim burada ismim önemli degil ben microsofta 10 yıl sanal savunma dairesinde yüksek derecede görev yapdım microsoft dahamı ii sizce? size sadece şunu söylim işletim sistemleri arasında hiç bir fark yok ama microsoft ahlaki yönden çok tartışmalı bir işletim sistemi bilenler bilir windows 32 dosya mantık sisteminin içerisinde hayalet dosyalar vardır bu nedemek biliyormusunuz? bu şu demek windows kurulan her pc izlene bilir dinlenebilir. windows kurulumlarında orada işaretlediniz bir gizlilik sözleşmesini okumak birinizin aklına geldimi ? benden size tavsiye pardus şu türk yapımı olan ben şimdi şahsi pcde onu kullanıyorum yemin ederim gercekden ama gercekden özgür bir işletim sistemi gercekden microsoft böyle bir şeyi piyasaya sürse 200 dolar ister lisansına bence linux dünyanın en güzel işletim sistemi


 2. burda yok şu yok bu demicem kesinlikle LİNUX windows kullanıcısı arkadaşlara tek bir tavsiye bir kere kullansınlar emin olsunlar windows akıllarına bile gelmicek tabiki ilk başlarda biraz saç baş yolduruyor buda normaldir bence ama emin olun öğrendikce ne kadar zevkli olduğunu göreceksiniz ben pc her açtığımda zevkle açıyorum windows gibi rutin faaliyetler yok mutlaka değişimi sizden görüceksiniz LİNUX’lu seneler geçirmeniz dileğimle :)


 3. İlk yorumu okumuşsanız herhalde görmüşsünüzdür. Evet linux’u sevmemiz tamamen duygusal. Ama bu duygusallık durup dururken oluşmuyor. Bana para ile verilen bir sisteme bile hükmetme imkanı vermeyen mantığa nasıl iyi bakabilirim ki? Tersini düşünecek olursak ücretsiz olarak sunulan ve herşeyini kontrol edebildiğim bir sisteme duygusal yaklaşmam doğal değil mi? Yukarıda zikredilen özelliklerede bakarsak, pekte haksız sayılmayız.


 4. Acaba linux a fazlamı duygusal yaklaşıyoruz, windowsa , kötü şeklinde bakarken, linux’a cici demek duygusallıktan başka birşey değilmi, birileri çıkpta linuxda kötüdür desin


  • arkadasım windosu paranla alıyorsun.daha sonra her yeni sürümler için gene senden belli bir para alıyor.hiç bir seyine dokunamıyorsun.devamlı onun isteklerini degerlendirmek zorundasın…vs ve yukarıda yazan bazı maddeler daha…özgür yazılımı sana sağlıyor mu windows peki?dersenki ben iş yapmam paramla herseyi alırım oda sana kalmıs artık…


 5. Linux neden kötüdür:Sizi yeni birşeyler öğrenmeye teşvik ve sevk edebilir.

  Linux neden kötüdür:Bedava olması en büyük kötülüktür tu kakadır.
  Hele hele özgür olması ise en büyük kötülüktür dedimya sizde ufakda olsa yeni birşeyler öğrenmek isteyebilirsiniz.

  Linux neden kötüdür:Siz istersiniz o yapar siz istemezseniz yerinde öylece durur.

  Dahada uzatılabilir ama şu anda zamanım olmadığı için bu kadarla yorumu bitirmek durumundayım.
  (Kusura bakmayın bu arada yorum içerisinde geçen iki kelimeyi rahatsız edici bulursanız gönül rahatlığı ile silebilirsiniz,biraz birikmişim vardı oda tam buraya nasipmiş.)


 6. Adını “LinuxDüşmanı” olarak tanıtan birinden ne beklenebilir ki. Hoş gerçi linuxa düşman olsan ne farkeder olmasan ne farkeder orası ayrı bir muamma. :)


 7. Hmm, bu kullanılabilirliği ve popülerliği tartışılan! sistemin şu anda bir çok devletin yüksek kademelerinde, dünyadaki üniversitelerin hemen hemen hepsinde, bir çok irili ufaklı şirketin sunucularında kullanılması olabilir mi sebep. Dahası geçen zamanla beraber, hem dünyada hem de bizim ülkemizde masaüstü kullanıcılarının giderek tercih etme sebebi olabilir mi? Bir uygulamanın açık kaynaklı ve ücretsiz olması ona saldırılmayacağı ya da senin düşüncenle çok kolay saldırlabilir olduğu anlamına mı gelir?

  Linux sadece “virüs barındırmadığı”, “çok güvenli” olduğu için kullanılan bir sistem değildir. Ne yazık ki bu küçük yorum satırlarında bunu anlatmak oldukça da güçtür, hele hele idrak etmek istemeyen bir dimağ karşısında daha da güçtür.


 8. Şu, “virüsleri unutun”, “linux’ta virüs ne gezer”,”çok güvenli” gibi saçma sapan hikayelerle avunmayı bıraksanız diyorum. Zaten açık kaynaklı, ücretsiz olan bir sisteme kim neden saldırmak istesin ? isim duyurmak için bile Windows’u tercih eden biri, popülerliği, kullanışlılığı tartışılan bir sisteme neden müdahale etsin ? Fake bunlar.

Your feedback