Linux ve Mac için Mozilla Prism


Mozilla, Linux ve Mac için Prism seçeneklerini duyurmuş. Daha yeni Mozilla Labs Blog’unu okurken karşılaştım. Aslına bakarsanız bildiğimiz bir Teknoloji’yi(xulrunner) biraz süsleyip bildiri yapmışlar. Peki nedir bu Prism?

Prism, web uygulamalarını doğrudan masaüstünden çalışmasını sağlayacak bir program. Örneğin Gmail’i kullanmak için Firefox’da nasıl gmail.com’a girip bakıyorsunuz, Prism için de bu geçerli. Tek farkı ise Firefox’a girmeniz gerekmiyor.

Bu pencerelerin de bizim bildiğimiz web tarayıcılarındaki gibi geriye, öne butonları, adres satırı gibi şeyler yok. Sağ tıklayınca sadece Kopyala yapıştır gibi bir menü geliyor. Firefox’daki kurulan eklentilerin, şifrelerin, çerezlerin hiç bir geçerli değil. Kendisi tıpkı Firefox gibi home dizini altında .prism şeklinde bir klasör oluşturuyor. Kurduktan sonra prism’i çalıştırıp masaüstüne bir kısayol oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Ben Google Calendar için bir tane oluşturdum örneğin.

Buradaki asıl amaç bize masaüstü deneyimini yaşatmak. Thunderbird’i nasıl açıp bakıyoruz tek tuşla, işte aynısını Gmail gibi uygulamalara da yapmak istiyorlar. İşin güzel yani ise ileride tıpkı RTM,Google Reader gibi offline özelliği de eklenecek. Yani normal bir programdan pek bir farkı kalmayacak (tabi ki bizim masaüstü programlarının yerini tutar mı belli değil).

Daha fazla bilgi için Mozilla Labs Blog’una bakabilirsiniz:

http://labs.mozilla.com/2007/11/prism-prototype-now-available-on-mac-and-linux/


Feedback

  Comments: 3


  1. Googleda türkçe haftanın günlerine baksanıza Fatih bey perşembenin p si yok :) teknik birime haber verdim ne komik ama :) değil mi :)


  2. Açıkçası benim rahatıma geldi. Beğendim. Fx açıkken elim bookmarklara da gitmiyor değil ama en azından Google Calendar bütün gün görev çubuğunda açık duruyor artık.


  3. Farklı bir uygulama olmuş ama bomba gibi düşeceğini sanmam.
    Geniş bandın artması ile siteleri kurulu programımız gibi kullanabiliyoruz. Masaüstünde ve hızlı başlatta bunların durması güzel olur.
    Ne tip siteler prism ile kullanışlı olur diye düşünürsek; Sözlükler, dosya biçimlerini çeviren siteler, gazeteler, google hizmetleri, ajax kullanan ya da çoklu pencere kullanmaya gerek bıraktırmayan siteler v.b. örnekler verilebilir.

Your feedback