Lost 5. Sezon Final Yorumları


Lost 5. sezon finali bölüm 16 ve 17 ile henüz tamamlanmışken, sıcağı sıcağına lost 5. sezon final yorumlarımı aktarayım. Bildiğimiz ve takip ettiğimiz üzere Lost 5. sezon boyunca iki tane ana yazı yazdım. Lost 5. sezon yorumları başlıklı ilk yazıda aynı Lost’un finalinde olduğu gibi iki saatlik başlangıç bölümü sonrası genel bir değerlendirme ve 5. sezonun gidişatının nasıl olabileceği üzerine fikir alışverişinde bulundum.

Sonrasında ise gene geniş çaplı bir diğer yazı Lost 5. sezon 6. bölüm oynadıktan sonra geldi. Lost 5. Sezon 6. Bölüm Yorumları başlıklı yazıda Oceanic 6 tayfasının adaya dönüşü ve buna bağlı gelişen olayların değerlendirmesini yaptım. Ardından Lost 5. sezon içerisindeki diğer bölümler hakkında finale kadar yazmamayı daha doğru buldum. Çünkü Lost’un 5. sezonu diğer sezon bölümlerine ve gidişatına göre daha açıklayıcı ve cevap niteliğinde bir sezon oluyordu. En azından bana göre öyle. Sadece Lost 5. sezon 14. bölüm “The Variable” ve 12. bölüm “Dead is Dead” kesinlikle haklarında yazı yazılmasını gerektiren bölümlerdi. Sonuçta belki de finale doğru giden yolda artık herkes gibi ben de Jacob ile tanışmayı bekliyordum. Ve heyecan dolu Lost 5. Sezon Finali geride kaldı. Şimdi lost 5.sezon final bölümü olan “The Incident” sonrası sıcağı sıcağına aklımdakileri aktarmak istiyorum.

Buradan sonrası Lost 5. Sezon Final bölümü hakkında spoiler tabir ettiğimiz bilgiler içermektedir.

Lost 5. Sezon Final Başlangıcı

Lost 5. Sezon Final başlangıç sahnesinde Jacob ve bir başka kişiyle tanıştık. Denizden adaya gelen geminin Black Rock olduğu konusunda sanırım herkes aynı fikirdedir. Bu iki kişiden birinin Jacob olduğunu ama diğerinin ismi söylenmediği için bilemiyoruz.

Aslında Lost, genelde sezon finalinin son sahnesinde yaşanan diyalog ile akıllarda soru bırakırken bu sefer 5. sezon final bölümünün hemen başında bu işi yaptı. Arada yaşanan ve az sonra değineceğimiz olaylar zinciri yaşanmış olsa bile dönüp dolaşıp ilk sahnede bu iki kişinin diyaloğunu yorumlamak durumunda kalacağız. Bana göre Lost’un 6. sezonu ve hatta 5 sezon boyunca olanları da bu iki kişiyi baz alarak yapmak gerekiyor.

Beyaz ve Siyah. İyi ve Kötü. Tanrı ve Şeytan. Jacob iyi olan ise, beyaz ise. Siyah giyimli olan kişi “Black Smoke” olarak bildiğimiz canavar tabir edilen siyah duman olabilir mi? Ben olabileceğini varsayıyorum ve bundan sonraki aktarımlarda bu kişiden siyah duman diye bahsedecğim.

Neden O Kişi Siyah Duman

Son olaydan yola çıkarsak yani Benjamin Linus‘un Jacob’u öldürmesine değinirsek (öldüğü şüpheli bu arada). Ortada sahte bir John Locke var. Çünkü Ilana ve Ajira ekibinin taşıdığı tabutta John Locke’un cesedini görüyoruz. Richard Alpert final bölümü boyunca Locke’a hep nasıl canlanabildiğini soruyor. Ve gene “Dead is dead” isimli 12. bölümde olan olmuştur. Ölen ölmüştür ile karşılaşıyoruz.

O kişinin siyah duman olduğunu destekleyecek unsurlar içerisinde siyah dumanın göründüğü kişilere değinebiliriz. Gene sondan gidelim. Benjamin günah çıkarmaya tapınağa gittiğinde yanında John Locke var. Ama aşağı düştüğünde John Locke ortadan ip bulmak için kayboluyor. O sırada siyah duman, Benjamin Linus’a Alex olarak gözüküyor ve John Locke’a zarar vermemesi için tehdit edip işini garantiye alıyor.

Öncesinde ise Christian Shepard, parlamaların olduğu zaman John Locke orkide istasyonunun orada kuyuya düştüğünde karşısına çıkıyor ve dışarı çıkacağını, gerekirse öleceğini söylüyor. Öldüren de Benjamin oluyor.

Siyah duman yani Jacob’u o zamanlarda öldürmek istediğini söyleyen kişi bunu bir şekilde kendisi yapamıyor. Başka insanların görünümünde kendi başına Jacob’u öldüremeyen siyah duman yani sahte John Locke, Benjamin Linus’u Jacob’u öldürmesi için etkiliyor. Olayların akışında bize devamlı verilen Ada’nın Ben için önemli olduğu ve bu ada için çok işler yaptığına dair olmuştu. Sahte John Locke konumundaki siyah duman en can alıcı noktadan ve bu işi tereddütsüz yapabilecek kişiye Benjamin Linus’a bu görevi devrediyor.

Eğer bu süreç ve dizi akışı yukarıda bahsettiğim gibiyse parçalar yerini tutuyor. Ve böyle olunca siyah duman tabir ettiğimiz kişiye 5 sezon boyunca çevirdiği entrika için helal olsun dememiz gerekiyor. Locke’un saflığı, Benjamin’in yalancılığı gibi birçok farklı karakteristik özelliği sonuna kadar sabırla kullandığını söyleyebiliyoruz.

Jacob ve Siyah Duman

Bu konuda tüm güçleri siyah duman olarak adlandırdığım bu kişiye yüklemek yanlış olacaktır. Diğer taraftan Jacob’un belirli zamanlarda bizim Lost tayfasına gözüktüğü anları gördük. Gene final bölümünün başındaki diyaloğa dönersek Black Rock’ı adaya getiren de Jacob. Hatta ben hem 815 sefer sayılı Oceanic uçağı hem de Ajira uçağını adaya getirenin bu diyalogtan Jacob olduğuna inanıyorum.

Siyah duman ile Jacob arasındaki diyaloğa yakından bakarsak bunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Jacob : Gemi için geldin sanırım.

Siyah Duman : Evet. Adayı nasıl buldular?

Jacob : Geldikleri zaman bunu onlara sormalısın.

Siyah Duman : Sormama gerek yok. Onları buraya sen getirdin. Hâlâ beni haksız çıkarmaya çalışıyorsun değil mi?

Jacob : Yanılıyorsun.

Siyah Duman : Öyle mi? Gelip savaşırlar…yakıp yıkarlar. Hep aynı şey olur.

Jacob : Sadece bir kez olur. Öncesinde olanlar…sadece hazırlık sürecidir.

Siyah Duman :Seni öldürmeyi ne kadar çok istediğim konusunda bir fikrin var mı?

Jacob : Evet.

Siyah Duman : Er ya da geç, bir gün…bir yolunu bulacağım dostum.

Jacob : Bulduğunda ben burada olacağım.

Buna istinaden siyah dumanın jacob’u öldürmek için bulduğu yol yukarıda bahsettiğim şekilde sahte John Locke kılığına girmek ve araç olarak Benjamin’i kullanmak. Ve son sahneden bir diyalog. Sahte John Locke ile Benjamin heykelin içine girdiğinde Locke, Jacob’a “Burada olmak için neler çektiğim konusunda hiçbir fikrin yok” diyor.

Bu arada Jacob’ın neler yaptığına bakarsak Kate‘in çocukluğunda, Sawyer‘ın ailesinin ölümü sonrası cenazede, Nadia’ya araba çarptığında belki Sayid‘i kurtaracak şekilde yanında, Sun ve Jin‘in evlilik törenlerinde ve John Locke’un felç olmasını sağlayan düşüş sonrası (hayata döndürmesi), Jack’e hastanede ve en net şekilde Ada‘dan bahsettiği an olan Hugo Reyes‘in yanında.

Ada Üzerindeki Güç Dengesi

Büyük resme bakmak her zaman iyidir. Lost 5 sene boyunca bizi belirli süreçlerden geçirdi. İlk üç sezon hep soru sordurdu. 4. sezon biraz cevap verir gibi oldu. Ve 5. sezon neredeyse büyük resme yaklaştığımızı sanırım söyleyebiliriz. En azından adadaki güç dengesi olarak.

İlk sezon adayı ve karakterleri tanıdık. İkinci sezon ambara indik. Üçüncü sezon “The Others” hakkında neredeyse tüm bilgiye sahip olduk. Charles Widmore‘un adayı ele geçirmeye çalıştığını öğrendik. 4. sezonda özellikle Benjamin ve Charles’ın yatak odasında karşılaştıkları sahnede, tüm bu olayların bu ikisi arasında geçtiğini düşündük. Ve aslında bize gösterilenler, Lost’un anlatış şekline göre bir figürden ibaretmiş gibi geldi. Şimdi 5. sezon finaline geldiğimizde Benjamin ve Widmore‘un bir figür haline dönüştüklerini, aslında olayın Jacob ve yanındaki kişiyle, benim yukarıdaki varsayımıma göre siyah duman ile arasındaki güç savaşına bağlandığını söyleyebiliriz.

Lost 6. Sezon Beklentileri ve Değerlendirmeler

Önümüzdeki sene 2010 yılında gösterilecek olan Lost 6. sezon içerisinde ise bu iki gücün şu ana kadar oluşturdukları ortama istinaden aralarında nasıl bir savaş olacağına tanık olacağız. 5. sezon içerisindeki bazı diyaloglardan hatırlarsak bunun çokça telaffuz edildiğini görebiliyoruz. Bu yüzden 6. Sezon içerisinde Charles Widmore – Benjamin Linus ya da Dharma – Others savaşı değil. Bana göre Siyah Duman ile Jacob tarafının arasında büyük bir savaş yaşanacak.

Muhtemelen Black Rock ile Richard gelecek ve kendisinin geçmişini ve Jacob’un Richard’ın yaşlanmaması için neler yaptığını göreceğiz. Ilana’nın Jacob için çalıştığını düşünebiliriz. Heykel’in nasıl bu hale geldiği gibi ya da yukarıda bahsetmeye çalıştığım siyah duman hikayesinin doğru olup olmayacağını göreceğiz.

Atlamadan patlamaya değinmek gerekiyor. Son sahnede Jacob “geliyorlar” ifadesini kullandı ve sahte Locke’un yüzü bir anda değişti. 1977 yılında yaşanan patlamanın ardından bizimkilerin günümüze gelmesi söz konusu olabilir. Son sahnede bir parlama yaşandığını düşünüyorum. Ve bununla ilgili olarak hepsine Jacob’un belirli zaman dilimlerinde gözükmüş olması, zaten 6. sezon olası büyük savaşa hazırlık gibi de düşünülebilir.

Genel itibariyle güzel bir final oldu. Ama gene de 3. sezon finali bana göre sadece Lost için değil gelmiş geçmiş sezon finallerine aday gösterilebilecek türdendi.

Lost 5. sezon finali hakkında yorumlarım bu şekilde. Eğer buraya kadar sabırla okuduysanız, yorumlarınızla katkıda bulunursanız sevinirim.

Lost 6. Sezonda görüşmek üzere.


Feedback

  Comments: 279


 1. I take pleasure in, cause I found just what I used to be having a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye


 2. lost muhteşem bir dizi, bağımlılık derecesine getiriyr insanı.Ve 5.Sezon’da muhteşemdi.Yinede Kurtlar Vadisi Pusu ‘ya değişmem yabancı dizileri :D


 3. Valla arkadaşlar. Emin olduğum tek bişey var. Senarist final Bölümlerine yakın dizinin genel senaryosu hakkında özetler içeren bir özel bölüm yayınlayacağı kesin. Çünkü her sezon neredeyse özel videolar var. Bence kafamızın karışıklığını düzeltmek için bir açıklama bölümü yapacaklar kanımca.


 4. valla artıık kafa patlatamıyorum:D en iyisi beklemek zaten kaç bölüm kaldı şunun şurasında…
  ama inşallah tatmin edici bi final olur da 6 senemiz bi saçmalık uğruna gitmemiş olur


 5. merhaba arkadaşlar, kardeşimin bi yorumunu aktarayım,, diyor ki; lock aslında birinci sezonda kazadan sonra iyileşmedi, aksine öldü ve bedeni siyah dumanın oldu, buna sebep olarak da claire in uzun zamandır arkadaşlık etmiş olduğu kişinin flocke olduğu gibi bir yaklaşım, bilmem ne dersininz, bu bağlamda düşünürsek olaylar çok başka olmuş olacak..
  ne dersiniz bu tezi çürütecek gözden kaçırdığımız bi nokta yada destekleyecek ayrıntılar varsa yorumlarınızı bekliyoruz…


  • o benım de aklıma geldı…ılk bolumde once locke karsılasmıstı kara dumanla hatırlarsanız domuz avında…sonra kımseye bı sey demedı karsı karsıya gelşmesıne ragmen…ama oyle olsa dıyelım kara dumanın ada dısına cıkması yasak…locke mılletı toplamaya gıtmıstı o nasıl olacak??..


 6. Aeron aslında jacob olabılır mı???…ıkıncı bı hayat…belkı sonunu bılıyordu oldurulecegını ve de daha zamana ıhtıyacı vardı ve tekrar adaya gelebılmek ıcın adada dogabılmek ıcın bu kadar plan yaptı???…sımdı jack ın buyuk bı oglu var..daha once hıc gormedıgımız bı cocuk…aeron u daha goremedık…jacob un oldugunde gelıyorlar demesı belkı de o tayfanın adaya gelecegını ve de daha sonra aeron u getırecegını (yanı jacob un kendısını)kastetmesıdır???..cunku yuzu nasıl degıstı sıyahlı adamın…tekrar sil baştan baslıycaz gıbılerınden bı ıfadeydı:))…zaten gıdemıyomus baksanıza adadan….fazla mı fantastık sızce yazdıklarım??..ya da soyle de olabılır..mısır motıflerıyle cok ılgılıler ..aynı mumya fılmındekı gıbı savascılar cıkmaz umarım:))))))…o zaman komık otesı bıter dızı:SS…


  • hayır hayır bence çok süper bir yaklaşım .. süpersin. hatta aeronda jacop gibi sarışın .. aeronu geçen sezon göstermişti bir kaç bölüm kaçırdın heralde :) ama bu kadar dalga jacop’ın tekrar adada doğması yüzüdnen olduysa lost adasını basarım adada orman yangını çıkarırım :D o kadar karmaşık kurguşuk bir senearyo basit bi olay yüzünden olamaz olursa senaristler tüm izleyicilerle kafa bulmuş olur. ama güzelbi yaklaşım bravo sana :)


   • :)))…gecen sezon gorduk ama bu sezon yok kı daha ortada…en son gordugumuz adaya donmeden oncekı halıydı kate le bırlıkteyken…sımdı nasıl bılemıyoruzz yanlıs mı hatırlıyorum…nedense sona dogru yaklasırken hep 1. sezona gonderme var…cevaplar da orada..adada dogum cok onemlıydı bı tek o var dogan…bır de 5. sezonun fınalınde jacob un hayatlarına nasıl gırdıgını gosterıyodu yaa…claıre varmıydı orda hatırlamıyom…


 7. Yeni sezonda neler olacak merakla beklemekteyim


 8. merhaba arkadaşlar gözlerimin feri kaybolana kadar okudum tüm yorumları, meğer yaprak dökümü izler gibi izlemişim caanım diziyi çok üzüldüm, herneyse dikkatimi çeken bir noktayı da ben paylaşayım, jacob ın bizim elemanların hayatına belli zamanlarda girdiğini gördük, kate ve sawyer a cocukluğunda jake e hastanede falan, dikkat ettiyseniz hepsiyle fiziksel bi temas kurdu jacob, önce bi şeyler söyledi muhabbete girdi ve omuzlarına ellerine bi şekilde dokundu,bu kadar muhteşem yorumlar arasında bunun bi anlamı olur mu bilmiyorum ama katkıda bulunayım dedim:)
  buarada daha önce yazılmış da dikkatimden kaçtıysa pardon…


  • Hakkaten güzel tespit ibrahim. Bravo.. Bende siteye 5.sezon finalinden beri takip etmiyorum, şimdi 6. sezona yeni başladım. Birçok şeyi unutmuşum izlemeye izlemeye 4.sezondan sonrasını tekrar izlemem gerek :) şuan 6. sezonun 2. bölümündeyim ve iddaa ettiğim şeylerin %80 i gerçekleşti :)


   • tşkkrler, ama senin kadar komlex düşünemiyorum ben yaa, hatta diziyi anlayabilmek için yorumları okumam şart gibi bişey, çok karıştı kafam, 6. sezonla ilgili yorumlarını da merakla bekliyorum..


 9. merhaba, 1 1 buçuk saattr inanılmaz yorumlarınızı okuorum kendimi gerçekten lostla ilgili hiç bişey bilmiomuş gibi hissettim:) size 2 sorum olucak çok merak ettiim ama final bölümüyle alakalı deil:
  1. si Locke ın böbreini çalan babası bi ara adada ortaya cıktı ? o neyin nesiydi o da mı siyah dumandı? bu benim kafamı cok kurcalıo
  bi de 5. sezonda ben hakkaten Faraday’i anlıamadım denizaltıyla tekrar gelio Miles’a “long time oldu” diyo. ama o geri gittiyse adadan en son parlamada günümüze dönmüş olmuo mu. sonra başka parlama da olmuo o zaman tekrar adaya geldiinde nasıl 1970 lere geliyo. kafamı cok karıştırdığı için soruyu anlatamamış olabilirim gerçi…
  bir de biri richard in hem 1970 lerde hemde 2007 de olduunu söylemiş peki şimdi jack,kate,hugo,ceasar, Ilana hepsi aynı uçaktaydı. jake kate hugo said 1970 e.. pilot Ilana falan onlarda 2007 ye mi gittiler adada ?????????????????????


 10. arkadaşlar jacob ancak adada dogan biri tarafından öldürülebilir ethan öldügü için bunu benjamin yapabilir


 11. arkadaşlar yazıldı mı bilmiyorum ama sahte locke nin siyah duman olduğuna kanıt olarak şunu söyleyebilirim ben oturduğu evin içinde gizli bölmeden geçip siyah dumanı çağıran düğmeye(veya neyse) bastığında duman gelmemişti çünkü zaten bu yanındaki locke ydi!!!!!!


 12. anlattığın gibi olur diye birşey diyemem lost bu hiç bişey belli olmaz . bence fazla kurmadan bekleyelim ve görelim


 13. arkadaşlar bir şey ekliyorum jacop öldü ve yeni bedeni claire böylece claire geri dönecek john a adayı taşıması gerektiğini söyleyen kişi kara dumandı cristian yani böylece askerler ben e ulaşamıyacak onu öldüremiyecek ve ben de jacop ı öldürebilecekti tüm planı kara duman hazırladı ve uyguladı asker dolu gemiyi ise jacop getirtti böylece ben ölecek o da kurulacaktı ama olmadı.


 14. yada kara duman anubis olabilir ölüleri yüceltmeke görevliydi kara dumanda ölülerin bedenine giriyor ve onları yön veren yapıyor cristian ın locke a adayı taşıması gerektiğini söylemesi locke ın ben i jacop ı öldürmesi konusunda yön vermesi.


 15. arkadaşlar bazı arkadaşlarımız 2 heykel olduğunu düşünüyor bende katılıyorum birinin sobek olduğu kesinse diğerinin horus a ve tapınağında amen e ait olduğunu düşünüyorum ve sobek jacop u kara duman amen i yemsil ediyor horus ise adadaki en büyük şey ve birbirlerinin kendisini öldürmesine izin vermiyor böyle olunca adaya gelenleri kullanıyorlar. amen nin tapınağa ait olduğunu şuradan çıkarıyorum amen yar altında yaşardı kara dumanda orada yer altında yaşıyor çok uçtum ama bu sadece iki heykel varsa ihtimaline karşı yürütüldü…


 16. arkadaşlar lost u açıklamak için tamamen ışık-zaman ilişkisini kullanmalıyız. eınsteın hareket eden cisimlerde zamanın yavaşladığını ve çekim kuvvetinin ışığın doğru yayılması engellediğini söylemiştir bunu söylediğinde kanıtlayamamıştır fakat 15 yıl sonra kanıtlamıştır. şimdi ada hareket ediyor bu yüzden zaman yavaşlıyor ve geriye gidiyorlar işte bu izafiyet yani dizide alıştığımız görecelilik biz bu hıza alıştığımız diğer hızlar farklı geliyor yani göreceli oluyor bu yüzden zamanda göreceli oluyor kıyıya vuran boynu kesilmiş doktor gibi çünkü gemi adanın enerjisinin kapsadığı yarı alanın dışındaydı bu yüzden onlar zamanda yolculuk yapmadılar doktor yarı çapa girdiğinde adadaki hıza göre karaya vurdu bu yüzden gemi ile ada arasında zaman farkı var bu helikopterin adadan sayid ve desmond la ayrıldığında gemiye neden geç gittiklerini ve daniel faraday adaya geldiğinde roket deneyindeki zaman farkını açıklıyor hatırlarsanız daniel adaya ilk geldiğinde sanki burda ışık doğru kırılmıyor demişti ışığın kütlesi yoktur ama adadaki enerji çok yüksek olduğu için ışık doğru yayılmıor ve değişkenlik kazanıyor ışığa göre zaman yavaşlar yada durur durması kara delikler sayesinde olur çok yüksek çekim güçlerine sahip oldukları için ışık bükülür ve zaman durma noktasına gelir yani dünyadaki 20 yıl karadelikde 1 gün gibi gelebilir ada ile gemi arasındaki olay da bu zaman farkı. size olabildiğince sade anlatmaya çalıştım ayrıca e=m.c2 bir kütlenin ortaya çıkarabileceği maksimum enerjiyi verir buda bir kum tanesinin evinizi yıkabileceğini söylemekdir. moleküler etkileşime geçer kum tanesini bütün moleküllerini parçalar enerji ortaya çıkar ve bumm. ayrıca eınsteın hiç bir şeyin ışık hızına yetişemiyeceğini ayrıca yetişse bile yetişdiğinde ışığın kaybolacağını buda zamanın kaybolması demektir. ışık hızında olduğumuzda herşey durur çünkü sadece önümüzde gördüğümüz şey kalır diğer ışıklar yani gelecek bize yetişemez geçtiğimiz anda ışık bozulur ve herşeyi çok yavaş yaşarız buda dengeyi bozar ışık hızını geçtiğiniz anda arkanıza baktığınızda göremessiniz çünkü arkadan gelen ışıklar size yetişemez. konuyu çok dağıttım ama biraz bişeyler öğrenirsek lostu daha iyi anlıyacağımızı düşündüm ayrıca adadaki çekim manyetik bir güç yani mıknatıs altı dev bir mıknatıs ve ambarda desmond manyetizmayı tuşa basarak birleşmesini engellediği sürece bi şey olmadı sadece basmadığında uçağın düşmesini sağladı. ayrıca ambara ilk girildiğinde locke girdiğinde orda bir iskelet ve demir parçaları vardı bence o iskelet juliet di. ayrıca sun ın neden 1977 dönmediğini çok düşündüm ve şuna karar verdim ada sadece ihtiyacı olanları alıyor siyah duman çok ince düşünen biri ve ölülerin bedenine girebiliyor ve kendi yapamıyacağı şeyleri talimat vererek yaptırıyor. siyah dumanı açıklayabilmenin bir yolu yok tamamen fantastik bir şey richardın hiç yaşlanmadığını söylüyoruz ama richarda görede locke hiç yaşlanmadı. nedeni ikiside zamanda ait olmadıkları yerlerde dolaşıyorlar. onlar içinde faradayin dediği gibi plak bozuk çalışıyor. açıklamak istediğim söylemek istediğim ne varsa söyledim oh be


 17. bu arada diziye 2 yeni kişi geliyormuş biri bir şirketde danışmanmış diğeri ise heroes dizisinden biri


 18. Bence jacob ve yanındaki adam(siyah duman veya herneyse) onlardan çok daha üstte olayların olacağını düşünüyorum.Yani jacob ve yanındaki bile birer piyon olabilir…


 19. Yazınızı beğendim. Zaten 5. sezon finali izleyenlerin aklında acaba John Locke gerçek John Locke mı diye bir soru bırakıyor. Bu konuda açıkçası tam olarak emin değilim. Bana çok gerçekçi göründü, yani söylediği sözler, mantalitesi falan Locke gibi. Ama belli olmaz. Duyduğuma göre 6. sezon, 1. sezon gibi yapılacakmış ve 1. sezondaki bazı karakterler 6. sezonda tekrar yer alacakmış. Şöyle bir baktığımızda lider diyebileceğimiz 4 isim görüyoruz.

  1- John Locke
  2- Benjamin Linus
  3- Richard
  4- Jacop

  Bence bunların içinde en zekisi ve en kararlısı John Locke. Benjamin Linus’ın kızının ölmesine izin vermesi benim gerçekten şoka uğramama sebep olmuştu. Richard yakışıklı çocuk. Öyle dolanıp duruyor. Hiç yaşlanmıyor. İlginç. Jacop’u ise hiç sevmiyorum. İnşallah ölmüştür. Kimsenin insanların hayatlarını karartıp öyle adaya düşürmeye hakkı yok. Kara duman, Benjamin veya Locke kim öldürdüyse eline sağlık.

  6. sezonu merakla bekliyor olacağım. Bu diziyi belki geç izlemeye başladım ama hiçbir şey için geç değildir. Lost daha sonra hayatımın bir parçası oldu ve 1. sezonun başından 5. sezonun sonuna kadar bütün bölümler Türkçe altyazılarıyla birlikte eksiksiz olarak bende mevcut.

  Desmond’ın bir cümlesiyşe sonlandırmak istiyorum yorumum:

  – Başka bir hayatta görüşmek üzere kardeşim…


 20. beyler ok ama hepiiniz sanq bomba patlayınca gelecee yada geçmişe bi gidiş olcaını dsuunmussunuz ama unutmayın o hidrojen bombası adayı yerinden oynatcak kadar guclu hirsimaya atıldı we hapla etkisi sürüo şimdi asıl soru bizimkiler o kdr güçlü bi nükleerin elinden nası sağ kurtulcaklar we o nükleer kuğu istasyonun içinde patladı peki nası oluoda kuğunun üst tabakasında bitki bitebilio… ???


 21. black rock bi köle gemısı ıcınde rıchard da var dıyorlar ama onu 6.sezonda ogrenecegız ama black rock köleleri getıren hatta alvar hansonun babasının oldugunu soyluyolar icindekı dınamıtlerıde ambarı patlatmak ıcın almıslardı ıcındekı cesetlerın de kıme aıt oldugunu belkı rıchardın da cesetı vardır onu 6.sezonda gorecegız:D:D


 22. Evet sikyah beyazın tum dınlerde iyi ve kotuyu temsil ettikleri ve Jacobun iyi digerinin de kotu oldugu belli. Kotunun de John kullandıgı konusunda bende hemfikirim ayrıca Jacob un olme ihtimali bencede cok dusuk. Son patlamada da Frarday ın da dedigi gibi sabitlar degil de degişkenler isin içine girdi bence en basa donmesi hayal kırıklıgı olur daha yaratıcı birseyler olmalı


 23. abi ben bise soracam dizinin 5 sezonunuda en az 6kere izledım ama black rock nerden geldı nasıl geldı kım getırdı ıcınde kım vardı onemı nedır bı turlu anlamadım yaw:(:(


 24. bence siyah duman melek ve şeytan ı simgeliyor jacob iyi çünkü o bir melek siyah duman ise şeytan kendisi zarar veremiyor ama başkalarını zarar vermesi için ayartabiliyor


 25. alper sana bi sorum olacak heykelin gölgesinde yatan şey nedir ?


 26. bence patlama olduğunda herkes 30yıl sonrasına gidicek asıl savaş siyah duman ile jacop arasında olucak heykellerinde sırrı açığa çıkıcak


 27. bence de yorumlar çok olası ve gayet tutarlı göründü bana. ben de jacob ile auron ın aynı kişi olabileceğini düşündüm bir an. hep özel olduğuna ilişkin betimlemeler geçti çünkü ve claire de en son locke la beraber jacon ın yanında ve de çok huzurlu bi şekilde gülümserken göründü. bir de jacob kate in çocukluğuna gittiğinde ondan bir daha çalmaması konusunda söz istedi. bunu sanki kendisini de çalmaması gerektiğine ilişkin bi istem gibi yorumladım :P neeese bence nefes kesici bir sezondu cevaplar 6. sezonda yine bizi bekliyor olacak gibi…


  • bi de şunu eklemek istedim. son sahnede ,,, sonuçta herşey baştan başa değişecek o patlama nedeniyle locke hiç o adaya düşmeyecekse hiç de onun kılığına girilip jacob ın öldürülmesi olayı da yaşanmayacak, dolayısıyla jacob da tüm bunların olması döngüsünü başlatmak için 6 lıyı ziyaret etti ve belki o yüzden benjamin i engellemeye çalışmadı vs. gibi gelio….


 28. yukarılarda yorumun altına cvp olarak yazmıştım ama geç çıkıyor yazım bide daha kimse uramıo galba ya biraz yorum yazın güzel oluodu :D


 29. kaancım bu konuda tarafımdan açıklığa kavuşturulmuştu:)))


 30. Adada 2 Heykel olduğu konusunda hala ısrarlıyım önceden gözüken tawaret finalde gözüken sobek.


 31. mert gemi o mu yoksa değil mi olayını geçeli baya oldu hatta içinden richard ın çıkacağını da cümle alem biliyo:)))))))


 32. Bir soru daha, bölümün başında gördüğümüz gemi daha önce içinden dinamit aldıkları kara inci (black pearl) olabilirmi acaba??


 33. Heykelin Gölgesinde Ne Yatıyordu?

  Bu soru, yaklaşık bir ay önce ilk kez sorulduğundan beri, gizemini koruyordu. Ta ki bu bölümde, sorunun Latince cevabını Richard‘dan duyana kadar: ‘Bizi(hepimizi) koruyacak olan’.

  Bu cümle size de, dizide sık sık söylenen ‘Tanrı hepimizi korusun.’cümlesini hatırlattı mı? Bu Latince cümle aynı zamanda, Jacob‘un halıda dokuduğu cümle. Ne dersiniz, Jacob onları koruyacak mı?


 34. aslında olay 6.sezon finalinde belli olucak ama herkes çok şaşırıcak,neden mi? çünkü 6.sezonun finalinde jack gözlerini açıcak ve uçağın düştüğünü görücez 1.sezonun ilk bölümünü göstericekler tekrar, aynı şeyler tekrar ediyor adada,zamanda atlama yapıyor ve her seferinde tekrar ediyo.faraday’ın jack e anlatmak istediği şeyde buydu aslında bu adadaki değişkenler bizleriz demişti insanlar ve fikirlerimiz diye.eğer faraday annesi tarafından vurulmasaydı olayları rayına otutmak için herşeyi yapıcaktı fakat birşekilde izin verilmedi kader de diyebiliriz buna veya kötü güçler adadaki insanları etkileyerek sonunda kendi istediği sonu başlatıyor.jacop 6.sezonda gelenleri karşılıyacak bence çünkü ölmedi sadece benjamin i test etti ona arkasını dönerek.eğer benjamin dönüp arkasını oradan çıkıp gitseydi john locke kesinlikle birşey yapamıcaktı.6.sezonun başlangıcında direk olarak jack,kate,said,jin,miles,hurley gelicekler.busefer jacop onlara yol göstericek tıpkı john locke un ben e yaptığı gibi ve kötülüğü yok etmek için savaşıcaklar.sonunda jacop onlara istediğini vericek ve bu olaylar hiç yaşlanmamış olarak los angeles a varıcaklar uçak yolculuğundan.sadece john locke ve adada ölen kötü güçler geri gelmicek.hatta benjamin linus bile öldürülücek büyük olasılıklada jack tarafından çünkü saidden çok daha fazla nefret ediyo jack ondan.


 35. Eko karşılaşmasına yakın olanı Benjamin Linus’a tapınak içerisinde de yapmıştı ve sonrasında öldürmeyip Alex olarak çıkıp tehdit etti. Sahte Locke’a yol göstermesi için. Eko zamanında da itiraf et (confess) günahlarından arın muhabbeti yapıp ekoyu öldürdü ama o süreç boyunca Eko hep kader adamı olarak Locke’a yön verdi.
  Bu iki kişinin birbirlerini öldüremediklerini zaten sahilde otururlarken anlıyoruz. İstese bir bıçakla veya başka birşeyle boğazına yapışır öldürür. John Locke kılığına girse bile gene kendisi olduğu için öldürme işini manipüle ederek yapması gerekiyor diye düşünüyorum. O yüzden altyapısal tercih olarak Benjamin kullanıldı. Aslında ilk sezondan itibaren gelirsek, özellikle 3 ve 4. sezonlarda Benjamin’in bu konuda kullanıldığını görebiliyoruz.
  Dediğim gibi belki de black smoke olmayabilir. Varsayımlar bitmez. Belki black smoketur ama kötü olan jacobdır. Onu da bilemiyoruz. Bu detayların hepsi zaten Lost 6. Sezon içerisinde verilecek olanlar.


 36. Fikirler hoş bir çoğunun belki tutma ihtimali var ama aklıma takılan bir kaç soru var.

  Eğer black smoke kötülüğü temsil ediyorsa Eko ile ilk karşılaşmasında midesinde flaşlar patlatıp gelmişini geçmişini okuduktan sonra neden öldürmüyor?(Eko ile siyah dumanın ilk karşılaşmasını yavaş çekimde izlerseniz görebilirsiniz)

  ve Madem bu gizemli karakter(black smoke yada ilerde belki ismi david felan olur) Yakup’u o kadar öldürmek istiyor ise neden bu kadar zaman bekliyor ve John locke suretinde öldürmeye gidiyor bunuda ben’e yaptırıyor.Bildiğim kadarıyla John locke çok iyi bıçak kullanabiliyor onun herşeyini taklit edebilen hatta saflığını dahi black smoke bir bıçak kullanmaktan neden çekinsin ?

  ve bu black smoke yemek yeme ihtiyacı neden duyuyor acaba sizin benim gibi hayat sahibi mi yoksa başka bir tür varlık mı? (Jacob balık yerken onada ikram ediyor black smoke ben ona artık david diyeceğim O biraz önce yediğini söylüyor)


 37. erman bu mısır mitalojisi nin dizide var olduğu o heykelinde bir tanrı y ait olduğunu burada eski yorumlarda bir kaç ark araştırmış ve üstüne basa basa belirtmişdi mısır piramitlerinin nasıl insaat edildiğini diyosan da daha şimdiye kadar hiç bir bilim adamı buna mantıklı bir cevap veremedi belli bir kısım uzaylıların yaptığına inanıyor bunlardan biride ben


 38. bir de bu 108 dakikada ambarda girilen şifreyi desmond bıraktıgında da yanlıs hatırlamıyorsam mısır hiyografileri çıkmıştı

  jacob un da gelıolar dedıklerı dhrama, wildmore olabılır


 39. bi de şey vardı isim hatırlayamıcam aaron un gercek annesi uçaga binmesi için bi medyum vardı onu uçağa o bindiriyodu o medyumda çoğu şeyden haberdar dı

  bi de mısır piramitlerini inşaa etmekte bu ada daki güçten yararlanılmış olabilir o şekilde bağlayabilirler belkide


 40. Alper ne gibi bi yazı istiyorsun detayları söylersen bi yazı gönderebilirim sanırım. Biraz zaman alabilir ama haberin olsun. Bendede şu sıra iş güç yoğun gidiyo…


 41. Burda bir çok yorum yapılmış hepsini okuyamıyorum kusura bakmayın.. Şunu belirtmek istiyorumki yapılan tespitler çok doğru ve yerinde geldi bana… Bir araştırma yaptım kafamda çok fazla pencere sanada tavsiyemdir… Konumuz şu Osiris Birde kayıp ada MU … Ki osirisin eğitim aldığı yerde atlantistir… İp ucu da şu osiris jakob düşün…

  Bu sayfaya bir kaç gün sonra bir daha bakıcam bakalım neler bulunmuş.. Teşekkürler..


 42. bence bi filmi izlemeden önce kitabnı okumak daha güzeldir. birde benim ikinci bi tercihim olsa kesin önce kitabını okurum sonra filmini çünkü kitap daha detaylı olduğu için filme aktarıldığında bu detaylar atlanıyo ve sen filmden sonra okuduğunda sanki filmi buraya aktarmışlar üstünde bisürü oynamalar yapmıslar gibi gelir sana. birde sana ilginç bir şey söylicem ben bu kitabı okuduktan sonra aklıam bi soru takıldı her kitabın filmi çekildide hatta davnci şifresi fln neden bunu filmi çekilmedi diye sordum kendime ve nette bi baktımki mayıs 17 çıkış tarihi şok oldum çünkü doğum günüme denk geliyodu yani bu film bana doğum günü hediyesi gibi geldi bi şok daha söyliyim hala filme gitmedim böyle pastanın en güzel ksımını sona saklarsın ya o şekil bende çok değer verdiğim biriyle o filme gitmek istiyorum :)


  • Sercan Takip ediyosan Bu Önerdiğin Melekler ve Şeytanlar ın yarısına geldin hakikaten inanılmaz heycana kapıldım bu madde ve karşı madde yi çarpıştırıp Maddeyi yok etme olayı dehşet verici bir şey Dan Brawn yine yapmış yapacağını Bu Deney olurda Böyle bi Sonuç Çıkarsa Hakikaten Fizik Kuralları yeniden Yazılır

 43. taner23(Michael Jordan)


  Secan Bu Dan brawn İlginç bi adam Davince code filmini izlediğimde hayretlere düştüm çünkü kutsal kase dünyanın enerji kaynağı diye bilinirdi bu kase yi kadın simgesi olarak ele alıp isa nın yaşayan bir torunu olduğun u idda etmiş ve bu öyle bir idaaa ki gerçek olsa taş üstünde taş kalmaz Hristiyan dini diye bir şey olmaz zaten adamı afaroz etmek için çalışmışlar ben melekler ve şeytanlar ı filminimi izlesemmi kitabınımı okusam diye ikilimde kaldım burda seni dinleyip kitabı okuyacam


 44. forrest gump bu yaz bitiririm karkuleyi büyük ihtimal ama önce süleymnın anahtarını merak ettim dan brown yeni çıkarmış yakında da kayıp sembol çıkıymuş :)


 45. evet hayırlı olsun hepimize yeni konumuz açıldı :) taner melekler ve şeytanları oku keisnlikle ! o benim en özel kitabım hiç bi kitaba değişmem onu herşeyin ilkini o kitapta yaşadım sakın filmini kitaptan önce izleme zaten kitap seni öyle bi sürükliycekki 1 hafta sürmez bitirmen :) cern labaratuarı daha haberlere düşmeden iki sene önce benim o labaratuardan haberim vardı daha kimse bilmezken o kitap sayesinde o hadron çarpıştırıcısı ,anti madde , gizemli tarikatlar masonlar , bilim adamlarının gerçek yüzü davinci galileo gibi vatikanın yaptıkları herşey var kitapta süper bişey :)


 46. alper 6.sezonu beklerken adlı yazıyı şimdi okudum güzel olmus ve emin ol ki zaten çok şey ekliyicezzz:)


 47. Arkadaşlar hepinize tekrar merhaba. İşler biraz yoğun olduğu için ancak toparlayabildim. Umarım atladığım konular fazla değildir. Bahsettiğim Lost 6. sezonu beklerken yazısına bakabilirsiniz. Ekleyeceğimiz eminim çok şey olacaktır.
  @forrest_gump, kara kule hakkında ben de yeniyim. sizlerden vesileyle inceleyeceğim. Ama lost bağlantısı ve kara kule ile ilgili bir yazı başlığı açabilirim. Eğer isterseniz bana sadece önyazı olabilecek şekilde bir yazı gönderebilirseniz. Yazıyı açarım ve bu konuya da oradan devam ederiz.


 48. Taner söyledeğim gibi okumak farklı bi duygu izlemek farklı bi duygu. Okurken hayal gücünün sonsuzluğunu hissedebiliyosun ama izlerken zaten kurgu önünde hazır. KING kesinlikle hikayede değişiklikler yapacaktır buna emin olabilirsin. Sana tavsiyem oku ve izle kesinlikle pişman olmazsın üzerinden onca yıl geçti hala etkisindeyim ve unutulacak bir kitap değildi. Cümleler beni kendine okadar bağladıki sanki olaylar yaşanırken bende oradaydım( yada kendimi çok fazla kaptırmıştım).

 49. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  forrest_gump ark bu kadar varmı hakikaten bu kara kule hakikaten iyice meraklandım ama ben okumaktansa izlemeyi tercih ederim


 50. Sercan sana tavsiyem serinin 2006’dan sonraki olan basımlarını al çünkü seri bittikten sonra KING düzenlemeler ve eklemeler yapmış.
  Siyahlı adam çölde kaçıyordu. Silahşor de peşindeydi…


 51. Alper duy sesimizi konu nerden nereye kayıyo aç artık şu LOST-KARA KULE’ye ayrı bi sayfa.
  Filmi izlemekle kitabını okumak arasında çok fark var hele ki okuduğunuz KARA KULE’yse. KING eminimki senaryoda çok köklü değişimler yapacaktır okumuş olanlar sıkılmasınlar die. Okumaya başlayacak arkadaşlar için söylüyorum pişman olmayacağınız bir yolculuğa çıkacaksınız. Seriyi aldığım zaman kitaplar gözüme çok kalın geldi 7 kitabı üst üste koyduğunuzda ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız 40-45 cm gibi bi yüksekliğe erişiyo ve okunmak için seni bekliyo. Ama serinin bittiği gün keşke hiç bitmese dedim ömür boyu okumaya razıyım.
  İlk defa KING okuyacak arkadaşlar için bir ip ucu KING genelde kitabın başında konuya girer sonra karakterleri tanıtır sonra kitap seni boğmaya başlar(LOST’taki gibi karakterlerin hayatlarından alıntılar yapar) boğar diyorum çünkü okumak başka izlemek başka. İzlerken keyif verebilir ama okurken sıkıyo. Ve son olarak finali kısa tutar(ya da bana öyle geliyo çok heyecanlı oluyo çünkü)
  Eğer 6.sezon başlamadan bitirirseniz seriyi LOST-KARA KULE benzerliklerini daha net anlayacaksınız….

 52. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  ya bu melekler ve şeytanlar a başlamayı düşünüyorum ama bu kara kule okursak daha sonra dizi versiyonu çıkarsa hiç bir heyecenı kalmazmı ark


 53. kara kule müdavimleri artıyor sanki:D:D: iyi arkadaşlar cidden okuyunn !!! pişman olmazsınız!!! :D


 54. oo arkadaslar kara kule müdavimleri artıyor sankiiii:D:D:D evt bencede okumayanlar kesın baslasın okumayaaaa!! :D:D:D kesınlıklee deger okumayaaaaaa:D:D
  sercan pişman olmazsınnnnn!!!:D


 55. forrest tavsiyene uyuyorum ve dan brown ın son kitabı süleymanın anahtarıdnan sonra karakuleye başlıcam yanılmıyosam ilk kitap silahşör


 56. arkadaşlar analtan arkadaşımızın düşüncelerinin aynısını bende düşündüm zaten diziyi zevkle izleyene açıkçası herşey belli oluyor çok güzel bir dizi keşke hiç bitmese yada izlememiş olsamda tekrar baştan izlesem =)


 57. SERCAN bir sene içinde rahatlıkla bitirilecek bi kitap. 6. sezon başlayana kadar okunabilir. Denemeye değer bence.


 58. sende haklısın :D bende şu karakuleyi çok merak ettim gerçekten meraklandırdınız adamı ikinizde :)


 59. Baştan Bi Kaçını Okudum ama Okumakla Bitmeyeceğini anlayınca bende kendi fikrimi yazdm işte :D Hepinizin Eline Sağlık


 60. Alper şu KARA KULE olayı %99 ihtimalle hayata geçirilecek abrams kardeşler KING’ten kitabın filme çevrilmesi için telif haklarını 19 dolara satın almışlar. Bu olayı LOST yorumlarından ayırıp farklı bi başlık altında toplamanın zamanı gelmedimi sence?

 61. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  Sercan haklısın Hakikaten ten güzel yorumlar yaptık birde bu konuya kaç yorum yapıldı bilmiyorum ama heralde rekor kırdık birde alper ark bizim yorumları değerlendirip ayrı bir konu açıcam demişdi onuda bekliyorum


 62. baya beyin fırtınası yaptık okunmaya değer :)


 63. bunların hepsini açığa kavuşturduk zaten coşar bizim yorumlarımızıda okursan seviniriz.


 64. Coşar bu söylediklerinin hepsi yukarda yazıyo okursan görüceksin zaten:)))


 65. Bence Benjamin Kara Duman Olarak Tabir Etiigimiz Şeyi ‘Jacob’ Sanıyor Diye Düşünüyorum. Kızının Öldürüldügü Zaman Carles Widmore in Adamlarını Öldürmesi İçin Kara Duman ı Çagırmıstı Hatırlarsanız..Buna Jacob’ın Ben’e Hiç Görünmemesi Neden Olmuş Diye Düşünüyorum.Jacob Benjamin’e ‘Senin Neyin Vardı Ki’ dedi Hatırlıyoruz.Bence Jacob’ın Açıgı Benjamin diye düşünüyorum(Çünkü Kara Duman Birgün Senin Açıgını Bulacağım Demisti.) Ve Kara Duman’da Onun açıgını Buldu Diye Düşünüyorum.Biraz Saçma Olacak Ama Bi Düşüncem Daha var Kara Duman İle Jacob ı iyilik ve kötülük olarak düşünürsek bunlara bu gücü veren kişiler gelior olabilir mi yani iyiligi jacob a kötülügü de diyer adama veren bi kişi olmalı diye düşünüyorum ve eğer var ise ‘Geliyorlar’ kelimesi Onu İşaret Ediyor.Bence Kara Duman ve Jacob Birbirini Öldüremiyor. Çünkü Seni Ne kadar Çok Öldürmek İstediğimi Biliyormusun Demisti ve Yanında Bıçak vardı İsteseydi Saldırabilirdi Ama Saldırmadı.Bence Bunların Birbirini Öldürme Gibi Bi Şansı Yok O yüzden Benjamin’i Öldürmesi İçin Kışkırttı Benjamin De Jacob ın Kör Noktasıydı.O yüzden Benjamin Jacob ı Öldürdü Baska Bi Nedeni Olacagını Sanmıyorm BenJamin in Kukla Olarak Görülmesi Yanlış Sonucta Hiç Bi kukla Asla Bu kadar Önemli Bi işi Yapamaz…


 66. Abi izleyemiyorum vakitsizlikten en iyisi sen izle bize detayları aktarırsın:)))


 67. Evet Forrest gump king söz konusu olunca bende epey bir heyecanlanıyorum!!!!
  ben sis in direk “SİS” diye basılmıs versiyonunu okumustum:)(tek cıltlık) gercı kıtapda zaten sadece,sis hikayesı yoktu yanı kıtap kısa kısa oykulerden olusuyordu,sis te bu bu hıkayelerden bırıydı ve en iyisiydi bence neyse bende fazla uzatmıyım ,konular dagılmasın!!!,kara kule ıcın son sozum eger j.j abrams yaparsa,kara kule kıtap dunyasında oldugu gibi,sinema dunyasında da bir efsane olur!!!
  Şimdi asıl konumz losta gelıcek olursak:) dedıgım gıbı arakdaslar dızıyı yenıden ızlıyorum 3 sezon ortalarındayım çok detay var gozden kacan tamamen bıttıgınde elbette yenı bırseyler soylıyıcegım:) tavsıyem yenıden sıze tekrar izleyınnnn butün sezonları!!!!!!!! çok detay yakalıyıcaksınız emin olunnnnn


 68. Olcay hatırladığım kadarıyla SİS’ önce ya KARANLIK ÖYKÜLER’de yada adını şu an adını hatırlamadığım kısa hikayelerini derlediği ki kitapta yazdı. Daha sonra kitap haline çevirdi. 2’sininde sonu aynımı bilmiyorum çünkü ben hikaye olanını okudum.
  Neyse konu değişmeye başladı yine uzatmayayım daha fazla kendimi tutamıyorum arkadaşlar kusura bakmayın konu STEPHAN KING olunca:)))
  Şu KARA KULE olayını araştırdım biraz evet öyle bi söylenti var. Belkide bu yüzden 6. sezon başlama tarihi 2010 mayıs hazırlık yapıyo olabilirler bu arada. Hayal kırıklığı ile bitmesini istemedikleri için çok özverili olmaları gerekiyor. Çünkü KARA KULE bi efsane oldu okurların beyinlerinde canlandırdıkları karakterler ve mekanların çok iyi ayarlanması gerekiyor.


 69. taner bende diyorumki zaten wildmore 3. sezonda adayı bulmak için uğraştıkça uğraştı yani daha önceden bulması çok zordu. dediklerimi tam okursan dediklerimde böyle adayı bulmak isteyen iki firma birbirleriyle ister istemez düşman olurlar anlaşma olmaz yani hazine aramaya çıkan 2 adam düşün amaikiside hazineye kendi sahip olmak istiyor. siyonizmi çok takip ederim taa melekler ve şeytanları okduğumda merak salmıştım bayadır araştırıyorum zaten amerika tescilledi bunu 1 dolarlık banknotların üzerinde! neyse murat arkadasın dediği gibi daha önceki yorumlarımda bende söylemiştim black rockun geldiği tarihe kadar inicez zaten man in black sahnesinde bi kere o tarihe gelmiştik zaten daha öncede dedim patlama olmadan önce tekrar zamanda sıçrayıp black rockun zamanına kadar gelicekler demiştim.hatta bu mürettebatıdna bizim ekiple bi akrabalık oldugnuda demiştim gerçekten sabırsızlanıyorum 6. sezon için


 70. slm arkadaşlar gerçekten bir grup lost çatlağı toplanmış buraya ve dizinin 5.5 sezonu çekiliyor :) ççok hoşş. olcay enteresan bilgilendirmelerine ayrıca tşkler, ben patlama sonrası black rock gemsinin adaya gelişi zamanına dönüleceğini düşünüyorum, lostun her detayın boş yere verilmediği ve anlamsız olamayacağı düşüncesiyle… ve lost tayfasının geçmişlerinde bu şekilde bir bağlantının var olduğunu ve o tarihle 1970 ler arasındaki boşluğun doldurulacağını, Richard efendinin de gizeminin anlatılacağını düşünüyorumm…

 71. taner23 (Lebron James)


  Şimdi Sercan Biz bu Widmor un Dharma yla anlaşma yaptığı kanısına şöyle geldik Hatırlarsan Gök yüzünden erzak düştü demişdik sen ve ben bunun otomatik bir sistem olduğu fikrinde birleşmişdik sonra alper dediki Dharma girişim Hakkında Elle tutulur bir bilgiye sahip değiliz adaya nasıl geldikleri dunyadaki pozizyonu tam bir muamma sonra bende dedimki Widmor adadan kovulduktan sonra o öfkeyle adayı tekrar bulup sahip olmak için Dharma Girişim le el sıkışdı Çünkü Widmoor un Bu kadar zengin olmasının başka mantıklı bir açıklaması yok zaten alper de bu düşünceye katıldığını belirtti. Birde Sercan Günümüzdede zaten bu buyuk şirketler dünyayı sömürüm yönetiyolar ekonomiyi siyaset borsa hepsi bunların elinde bunlar yönlendiriyo bizde sadace bunlar biraz daha zengin olsun diye çalışan işçileriz Siyonizm akımını bilirsin amerika da dahil bütün ülkelerin siyasetinde zengin yahudilerin varlığı hep bilinir


 72. sercan senın gıbı alvar hanso’nun 6. sezonda suprız yapacagını bende dusunuyorum,hatta dızıdekı karakterler ile ilgınc bır takım baglantılarıda olabılr!!!!


 73. sercan soryy!!!! :):): ) taner diyecegım yerde senım adını yazmısım!!!!:) tanerın fringe yorumunu senın yaptıgını sanmısım:)
  forrest gump :) arkadasım eğer kara kule sınema serısı yada dızı olursaa kesınlıkle ınanıyorum ki sonu degıstırılır konsept olaarak dızı kalır ama son kesın degısırrr
  neden derssenn bir cogunuz THE” MIST” Adlı yani sis adlı filmi izlemişşinizdır 2008 yapımı yonetmenlıgınde shawshang redeptıon un yonetmenı frank darabod yatmıstı,
  bu filmin özelliği neydi bir king kitabından adlı adlı romandan uyarlanmasıydı ve filmin sonunda yasana olaylar kıtapla aynı degıldı aynı alakalrı yoktu,king ın sıs romanını okuyan ve aynı ısımlı fılmı ızleyenler zaten farkı gormustur!!! tahmınım tıpklı bu fılmde oldugu gibi kara kulede olursa konsept aynı kalmak sartıyla son degısır gıbıme gelıyor

  NOT: Frank darabond isini özellikle vurguladım; çünkü buyuk bır yonetmen dır kendılerı; filmleri benım bıldıgım 4- 5 arasındadır ve bu fılmler arasında 3 tanesı dırek stephen king romanalrından alınmıstır ve uyarlanmıstır hatırlayacak olursak frank darabond imzalı, bu kıng romanından uyarlanan fılmler; shawshang redeption(esaretin bedeli),green miles(yeşil yol) the mist (sis)!!!!!!!! ki zaten esartin bedeli adlı film benim ilk 3 teki diger filmlerden biridir:):):)


 74. KARA KULE’de benzer konulardan bir örnek vermek gerekirse orda ”KA”;”KA-TET” dedikleri iki terim var KA; kader anlamına geliyor, KA-TET; aynı kaderi paylaşan insan topluluğu gibi bişey.


 75. Eğer KARA KULE projesi olursa gerçekten işte ozaman kilitleniriz ekrana çek çek bitmez o senaryo birde üzerinde eklemeler yaparlarsa ki kalemşör KING bunu hep yapar ilk basımla son basım arasında muhakkat 3-5 değişiklik yapmıştır kitaplarında. Böyle bi projeye imza atılırsa gerçekten mükemmel olur.30 yılda yazılmış bir kitap. Finaller aynı olursa hiç şaşırmam. Ama kitabın o şekilde bitmesi çok çok çok büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı bende…


 76. olcay katılıyorum şimdi olmasada ilerde 5,6 farklı son yazılıp aralarında o piti piti yapabilirler. bu beyinler öyle üretkenki bütçe olsa sayısız sezonda bitirmezler diziyi bizide hep ekrana kitlerler.


 77. ben fringe ilgili bi yorum yapmadım olcay x filesla bi ilgisi olduğunu sanmıyorum ama ilk bölümü sıkmıştı beni yarım bıraktım :) birde ağzımı sulandırdın olcay kara kule derken ben bilmiyorum ama senin ballandırışınla baya etkilendim 8000 sayfa diyosunda ben bi kitabın hayatta serisini okumam takip edemem daha doğrusu ama dizisini izlerim çıkarsa eğer. ve 6. sezon bence çekilmedi çünkü tanere katılıyorum çok ertelediler ve konu bulamıyorlar diye bende bir yerden duymuştum birde sinema filmi yaparlarsa bence abartmış olurlar çünkü o dizinin tadı televizyonda çıkıyor zaten bu zamana kadar bazı dizilerin finallerini sinema filmi yaptılar vede hiç başarılı olamadılar nerdeyse dizinin asıl konusundan çok farklı yerlere sapmıştı. eğer film olarak sunarlarsa gözümden düşer lost . birde taner wildmore dharmayla anlaşma yapacağını sanmıyorum çünkü wildmore adaya kendi hakim olmak istiyordu o adanın yerlilerinden zaten wildmore düşmanımın düşmanı dostumdur politikası uygularsa o ayrı tabi. çünkü adayı bulmak isteyen iki şirket varsa birbirleriyle düşman olmalılar. vede biz bunları derken unuttuğumuz şey faradayin annesi bir zamanlar adanın yerlisi olan kadın dharmanın anakaradaki istasyonundan adanın yönünü bulmuştu yani dharma istese adayı bulabilirdi tekrar ama demekki dharma girişim tarih olmuş. ama 6. sezonda alvar hanso nun süpriz yapıp çıkacağını düşünüyorum. ve ben dharma girişim gibi dünyanın kaderini elidne tutan şirketler olduğuna inanıyorum yani cern bile yanında hiç kalır bu şirketlerin. devletin deneylerine gerçekten akıl sır ermiyor adamlar şuan belki kamuoyuna sunmadıkları 100 yıl sonrasının buluşlarını ellerinde tutuyorlardır.


 78. Forest gump :) evet bencede lost kara kule sonu gıbı bıtebilir:) sana katıyorum bunu baska sekıllerdede belırttım zaten:)) (ve kitabın sonunun burda kesınlıkle soylenmesı dogru degıl anlamı kalamz :))) evt okuyanlar cok ıyı bılr ama benım duydugum kadarıyla j.j abrams dizi degılde kara kuleyı sınema serısı seklınde cekıcegı yonunde:) 3 leme beşleme olabılr :) hatta 7 fılm 7 kitap olurmu olurrrrrr!!!! ve hatta roland rolünde sawyer ın olabılecegı yonunde soylentıler var forrest gump sen anladıgım kadarıyla kara kule serisini okudun,ılk kıtap eger elınde mevcutsa(yenı baskı ıse ) kapagına roland tıplemesıne bır bak :) ben baktıgım zaman dırek sawyerı goruyorum roland olarak:) zaten stephen kıng roland karakterını meshur iyi,kötü,çirkin filminde CLINT EASTWOOD ı ızledıgı zaman olusmus yanı roland karakterı ozman kafasında olusmus:)
  SERCAN; <<Zaten o yuzden alternatıf senaryo daha dogrusu son yazmıslarya yanı bence 5 ,6 farklı son yazılmıstır,nedenınde dedıgın gıbı korsan senaryolara karsı onlem ıcındır muhtemelen!!! bırde sercan dogru evet cok godnerme var ama burda ozellıkle kıng e yapılan godnermeler,bence senarıstlerın vede elbbet j.j. abramsın da bır kıng okuru oldugu yanı onlar ıcınde sanrıım king bir ustad:) ve evt okumayanlar varsa KARA kuleyı okusunlar(elbette hayatında ilk defa kıng okuyanlar okumasın malum epyecebır uzun seri tavsıyem onlara,hayvan mezarlıgı,göz,yada fire starter ile kıng okumaya baslamaları)!!!!! aslında dızısı de olursa yer yerınden oynar bence !!!! forrest gump dogru dıyor lostu yerınden sallamasada egela eder gibi:) adamım sercan:) fringe ile x files ı bır sakın ola tutma:) sahsı fıkrım tabı vede ozgur fıkrım aralarında agrı dagı kadar fark var:)
  bu arada “forrest gump” nickli arkadaş söylemden edemıyıcem; “forrest gump ” adlı fılm hayatımda ızledıgım en ıyı 3 fılm den bırı:)


 79. Olcay inşallah dediğin gibi LOST’tan sonra KARA KULE serisi başlar. Yemin ediyorum LOST’u tahtından eder. KARA KULE serisi 7 kitaptan oluşan bir hikaye ve yaklaşık 8000 sayfa ve 30 yılda tamamlandı. Seriyi okumayanlar için çok güzel olur okuyanlar içinse sonu baştan belli bir dizi. Seriyi bitirdiğim günden beri ne zaman dizi olarak izleyebilirim die düşünüyodum ama şimdide okumakla izlemek aynı hazzı verirmi onu düşünüyorum.
  Kitabı okuyanlar bilir ama neyse söylemicem sonunu vazgeçtim okumak isteyen olursa die. LOST KARA KULE finaliyle aynı biterse hiç şaşırmam…(tarih tekerrürden ibarettir)

 80. taner23 (Lebron James)


  olcay şimdi bu senaryo hakkında bir şey diycem galiba serarist ve dizinin yapımcıları yayıncı kuruluşa rest çekmişler diziyi artık çok uzattık bize bir bitiş verin diye daha sonra 6.sezon finiş demiişler ancak senin dediğin senaryonun yazılıp bittiğine inanmıyorum çünkü 6. sezonun ta 2010 da başlayacak olması benim aklıma acaba konumu bulamıyorlar diyede aklıma gelmedi değil birde şimdi internete korsan senaryolar gezmeye başlar oyuzden her an değişiklik yaparlar Birde dizide sadece s kıng değil her yere göndermeler var mesela sawyer takma isimleri gibi.Olcay birede bu Fringe konusunda sana bi iki şey diyicem abi dizi çok başdan sağma 4 bölüm izledim sıkıldım The x Files gibi bir efsane yi taklit etmetye kalkmışlar oyuncular çok ham birde bu DARK TOWER dediğin dizi ne zaman başlayacakmış


 81. Taner matrix eger tek film olarak kalsaydı tüm zamanların filmleri içinde en büyük fenomen olaak kalcaktı,ama üçleme ile deyim yerindeyse içine ettiler helede final sahneleriyle,lost ta böyle bir son yada benzer bir son olcagını tahmin etmiyorum olursa da çok yazık ederler diziye!!!!
  Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi kurgusunu oluşturan bu senaristler,vede elbette j.j abrams inanıyroumki böyle bir hata yapmıyıcak,sercanın da dediği uzun zamanlar konuşulucak bir final yapcaklardır diye düşünüyorum ama biliyorsunuz ki 6 sezon senaryosu çok tan yazıldı yani son hazır:):)
  bir röportajda j.j abrams ve bryn buruk bu iki yapımcı senaryo anlamında son fınal sahnesının yazıldıgını ama son için 2 ,3 alternatıf final hazırladılarını yada hazırlayacaklarını belırtmıslerdi,bir yerde ben böyle bır yazı okumustum, ABD de bölüm başına 16-20 milyon çeken bu dizinin 6 sezon final sezonunda ayrı bir rekorda kırcagını düşünüyorum,+ alınan bir istikbarata göre 6 sezon final bolumunden sonra; birde sinema filmi düşünülüyormuş !!!!yani her halde lost un sinema filmi bilmiyorum ama tüm zamanların en iyi gişesini yapar gibime geliyor:) gişe = para demek “para”da tatlıdır:) düşününkü 6 sezon finaliylede br şeyleri açık bırakıp sinema filmiyle son noktayı koyuyorlar:) yani 2011 olur hiç çekilmez ozman beklemek:) + size bir istikbarati bilgi daha lost tan sonra j.j.abrams benim için hayati bir proje olan yani sabırsızlıkla bekledıgım bir yapıtın yönetmeni olucakmış!!! hemn söyliyim o muhteşem yapıtın ismini; DARK TOWER yani namı değer KARA KULE STEPHEN KING in kara kulesi,çok sıkı bir king hayranı olarak uzun zamandır bu serinin filmini bekliyorum,içinizde elbette king hayranları vardır ve king okuyanlar bilirki, kara kule serisi gercekten muhtesemdir!!!(bır cok acıdan kıtabın kurgusu azda olsa lost andırır) hele de j.j abrams gibi bır yonetmenden inanılmaz bır seyler cıkacagına emınım
  kucuk bır bılgı daha; lost sezonalrını ızlerken bır cok bolumde yapımcıların ozellıkle stephen king kıtaplarına dolayısıyla yazara buyuk gondermeler yaptıgını gorduk,2 sezonda benjamin, henry olarak yakalandıgın da , ve john kendısıne okuması ıcın bır kıtpa ver dıgınde; stephen kıng yokmu dıyor akabınde 3 sezonda jullıteın kıtap kulubunde yıne stephen kıngler var hatta bır sahende unutmuyorum benjamıne kıtap kulubuınden kovuldun dedıgınde_ julıettın elının altında kameralar yıne bır kıng kıtabı gosterıyor,bunları soylememın nedenı su; bugune kadar bır cok yonetmen stephen kıng den kara kule serısını cekmek ıcın onay ıstemıs ama kıng hıc bırıne onay vermemıs takiii j.j abrams isteyene kadar :) bu arada stephen kıng gıbı bır dahı yanı kurgu dahısı bıle acık acık olarak cok sıkı bır lost hayranı hatta hastası oldugunu belırtmısdirrrr!!!!!! :)

 82. taner23 (Lebron James)


  Ark Bu son yorumlarda okuduysanız bu Dharma Girişim hakikaten tam bir muamma adaya nasıl geldikleri ve asıl dünyadaki varlığı Alper ark dediği gibi tam bilinmiyo şimdi Widmoor adadan kovulduktan sonra Dharma Girişim le bir anlaşma yapmış olabilir zaten bilirsiniz Widmor denen bu adam sahte bir uçakla sahte cesetlerle Ocanic Bulunmasın diye denize aldatmaca bir uçak düşürmüşdü yani widmor Dharma yla iş birliği yapıp adayı bulmak ve ele geçirmek istiyor zaten bu fraday ın ekibini ve psikopat askerleri adaya göndermişdi tahminm 6.Sezon da bu Dharma Girişime buyuk yer verilecek ben burda Alper e katılıyorum kesinlikle Dharma Widmor un elinde zaten widmor un bu kadar zengin olmasının başka bir açıklaması olamaz birde bu rüya yorumum pek benimsemedi ama Matrix 3 lemesini herkes izlemişdir kimsenin beklemediği bir şekilde saçma sapan sonunu bitirmişlerdi


 83. forrest gump benimki bi tez sonuçta o diziyi yapanlarda insan ve ben iki heykel olmasını tek yüzlerini göstermediğine bağlıyorum yoksa bacak ayrımıymış falan o kadarda değil niye böyle bi heykel ayrımı olsunki adadaki medeniyet estetik açsından uyumlu olcak mademki iki heykelde aynı pozisyonda olmalı biri bacakları açık diğeri kapalı olması bence saçma mesela yüzüklerin efendisindeki o iki dev heykeli hatırlayın nehrin girişinde ne kadar uyumluydu bizim heykellerde böyle olabilir ancak . alper dediğin gibi bence dharma girişim hala ayakta charles wildmore un farklı bir şirketi var hatırlarsan hatta bu şirketin logosu adaya düşen hava balonunda ve sun ın kullandığı doğum kontrol aletinin kabında var. büyük ihtimalle dharma girişimin hala ayakta olduğunu 6. sezonda görüceğiz. benjamin katliamdan sonra tabiki dharmaya izin vermez boşuna yapmadı o katliamı hatta adanın yerini sürekli değiltiriyorki kimse bulmasın diye deasmond ın gaz maskesi takması aldatmaca tabiki deneklerin ambarda kalması için yapılan bi oyun .

  Ve eklemek istediğim son şey 6. sezonun kader bulundu başlığı bence anlamı ; dharma girişimin yıllardır araştırdığı kader konusunu sonunda çözdüğünüde sembolize edebilir. olcay dediğin doğru hani jack in gözleirni açması ben bunu günlerdir söylüyorum ama kimse bi açıklama getirmiyor. acaba herşey bozuk plak gibi yeniden mi başa sarıyo hatırlarsanız benjamin 3. sezon finalinde tarih kendini tekerrür ediyor diyordu jacke yalnız konuşurlarken hatta konuşmalarının asıl endeni helikopterden düşen o kızın elinde uydu telefonunu almaktı ada bulunmasın diye küçük bi hatırlatma. bence dharma girişim hala bu adayı dışardan bi yerden gözetliyo ve son hamleyide onlar yapacak. ya ben 2. sezonda dharma olmasaydı eğer hayatta lostu izlemeye devam etmezdim çünkü beni bu dizide etkileyen en büyük şey dharma girişim . ve 6. sezon fragmanında lockun 1. sezondaki tavla sahnesini gösteriyodu bi elidne beyaz bi elinde siyah taş vardı buda olcayın teorsini destekler nitelikte sanki lock herşeyi yaşamış tekrar başa dönmüş gibi ve istasyonların bulmunmasında en büyük etken locktu hatta kimsenin bi halt bilmeyipte kendini çok gizemli gösterende locktu. ya biz böyle çok uçuk teoriler vermeye devam edersek sonunda aklımızı kaçırcaz :) ve herşey rüya diyen kety arkadaşta çok uçmuş öyle bişey olsa dediğim gibi atarım kendimi onca kafa yor bu diziye sonra herşey rüya . bence yönetmenin bize enbüyük kazığı bu olurdu. yönetmen bize öyle bi iyi kötü savaşı sunmalıki 6. sezonda bize gerçekten iyi bi ders versin ve yıllarca bu filan konuşulsun istiyorum. çünkü bu dizi çok takip ediliyo ve topluma iyi bir mesaj vermek için çok iyi bir araç.


 84. Arkadaşlar merhaba yaklaşık 1 haftadır yazdıklarınızı takip ediyorum ama işimin yoğunluğu sebebiyle yazacak vakit bulamıyorum siteyi sık kullanılanlara ekledim günde 10 dakikalık boş vakit bulabilirsem okuma şansına erişebiliyorum.
  Diziyi perşembe öğlene kadar indirebilirsem aralıklı olarak izleyip anca akşam saatlerinde bitirebiliyorum bu yüzdende atladığım çok şey oluyor.
  Buradaki yorumları okudukça inanın diziyi çok farklı bi gözle seyrettiğimin farkına vardım. Tüm bölümleri yeniden izlemek gerektiği ortada ama yaklaşık 110 bölüm var bunları izlemek için senelik izne ayrılmam gerekiyorki 1 haftanın yetmiyeceği belli. Sitenin kalitesi belli bu konuda söylenecek tek şey seviyeyi hep yüksek tuttuğunuz için gerek site yöneticilerine gerekse sizlere teşekkür etmektir.
  Mesleğim 3 boyutlu tasarım olduğu için şu heykel meselesinde takıldım. Bencede 2 heykel var çünkü SERCAN’nın söylediği gibi grafiksel bir hata olamaz.Çizim bir kez yapılır ve daha sonra kullanılmak üzere arşivlenir. İlk haline göre eskitilmiş bi görüntü verilebilir ama etekteki çizgiler ters yöne dönmez hatta döndürülemez. eskimiş görüntüsü vermek için yapılan çalışmadan başka yeni bir çalışma daha yapılması gerekir. Bu yüzden 2 heykel olduğuna inanmak istiyorum.Eğer gerçekten SERCAN’nın dediği gibi ”grafiksel bir hata” kısmına gelince en kötü ihtimalle montaj sırasında heykel yanlışlıkla mirror yani aynalanmış olabilir tabi 2 heykelinde ayaklarının aynı olduğunu varsayarsak. Eğer böyle bi durum varsa hakikaten çok gülerim çünkü bu yapılabilicek en salak hata olur. Sen bunca yıldır dizide hiçbirşey atlama en ufak detayları büyük bir titizlikle belirt sonra dizinin kilit sayılabilecek olayında böyle bi hata yap. Bunu ben yapsam kesin işten kovulurum :))
  HERKESE HAYATTA BAŞARILAR DİLİYORUM…


 85. alper öncelkle slm:) uzun zamandır yoksun, fringe teorini inan ki bende çok düşündüm,yani cidden dedim kendi kednime fringe in 1 ,2 bölümü lost la yani ordaki kurguya baglanabılır ki böyle olsa inanılmaz olurdu,çünkü ortak fenomenler bu iki dizidede var!!!!!! öte yandan yönetimde bazı şeyler açıklamaış diğer arkadşlarda fikirlerini söylemiş(film dizi tavisyeleri ile alakalı olarak),ben söyleyeceğimi zaten detaylı belirtim!!!:) her neysee
  şimdi yani tartışma konusuna gelince, dediğim gibi,diziyi yeniden izliyorm2 sezon ortalarındayım,dharma girişim, Alperinde belirtiği gibi “Alvar Hanso”bu isinm önemli evt bu isimden şu ana kadar hiç detylı bahsedilmedi yani kilit kişi bu olcak zaten ilk oryantasyon videlarında bu damı uzaktan gözteriyuor yüzü bile çok net seçilemiyor,bu adam kimdir ? bağlantıları nelerdir,ada dışında şu an ne yapıyor?bunlar aydınlanmaya başlayınca cvp lar yerini bulcak gibime gelıyor,erzak olayına gelince kesinlikle bir otomatik sistem diğer arakdaslarında dedıgı gibi
  son not dizi yle birinin rüyası gibi bitme ihtimali,imkanı yok:) daha öncede dedim kaç kez hatırlmaıyorum “her şey başlangiçta son bulur” :) ne yapıp ne edip başa döncekler zaten 6 sezon promosunu izledinizsee orda birinin gözlerini açtıgı gösteriliyor,bana jack gıbı geldı hatırlanısrsa,1 sezon 1 bolum jack gozlerı acıyordu:) olay orgusu oyle baslıyordu:) bitiş de ole olcak bence:) ve 6 sezon ismi”destiny found” bu isim bile yaptıgımız yorumların gerçek olabılecegıne en guzel örnek :):):)


 86. ehehe. şimdi @taner kardeşim pek ters düşülecek bir yorum yok çünkü zaten bize verilen neyse o. maalesef gerisi varsayımdan ibaret olur. Yoksa yukarıdaki Dharma yorumumun yanlış anlaşıldığını varsayacağım. Dharma devam ediyor. Zaten gelen yiyecekler ve Kelvin Inman’dan bunu anlıyoruz. Neyse sırayla gidelim. Tarih bazlı olsun. Oryantasyon videolarından ambar the hatch için olan 1980 yılında çekilmiş. Kelvin Inman körfez savaşından sonra Dharma’ya katılmış. Sene 1991 diyelim. Bu zamanlar aktif. Bizimkiler Eylül 2004’te düştü. Aralık 2004 gibi yiyecekler atıldı. 2004’te aktif. Atılan yiyecekler ambarın yakınına atılıyor. Benim düşüncem hala ambarda birilerinin 108 dakikada bir tuşa bastığı düşünülerek onlara destek olarak otomatik destek ünitesi olarak çalışıyor. Eh adanın yerini bulmak için yapılmış ve kilise içerisindeki elektrik direği istasyonu var. Sene 2007 ama kullanan Eloise Hawking. Eski others üyesi. Yerini bilen ve Desmond’a söyleyen Charles Widmore. Eski others üyesi. Yani Dharma’nın kime ait olduğunu 2004 veya 2007 itibariyle söyleyebilir miyiz? Ha Dharma esas olarak kime ait bu zaten oryantasyon videolarında anlatıldı. Burada tekrarlayalım. 1970’li yıllarda kurulan Dharma girişim Gerald ve Karen Degroot isimli iki Michigan üniversitesi doktora öğrencisi adayı tarafından bulundu. Finansal olarak desteği ise Alvar Hanso’ya ait Hanso Foundation sağladı.
  Bu arada şimdi dikkatimi çekti. Dharma katliamı 1992 yılında oldu. Desmond ve Kelvin Inman adadayken gaz maskeleriyle dışarı çıkıyorlardı. Hatta Faraday ambarın kapısını çaldığında da Desmond gaz maskeli olarak kapıyı açtı. Yani dışarısı aslında normalken sonradan gelen Dharma üyeleri gaz ile öldürülmekten korkuyorlar. Hatta Desmond adaya düştüğünde sarı giysili adamlar onu sahilden alırken gaz maskeleri vardı. Katliamdan sonra adada Desmond’ı sahilden alanlar gazla öldürülmekten korkan dharmaydı. O zaman others dharmaya katliamdan sonra izin mi verdi? Hayır. Benjamin adanın bulunmasını istemiyordu. 3. sezon finalini hatırlayalım. Adayı Widmore buldu. İşte aklıma askeriyeden çıkan Desmond’ı adaya yollayan Widmore ve penny’i bırakıp askeriyeye sonra adaya gideceğini söyleyen Eloise Hawking geliyor. O zaman soru Dharma Girişim, Eloise Hawking ve Charles Widmore’un elinde mi?

 87. taner23 (Lebron James)


  alper ark cevabın için tşk şimdi güzel bir laf ettin Dharma İle ilgili pek bir şey bilmiyoruz Dharma yı adada kökünü kazıdılar ama normal dünyada bunu yapmaları çok zor çünkü böyle bir ada projesine yatırım yapan bir şirket amerikanın en zengin şirketi olsa gerek sen adayı bul yaşam kur kutup ayıları ve insanlar hakkında deneyler yap bir sürü istasyon yap böyle bir şirketi tasfiye etmeleri imkansız 2.si sercan ın dediği doğru o yiyecekler 30 yıl bozulması lazım buda esrarlı birde ALPER senle ilk konu açtığından beri yorumlarımızda hakikaten hep ters düştük Jack le Lock gibiyiz buda espiri tabi


 88. @olcaya bir not. Fringe konusunda haklısın. Bana göre muhteşem bir dizi ve nefis bir final yaptı. Bu başlıkta başka dizilerden bahsetmek doğru değil tabii ki ama şunu belirtmek istiyorum. Bilmiyorum @olcay bana katılır mısın. Fringe’in işlediği konu tam anlamıyla x-files ve dediğin gibi onun on katı güzellikte. İlk bölüm olan 1.5 saatlik pilot bölümde uçak sahnesi ile karşılaştık. J.J. Abrams dedik ve gene lost gibi başlatmış oldu. Ama Fringe’in ilk bölümünde 1960’larda pasifikte yapılan deneylerden bahsediliyordu. ZFT olarak adlandırılan ve dünyayı deney olarak kullanan şirketin bir uzantısı Dharma olabilir. Buraya yazıyorum Fringe’in muhtemel patlaması Lost ile bağlantılı birşeyler çıkarması ile olacaktır. Yapım J.J. Abrams’ın olunca insan böyle şeyler düşünebiliyor. Zaten yurtdışı forumlarda da sıkça konuşulan bir konu bu. Gerçi finalde alternatif gerçeklik ve değişik bir yola girdi Fringe ama gene de inşallah böyle birşey yaparlar diyorum.


 89. @taner en kesin olan birşey varsa o da sonunda rüya çıkmayacağı. ben bu diziyi 2005 yılından beri hafta hafta takip edip her sezon sonunda komple tekrar yaptım. 2. sezon boyunca süren tartışmaları hatırlıyorum. o zamanlar araf, cennet- cehennem muhabbeti yapılıyordu. çünkü hiç ada dışı bir yer gösterilmemişti ve rüya olma ihtimali üzerinde duruluyordu. 2. sezon finalinde penelope’un tuttuğu iki adamın gösterilmesinin sebebi zaten ada dışının olduğu ipucunu vermek ve bunları çürütmekti. Ha gelelim rüya mı değil mi? Elinizde varsa Lost 2×18 Dave isimli bölümü tekrar izleyin :) Bu bölümde artık yukarıda bahsettiğim rüya tartışmaları had safhaya ulaştığı için senaristler bunun böyle olmadığını ifade edebilmek için Hurley üzerinden böyle bir bölüm yaptılar. Yani rüya değil. Ama olur da bağlayamayacağız bu diziyi birinin rüyası gibi gösterelim şeklinde biterse sanırım herkes dizi setini basmaya gider :)


 90. Ben truman show filminde olduğu gibi bir alan içerisinde teste tabi tutulduklarını düşünmüyorum. Belki sadece Desmond, Kelvin ve Radzinsky olabilir. Atılan yiyecekler Dharma tarafından geliyor ve ada dışından. Sistemin otomatik işlediğini düşünüyorum ama düşündüğümüzde Dharma’nın esas olarak kimlere ait olduğunu bilmiyoruz. Ben ve Richard Dharma katliamını yaptıktan sonra adayı dışarıya kapattılar. Sonra çıkıp dışarıdaki Dharmacıları da halledip Mittelos Bioscience şirketini kurdular ve Juliet gibi araştırmacıları getirdiler. Hatta Dharma istasyonlarından biri olan kilise içindeki yeri gördük. Yani dışarıda faal istasyonlar var. Desmond, Kelvin Inman ve Radzinsky diyince aklıma Kelvin Inman’ın ambarda Desmondoya söyledikleri geldi. Bu Kelvin Inman bildiğimiz Sayid’i Irak’ta serbest bırakan adam. İki kişi ambar görevinde kalıyor. Desmond gelmeden önce Kelvin’in yanındaki adam 5. sezonda sıkça gördüğümüz Radzinsky. Çünkü Kelvin Desmond’a diyor ki ben uyuyakalmıştım. Radzinsky tüfeği ağzına dayayıp kendini vurdu. Hatta tavanda Radzinsky’den kalan bir parçayı göstermişti. Sonra anlattığına göre gömmek için 108 dakika süresi olduğunu söylemişti. Şimdi 1977 yılında Radzinsky öldü mü tekrar bakmak gerek.
  Benim aklım hep ilk sezonda Claire flashbackine gidiyor. Çocuğunu evlatlık vermeyi düşündüğünde medyuma gidiyor. Medyumda evlatlık verme diyor ve 815 sefer sayılı uçağa yönlendiriyor. Hatta sözleri bugün gibi aklımda “It has to be this flight”. 5. sezondaki Ajira muhabbetine benzer bir durum var. Aynı şartları oluşturmak. Bu muhteşem döngüde, şartların başlangıcı Black Rock mı ya da Charlotte’un tunusta yaptığı araştırmalarda eski çağlardan kalma dharma logolu kutup ayısı gibi çok daha önceki zamanlar mı?

 91. taner23 (Lebron James)


  ya Sercan Tabi 100 1 ihtimal bile değil ama 3.sezon premıar bölümünü izlediysen orda soru soruyolar amerikalı vatandaş lara ve dizi ekibine Lostun sonu nasıl biter diye keyt i sanırım şöyle diyo bence dizi sonunda herkes bir rüya görmüş gibi olucak olanların hepsini rüya şeklinde gösterecekler yani bu konuda o kadar adam değişik yorum yaptıki mesela kimdi hatırlamıyorum biri adanın uzay mekiği olabileceğini bile söylemişdi


 92. thurman show güzel filmdi ya univeral ın en büyük stüdyosu lasvegas kadardı ay bile yapaydı adamlar harika kurgulamış :D valla en sonunda öyle bişey çıkarsa atarım kendimi hepsi deneydi fln :)


 93. evet hatta deasmond ondan sonra gelecekte charlinin ölümlerini gördü demir dikmişti fln yıldırımı düşürmek için elektro manyetik alandan. ya nasıl düştü sorusu dharma bu ışınlıyoda uçuruyoda kutup ayısını besliyoda akıl sır ermez işine ama tahminimce o ambar zaten denekleri gözlemlemek için bi test yeriydi yani önceden planlanmış bişey eğer o ambar infilak edip denekler kurtulursa erzak düşcek diye asıl soru o yiyeceklerin nasıl güncel kalması yani tarihi geçmesi lazımdı 20 30 yıllık yiyecek hepsi .dediğim gibi eski bölümleri izlemek lazım gene gözden kaçırdığımız bişey olabilir eğer güncel yiyeceklerse ozaman dharma şirketide hala ayaktadır sonuçta onlarda adada doğmadı anakaradayken keşfettiler ve anakaradada istasyonları var 5. sezondaki sarkaçın olduğu istasyon mesela :)

 94. taner23 (Lebron James)


  Sercan ark harikasın dediğim sahneyi hatırladın sanırım Ayrıca bu olay Benjamin ve bay lock yüzünden çıkmışdı sanırım Dasmond a o anahtarı ordaki eski arkadaşı vermişdi oda anahtarı kullandı ve sistemi kapattıktan sonra gökyüzünün mor renge bürünmesi ilginç bir şeyde bütün elektronik şeyleri (Alıcı Telsiz radar gibi) Ne hikmetse bozmuşdu ve sonra dediğim Dharma ya ait erzak Sandığı durup dururken havadan düştü şimdi enteresan bir şey söyliyecem gerçekten adada senin dediğin gibi otomatik sistemmi var erzak lar haqvadan nasıl geldi Acaba ada jim Carry nin The Truman show filmindeki gibi bir film studyosu kahramanlarımızda bundan haberi yok tabi çok düşük bir ihtimal ben burda ALPER ark buna yorumunu merakla bekliyorum


 95. @taner, sercan ortamın bu şekilde oluşması ve sizlerle tanışıp bu şekilde fikir alışverişinde bulunmak benim için de güzel. maalesef iş yoğunluğumdan dolayı ben de email aracılığı ile sadece okuyucu olabildim. inşallah derleme yazısı ile hem yorumları toparlayacağım hem de kendi eklemelerimi yapacağım. site için yorumunuza ayrıca teşekkür ederim.


 96. evet tanere katılıyorum gerçekten çok güzel bi site hakikaten aklıma gelmiyecek ilginç teorilerle karşılaştım ve kafa yordum bu bizi gerçekten geliştirecek yararlı birşey alper arkadaşım tanerin de dediği gibi seninde fikirlerini bekliyoruz konudan çok uzak kaldın gibi çünkü

 97. taner23 (Lebron James)


  Alper ark bu konuyu açtığın için sana daha öncede bir teşekkür etmişdim çünkü değişik ark tanıyıp ilginç düşüncelerle hakikaten birbirimizin takıldığı yerlerde bayağı yardımcı olduk bu benle beraber yazdığın diğer arkadaşlarla ilerde yeni konularda tekrar fikir alışverişi yapmak çok isterim bu son yorumlarımız konudan sapma şeklinde algılanması sorun gibi olduysa bende tabi daha dikkat ederim birde yine bu bizim lost la ilgili son düşüncelerimizde biraz geri planda kaldın gibi oldu açıkcası bu diziye hakikaten kafa yoran biri old için senin fikirlerinide merakla bekliyoruz


 98. ayrıca son sözü yönetim dedi selincim olcayında dediği gibi ego savaşlarına girmek yerine sende düşüncelerini aktarabilirsin genede saol düşünceni paylaştığın için senin rahatsız olduğun konuda heralde emailine takip mesajı gelmesi ki bunuda iptal edebilirsin sonuçta konuyla ilgili ilgili değil gibi seçmece uyarı mesajı gönderilmicek sana :) alper 6. sezonu beklerken güzel olur gerçekten teoriler ürete ürete burda gidip dizi setini bascaz heralde bu merakla bize farklı diziler lazım lostun yokluğunu aratmıcak :) deniz eski yorumları okumanı tavsiye ederim çünkü senin demin söylediğin sorun daha öncede sen sormuştun ben gene cevaplamıştım yani aslına bakacak olursan dön dolaş gene aynı teoriler :) neys birazda eski bölümleri kurcalayalım bakalım neler çıkcak 5. sezonda çakılıp kalmayalım bakın geçen taner 3. sezonla ilgili müthiş ipucu bulmuştu deasmond ambardaki anahtarı çevirince ambar patladıktan sonra havadan erzak düşmüştü dharma girişime ait mesela çok güzel tespit acaba otomatik bi sistemmi yoksa dharma girişim hala anakarada faaliyet gösteriyomu ?


 99. deniz arkadaş daha öncede bu yorumu yağmıştım okumadın sanırım . çok detaylı inceledim şimdi kafasının arkasındaki saçlar biri 70 lerdeki heykeli gösteriyo yani o zamanda heykel tabiki eskimiş ve tortulaşmış olabilir koca özgürlük anıtı bile yeşerdi nemden :) eteklerindeki çizikler tamammen grafiksel bir hata. ve bacaklarının ayrık olduğu sahnede heykel 70 lerde ancak bitişik olduğu sahnede ise çook eski black rocun adaya geldiği zamandaki heykel olduğundan yepyeni ve heykel o kadar büyükki yan profilden bakınca bacaklar bitişik gözüküyor . o jacop sahnesindeki heykeli bide arkadan hayal et anlıcaksın bacaklarının bitişik olmadıgını.
  ben zamanla bacakları ayrıldı demiyorum sadece bacakları bitişik gibi görünen sahnede heykel hep yan profilden gösteriyo bu açıdan baktıgında tabiki bitişik gibi gözükebilir. iki heykel olmasının tek bi dayanağı var oda yüzünün gösterilmemesi heykellerin bide farkındaysanız bacaklar o kadar ayrıl değil çok ayrık gibi görünmesinin nedeni aşasında ağaçlar bacağının altını tam göstermiyo dolayısıyla çok ayrık gibi duruyo ama ağaçlardan bi takip edin grilikleri o kadarda ayrık değil bacağı yani yan profildende bakınca bitişik gibi gözükeblir. man in black sahnesinde hep yandan gösteriyo


 100. Tekrar merhaba arkadaşlar. Site yönetimi olarak yazıyorum. Açıkçası Lost 5. sezon final bölümünü izler izlemez bu yazıyı yazdım ve sıcağı sıcağına final bölümü yayınlandıktan sonra nefis bir beyin fırtınasına dönüştü. Öncelikle değerli katkılarınız, yorumlarınız ve bu yazıyı özgün görüşlerinizle geliştirdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

  Düşüncem böyle olduğundan dolayı aynı kalitede aynı şekilde yeni görüş ve yorumlarla akışın devam etmesi en büyük dileğim. Hatta ilk uygun zamanımda yeni bir yazı yazmayı düşünüyorum. Muhtemelen başlığı Lost 6. Sezonu Beklerken şeklinde olacak. Bu yazı içerisinde sevgili olcay, sercan, taner, athelass, selin, deniz ve ismini yukarıda görebileceğimiz katkıda bulunan tüm arkadaşların yorumlarını toparlayıp, derleyip aktaracağım. Değişik ve ilk kez uygulayacağım bir deneme olacak.

  Bu yazıyı yorumlara kapatmayı gerçekten istemiyorum. Bu yüzden kişisel olabilecek karşılıklı yazışmalardan ziyade konuya bağlı kalarak devam edersek sevinirim. Hepinize tekrar teşekkür ederim.

  Namaste :)


 101. Arkadaşlar, aranıza yeni katılıyorum ve yazılanları baştan sona okudum. Kaliteli bir beyin fırtınası ile fikirleri paylaşırken gereksiz ifadelerle konu rotasından sapmasın lütfen!!! Kimsenin kimseye git yada kal demesi gerekmediği gibi buna hakkı da yok bence. Herkes yorumunu yazar, katkısını yapar, alacağını alır…

 102. taner23 (MPV Lebron)


  ya ark hakikaten bu dizi tafsiye olayı anlamsız bir yere gitti olcay bu son yorumu hakikaten haklı herkes özgür iradesi ne yapmak istiyorsa onu yapar zaten lost dada bu özgür düşünce olayı sürekli empoze ediliyor birde ark “The OZ” diye bir dizi vardı 10 yıl önce sıkılmadan netten indirdim izledim bence tv dünyasının belki lost da beraber en büyük en fenomen dizisiydi onuda ayrıca öneririm


 103. Selin,”düsüncelerinde elbette özgürsün”,ama burada 2 , 3 arkadaş sana ortak bir şey anlatmaya çalıştık, ama sen kendi egondaki düşüncede ısrarlısın,böyle oluncada”O zaman gidip düşüncelerine layık gördüğün, başka formlarda yorum yapmalısın” içimden bunu demek gelıyor,ama ozman nerde senin özgür düşüncelerin!!! yada X insanda ki özgür düşünceler,!!! bunu dediğimde;cümle başında yazdıgım kendi fikrimle çatışırım!!!!(senin özgür iraden,ve free düşüncelerin) buda benim düşünceme uymaz neyse bırakalım “layıktır değildir,yok şöyledir böyledir,bu aramızdaki ego savaşlarına son verip,yorumlarımıza,özgür düşünceler ile devam edelim!!! ” hepbirlikte” bunu diyorum, ama sen halaa egonda ısrarlı isen denecek hiç bir şey yok!””””!!!!


 104. Deniz senin o sordugun ismi söyliyim ilana richardın bulundugu topluluğa ricardus kim diyor!!!!richard da “kelimeyi “richard”diye düzeltip benim diyor, ve ben ilananın ona neden ricardus dediğini ve ayrıntısını yakaladıgım ayrıntılarla anlattım tabi bunlar benım kendi yorumlarımdı elbette farklı şeylerde o isimden çıkabilir!!!!! sana tavsiyem bu formda yazan diğer yorumlarıda okuman!!:) cidden mantıklı şeyler yazıldıgını görüceksin!!!! :)okuduktan sonrada, kafandaki diğer sorulara da belki cevaplar bulabilir,ve daha sonra yakalıyacagın ayrıntılara,bu cevaplar vesile olabilir!!! :)


 105. selincim bu arada seni destekliyorum…


 106. arkadaşlar öncelikle belirtmem gerekiyor ki yorumların tamamını okumadım. ama adada 1 den fazla heykel olduguna kesinlikle inanıyorum. yok zaman geçmiş aşınmış yok nemlenmiş yeşermişşş saçı uzun gibi görünmüş fln flnn…

  ben zaten bundan bahsetmiyorum. zaman dediğimiz şey koskoca heykelin bacaklarını açamaz weya etek kırwrımlarını değiştiremez heralde… ayağının biri önde ewet neden olmasın??? mısırlılara ait oldugu bilinen bi çok heykel war ayağı önde olan da war bitişik olan da war ankh taşıyan da war taşımayan da war..

  koskoca ekipp böyle bi hata yapamaz. belirttiğim gibi bu 3 boyutlu bi tasarımdır. bi kez yapılır kaydedilir we istenilen açılarda istenilen bölümde gösterimi yapılır..

  bu kadar basitt.

  bunun dışında bu sezon tanıştığımız kişilerden biri yani ilana dan bahsetmek istiyorum.kulübeya girdiğinde duwara saplanmış harita gibi bişe bulmuştu. o haritanın üzerinde heykel wardı fakat bunun dışında başka ayrıntıların da olduguna inanıyorum.

  we birşey daha war ilana heykelin ayağındaki gruba girdiğinde richard ın kim oldugunu sordu. fakat richard değil de başka bi isim söyledi. richard da o isim alında richard dedi. bence ilana nın söylediği bu isim de önemli bi isim.mutlaka orda da bi ayrıntı war yani ben öyle tahmin ediyorum


 107. ”……‘istemiyorsan okuma kardeşim’ tepkilerinizi duyar gibi oluyor ama sitenin kalitesine layık gormuyorum.””
  istemiyorsan okuma kardeşim yorumu yapıldıgı takdirde kaliteye yakışmayacagını anlatmaya calışmıştım ama evet bu yazının başlığı lost 5.sezon final yorumları konuşun calıştırın kafalarınız uymuş goruşlerinizi paylaşın
  ama burası yeri olmamalı ya da ‘burası da boyle bi yermiş’
  …..tekrar teşekkürler paylaşımlarınız için…


 108. Sercan katılıyorum sana ben şimdi yazılanları yeni okudum,selin arkadasımızın bu kadar sert ve gereksız tepkısını bende anlayamadım,+ 6.sezona 10 aydan fazla sure var insanların alternatıf seylerı konusması kadar daha doğal ne olabılir ki !!! + burdakı dıger dızıler ıle anlatılan düşünceler bırakın kalıte dusuryrmesını aksıne artı yönde artırıcaktır ,cunku soyledıgımız fringe,jericho,+ solemek ıstedıgım bır dızı daha vardıkı “SURFACE” bunlar klasık ögretılerın anlatıldıgı dızıler degıl zaten yanı izleyenlerın belli konularda bakış açılrını gercekten etkıleyebılcek dızıler,dolayısıyla , izleyen ınsanlarda,güncel yaşamda çok ihtiyacamız olan düşünme refleksını hayata gecirebılcek dizilerdir,unutmayalımki beyin ın yapısı,normal,bir kas tan farklı degıl yanı bir kol kasını agırlıkla calıstırır gibi beyinimizide ancak düşünerek bellı konuslar hakkında yorum yaprak çalıstırabılrız , standart olarak yanı beynın gunde mınumum 1 saat çalıstırlması lazım :) o yuzden bız burda yorumlarla zaten çalıstırıyorz :) akabınde dıger dızileri
  bu potansıyelle gorıp ızleyecek ınsanlara beyın aktıvıtelerının çalısması yonunde + bır katkı yapıcagımız yonundedir görüşlerim !!!! :) bu arada bu formdaki, kalite farkının kalitesini,nerecede oldugunu görmek isteyen arkadaşlara diğer formlardaki yazıları özellikle LOST hakkında kı yapılaın yorumları okumalarını özellikle tavsıye ederım okusunlar sonra gelsinler, onlar ile kalite kavramıın ne oldugunu, ne olabılecegını tartışalım!!!!!!


 109. msn konuşamsından kasıt ne ayrıca onuda anlayamadım açılımını yaparsan sevinirim selin ikiside sohbet sonuçta bir yorum yaparken başkasına aktarırsan sohbete girersin eğer herkez sadece yorum yapsa sohbete girmese gelişimimiz açısından olumsuz etki yapar insan kendi yorumlarıyla başkasınınkini karşılıklı karşılaştırabilir bunu yaparkende sohbet edebilir doğal bişey bu :)


 110. görmedim kardeşim ya kusura bakma. bencede o olay esrarengizdi benim aklıma gelen ilk şey otomatik bi sistem ama öyle olsa gıda malzemeleri tarihi geçerdi heralde acaba dharmanın anakarada hala faaliyetleri varmı diye merakta etmiyo değilim belki finalde karşımıza çıkar bellimi olur. ama büyük ihtimalle otomatik bi sistemdi o bölümleri izlemek lazım yeniden ya özledimde eski bölümleri bidahakine incelerim benimde aklıma gelmiştide dizinin aksiyonundan öle kalmış fazla kurcalamamışım :) selin sonuçta burası özgür sosyal bi platform herkez belirli çerçeceler içinde sohbet edebilir sohbet ederkende başka konulara atlayabiliriz insanlık hali zaten biz lostun yokluğunda kendimizi meşgul etcek dizi önerilerinde bulunduk buda lostla alakalı bi konu eğer rahatsız olduysan mail takibini iptal edebilirsin böyle sert tepki vermene şaşırdım doğrusu :)

 111. taner23 (MPV Lebron)


  Selin Bu Konuyu Ben Açtım amacım kaliteyi düşürmek değildi sadece burda bir kaç kişiyle bazı düşüncelerimizin aynı olduğunu gördüm ve lost 6.sezon başlayana kadar beğendiğim jericho dizisini izlemelerini tafsiye ettim. Ayrıca Sercan Bu 3.Sezonun Finalinin çok güzelolduğundan bahsetmişdin eski bir yorumunda bende Dasmond anahtarla sistemi kapattıktan sonra gökyüzü mor renge bürünmüş ve gökden Dharma Girişimine ait erzak dolu bir kasa düşmüşdü bende bo olaya bir anlam veremedim çok ilginçdi senden düşünceni sormuşdum ama yorum yazmadın hatırladıysan yorumunu bekliyorum


 112. lost 5.sezon final yorumları başlığı altında okumaya başladıgımız dizi yarıştırmasının son bulmasını özellikle arz ediyorum.
  lostla ilgili bir yorum oldugunu sandıgım maillerimi her okudugumda bunun tekrarlandıgını goruyor,’msn’ konuşması halini almasından tek rahatsız olanın ben oldugunu zannetmiyor ‘istemiyorsan okuma kardeşim’ tepkilerinizi duyar gibi oluyor ama sitenin kalitesine layık gormuyorum.
  …paylaşımlarınız için teşekkürler…


 113. komedide de my name is earl ve two and a half man in önüne kimse geçemez :)


 114. olcay kesinlikle lost gelmiş geçmiş en büyük kurgu filmidir. bakın film diyorum dizi demeye ağzım varmıyor :D ama şöyle bi gerçek varki lostun ilk 3 sezonunu özledim çok mistikti ozamanlar dharma istasyonlarını yeni yeni buluyolardı falan hele o düğmeye basılmadığı gün ien kapıdaki harita enfesti :) o genç çocuk vardı ismini unuttum bacağı enfeksiyon kapıyoduda jack kapıyla kesiyodu , sonra eko vardı adamım oda lock gibi esrarengizdi. eko varken 3 farklı ana karakter vardı lock kaderci eko dinci jack bilimci :)


 115. aynen bende fringe in ilk bölümünü izledim baktım hiç aksiyon yok bi uçakta enfeksiyon salgını falan olayı vardı baktım ondan sonrası sıkıcı bıraktım. jerichoya önümüzdeki hafta başlıcam şu sınavlar bitince bakalım. heros u da çok izlemek istedimde nasip olmadı parça parça izledim denk gelince oda çok güzel


 116. abi ben cok begendım fringe bomba yani bence:) kı zaten abd ve avrupada da epey ızlenme rekoru kırmıs,yanı bence xfiles a tan cokkkkkk cook iyiiiiii,(bilim kurgu ve fenomenler bu dızıdede epey var)ama dedıgım gıbı zevkler ve renkler elbette farklı olabılrrrrrr:) ama suda gercekkı hıc bırı lost un yanına bıle yaklasamazzzz!

 117. taner23 (MPV Lebron)


  olcay dostum fringe dediğin dizi lost un yapımcılarırı yapmış diye duyunca hemen indirdin ilk 4 bölümünü izledim abi inan dayanamadım hiç hoşuma gitmedi the x fıles in çakması gibi zaten nıp tuck ve lost 5. sezonları bitince adam gibi dizi kalmadı ama bu “Jericho” gerçekten konu olarak çok değişik mutlaka izleyin indirme linkinide atarım isterseniz


 118. TANER, jericho ya netten hemen baktım,konusu ilgınc bır konuya benzıyor :)
  en yakın zamanda izlemeye baslıycıam benımde sana ve SERCANA önerim eger izlemedinizse J.J ABRAMS ın diger dizisi” fringe “abi kesin izlemeye başlayın!!!:) 1 sezon fınalı yaptı, izlemedinizse söyliyim xfiles dizisini 10 la çarpın!!! işteee :):)


 119. ikimizin ilgialanları hemen hemen aynı taner başlarım tabiki ..

 120. taner23 (MPV Lebron)


  hakikaten ark 1 haftadır yaptığımın fikir alışverişleriyle bilmediğimiz noktalardada birbirimize yardımımız dokundu hakikaten 6. sezonun ta 2010 mayıs diyolar eğer öyleyse niye bu kadar ara verirler anlam veremedim. Bu arada “JERİCHO” diye bir diziye başladım lost un 6. sezonu başlayana kadar idare eder ama dizinin konusu çok ilginç hoşuma gitti izlemeyen varsa herkese tafsiye ederim


 121. işte bu son noktaydı olcay :) sensoy bizimde yorumlarımızı okursan bizimkilerden daha farklı bişey söylemediğini ve söylediklerin hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsin :)


 122. evt o sayıların önemi çok büyük,sayıların, adanın hatta evrenin bulundugu güç dengesinin,çok öenmli bir sembolleri olduğunu düşünüyorum yani matemetiksel anlamda bize aktarılmış semboller,öyleki kullanıldığı zaman leonradın da dediği gibi kutu açılıyor burda PANDORA nın kutusu gibi bir şey düşünüleblir keza hugo kullanınca neler oldugu bellı,akabinde ondan önce kullanan adamında neler yasadıgı belli,adadaki yada evrendeki güç dengesinde, denklemin tamamı yada öenmli parçaları bu sayılar!!!! sonuçta çok kez söyledim yine bir filimden alıntı yapım 6 sezon a ilişkin:) ” HER ŞEY BAŞLANGIÇTA SON BULUR” !!! bilim bakalım bu hangi film:)


 123. Final bölümüyle ilgili internette dolaşan resmi ve resmi olmayan bilgiler:
  -Tahmin edildiği gibi Dharma’ya yönelik bir saldırı gerçekleşecek.
  -Finalde uzun süredir dizide görünmeye eski karakterlerden bazıları ortaya çıkacak.
  -İsimleri bilinmemekle birlikte dizi için önemli iki karakterin bu bölümde ölmesi bekleniyor.
  -Dizi karakterlerinin adayla olan geçmişe dayanan bağlarıyla ilgili yeni gelişmeler olacak.
  -Finalde tuhaf bir olay yaşanacak. Ancak olayı ne olduğu saklı.
  -Locke’un nasıl olup da öldüğü halde canlandığı sorusu bu bölümde cevaplanacak.
  -Final bölümü 15’inci bölümün devamı şeklinde sürecek.
  -Jacob bilinmeziyle ilgili bazı sürprizler olacak.
  -Final bölümü bir nevi her şeyin başladığı ana dönüş olacak.
  -İyi bildiklerinizden bazıları kötü, kötü bildiklerinizden bazıları iyi çıkacak…

  Final Sezonuymuş 6 :(


 124. hepsini büyük bir ilgi ile izledim olamaz diye bir şey yok lost ta her şey mübahtır :)
  güzel tespitler ama süper bir dizi 6 sezon acaba filan sezonumu olucak :(


 125. olcay harikasın adamım :D güzel tespit ama biliyosunki o karantina aldatmacaydı sadece o istasyondaki test içindi deneklere radyasyon varmış gibi gösteriyolarki ambarda kalsınlar diye deasmond ve yanındaki adam. 6 sayı hala gizemini koruyor. ve biliyorumki herşeyi o 6 sayı çözücek sonunda

 126. taner23 (MPV Lebron)


  olcay bu 6 sayının hakikaten büyük bir önemi var 5 sezon boyunca her yerde karşımıza çıktı hugo nun leonard la olan sahne hatırladım ama leonard adamım gerçek değildi hugo nun kafasında oluşturduğu bir karekter di bunu atlamışsın ayrıca bi ark atom bombası demiş o atom değil hidrojen bombası şu kesin dasmond un radyasyon korkusuyla dışarı çıkmaması ve -adada doğanların ölmesi hepsi hidrojen bombasının yaydığı radyasyon nedeniyle hatta heykelin yarısının olmamasıda büyük bir olsılıkla bu nedenle katılıyorum bir de liderlik derken bence jack 4 sezon sonunda karizmasını kaybetti hugo nun kate in sevgisini kaybetmişdi sawyer neden olmasın yeni lider


 127. iyide sercan arakadasım o ada zaten klasık bır ada degılkııı yani degılmı:) yanı patladıgında o hıdrojen bombasının gucunu kendı içinde asimile edebılr yada etmıstır yasayanlarda radyasyon gerekı yanı korkusuyla o karantıtına alanlarını olustrmus olabılrler degılmııı hatta dısarı kısılerın cıkmaması ıcın o hastalık hıkayesını uydurmuşlarda olabıulrler yanı burası LOST ADASI olee klasık bır ada degılll:):):) yksa neden kapaklara karantına alını yazsınlarkiiiiiiii:)


 128. Sercan zamana ilişkin son sözümü söyledim:) ,alınan referansa göre zaman değişir:)
  neyse şimdi yeni tespitlerde bulundum onları söylmek istiyorum; öncelikle sobek olayında her kez hem fikir gibi,yada selinin dediği o eşi tawaret her neyseee,şimdi antik mısır mitolojisinde Sobek in oğlu anibustur, yani ölülerin bekçisi,yer altının kralı,ölülere refakat eden kişi,şimdi söylemek istedğim,daha oncekı 2 yada 3 mesaj once belırtmıstım hatta resımde koymustum bır sahneden yanı 5 sezon 12 bolumdu sanrıım anibus bır nevı dız cokmus sıyah duman karsısında,şimdi anıbus sobek ın oglu ıse benım en baslarda dedıgım jacop ıle agabey kardes ve agabey dırek anibus!!!!! anıbıus eskı motolojıye gore olulere refakat eder onların klıgına gırebılr yanı kısaca en karanlık tanrılardan bırı,bızım agabeyde yerı geldı jackın babası oldu yerı geldi john lock oldu oluleroın sıluletıne burundu kısaca, burdan boyle bır sonuc cıarıyuorum,dıger karders jacop tabıkı bıraz daha farklı su an gorunen ak taraftaa:) dıger tespıtlerıme gelınce daha once dedıgım gıbı dızıyı yenıden ızlıyorum ı1 sezon bıttı !!! hemen sunları soylıyuım,hugo bızım su meshur sayılarla 1 sezonda kafayı yeerken sayılara ılskın ve dıger seyere ılskın aslında epy bır ıp ucu vermıs yanı senarıstler vermısss , şoylekı hugo o sayıları nerden bulmustu yada duymustu hemn sıze hatırlatım,akıl hastanesınde leonard dıye bır adam vardı hatırlarsanoız,adam hugonun yanıunda sabah aksam bu sayıları durmadan soyluyordu neysee hugo ne yaptı bıldıgımz gıbı gıttı sayılarla loto, oyandı sonrasnad kendı degılmıyle ugursuz oldu,neyse uzartmıyım tekardan akıl hastenesıne gıdıp adam sordu leonarda bu sayılardı nerden buldun yada duydun adam hıc bır sey soylemedı sadece aynen ilk yaptıgı gıbı sayıları mırıldan dı ta kii hugo o sayıları loto oynamakta kullandıgını soyleyene kadar,sonrasında adam,cıldırıyor “ne yaptın onları loto oynarken mı kullandın ” diyor ve su cok ılgınc kutuyu açtın dıyor yani sayıyı kullanarak burdan su cıkar o sayılar bır dengenın onemlı parcası ada ıle ılgılı yada belkı evrenın dengesıyle ılgılı yanı matemetıksel anlamda dengeyı saglayan unsrulrın hanı matemetıksell donusumleri yanı sayı olark dıyorum + cok onemlı bır deteyda su,hugu sonra adamın ver dıgı bılgıyle avustralyaa gıdıyuor leonradın dedıgı adamı buluyor,başka bır adamda sayıları kullanmıs ve sonudna oda kafayı yemıs kurtulus oalrak ta kafaya sıkmıs,(adamda bır festıvalde loto benzerı bır ıkramıye kazanıyor sayları kullanrak)su cok ılgınc adam ıle leonart A.B.D haber alma servısı benzeır bır yerde ıletısım subayları,yanı sınyal dınlıyorlar ve rbır gun bır sınyal yakalıyorlar,hangı sınyal dersenız fransız kadının yakaladıgı sınyal yanı bızım o meshur rakamlar,(unutmayınkı sonrasında fransız kadın osınylaı bulur ve degıstırır 16 yıllık dongude donem mesajı olusturur) sonrasını arkadaslar ben sıze soylıyım,A.B.D ORAYA adaya asker goderıyor hatırlarsanız miles 5 sezon bır bolumde bırınıe “bu arada cok kısa sure once askerler olmus ” yada oldurulmus dıyor, yanı o askerler ıste benım de belırtıgın gıbı bu dedıgım adayı arastırmaya gıden askerler ve en öenmlısı belkıde hıc dusunmedınız o adaya hıdrojen bombası nasıl geldı? ben solıyım iştte oraya askerlr tarafından geldı o bomba!!!! hanı klasık toerı geregı oldu bu tıpkı STAR GATE de olddugu gıubı umulmadık bır sey olursa yada ısler cok kotuye gıdersee bombayı patladıp belkı adayı komple yok etmek dusunuldu işte bunları ve bır cogunu acıklıyıcaklar yanı zaten bır hukemt destegı olmadan yada haberı olmadan bu kadr iş kısılerın bunyesınde hakımıyetınde gerceklesemez asker baglantıuları olucak emınım o bombanın baska adaya gelme ıhtımalı bence yok gıbı gozukuyor!!!!


 129. Bişey dicem daha önce bir aradaşımız yorumda yazmıştı burdamı okudum başka yerdemi bilmiyorum! Jack herşeyi bildiğini söylemişti yani yaşadıklarını daha öncede yaşayıp bildiğini söylemişti! Bende bundan yola çıkarakak söyleyeceğim ya Richarın yerini Lapidus değilde Jack Shephard alıyorsa?


 130. ya bişey söylim biz bunu taa mahşere kadar sürdürürz böyle soru işaretleri bırakan tek dizi lost yav helal olsun senaristlere ! ama size söylim bu son sezondan ben pek haz almadım 4. sezona kadar daha bi gizemli havası vardı dizinin daha bilimsel falandı dharma istasyonları çok gizemliydi şimdi biraz saçmalamaya doğru gidicek diye düşünüyorum :) baştaki o muhteşem dharma oriantasyon videoları istasyonları siyah dumanı nerde şimdiki iyi kötü ölümsüz bilmem ne karakterler nerde bence 4. sezona kadar daha güzeldi dizi sizce ?


 131. onların hepsinin bi amacı var hepsi 6. sezonda gösterir selin katılıyorum yeni aday lapidus ama jacopın bütün gizliliği çıktıktan sonra veya jacop öldükten sonra diğerleri nolcak bence bütün oyun bozuldu artık son sahnede diğerleride geldi araklarından görüdğünüz gibi bütün işi man in black bozdu ha adanın yerli halkı hiç bişey olmamıi gibi oluşumlarına devam ederse lapidus lider olur. olcay hakkaten dediğin doğru heykelin kırılması olayı bombadan olabilir ama bunu demenle benim zaman teorimi destekledin farkındaysan o heykelin bacağı taa bizimkiler ilk adaya düştüklerindede öyleydi eğer atom patlaması olduysa bizim 5. sezonda izlediğimiz olaylar daha öncede tekrarlanmış görünüyo buda benjaminin gene said tarafıdnan vurulduğunu destekliyo. yeni sokak yaratmada faradayde yanılabilir belki yeni sokak yaratılır neden olmasın. ama bomba patlarsa müthiş bir görsel şölen bizi bekliyo.ayrıca bi atom bombası patlasa o adada çok büyük bir izi kalırdı. istasyonlar genede sapasağlamdı ilk sezonlarda :)


 132. bu jacob iyi iyi dedik ama bu adam sawyer a gitmese sAWyer mektubu bitirmeyecek john ın babasına nefret beslemeyeckti(belki de)
  kate e yardım etmese kate enselenince ne kadar kotu bişey olduunu anlayıp bi daha yapmıcak (belki de)
  defalarca izledim:sayidi kurtardı sanıodum ama nadia yı oldurmuş orda sayide bişi buldum demek için duraksıyo nadia duraksamasa olmicek
  acaba jacobla amca arasında ‘kotuyle iyi’ yok mu(da ta ta taaam)
  ama abrams i hoş da o kadar da deil adamın da tutundugu dal wardır hazar(zaar da denebilen bi baglaç) o da mısır dır amca da seth dir heralde


 133. yani hep dedim sımdide dıyorum alternatif kader yaratılacak ve bunun da adı özgür irade olcak yanı sokak yaratılır bence!!!lapidus un richard olcagını sanmıyorum dizi bıtecegı için açık kapı bırakılmaz yanı brının yerıne bırı geçmez dıye dusunuyorum!!!belkı 7 yada 8 sezon olsaydı olurdu bence lapıdus yani ama elbetteki olabılcekte bır yorum!!!! ben sadece fikrimi belırtıyorum,yani bu yorumu yapma nedenim;bugune kadr ızledıgım bolumlerde,lapıdusun rıchard olabılmesı ıcın hiç bir ip ucu bulamadım, senarıstler an basından beri o kadar farklı yollardan o kadar farlı ogretılerden işe el attılarkı,yani “karma,din,antik mitoloji,özzgür irade,felsefe,kader,yani ucu açık çok öğreti ve kapı var dolayısıyla her şey olabilir ki,zaten işin içinde zaman yolculugu gıbı bır kavram varrr!!!! yarın lapıdus rıchard olursada fzla şaşmam(ama fikrim olmuycagı yönünde selin!!! :) )


 134. bişey daha buldum lapidusu main island a getirirken onu nie getirdik dio eleman ilana cunku ona ihtiyacımız olabilir dio o da o soruyu bilemedi dio(soruyu richard bildi) aday olabilir mi de burda richard teorimi destekler(destekli sallamışım yani)


 135. herşeyi mantıga dayandırıyorum
  biri daha destekli bi yorum yapsın bu adaylık muabbetine de ben de eywallah diyim
  bi şey buldum kulubedeki resmin ustundeki bıçak bolumun başında jacob ın bıçagının aynısı(buldum ya fuzuli de olsa kalmasın)


 136. ark bu zamanla ilgili 2 tane unutulmaz film vardı biri geleceğe dönüş Diğeri Kelebek etkisi Geleceğe Dönüşde adam bi yumruk bile atsa gelecek bi anda değişiyodu kelebek etkisindede ne yaparsan yap işler dahada kötüleşiyodu şimdi lost daki biraz farklı da öncede dediğimiz gibi kaderi değiştiremiyorsunuz charlie nin ölümü gibi locke nin ölmesinden sonra adaya canlı çıkması benjamin ve R.albert i şöke etmişdi hatta benjamin şöyle bir laf etti “Bugune kadar Bu adada her şey gördüm ama ölünün geri geldiğini görmedin Ölen ölmüştür” şeklinde yani bu fraday ın planı buyuk ihtimalle tutmayacak ayrıca selin lapidus Yunan mitolojisindeki isimlere benzediği içinmi böyle uçuk bir yorum yaptın


 137. ve zamana ilişkin son sözüm kısa ve öz ; Alınan referansa göre, zaman değişir!!!!(Albert Einstein,Genel görelilik ilkesi) :)


 138. o kadar mistik olmaz bence sınama filan o kadar da deil her şey yok olsa bile widmore gelicek adanın yeri değişecek lapidus ajirada ucacak bu ucak duşecek ama içinde normal insanlar olacak yani adada insan nesli sona ermeyecek richard yamuk yaptı 2 lideri birden getirdi o artık lazım deil lapidusun aday olabilecegi tek mevkii de o gibi gorunuo
  ayrıca kulube aldatmaca deil bkz:ilana ve ekibi yaktı projesi bile war kendine zarar wermesini engelleyecek bi kalkanla kulubeye hapsetmiş olabilir jacob bunu


 139. SERCAN senın o asıl soru dedıgını daha once ben bır yorumunda yazdımmmm,
  ne dedım yenıden solıyım; faradayın dedıgı gıbi; zaman bır sokak gibi, ılerı gerı gıdebılrsın ama yenı bır sokak yaratamazsın,,kısaca olan olmuştur değiştıremezsın ben de oncenkı yorumda dedımkı ; 6 sezon fınalınde yenı bır sokak yaratılabılcek mi,yoksa yaratılmayacak mı ,? su ana kadar hıc bır sey degıstırılemedı.daha oncede dedıgımn gıbı bır oncekı yorumlarda yani, faraday bile bile,yapıcagı konusmadan haberı olmasına ragmen gıttı kucuk charlotte ile konuştu,yani sevdıgım bır laf var, Bazıları kaderlerinden kaçarken,aslında koşarak ona doğru gittiklerinin farkına varmazlar,tam da 5 sezona kadar durum böyle yani,
  Bir şey daha soylemek gerekırsse, lost un sonunu eger yenı bır sokak yaratılırsa yanı gecmıste bir seyler degıstırılırsee ben kelebek etkısı adlı fılm ın sonu gıbı olacagını belırtmıstım , ki bence o fılmın sonu gıbı olcak özgür iradenın bagımsızlıgında, kaderın gölgesınde,oluşmuş bir son olcak,bombanın patlamsına gelınce,patlama ıhtımalı 49 ,patlamaması 51 :) nedenmi,sonucta o devasa sobek heykelının bır ayağı,kalmıstı sadece yanı bır yıkım olmus + hıdrojenden bombasının yaratıcagı yıkımdan kayanaklanan bır durumda var ggibi en baslarda desmond un bulundugu ambarın karantına altına alınması gıbı yada ambarın kapagında karantına yazısı olması gıbı,bır güç o heykelı ucurmus ama ne burda bomba olabılr o güç,ama şu onemli, 5 .sezon fınalınde degılde sonrasında patlamış olabılr!!!!!çenobili düşünün patlamadan onca zaman gecmesıne ragmen hala bolge karantına altında degılmııı:)


  • akadaşlar hidrojen bombası gibi güçlü bir bomba adadaki toprak dahil herşeyi etkilemez mi.Bu tür bombaların etkisi 100 yıl bile sürebiliyor.Ama ada insanlar ve binalar dışında hep aynı değil mi?


 140. doğru küller bişeyle ilgili ama sanmıyorum genede o iki karakter güçleri büyükse ölümsüzdürler ve küller neden o zaman tapınakta değil kulubede tapıanktan çıkmıyomuydu black smoke kulube zaten bi aldatmacaydı benjaminin locku kandırmak için geitrdiği yer jacopla konusur gibi yaptıgı yer. vede yeni richard fln olmıcak çünkü herneyse artık oyun bitti diğerleri fln hikaye artık bence çok farklı şeyler olcak adada insanlık la alakalı bir test fln olcak


 141. bomba patlıcak,ama bunlar birbirini hiç tanımıo olmıcak/başka sekilde bazı olaylar tekrarlancak)
  1 heykel war
  juliet olcek dierlerine bişi olmaz ben le richard olebilir(işleri bitti)
  hatta iddia ediyorum lapidus yeni richard olucak
  hadi bakalım


 142. kırk kere yazdım kulleri hala kimse sallamıo.. iskelet anahtardaki tugla tozu değil heralde..(izlemeyenler için kötü niyetlileri uzak tutuodu cevresini saran kışıden)


 143. anlatamıyorum şimdi 2 tane ruh war bunların bedenleri war bunlar sawaş halinde zamanında beyaz siyahı morti edio külleri alıo kulubenin etrafına dokuo o da orda yaşıo ama gezinemio ruh halini de black smoke olarak goruoruz.
  harry poter felsefe taşında bu kotu adam da oluo ama ruhu yine takılıo ole bişi
  yoksa adamın agzından burnundan kan gelir mi sadece sınawsa cakma john onu ateşe atar mı
  2 tane ozellik war birbirlerini olduremiolar. başka beden bulup o yanan ateşte oldurebiliolar.


 144. hadi bir iddiaya girelim ortalı canlansın :) ben diyorumki ;

  _adada 1 tane heykel var
  _ finalde bomba patlamıcak yeni bir zaman sıçramsı olcak
  _jacop ölmicek ve ”geliyorlar ” dediği şeyler adaya gelen yeni insanlar çünkü geliyorlar dediğinde lock kılığındaki siyahın beti benzi attı şaşırdı :D sonrada jacop ı ateşe attı.

  _jacop ateşte yanarken siyah duman lock benjamini öldürcek
  _ve bizim tayfa black rock ın mürettebatıyla bir ilişkisi olucak
  _6. sezonda bize medeniyetin birinin tarihine götüreek hatta bunun için özel bölüm olcak yeni sezon içinde
  _son olarak ölücek olan tayfalar : benjamin, sawyer, çinli çocuk ismini unuttum :) miles heralde , juliet ,sun

 145. taner23 (MPV Lebron)


  ak ben hala r.alberd in kesinlikle black rolden olmadığına ve ölümsüz olduğuna inanıyorum jacop un ajanı birde Sercan önceki yorumunda 3. sezon finalinden bahsetmişdin bende katılıyorum muhteşem bir sahneydi bir ilginç saptamam var yine sahneyle ilgili Şimdi 180 sn bir kod girip düğmeye basıyolardı bir gun bi olay oldu basmadılar deprem oldu sonra dasmond bir anahtarla sistemi kapattı o sırada gökyüzü mor bir rende büründü iletişim koptu ve gök yüzünden durup dururken Dharma Girişimine ait içinde yiyecek ve erzak olan bir kasa düştü adaya bu nedir abi sır ne burda nasıl oldu nerden geldi o yiyecekler kim yolladı yorumunu merakla bekliyorum


 146. kara amca zaten ölümsüz selin insan bile değil :)


 147. jacop ateşte yanıyoda ölmicek o .bide dediğin gibi taner biraz gerçek dışı orası beline dolanmış metalle o hızla düşmesi o başlığın patlamaması helede içerde bir matkap varken ama genede o bomba patlamıcak yoksa finalde patlatırlardı şimdiye kadar. vede olcay demişssinki 10 yıl sonra seni hatırlarım ama sen zaman kavramını kendine göre yorumladın şimdi bide izleyicinin gözünden yorumla zaman kavramını sen hatırlıyo olabilirsinde ben gene sıçrama yaptım diyelim bu sefer farklı bir senle karşılaşacam burdaki asıl soru geçmişte yapılan birşey geleceği etkiliyormu final bölümüde zaten bu soru işaretiyle bitti bakalım geleceğe döndüklerinde neler olcak ne değişcek ;) selin güzel tespit sobek tawaret eğer öyleyse bu adadaki anominin sebebini açıklıyor vede iki heykel oluşunun ben iki heykel olduguna inanmıyorum ama eğer öyleyse dediğin gibiyse 2 heykel vardır. birde richard kesinlikle ölümsüz değil bence onun bir görevi var ve sonunda yerine getirince ölcek yani özgür bırakcak onu bizim iki mitolojik kahramanlarımız. richardın black rock mürettabatıdnan tek hayatta kalması bunu açıklıyor ona verilen bir görev var ve yerin getirince ölücek bence bazen ölüm kurtuluştur ölümsüz biir için.


 148. patlamayı saymazsak jacob da başka siluetler kullanıcak ama bomba patladıgından jacob ayarladı bunu da soyledim bi olaylar donucek


 149. benim onceki yorumlarımı da okuduysan bu esas adamların yok olmadıklarından ama fiziksel olarak oldurebildiklerinden bahsetmiştim bir nevi maç..
  sınav var ama bu biruya filan degil o sarı amca oldu yani..
  dediğim gibi bence bu kara amca da başka bi kapışmada olmuş kulleri de kulubenin etrafına dokulmuştu
  ewet gorduk oluleri ama o kara amcaydı ve sadece olulerin siluetlerini kullanabiliyodu
  ama jacobun kendi kimliği var


 150. selin jacop un öldüğü falan yok o sahne tamamen diğer damın benjamini ve rıchard ı oyuna getirmesiydi orda benjamin bir çeşit sınava tabi tutuldu ve geçemedi diziyi iyi izlediysen adada hayaletler var Örneğin (Jack Babası ) ve siyah dumanın gösterdiği başka hayaletler var Örneğin (Benjaminin kızı Mr Eko nun Kardeşi ) Ve hugo nun losanglas da klinikde gördüğü Ölen Eski arkadaşları Örnek (Charle) yani jycop un ölmesi imkansız ada n başlı başına mistik bir yer


 151. 1845 tam tarih.. jacob bile ateşte yanıyo kanlı canlı adam richard mı olmicek.
  bir de ewet richard danışman ama jacob un koyu katlet dediğini sanmıyorum bir şekilde halk koordinatoru tam da jacob ın sozcusu değil benjamini m.i.b in yaşadıgı yere goturuyor cunku iyileşmesi icin ..


 152. Taner r.albert ölümsüz degil hem ole olsa bile,yani black roctan geldi insandı,sornadan olumsuz oldu ki bence olumsuz degıl,farklı bır durumu var,yani ölümsüz olsa bile ki sonradan (ben olumsuz oldugunu dusunmuyorum) yani bu richard ın black rocktan gelmemesini gostermezkıı + bende sana bır sahne ,solıyım 5 sezonda bır sahnede,kucuk bır black rock maketıne rıchard manalı manalı bakıyor:),ya burda senarıstler olee bır ızlenım verdılerrr rıchard black rocktan dıyee yada dedıgım gıbı ordan gelme yani,bırde rıchard johna cok uzun suredır burdayım dıyoo yani 1650 1700 ler black rock dusunulurse, 1977-2004-2007 arası epey uzun zatennnn,neyse dedıgım gıbı, ben bole dusunuyorm, ama olamazmı olurr sonucta b dızının adı LOST!!! yani 3 sezon sonu 4 sezon basına kadr kim tabuttaki olenın john lock oldugunu tahmın edebıldıki:) degılmı:) ben aldıgım ip uçlarına gore soluyorum bunu,çünkü senarıstler ip ucu vermeyee bayılıyorlarrr, SOBEK olayında oldugu gibi:)


 153. ark R.Albert Hakkında bir yorum yazmışdım tekrer edim Sun Benjamin e bir sahnede R.Albert “Kim diyor Oda Danışman diyor” yani ark bu adan jacop un emirlerini adadaki lidere (ben Lınus) ileten bir çeşit danışman yardımcı jaycop un sağ kolu dolayısıyla da ölümsüz Black roll den olması imkansız Sercan a Juliet in hidrojen bombası sahnesini hatırlatmışsın ben le aynı fikirdemisin bilmiyorum ama o denli bir manyetim çekimle o hızla km ce aşağı düşen julıet in ölmemesi ve bombayı patlatmaya çalışması biraz gerçek dışı geldi bana ne düşünüyosun


 154. selin ben öle dusunmuyorum!!!, yanı orda belkı 1600 leden rıchard gelmedı yanı benle gorustugu zaman uzun saclıyke,n ama o sacın var bır hıkmetıı ,onuda 6 sezonda gorucez zatenn :) ama black rocktan kesınlıkleee ordan geldiiii :) + time travel yapıp yapmadıgı kesın zaten degılkıı ordaa emın olamayız yaniiiii,kesın bır yargı olmaz yanii:) benım tek kesın yargım black roctan gelen rıchard :)


 155. ewet oyle demiş..
  ben de sobek bu dedim ama adam karısı da onun uzun saclısı olsun dedi heralde kırmayalım hewesini..
  richardı hep sewdik hep bizimleydi.50lerde(john un dogumunda) de gorduk 70 lerde de daha gerisinde adamımız yok. ama wardır bi hikmeti black rok da ayan beyan ilk ekip(daha oncesi warsa dizi bitmez) gelirler sawaşırlar derken de başka diyarlar için soylemiştir.
  richard ın ben i gordugu tarih 1977lerdir bu nedenle pek sacla sakalla bagdastırılmaz bence..(ki kendisi time travel yapmamıştı)


 156. selin j.j anbrams ölemi demiş ? yani tawaret olan kişi antik mısırda sobek ‘in eşi:)
  yani ben öncesinde timsah kafasından onun sobek olduğunu sölemiş yorumlamıştım ama o heykel onun eşi isee yani tawaret ise ilginç olur!!!! yani eger heykel sobek in eşi ninse ozman ,cocukları yanı adadakı cocukları korumak için yapıldıgı senınde dedıgın gıbı dusunulebılr yani mantıklı olabılr!!! :) bırde dıger tespitın iyi yani wıldmore ın adayı seyir defterinden bulması :) kucuk ama ii bır ayrıntı:)
  şimdi aklıma gelen bır kac ayrıntıyı daha soylemem gerekırse; richard ilk kucuk benjamınlde karsılstıgında,yani uzun saclı luleli rıchardan bahsedıyorum:),benım halkım sızın ınsanlarınız felan kucuk benjamıne demıstı,sımdı rıchardın halkı bence, black rock ekibi, olabılr zaten 1600 1800 arası ınsanlarda sac sakall uzundur genel moda:) oledır kı bence mutemel olee, yada black rock yok edıldı o ınsanlar oncesınde ada da var!!!


 157. yazdıklarım eksik cıkıo anlamadım bi de dedim ki
  benjaminin ameliyatında jack ten bahsedildiğinde o jacob un listesinde bile değil demişti ben.bu da hem listede olmayıp hem adada olmasından jack i ozel biri yapar. ki one surulmesiyle beni iyileştirip jacob u oldurmesine neden olmuştur.bu da man in black in işi

  ilana kulubeye girdiginde burada uzun zamandır başkası yaşıyormuş dediğine gore orda jacob deil de m.i.b varmış o da cristian kılıgına girip john la iletişim kuruyodu
  ve zaten ben de buna cıldırıyodu.. demek ki daha once de yemi alex kılıgında m.i.b i gördük hatta horace ı da gorduk beni bul jacob ı bulacaksın dedi(yalan valla) adanın yerini degiştirtip(daha once de help me demişti) adanın kamuya acılmasını onlemişti..
  zaten john a verilen suflelerin de adaya insan gelmesini istemeyen m.i.b e ait oldugunu cakabiliyoruz


 158. hatta dedim ki,
  bu abrams ın bir roportajında dediğine gore sobek deği tawaretmiş(ne alakaysa) hatta kendisinin işlevi de kadınları ve cocukları korumakmıs(belki de o yıkılınca dogumlarda problem oluyordur.)

  bir de ne var kuller var.bu ilana kulubeye girerken yıllardır birleşik olan kullerin ayrıldıgını goruyoruz bunu da (acayip sallayarak)gecmişte başka bir savaşta jacob ın yaktığı m.i.b in kulleriydi,onu bi şekilde oraya hapsetmişti onlar ayrılınca da serbest kaldı(hatta suresi filan bile olabilir bunun) diyerek yorumlayabiliriz.

  ama jacob oyle bilerek bıçagın onune dikilir mi dikilmez tabi onun da bi planı wardır hurley e ucagı soyler,ilanaya sayidi tutuklatır, adaya getirtir ki bombayı patlatsınlar(gun gelir devran doner)

  oriantation videolarında gorduk ki dr.chang ın kolu protez ama miles babanın kolunu kurtarıyor yani geçmiş değiştirilebiliyor.

  bu richard da zaten black rock tan demiştik jacob buna ozel gucler wermiş bu da coordinator olmuş.savaş cıkmasın die dengeleri saglamaya calışıo.ama sonra dharmayı katledio (adaya zarar verilmesini istemeyen m.i.b in işi) bu da richard ı ortalık malı ya da hakem gibi bişey yapar.

  cok lazım değil ama eskileri kurcalarken bişey gordum desmond parıldamaları yasarken charles widoere u bulmuştu o da bi acık arttırmadaydı black rock un 2. kaptanının seyir defterini almıştı boylelikle bulmuş adayı..

  lapidus amca aday olacak acaba neye.. richard pozisyonu oldugunu düşünüyorum ben.


 159. yazdım yorum gonderdim ama burda gorunmuyor


 160. yani bunların özellikle ethanın hatırlamamasını yada işte unutmasını ben hala anlamadımmmmm kardeşşşş:)


 161. yani bunların ethanın özellikle hatırlamasını yada işte unutmasını ben hala anlamadımmmmm kardeşşşş:)


 162. SERCAN, sen verdiğin örneğe gelincede tutki sen bana ,gelecekten geldim,felan dedin:) bende hadi lennnn :) dedim ama bunu 10 yıl sonra unutmamkiii hıc bvır sekıldee,şöyle diyim sana,şimdi burda sen bir yorum yazıyorsunü,diyorsunki bana”olcay 6 sezon finali şudur” olaylar böyle biticek,:) bende sana siyorumki,”hadi lennnn :) ne yani gittin gelecekte 6 sezonu izledin geldin burada bana mı analtıyon :) dediğimi düşün sonrada atıyorum 2010 mayısında senin dedikleriini aynısını izlediğimi düşün birebir yanii oldugunu hadi bu örneği de geçtik bundan 20 yıl sonra 50 li yaşlarda ben torunlarıma anlatıyorum,böyle bir dizi vardı,hatta sercan diye bir çocuk böyle böye demişti, vs… hatta bu arada bır sekılde senı gordugumude dusun sornasında seni gorsem kesın hatırlarımm kısacaaa unutmammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm:):)


 163. ama şöyle düşün,yani ethan gördüğü olayın etkisyle şok olcak,inanamıyıcak sonra onların patronu kim sence:) elbette benjamin o gün sonunda,benjamine demiyicekmi,big boss;:) ben böyle böyle bir şsyşler gördüm+ repliğin tamamını sana söyliyim,john orda “ben liderinizi tanıyorum senide tanıyorum” felan diyor,yani hatırlamamsı imkansız elbette benjamınede soylememesi imkansız,:),sonuçta lider orda da benjamin,diyorumya resetlemmm + şunu da sana diyim madem öyle hatırlmazlar diyorsun:) peki wildmore nasıl john ı hatırlıyor sence:) ve hatta wildmore,john’ a “ben 20 yaşlardaydım sen hala aynısın” şu an diyor :) değilmi :)


 164. tabi 5. sezon dinalindede tüylerim diken diken oldu julietin çekirdeğe vurduğu zaman harikaydı ya :) işte size ipucu çekirdek patlamıcak yeni bir manyetik patlama olcak gene ayrı bi zamana gitcekler juliette ölmemiş olucak :) çünkü atom bombası patlaması olan bi sahne olsa lost prodüksüyonu bunu kaçırmaz hemen canlandırırdı yani düşünsene adayı yok eden büyük patlamalar yaratan büyük prodüksüyon atom bombasını canlandırmıcakmı :)


 165. iyi fikir kardeşim bende izlicem çoğu şeyi hatırlamıyorum eski sezonlardan. :) 5.sezonun en çok şaşırdığım noktası walter ın eşşek kadar olmasıydı yani zaman çok çabuk geçiyo bi tazelemek lazım olayları :D size söyliyim sezon finallerinin en güzeli 3. sezon finali hani o anbarın patlama sahnesi hani bizimkiler benin önünde diz çökerken süperdi o ya ağzım açık izlemiştim o patlamada çıkan manyetik ses fln gökyüzü parıldıyo etkilemesinin nedeni dizide ilk olan manyetik patlama olduğu için :) ben 1. sezondan beri nette izledim görüntü kalitesine alıştım artık şimdi aynı sahneyi tnt kanalında izledim cam gibi bana aynı hazzı vermedi :D


 166. ama ethanın hatırlamaması çok farklı çünkü o ethanla o ethan aynı zaman dilimindeki ethan değil. şöyle diyim bizim ekip haricindekiler zamanda yolculuk yapınca hatırlıyo herşeyi ama diğer bütün karakterler zaten kendi zaman dilimindeler yani onlar yolculuk etmiyo eden bizim ekip dolayısıyla bizimkiler herşeyi hatırlar ama diğer insanlar hatırlamıyo çünkü kendi zamanında . örneğin ; sen şuan normal yaşıosun karsına ben çıkıyorum diyorum gelecekten geldim sen beni gelecekte görceksin falan sende dersin manyakmısın sen ne geleceği ,çünküben senin geçmişine gelmişimdir :D


 167. sercan sana katılıyorum,sayidin beni vurması beyninden silindi,ama sadece sayit değil,mantıklı düşünülürse sayidin benjamini vurdugu zaman diliminde jack,hurley,jin,kate,la fleur namı diyar sawyer da var ve benjamin onlarında hiç birini hatırlamıyor,örneğın bır sahneden küçük ben sayide yemek sandöviç tarzı bir şey getürüken,nöbetçiye la fleur işte yani sawyerın bilgisi var gibi bir şey diyor,+ ölüm halindeyken kendisini kate sawyer richarda götürüyor, yani bilgiler seninde dediğin gibi tamamen restlenmiş!!!!!! ama asıl benim kafamı iki üç gündür meşgul eden,daha önce bunu söylemiştim,hadi benjamının bunları hatırlamamsı bir nevi resetleme yani richard tarafından, peki 5 sezonda bir sahnede,geçmişte john locke ‘ ı ethan görüyor ve tüfekle tam vuurcak ken,adaaki parlama sayesınde john kurtuluyor,yani ethan da hatırlamıyor ,umarım bunu 6 sezonda açıklarlarrr, şimdi ben 1. sezondan itibaren izlemeye tekrar başladım 1 sezon bitmek üzere:) 1 sezonda bir sahnede john locke ile ethan bırlıkte ava gidiyor:) gelde şimdi benim sorduğum soruyu sorma:):):) ethanıdamı resetlediler!!!:)


 168. cağlayan arkadaş orası hala muamma adanın bi oyunu feleğin cilvesi diyelim. onlar zaten ajira havayollarına ait uçak düşerken düşmeden önce ışınlanıyolar 30 yıl öncesine uçak düştükten sonra kimse görmemesinin nedeni o onların. dediğimiz gibi burda 3 4 arkadaş kafa patlatıyoruz dizinin genel teması kaderle ilgili sayid jack kat hurleynin ışınlanmasının nedeni geçmişte yapması gerekenler olabilir yani kaderlerini yaşıyolar şuanda. Benim günlerdir demek istediğim o gelecekteki ben adanın onu iyileştirdiğini biliyo. geçmişe döndüğümüzde sayid vurmuştu benjamini . ben diyorumki ; gelecekteki benjamin bunu söylüyorsa demekki sayid daha öncede benjamini vurdu yani bütün bunlar daha önce tekrar tekrar yaşnmış gibi yani kader gibi geçmişi değiştiremezsin gibi bi mesaj var sanki günlerdir kafamı bu kurcalıyodu. Tekrar söyliyim daha basit şekilde. biz haliyle geçmişteki ve gelecekteki sahneleri bi bölümde izliyoruz.. ve o bölümlerin birinde gelecekteki sahnede benjamin adanın onu iyileştirdiğini söylüyo . ama geçmişte benjaminin vurulma olayı daha yeni olmuş bi kere olmuş gibi. madem yeni oldu gelecekteki benjamin nasıl oluyoda böyle bişey hatırlıyor? richard da eskisi gibi olmıcak diyodu geçmişte benjamini iyileştirirken. yani richardın dediği gibi eğer hafızası silindiyse o olaya kadar demekki geleceğe kadar gelmiş yani bana niye ozaman saidi tanımıyo diye sormayın çünkü benjamin tapınakta iyileşirken sayidin onu vurduğu sahne aklıdnan silinmişti..


 169. biraz araştırmadan sonra şunu söyliyebilirim. en iyi teoriler bizim burda yaptıklarımız :) google amcadan bir arama yapayım dedim aman alalhım acayip saçma teoriler var :D bu siteyi açanlara teşekkür ve şükran ..


 170. sercan kardeşim,dijital kaleyi değilde ihanet noktasını beğencegini özellikle düşünüyorum:) sana tavsiyem,önce ilk olarak onu oku bence!!! :)
  ezgi,yorumun güzel ve can alıcı,ama sercan arkadaşımın dediği gibi,anlattığın ana temayı , biz epeyce bi, yazdık:) onlarıda okuman tavsiye edilir!!! :)


 171. yorumlar için cok tşkr ediorum arkadaşlarda benim kafama bişey takılıodu onu sormak istiorum jack, kate ve digerleri 30 yıl öncesine dönerken sun, benjamin fln nie dönmüoda ötekilerin resimlerini dharma girişimiyle beraber görebiliolar ? acıklayan olursa sevinirim =)


 172. ezgi yorumun için saol biz bunları günlerdir aynılarını konuşuyoruz bizim yorumlarıda okumanı tavsiye ederiz :) taner dediğin kitap davinci şifresi güzel kitaptır :) olcay kardeşim çok güzel benim gibisin sende komplolar teoriler ilgini çekiyor :) ben daha kısmet olmadı ihanet noktasıyla dijital kaleyi okumak davinci ve melekler şeytanları okudum. filmide yeni çıktı tamda doğum günümde yakında gidicem :)


 173. Sercan Ve olcay öncelikle teşekkürler bu söylediğim teorilere yorumlar ve tafsiyelerinizden dolayı genelde haftada abartmıyorum 35 40 tane film seyrederim ve netten arştırma yaparım kitap okuma bende pek alışkanlık değil ama bu Dan Brown kutsal kaseyle ilgili kitabını kesin okumam lazım olcay semninde tafsiye ettiğin kitabıda mutlaka kısmet olursa okuycam


 174. Baştaki Jacop ve Man in Black konuşmasına bakınca aslında Tanrı’nın şeytanla olan klasik dialoğunu görüyoruz.
  Şeytan diyor ki bu insanları sen var ettin sen getirdin; onlar yalnızca bozgunculuk yaparlar diyor. Tanrıya diyor ki seni öldürebilsem, hemen öldürürüm. O da bunu bildiğini söylüyor.

  Jacop liberal ve yardımcı, çünkü hür iradenin iyilikle kendisini seçeceğini biliyor.

  Bunun yanında Man in Black insanları manüple ederek, onları baştan çıkarmanın yolunu aramakla meşgul. Sezon kapanışı itibariyle bunu başardı gibi görünüyor; ama gelecek sezonda kahramanların hür iradeleri ile çığrından çıkan işleri yerine oturtup adanın gerçek sahibini kurtarması (Jacop) çok mümkün görünüyor.
  Ayrıca Jacop biraz Mısır Tanrısı Toth ve ordan Yunan Kültürü’ne geçen Hermes gibi karakterize edilmiş.


 175. eyvallah sercan, dan brow ların hepsını okudum zaten:) 4 kitabı içerisindeki en iyisi angel&demons :),sinema filmide çekildi sanırım,ama adam fawer okumadım hiç!!!! en yakın zamanda “olasılıksız” ı okuyucam!!!!
  Bu ara , carlos castena ve donjuan öğretileri(Yaqui Kızılderililerinin Bilgi Yöntemi) okuyorum:) ilgilenen arakdaşlara tavsiye olunur:)


 176. ben ediyim olasılıksızı okursan lost taki zaman kavramını anlayabilirsin :) adam fawer ”olasılıksız” dan brown ”melekler ve şeytanlar” adam fawer ” empati”


 177. Burada Taner seninde bana tavsiye edebilceğin kitaplar varsa!!!! bu konular la ilgili,büyük bir keyifle arastırır bulur okurum:) yada diğer arkadaşların tavsıye etceği kitaplar varsa!!!


 178. taner birde sana tavsiyem eğer öncesinde hiç okumadınsa ,Erich Von Däniken kitaplarından bir kaç tane okuyabilirsin,özellikle nazca sembolleri,51. bölge{52. değil] :) , eski dinsel mitler, piramitler, aztekler,mayalar,inkalar,mu,atlantis vss.. detaylı olmasada baya bir şeyler var bu konularda ama , tabikii Erich Von Däniken okumadınsa ki ben tahmin ediyorumkii,okumuşsundurr.)!!!! yazar bunların üztüne epey bir kafa yormuş zamanındaaaaa!!!! bu konulara ilgi duyan arkadaşlara tavsiye ederim,kitaplarda bilimsel içelik yok gibi görünsedee,bence insanda bakış açısını değiştşrebiliyor!!!!


 179. yok okudumda :) dikkat edersen bırazda şüphesi olan varsa dıyorum:) + o resımdekı anıbusu ılk yorumları yazarken gozden kacırmısım o yuzden eklemek istedim!!!!


 180. olcay bizim yorumları okumadın heralde 3 4 mesajdır aynını yazıyoruz bizde :)


 181. tekrar baktıgımda cidden gördüğümde resmi,nasıl gözden kaçırdım dedim kendi kendime:) aynı bölümde jack tahtayı silerkende benzer mısır medeıyetıne ait yazılar varrr dikkatlı ızleyınnn oraları!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 182. Evet arkadaşlar artık bizim gizemli medeniyetimiz,mısır yani azda olsa şüphesi olan varsa url dekı resme baksın,12 bolumde bır anibus ve önünde siyah duman var ona bir şeyler gösterir gibi,kısa bir süre göstermişlerdiiii,tekrar bakınca gördüm ayrıca jack de tahtayı silerken bir takım hiyeroflifler lerin tathta üstünde yazıldığını göstermişlerdi.şimdi anibus üzerine aynen sobek gibi krtik bir kaç biligi daha verim ;

  Anubis, Mısır mitolojisine göre, Nephthys(soben) ve Seth’in (bazı efsanelere göre Osiris ve Isis’in) oğludur. Çakalların mezarlar etrafında dolaşması nedeniyle çakal başlı Anubis ölümle beraber anılır. Seth tarafından öldürülen Osiris’i mumyaladığı için mumyalama tanrısı olmuştur. Görevi tüm ölüleri korumak ve yüceltmektir. Bu yüzden mumyalamayla görevli kişiler Anubis maskesi takardı. Ölen kişi diğer dünyada yargılanırken Anubis ona yardım eder. Anubis diğer dünyada ölülerin koruyucusu ve ölüler kentinin efendisidir. Anubis tanrılar arasında en korkutucu olanıdır Ölüleri tekrar hayata döndürme gibi bir özelliği de olduğu sanılmaktadır. Yüzünde bir çakal ısırığı vardır. Anubis, kutsal mumyalayıcı olarak da bilinir.

  asıl önemli bilgi lütfen dikkatli okuyun;

  Eski Mısır inancına göre Anubis’in mezarları koruma güçüne sahip olduğu bilinmektedir.Bu yüzden mezarların girişine Anubis mezarları korusun diye Anubis heykelleri konulmuştur.!!!!!!

  medeniyet mısır ama benim içimde hala anlantis hisside var:)


 183. deniz çok detaylı inceledim şimdi kafasının arkasındaki saçlar biri 70 lerdeki heykeli gösteriyo yani o zamanda heykel tabiki eskimiş ve tortulaşmış olabilir koca özgürlük anıtı bile yeşerdi nemden :) eteklerindeki çizikler tamammen grafiksel bir hata. ve bacaklarının ayrık olduğu sahnede heykel 70 lerde amcak bitişik olduğu sahnede ise çook eski black rocun adaya geldiği zamandaki heykel olduğundan yepyeni ve heykel o kadar büyükki yan profilden bakınca bacaklar bitişik gözüküyor . o jacop sahnesindeki heykeli bide arkadan hayal et anlıcaksın bacaklarının bitişik olmadıgını.


 184. evet suzey yanlıs hatırlamıssın o ana kadar benjamin hala dharmadaydı tabiki ama kimse bilmiyodu diğerleriyle iletişime geçtiğini :) ben şu heykele bi daha göz atim ya :D


 185. bence heykelde bi sorun yok eğer lost ekibi aynı heykelden iki tane olmasını istese birinin bacakları ayrık diğerinin değil gibisinden bi fark koymazdı heralde. birde katılıyorum deasmond zihninde gidip gelebiliyo ama bu kısa süreli bi krizdi eğer durmasaydı ölecekti ama genede deasmond bişeyler çözecek. siyah dumana gelirsek farkındaysan siyah duman ortaya çıktıgında hep bi karakterin kılığına giriyo en sonda lockun kılığına girmiş işte. zaten siyah dumanın amacı adayı korumak yani gemi gelirkende çok sinirlenmişti hatırlarsan o kötü karakter. bide o siyah duman bence kaderde olması gerekeni yerine getiren bi varlık korumak amaçlı değil . eğer bi kişi kadere göre o şekilde ölmezse siyah duman gelip işi hallediyo .2 sezonda bunu çok gördük zamanında ölmesi gerekn ölmeyince duman işi hallediyodu .


 186. sercan zaten şimdiye kadar yapılan tüm yorumlarda artık şunu çözdük iyile kötü savaşı olucak 6.sezonda ben ne kadar diğer adamın siyah duman olmadığını idaa ediyorum çünkü siyah duman adayı koruyan bir çeşit mistik karışımı silah olduğunu düşünüyorum birde bu locke artık lost dan çıktı ama adamı herkes kullandı babası benjamin diğer kötü adam çok kadersiz bi insandı mr Locke ayrıca arkadaşlar 6.sezonda dasmond karekterinin ön plana çıkacağını düşünüyorum çünkü dasmond diğerlerinden çok farklı çünkü zihninde geçmiş ve geleceğe gidebiliyor katılıyomusunuz bence daha ön planda olucak birde deniz ark kutlamamak imkansız bu iki heykelin hakikaten farklı olduğunu nasıl saptadın nasıl dikkat ettin muhakkak bir anlamı var koskoca lost organizasyonu böyle bir hata yapmaz


 187. taner arkadaş adamımsın ya bütün bu mitleri falan bende çok araştırdım bilimsel teorileri senle bi başbaşa konuşalım ya :) kutsal kase, 52. bölge, piramitler, aztekler, nazca semboleri ,, hiyorogliflerde bulunan helikopter tarzı araç motifleri bunların hepsini hala çok merak ediyorum senle bi tartısalım bi ara :)


 188. bir iki detay daha sunucam size tabi sıkılmadan okursanız :)
  şimdi öncelikle lockun içinde siyah duman olduğunu biliyoruz.eğer kuşkusu olan varsa 6. sezon fragmanını izlesin arada 1 saniyeliğine locku gösteriyo ve lockun gözleri simsiyahtı o görüntüde :)

  şimdi ikinci olarak : jacop ve kardeşi ilk sahnesinde black rock gelirken jacopta gelenler hakkında çok büyük bi güven duygusu vardı. siyah dumanda tam tersi geldiklerinde savaş getirceğine inanıyordu ve jacop a tehditler savuruyordu. Benjaminin test ediliş amacı ; jacop ve siyah duman birbirini doğrudan öldüremiyor ve bizim dilimizde bahis tarzı bişeye giriyorlar. yani jacopı o çok güvendiği insanoğlu ancak öldüreblir. ve siyah dumanın benjamini kışkırtmasıyla buda oldu. yani burda bir kötülüğün kazandığına tanık olduk. Tabiki jacop ölmedi sanırsam çünkü dizi 1 sezon daha ilerlicek başta kötülük kazanırsa ne anlamı kalır. Bazı mitolojik hikayelerde hep şunu duymuşuzdur ; iki kardeş biri iyi biri kötü ikisi bir sınava tabi tutulurlar ondan daha üstün bir varlık tarafından tanrı gibi.. ve kazanana bir mükafat verilir. Bizim dizidede mükafat zannedersem bizim ada oluyor ve kazanan adanın hakimi gibi bi duruma geliyor. buda bi teori tabi. yani bu gibi hikayeleri çoğu mitolojilerde duyarız bununda bizim diziye yansıyacağından eminim mitolojik bir savaşa tanık olucağız :) okuyan herkeze teşekkürler :)


 189. deniz

  bu çok küçük bir detay prodüktör bu kadar detaya girdiğini sanmıyorum ikiside aynı heykel gibi duruyo madem iki tane heykel var ozaman niye birinin bacakları açıkken diğerininki kapalı ? bunun özel bi anlama geldiğini sanmıyorum. heykelin elindeki ölümsüzlük haçıdır (firavunlara verilen ve onları ölümsüz yapacağına inanılan bir simge) . Gel gelelim bu medeniyetin mısırla bağlantısı olması hakkında en ufak kuşkumuz kalmadı sanırım. tekrar tapınak bölümüne baktığımda osiris in gözü olan simgeyide gördüm. Bide adanın diğer solucan deliği tunusa çıkıyor (hani lock ve benin ışınlandığı nokta) buda mısır medeniyetiyle bir bağlantısı olduğunu gösteriyor. Ben ordaki medeniyetin aztekler ve mayalar gibi bir medeniyet olmasını dilerdim çünkü egzotik bir yer tabi mısır medeniyeti daha zengin.


 190. suzey

  benjamin linus ın babası roger yıllar önce benjamin küçükken dharmada işe girer normal sınıf işçi olarak annesi beni doğururken ölmüştür benjaminin babası roger adada yeni bir başlangıç yapacağına inanır. Ancak ölen eşini unutamaz eşinin ölümünden hep benjamini sorumlu tutar ve her gece içerek çocuğunu döver. Bundan sıkılan ve babasına nerfet duyan benjamin others a sığınır (others adadaki yerli halktır dharma halkı ile savaş içindedir uzun bi süre ateşkes içinde olurlar) ancak diğerlerinin lider danışmanı richard benjamine sabretmesini söyler ve benjamin büyür. büyüdüğünde adadaki zehirli gaz salınımı yapan cihazı etkin hale getirir ve bütün dharma halkına resmen soykırım yapar. böylece adada dharma girişim adına hiç bişey kalmaz istasyonlar dışında.


  • tamam oraları hatırlıyorm da şöyle kalmış aklımda babasıyla mavi minübüste konuşuyorlar ve ben gaz maskesini takıyor yani hala darma ile iletişimde sanki.yanlış mı hatırlıyorum.


 191. arkadaşlar eklemek istediğim birşey war. ben adadaki heykel sayısının 1 olduguna inanmıyorum!! dikkat ettiyseniz locke kuyuya inip çarkı çewirdikten sonra bi heykel görünmüştü.we heykelin arkadan görüntüsü gösterilmişti bize.bu heykelin ayağının biri öndeydi we bacakları açıktı.
  fakat final bölümünde gördüğümüz heykelin ayakları bitişikti.
  bunun dışında ilk gösterilen heykelle sezon finalinde gösterilen heykel arasındaki bir diğer fark da heykellerin üzerindeki eteğin büklümleri.
  ilk heykelin büklüm yönü \ bu şekilde .
  fakat finaldeki heykelin etek büklümü / bu şekildedir. bunun yapım hatası olduguna inanmıyorum.sonuçta bu 3 boyutlu bi görsel we nasıl kaydedilmişse o şekilde istenilen açılardan bize gösterimi yapılır. ama burda ciddi bi fark war. ewet her ikisi de ankh taşıyor ama ankhları tutuşları bile farklı.

  bunun dışında ilk gösterilen heykelin arkasında sizlerin de bölümde izlediğinz gibi locke un girdiği kuyu ,ağaçlar ,çalılıklar yani kısaca düzlük bi yer wardı. fakat finalde gösterilen heykelin arkası dağlık bir alandır.

  http://1.bp.blogspot.com/_RrObyQ3XzcY/Sg6RjGyoo2I/AAAAAAAAuvI/wYZxFaPKwfU/s400/statue.JPG

  bu link heykellerin arasındaki farkı görmek isteyenler için


 192. suzey Benjamin Lınus Dharma Girişiminden butun Dharmayı Personellerini soykırımla öldürmüşdü


 193. gerçekten hariksınız bütün yorumları bir çırpıda okudum .Bir soru da ben sorabilir miyim Benjaminin babasını ve darma halkını öldürdüğü sahnede BBnu hatırlatırsanız çok sevinirim
  enjamin darma halkındanmıydı şimdi hatırlayamadım.


 194. deniz zaten jacop ve siyah duman zaten benjamini test etti tabiki bliyodu sahte oldugunu lockun . evet olcay o heykeli bende anubise benzettim zaten dikkatlice incelerseniz tapınagın her yerinde anubis ve ra gibi motifler vardı hiyorogliflerde mısırdaki bazı harflerle birebir oluyo. neyse ben bu zaman kavramı kafamı çok bulandırdı olcay kardeşim :)


 195. taner sanırım,piramitler olayında da aynı fıkırlerdeyız:) neyse ben bu yukarıda dedıgım Tanrı sobek olayına kitlendim,yani o heykeli göstermelerinin vede kafasının timsah başı olması rasgele bir şey değil yani,bu tanrı sobek , bır oncekı msjadada yazdıgım gibi,oğlu anibus,Seth,Osiris,İsis ve Nephthys ise kardeşleri yani en baştaki hiyerarşide olan, tanrılardan biri ve ne tesadüfki adada jacob ın evi, bu devasa heykellll:)


 196. akın ark bu siyah duman locke kılığına girerek hem benjamin i hemde r.Albert i resmen kandırıp oyuna getirdi kimsenin ikili oynadığı falan yok R.Albert benjaminin de dediği gibi bir çeşit danışman yani jacop un en iyi adamı sağ kolu yıllardır onun için çalışıyo zaten final bölümünde hatırlarsan tapınağa giderken rıchard benjamine ” bu locke de başımıza bela olucak” şeklinde bir söz söylemişdi. Hatta iyi izlediysen ben locke ye jacop bı neden görmeye giddiyoruz dediğinde onu öldürmek için demişdi bunuda senin yapıcağını söylemişdi benjamininde işde burda en büyük hatası locke un jacop u öldürmek istediğini R. Alberd a söylememesiydi


 197. olcay bu piramitler hakkında söylediklerine eklemek istediğim gerçekten 30 ton taşların nasıl insan gücü ve o zamanın teknolojisiyle taşınıp böyle devasa bir yapı yapılmasını piramitin içindeki, besin ve cesetlarin çürümemesi hala bilim adamları tarafından çözülemedi hata bunu uzaylıların yaptığına inanan büyük çoğunlukda insanlarda var ayrıca bu 52.bölge olayı ufolar davıncinin code kutsal kase bir çok olay ve amerika başkanında olduğu varsayılan gizli kitapda bu olayların yazıldığı teorileri yıllardır konuşuluyo bende senin gibi bu olayların olmuş olduğuna inanıyorum inanıyorum


 198. arkasaşlar öncelikle herkese çok teşekkürler bu güzel yorumlar için kafam fazlasıyla karıştı. burda jacobla siyah duman birbirne zıt iki varlık gibi gözüküyor ve richard da jacob için çalışıyor ve benjamin de onların lideri ama aynı zamanda benjamin siyah dumanlada iletişime geçiyor. hatırlarsanız kızı öldürüldüğünde siyah dumanı salmıştı ya da tapınakta siyah duman benjamine sahte locke itaat etmesini söylemişti ben bu noktayı tam olarak anlayamadım yani benjamin ya da richard ikili mi oynuyor?benjamin jacob asına çalımıyor mu o zaman siyah dumanı neden dinliyor? yoksa siyah dumanla jacob birbirine zıt değil mi?


 199. Deniz pramitleri nasıl yapıldıgı muamma zaten ona hiç girmeyelim burada:) ama aynı dızıdekı gıbı bızlerden olmayan bır medeıyt oldugu acık,dusunsenızeee, bunda 5000 yıl once keops pramidi yapıldıgı konum,dunyada enlemlerıle boylamalrın keşistıgı nokta,dunyanın agırlık merkezi,çapının hesaplaması bugunkü pi sayısı vs.. bunlar tesadufu degıl yanı en haıfıfı 8 bın ton ıle 32 bın ton olan bır yapılardan bahsedıyoruz,ve ortlama 149 metre gıbı bır yukseklık olcauk bunlardan ve de insan gucuyleee:):) hatırlatırım sabacı center 135 150 arası bır seyy
  öle hayal edınn 32 bın tonluk tasları kaldırdıgınızı:) her nesye konu dagılmasınnnnn taner arakdasımın dedıgı gıbı bır syler okuyan bırılerıyle tartısmak fıkır alısverısınde bulunmak cok guzelllll:) yanı bu yolda deavm etmelıyızzzzzz!!!!


 200. arkadaşlar eğer ki bunlara merakınız warsa we bunları okumaktan haz duyuyorsanız ne mutlu bize :)))


 201. sanırım beyninizi çok karıştırdım.. ama yüzyıllar önce yaşamış bi medeniyetten bahsediyoruz. we kimbilir bizim gördüklerimiz onların ozamanlar yaptıkları şahaserlerin 1000de biri. ortaya çıkmamış daha bir çok yapı we düşüncenin olduguna inanıyorum. koskoca medeniyet..asla küçümsememek gerek. piramitlerin hangi teknolojiyle yapıldıgını hala çözemiyoruz.

  onların daha ozamanlardan Allah ın warlıgının fakında olmaları şaşırtıcı.


 202. ark öncelikle bu inanılmaz yorumları okurken bu sitede bu konuyu açan ark teşekkür etmek gerekiyo çünkü bu kadar kültürlü insanların araştırarak yorum yapması ve birbirimizi aydınlatması inanın çok guzel bir şey tekrar herkese teşekkürler


 203. ben jacob un o gördüğü kişinin locke olmadıgının farkında olduguna inanıyorum.
  locke un bedeninde jacob a düşman olan kişinin ruhu wardı. we o kişi benjamin i kışkırttı. öldürme görewini ona werdi. belki de jacob un beklediği sadece bi hesaplaşmaydı ki zaten planlarda benjamin in de içeri girmesi fln yoktu…

  neden locke un bedenindeki kişi bunu benjamin e yaptırdı diosanız??? bunun sebebini de yine osiris in 42 kuralına bağlıyorum.

  öldürme…ağlatma… gibi.. tabi benjamin o çağlarda yaşamadıgı için bu kurallardan bihaber :)) zaten locke un bedenindeki kişinin benjamin e alex in ölümüne sebep olarak jacob u göstermesi bile yeterli..

  zaten dikkat ettiyseniz benjamin jacobla konuşurken locke la kendini kıyasladı hep we neden locke a MUSA gibi dawrandın dedi. bunun da yine o 42 kuralla bağlantılı oldugunu düşünüyorum. çünkü osiris dinindeki 42 kuralın bi çoğu çağlar sonra ortaya çıkmış olan musevilik dininin kurallarında yer almaktadır.

  saçma demeyin hernekadar mısırda çok tanrı war gibi görünse de, ki ozamanlarda Allah’ın warlıgından bihaber yaşıyor olsalar da onlar ewrenin sahibinin tek bir warlık olduguna inanıyorlardı.

  bunu da şurdan açıklicam.HORUS un gözündeki oran orantıdan..
  Horus’un gözü, biçimsel anlamıyla, Tanrı’nın “bir”liğini (tekliğini) matematiksel olarak gösteren bir semboldür. horus un gözü’nün orantısı durmadan 2 ye bölünerek yapılmıştır.
  bir bütünü 2 ye bölerseni 1/2 dir.
  bunu da 2 ye bölerseniz 1/4 tür.
  dewamlı bu şekilde böldüğünüzde 1/8, 1/16, 1/32 ve 1/64 elde edilir.
  Bunların tümü toplandığında ise 63/64 bulunur.

  Buradan şu sonuç çıkar: Bir bütün, sürekli olarak ikiye bölünmeye devam edilirse, toplam değerde, sonsuzluk hariç, hiçbir zaman bire, birliğe ulaşılamaz; yalnızca Mutlak (Allah) bir’dir.


 204. haklısın siyah duman locke un içinde olabilir bütün yazdıklarınızı okudum peki jacob bu kadar güçlü ise geçmişten geleceğe gidebiliyor hiç yaşlanmıyor vs…… neden kapıdan locke girdiğinde onun gerçek olmadığını anlayamadı ?yada neden bütün bu ölüm sahnesinin gerçekleşmesini bekledi


 205. arkadaşlar SOBER demışım en basta SOBEK olcak !!!!!


 206. Deniz teorilerin açıkçası beni heyecanlandır dı neden dersen,bende buna benzer bir şeyi detayı tam vercekken senın yorumunu okudum,evt cok fantastik ve çok iyi:)
  zaten burda bır kac arkadaş ile bir medeniyet bağlantısı oldugunu sanırım hem fıkır olduk ve öncesınde ben bunun atlantise kadar gidebilecegını belırttım yada belirttik,şimdi yakaladıgın ayrıntılara gelince de ki bu ayrıntılar deniz senin kilerle örtüşüyor gibi,neyse lafı uzatmayım gene 5 sezon en baş sahneye dönücek olursak,ağabey,jacob yan yana o önemli konşmayı yapıyor,sonrasında kamera bizlere benim en başlarda anibus benzeri dediğim o heykeli gösteriyor,ki bence o heykel bir şeylere ip ucu,şöyleki,bildiğimiz üzere anibus antik mısırda,çakal yada kurt kafası olarak tabir ettiğimiz simglerle dünyada resmedilmiş 5 sezon başındaki,tasvir edilen simge timsah başlı bir heykell(ben ona benzettim),antik mısarda bu heykele SOBER deniliyor çok önemli bir tanrı,kısaca hakkındaki bilgiler şöyle;Sobek 4 elementi de temsil ederdi(Ra’nin atesi,Shu’nun havasi,Geb’in topragi,Osiris’in suyu).Ölüler Kitabi’nda Sobek’in Horus’un dogumuna yardim ettigi,dolayisiyla Seth’in yenilmesine yardimci oldugu söylenir ki bence en öenmli olanı ise ; Eşinin Tawaret,ve oğlunun Anubis,kardeşlerinin de Seth,Osiris,İsis ve Nephthys olduğu söylenir.yani bu hiyerarşide en baştaki tanrılardan biri oğlu anibus mesela,işte ben en baslarda sunu belirtmiştim,jacop gelıyorlar ile ok dogrudur gelenın bızım lost tayfasıını ifade etmiş olabılr ama ben diyuorumki,gelen işte bu hiyerarşik yapıdan bırılerıde olabılr:) evt bu en uçuk teorim oldu:)


 207. arkadaşlar finali izledikten sonra artık dayanamadım we mısır tarihini inceledim.ilgilenenler warsa şu bilgileri okuyabilirler..

  Osiris Mısır kültünde, en önemli tanrılardan biridir.Mitolojiye göre insanlar Osiris’i severler. Koyduğu kuralları severek yerine getirirler.
  Kardeşi Seth onun bu başarısını kıskanır.Seth Osiris’ten kurtulmak için bir plan yapar.
  Kardeşinin ölçülerine uygun bir tabut yaptırır. Bir şölen düzenler ve Osiris’i de o şölene davet eder.
  Şölenin en sonunda önceden yaptırdığı tabutu çıkararak bu tabutun kime uyarsa ona verileceğini söyler.
  Herkes dener ve tabut sadece Osiris’e uyar. Bunun üzerine Seth hemen tabutun kapağını kapatır ve Osiris’in
  içinde oldugu tabutu Nil’e atar… sonuç olarak osirisin eşi İsis,büyü ile bi şekilde osiris i tekrar hayata döndürür.

  İsis ve Osiris’in Horus adında bir çocukları olur.
  Horus büyüyünce Seth’e savaş açar.
  Bu savaşın sonucunda Osiris – yer altı dünyasının kralı, Horus yaşamın kralı, Seth ise şeytanlık ve
  kötülüğün kralı olarak kabul edilmeye başlanmış.

  ÖNEMLİ BİR NOT: Osiris dini, yitik efsanevi kıta Atlantis’ten Mısır’a getirilmiş olduğu ileri sürülen bir öğreti ya da tektanrılı bir dindir.osiris atlantis te doğmuştur we kendi kardeşi tarafından katledilmiştr.

  rakamlara gelince ..son rakam yani 42 nin osiris dininde ki 42 kural ı temsil ettiğine inanıyorum.bu kurallar öldürmeyeceksin, ağlatmayacaksın.. gibi..

  Ölüler Kitabı’na göre, bir süre sonra, yeryüzünde yaşarken yapmış olduklarını görebilmesi için, ölüye hafızası ve anımsama yetisi geri verilir ve tartılma
  başlar.

  şimdi tüm bunları düşününce bi anda ilk sezon gelio aklıma we birden kendine gel ne alaka olayı nerden nereye getirdin diyorum..ama lost bu insanı böyle yoruyor.

  sizlerle paylaşmak istediğim diğer bi konu ise 6 basamak teorisi.bu teoriye göre bir insan dünya üzerindeki herhangi bi insana en fazla 6 kişi aracılığıyla ulaşabiliyor. burda olayı adadan kurtulan 6 kişi ye bağlıyorum.

  we en önemlisiyse bu teori test ediliyor. bi grup insan toplanıyor we her birine birer paket weriliyor we bu paketleri ulaştırmaları gereken kişinin isimleri weriliyor. paketler bi şekilde ulaşması gereken insanlara ulaştırılıyor.en fazla 6 kişi aracılığıyla..fakat her bir paketin adrese ulaşması için aracı kullanılan insanların arasından bi tane aracı hep ortak görünüyor.yani tüm paketlerin ulaşmasında aracı olan ortak bi insan göze çarpıyor.

  teoriyi ortaya çıkaran kişi, bu ortak şahıs a takma bi isim buluyor. we ismini JACOB koyuyor. aynen finaldeki gibi jacob, adadan kurtulan 6 kişinin hayatına bi şekilde girmiş. yani bi şekilde tanışmış onlarla..
  kafanızı bulandırdım sanırımm :) bu kadar tahminde bulunuyorz ama eminim yeni sezon başlayınca yine ummadık şeyler çıkcak karşımıza. :))


 208. taner senin de deiğin gibi benjaminin, saidi hatırlaması lazım, ama görünen oki hatırlamaıyor,hadi bunu şöyle açıklayalım da mesela richardın dedıgı gıbı yanı kate ve sawyere dedıgı gibi, iyileşicek ama,bundan sonra eskısı gıbı olmaz yani ben iyileştirilir zaten olayın şoku ile hafıza kaybı olabılr yada rıchardın istegi onu iyileştiren gücn yardımı ilede ben için vurulmasının bir başlangıc oldugu yani said ismi verilmeye bilir özellikle tamam hadı bu böyle peki ben burdakı herkeze bır sey sorim?
  hatırlarsanız 5 sezonda bır bolumde ethan tufekle john locke az daha vuruyodu,degilmi son anda john adada zaman parlamasıyla kurtuldu yani o zmandan gitti peki gelecekte ethan neden locke hatırlamadı normalde hemn gıdıp lıderlerıne yanı benjamıne; ” b3en işte bole bır olay yasadım,john dıye bırını gordum adam bana benı tanıgını soyledı,ve adam anıden kayboldu demesı gerekmezmıydı dolayısıyla gelecektede yanı cok yakın gelecekte johnı gordugunde hatırlamsı gerekırdi dedıgım gıbı buarası ılgınç ama wildmore johnı cok gencken gordugunu hatırlıyuor dıyokları bır hatırlarsanız hatta johna senınle işte 17 18 felan dı glaıba tanısmıstık tarzı bır sey dıyor o hatırlıyor ama dıgerlerı hatırlamıyor? sorun burda


 209. sercan o dialog şöyleydi benjamin locke ye siyah dumana hesap vermeye giderken tapınağı görünce şu sözü söyledi “burası beni küçükken iyileştirmeye getirdikleri yer” Bu söz çok önemli peki ben bu olayı hatırlıyo o zaman bizim lost ilk kazayla adaya düştüğünde said i hatırlaması lazım ayrıca sercan benjamin hırslarına yenik düşen inanmaz kıskan yalancı işten pazarlıkçı bir adam jacop kulubede locke ye görününce benjamin bunu yediremeyip locke yi vurmuşdu Zaten son sahnede jacop benjamine senin neyin vardıki zaten deyip iyiyce tahrik etti bi ark zaten önceki yorumlarda bu sahnenin benjamini sınama old söylemişdi ve sanırım ben bu sınavı geçemedi


  • evet taner işte bende onu diyorum madem yıllar önce benjamini gene sayid vurdu ve tapınak iyileştirdi, richardında dediği gibi eskisi gibi olamıcak hatırlamıcak fln gibisinden sayidi o yüzden gelecekte hatırlamıyo işte. ozaman nedir bu bozuk plak gibi sürekli aynı dönen plak. Faraday ında dediği gibi şuan dönen bir plağın üstündeyiz ve takılıp duruyor. 70 lerde durduğundada şimdi aynı şarkıda değiliz demişti ben bu faradayin sahnelerini tekrar izlemem lazım ya.


 210. Sercan bence dediğim gibi olayalr özgür irade olayında gelişcekkkkk!!!!!şunuda unutma gecmişlerinde her birey aslında o anki şimdiki zamanlarını yaşıyorlar,faradayın bir sözü vardı çok beğendiğim benim; “zaman bir sokağa benzer,o sokak üzerinde ileri geri gidebilrsin ama yeni bir sokak yaratamazsın”, dolayısıyla o ileri geri harektlerde aslında , bireyler o anki şimdiki zamanlarını yaşıyor!!!işte 6 sezon bence bu özgür irade çevrisinde klasik fizigın yada kuantumun öngörülerini sorguluycıak yani açıkcası şu ana kadar hiç br şeyi değiştiremediler,yani fardayı düşün,salıncakta o küçük charloote ile konuşacagını bile bile gitti yine konuştu,öncesinde hatırlıyıck olursak kız ona demişti,bana adadan gitmemi sen söyledin diye,ve faraday durumu bile bile gitti yine o konuşmayı yaptı hiç bir sey degısmedı ki bence o kunuşmayı yapmasaydı,bır sekıdle yıne olcuaktı kısaca sokakta geri gidebilir kızla konusmaya bılrdı ama o anlık olurdu bir şekılde sonuc degısmezdii 6 sezon işte bu soruya cvp olcak yeni bir sokak yaratılabılırmı?,ben aslında finalı yanı 6 sezon fınalını butter fly effect aldı yanı kelebek etkısı adlı fılmın sonundakı dusunce gıbı olabılcegını dusunuyırum kı kelebet etkısı benım lost dan once ızledıgın yanı losta gelınceye kadar izledıgım en iyi kurguydu inanılmazdı bu arada ızlemeyen varsa kesın ızlessinnn işte orda yeni bir sokak yaratılıyordu:) ve bu yeni sokak yaratma dusuncesını aslınca faraday acıkca mantıgın da belırtmıstı,bugune kadar hep ana degızmez sabıtler ıle dusundum ama degıskenlerı yanıı kendılerını hıc hesaba katmadıgını ima etmıstı,yanı lost tayfasını,ki bu dusuncesu uzerıne hıdrojen olayına gırıstı,işte asıl mesel bu zamanda yenı bır sokak yaratılabılrmı, esas sorumz bu????


 211. bide şu lanetli sayılarla ilgili bi yorum yapmak istiyorum hani hugo nun basına bela olan :) bence bu sayıların o tarih medeniyetle bi alakası var . birde dharma girişimin kurucularıda black rockun mürettebatıyla bağlantılı .


 212. alper arkadaşım kusura bakma ölen faraday ın 2004 model oldugunu söylediğini görmemişim :) evet ölen faraday 2007 modeldi çünkü 2004 de zaman kaymalarında her nereye ışınlandıysa 3 yıllık zaman diliminde dharmaya girmek için planlar yapmış gibi gözüküyo tıpkı sawyerın tayfası gibi. yani faraday hep aynı faraday değişmedi hatta zaman kaymasıdnan kurtulmak herşeyi değiştirmek için plan kurarken dahada sıyırmış ve faraday benim favori karakterim gerisi yalan hareketleri çok hoş :D:D bir diğeride demişsinki tapınağı kim kullanıyo. benjamin hesaplaşma zamanı siyah duman tapıankta ortaya çıktı ve jacopıda hep heykelin orda gördük. ama şunu unuttuk adanın altı tünellerle dolu ve heykel tapınal birbiriyle bağlantılıdır büyük ihtimalle. yani tapınagı ikiside kullanıyo . ve jacop la siyah dumanı birbirinden ayrı düşünemeyiz çünkü ikisi ying yang gibi gösteridi adete birbirlerini doğrudanda öldüremiyolar.

  VE alper kardeş son sahneden bahsetmişsin neden jacop öldürmesine izin verdi benin kendisini. Büyük ve çokk yüksek bir ihtimalle bu BENJAMİN LİNUS için bir testti jacop zaten ölmicek bu belli bişey 6. sezona girmeden kötülükmü kazanmış olcak öyle bişey olsa 6. sezon komple kötülük üzerine olurdu. zaten jacop hiç bir karşılık vermedi ona seçenek sundu ya öldür yaada çık git diye. ben herşey hakkında yorum yaptımda bitek şu kafama takıldı hala çözemedim yardım din lütfen ? son sahnede ben jacop ı öldürürken jacop neden sen zaten önemsizdin gibisinden bişey söyledi resmen öldürmesi için kışkırttı madem seçenek sundu niye kışkırttı ???


 213. taner dediğim gibi benjamin iyileştirildiğinde hafızası siliniyor.daha önceki dediğimdede benjamin gelecekte diyoki ; ada bana hayatımı verdi adayla aramda bağ var yada onun gibi bişey söyledi yanlış olmasın.. ama geçmiştede benjamin daha yeni vuruldu said onu vurdu acaba bejamin gelecekte bunu söylerken acaba bu daha öncedemi olmuştu said benjamini biz bilmeden daha öncedemi vurdu ve bu zaman kavramı bozuk plak gibi sürekli başamı alınıyo orası kafamı karıştırdı.

  ve olcay arkadaşım süpersin bu teoriler harika bilimle ilgilenmenede ayrı bi sevindim çünkü çok etkileyici teoriler var fizikte ”olasılıksız” kitabını okumanı tavsiye ediyorum lost kadar sürükleyicidir. ikimizde aynı şeyleri söylemişiz hemen hmen . 6. sezonda bir medeniyeti tanıyacağız yani tarihle ilgilenicez biraz . richardus tespitinde çok güzel ben o sahnelerde ağzım açık izlediğim için pek dikkat etmedim tabi konuşmaları latinceydi orda bişeyler var dedim tammm o sırada benjamin ve jacop sahnesi girince aklım uçtu gitti :) black rock da sanıyorum kölelerin adadaki gizemli bir elementi bulmak için kazılarda ağır çalıştırıldığı bir gemi ve daha sonra bu kölelerin isyan çıkarıp kargaşa yaratması gibi bi takım olaylar seziyorum veya gizemli medeniyetin gizemli güçleri gemi mürettebatını yok etmişte olabilir (siyah duman) :) kader konusuna gelince dediğin gibi uçağa binip binmeme konsunda bi durup dşünücekler ama önceki yazımdaki gibi acaba geri dödüklerinde kendilerimi dönücek yoksa gelecekte gene kendilerini başkası olarakmı görücek tıpkı geçmişteki gibi miles kendi çocukluğunu görüyo mesela cünkü said öldü ve geleceeğ döndüklerinde yaşamıcak eğer olaylar özgür iradeye bırakılırsa said ve faraday yeniden canlanır hiç bişey olmamış gibi devam ederler hangisi ???????


 214. Sercan,arkadaşım önerilerin için sağol:) iyi öneriler yani ben kendi adıma söliyim ki kuantum fiziği,genel görelilik ilkesi,yani namı değer izafiyet teorisi,uzay ve zaman denklemleri,vs.. işte bunlar benim uzun süredir incelediğim alanlar bu diziyide bir fenomen olduğu için ilkte izledim ama taki 4 sezonda zaman ve uzay kavramları girince işte bu açıkcası dedim.yani iyikide izlemişim izliyorum :) olayı oldu.şimdi diziye ilişkin bir şeyler daha söylemek geerkirse,dizide açıkcası fenomen,bilimkurgu,din,mitoloji,yer yer gerilim aşk, yani her şey var,sürekli senaristler göndermeler yapıyor,yer yer bu “karma” ögretileri oluyor,yer yer dini öğretiler,hatırlanıcak olursa 5 sezonda benjamın,jacke bir tabloyu yorumluyordu,HZ isa ve havarileriinin olduğu bir tabloyu,burda HZ isa ve ona inanmayı reddeten sanrıım aziz thoması betımleyen bir resim vardı,burda düşündüğümüzde, HZ isa rolunde adada john locke,azis thomas rolunde ona inanmayan jacke gibi kurgu ediliyodu,burda artık ilerde bazı dınsel ogretılşerın yeri verıldı,bağlamak istediğim şey 6 sezonda tekrardan soyluyırum özgür irade kavarımı , ve bireylerin bu kararları verıceklerı aşamalar bence ön planda olucak, ver burda yer yer yıne dınsel betınmlemelrde olur dıye dusunuyorum,
  şimdi devam edecek olursam jacob hurleyi, ikna ederken bu senin kararın sen deli felan degılsın istersen gelırsın istemezsen gelmezsınnnn,aynı daha once dedıgım gıbı,benjamıne fınal sahnesıonde istersen gıdersın bu yerden özgur iradenle demişti,yani aklımda hep6 sezon fınalınde yada en basında ama agırlı fınalınde 815 ucagının en basına donulcek,ver bıreyler kendı ozgur iradeleri ile bır karar vercekler gıbı gelıhyor,yani uçaha bınme yada bınmeme gibi,+ daha once yıne dedıgım gıbı kesınlıkleee, bır medenıyet baglantısı olcak bence yani,Taner, senin soruna gelıne,bence richard bunu derken,yanı benjamın eskısı gıbı olamaz derken,onu tedavı etmenın bır bedelı yada yan etkısı olcagını ıma ettı,iyileşıcek ama atıyorum iyileştıkten oncekı donemı beynınde sılıncek,hatırlamıycak hıc bırsey,yada ıyılesıcek ama bızım ogreıtlerımızı ogrencek, vs…rıchardla ılgılı bır sey daha solemk gerekırsee ; kesınlıkle black rock ıle geldı adaya,hatta 5 sezon fınalde;ilana,rıchard degılde rıchardın tam bır ispanyol karsılıgını rıchardus dıyo,rıchard da hayır richard olcak dıye duzeltıyor black rock bır kole gemısı oldugu ve ve ulke olrakta portekız yada ispnayol asıllı olucabılcegınız (yıl tahmınen 1600 1800 arası,cunku 4 sezon 5 bolumde sanrıım ,desmond, oxforda gıttıngınde, fardayı bulmak ıcın arada bır sahnede bır profösör black rockı anlatıyordu,nasıl kayboldugunu ve bulundugu donemı)dusundugumzde,rıchard buyuk ıhtımal ordan gelme,ve bır sekılde jacop ın safhında,cunku jacop ilana hastenede yuzu sargılı yatarken yardımın lazım demıstı,bence muhtemelen yardım olarak asıl john locke’ı n cesedını tam yerı ve zamamnında rıchardusa:) pardon richarda goturmesını solemısti,bakalım guc dengerlı nasıl olcak:) gorucezzzzz,kım nerde kımın safhında olcak,kısaca , daha onceden dedıgım yada dedıgımz gibi,jacop, agabey ilşkısı nedır yanı oncesı,rıchard yada rıchardus kımdır,nasıl jacop tarafına gecmıstır,black rock ın durumu yada önemi dıyelim,kader yada tesaduf arasıdna kı ınce cızgıyı,vede en onemlısı dedıgım gıbı,özgur iradeyı konu alcak gıbı bence ama emınımkı tum zamanların ggelmıs gecmıs en ıyı fınalı olucagına adım gıbı emınım…grsmek dılegıyle arakdaslar yorumlara devam:) bız bu dızıyıyı çözcezzzzzzzzzzz hep bırlkteeee…


  • olcay konuya çok çok güzel bir açıdan yaklaşmışsın ,seyretmeye başladığımdan beri seninkine benzer düşünceler etrafında ilerliyorum
   aşağıdaki sorularbelki ilerlememize yardımcı olabilir?
   1) adada insan ırkınının temcilci her birey var mı?(beya zenci sarı arap gibi)
   2)kutsal kitaplarda seytan ,insan ırkını tanrının yolundan çıkarmak için ne yapmıştır?^
   3)kutsal kitaplarda kim tanrıya neden beni kabul etmedinde o seni ilk görmek istediğinde bütün kapılar açılıyor demiştir ?
   4)en büyük melek ve richard bağlantısı?
   5)ada dünyayı simgeliyorsa,kazazedeler insan ırkını simgeliyorsa,büyük patlama ve aynı anda yakobun ölümü kıyameti simgeliyor olabilir mi?
   6)diğerleri -yaradılış ve inanç sistemini,dharma -bilim ve ateiz mi simgeliyor olabilir mi?
   7)1977 de dünyada bilimveya felsefe alanında yeni bir buluş oldu mu?gerçekten sonun başlangıcı olabilecek
   8)Yakop neden ateşe atıldı? ateş neyin yada nerenin simgesi olabilir?
   9)gitar kutusunda ne var?
   10)heykel 1977 de henüz tamamlanmamıs olabilir mi?


 215. ark yine eski bölümlerden bir dialog hatırlatıcam çözemediğim said ben in küçük halini vurdukdan sonra sawyer ve kate others a ben i iyileştirmek için götürdüğümde R.Albert Ben i Alırken şöyle bir söz söylüyü biz “benjamini alırız ama bir daha asla eskisi gibi, olamaz” şeklinde bu ne anlama geliyo bu sözden ne kasdediyo hatırlayav varmı sahneyi


 216. evet wildmore bu şekil zengin oldu taner katılıyorum. ama faraday in bütün kanunları yıkıldı gibi bişey hatırlarsan 4. sezon deasmond zamanda yolculuk ederken nerdeyse ölmek üzereydi. ama adadaki değişen zamanda elemanlar sapasağlam bu adanın devasa gücüyle ilgili bence faraday çoğu şeyde yanıldı. 6. sezounun adı zaten kader bulundu. buda demek oluyorki kader doğru yeri buldu yani bişeyler değiştirildi gibi bişeyler çağrıştırıyor


 217. Alper ark bu faraday konusunda benle hemfikirsin hatta ben bu geleceği değiştiremezsiniz konusunu eski yorumlarımda dasmond un charliyi ölümden kurtaramaması örneğini vererek lost da kadercilik var sözüyle söylemişdim ben yorumların biraz yüzeysel dedim yani basit en mantıklısı ma ama lost dediğimiz bu efsane fenomen dizi böyle siyah beyaz tişör giymiş iki adam biri iyi biri kötü şeklinde basit bir şekilde ele almaz birde wıdmore bu şek zengin olduysa geleceği değiştirip kaderle oynamış olmuyormu


 218. serap arkadaşım: 1. si dharma girişim adada deneyler yapıyor. jacop ve o siyah duman ise mistik varlıklar canlı değil onlar onların amacı 6. sezonda belli olcak . 2. si ekip 1970 e gittiğinde dünya gitmedi sadece onlar zamanda geriye gittiler.

  ada arkadaşım : evet richard geçmişteki ve gelecekteki karşılaşma olasılığı var. fark ettiysen gelecekten gelenlerin arasında milesda var hani japon olan ve kendisinin küçüklüğünü gördü babasıyla beraber. richard adada yaşlanmadığı için gelecekten ve geçmişten sahneler gösterilirken kafalar biraz karışıyor tekrar söylüyorum rüchard ölümsüz gibi bişey ada onu yaşlandırmıyo hep aynı yani.

  aethless arkadaşım : dediğini bende düşündüm doğru diyosun kafa kurcaladım ynai tshirtlere bakarak iyi ve kötüyü ayırt ettik ancak şöyle bi durum daha var. Jacop ve siyah dumanın repliklerine dikkat ettiğimizde siyah duman jacop a tehditler savuruyor yani iyilik olsa bunu yapmazdı heralde. ve lockun kılığına girip benjamini kışkırttı jacop ı öldürtmek için. tabi bizim senarist amcalar ki bu lostun senaristleri heran herşey olabilir 6. sezonda jacopın kötü olabileceği bir senaryoya hazırlıklı olun.

  alper arkadaşım: Faraday zamanla ilgili birşeyden ölmedi onu geçmişteki annesi öldürdü silahla vurarak. 16. bölümde

  taner32 arkadaşım: tamam dünyadada geriye gidildide zaman hala aynı sadece bizim elemanlar için zaman değişti mesela atıyorum biz şimdiki zamandayız ama elemanlar tak diye 70 lere ışınlandı bizde hala aynı zamanımızda yaşıyoruz sadece onlar gitti.

  VE final yorumum bizim ekip geçmişte biçok şeyi değiştirdiler bazıları öldü ( faraday, elliot,said) asıl en öenmli soru bizim elemanlar geleceğe giderlerse hiçbişey olmamış gibi farklı şeylermi yaşayacak . yoksa geleceğe döndüklerinde gene geçmişteki gibi kendileriylemi karşılaşcaklar. sayid geçmişte öldüyse gelecektedemi ölmüş oldu yoksa gelecekte bizi yeni bir sayidmi bekliyor ? DİKKATLİ BAKTIYSANIZ . benjamini vurduğunda said benjaminin çocukluğu ölmedi ve richard onu tapınağa götürüp iyileştirdi. AMA bu geçmişte yaşanmasına rağmen gelecekteki benjamin linus bu olayı anlattı ada beni hayata döndürdü dedi ! nasıl oluyorda bu olay yaşandığı halde yeni yaşanmış gibi gösteriliyor. demekki 1.2.3.4. sezonda olaylar olurken aslında geçmişte gene aynı olaylar olmuş gibi görüüyor yani elemanlar gene geçmişe gidip aynı şeyleri yapmışlar gibi. nasıl bir zaman kavramı bu ? bozuk plak gibi sürekli başamı sarıyo ?

  İŞTE EN BÜYÜK İPUCU ; 6. SEZONDA BAZI MOREN FİZİK TEORİLERİNE DAYANDIRILARAK BU ZAMAN KAVRAMI ANLATILACAK ÖRNEĞİN

  -ÇİFT YARIN DENEYİ
  -LEPLACE İN ŞEYTANI
  -KUANTUM FİZİĞİ

  BU GİBİ DENEYLER ŞUAN POPÜLER KURGU KİTAPLARINDA BAŞ KONU OLARAK KULLANILIYOR.BU DENEYLER GELECEĞİN BİZE NASIL OLDUĞUNU GÖSTERİYOR SİZDEN RİCA EDİYORUM BU KURAMLARI ARAŞTIRIN GERÇEKTEN ÇOK İLGİNÇ
  ADAM FAWER ‘IN OLASILIKSIZ KİTABINDA BUNLARDAN BAHSEDİYOR.


  • @sercan arkadaşım faraday tabii ki zamandan ölmedi. hepimiz izledik eloise hawking, kendi annesi vurdu. ben yukarıda ölenin 2004 model faraday olduğunu vurgulamaya çalıştım. yanlış anlaşılmasın.
   ayrıca bejaminin ada beni iyileştirdi saptaması çok doğru. zaten döngü kendi içerisinde birbirini tamamlıyor. Ama döngünün başlangıcı ve sonu neresi onu bilmiyoruz. 1977 patlamasının olduğu zaman mı yoksa Black Rock’ın gelişi mi?Belki daha öncesi.
   Aslında burada aklıma şu soru geliyor. benjaminin ileride kendisini öldürebileceğini Jacob bilmiyor. Eğer bilseydi o zaman benjaminin tapınakta kurtulmasına izin verirmiydi. Burada aklıma hep siyah duman ve onun yerinin tapınak olduğu geliyor. Benjamini kurtaran siyah duman mıydı? Ya da tapınağı others kullanıyorsa ve tapınak siyah dumanınsa Richard ikili mi oynuyor?


 219. @taner23 siyah dumanın bir çeşit savunma mekanizması olduğunu neye istinaden söylüyoruz acaba. Dharmacıların siyah dumanı yapmadıkları o kadar belli ki zaten siyah dumandan korunmak için o çit ile dharma şehrini çevrelemişler. Benjamin sifon çeker gibi suyu çektiğinde siyah dumanın geleceğini sanıyordu ama sahte locke aslında tam olarak siyah dumanın tapınağın altında yattığı yere götürdü onu. Yani siyah dumanın yuvası 5. sezonda verilenlere göre tapınak. Tapınakta dharmacılar değil others yaşıyor. Benjamin tapınağa günah çıkarması için sahte locke tarafından götürüldü. Siyah duman karşısına Alex olarak çıkıp kesinlikle Locke’a zarar vermeyeceğini söyleyerek tehdit etti. Yani sahte locke siyah dumanı kendi amaçları için kullanabiliyor. Şahsen ben burdan bu kanıya varıyorum. Ama siyah duman olmayada bilir. Sonuçta elde veri yok varsayımdan öteye gidemiyoruz.

  Zaman konusunda şöyle söylesem daha doğru olacak. Esas sonuçları gerçekten 1977 yılında yaşayanlar için düşünün. Bu konuşmayı Miles ile Hurley yaptı. Yani küçük benjamin ölseydi gerçekten durum farklı olurdu. Ya da hamile olan Eloise Hawking ölseydi Faraday hiç doğmazdı. Büyük benjamin 2007’de büyük faraday ise 1977’de onların ölmesi kendi geleceklerini etkilemiyor. Zaten gelecekteki oluşmuş halleri ile o zamandalar. Son olarak widmore’un bu kadar zengin olmasının sebebi sawyer’ın superbow oynama mantığıyla açıklanabilir.


 220. Ya Alper Arkadaşım Bu Lostun 5.Sezonu Finali hakkındaki İlk Yorumun Bence yüzeysel ve olabilecek ve yapılacak en mantıklı yorumdu yanlız diğer adamın siyah duman olma ihtimali imkansız çünkü siyah dumanın amacı adayı koruma bir çeşit savunma mekanizması belki Dharma cılar yaptı ve Büyük ihtimalle jacop komutası altında ve diğer adam tam bi muamma ayrıca serapp ark bi cevap verirsem sorusuna dünyadada 1970 yıl geriye gidildi çünkü sawyer juliet e şöyle bi ifade kullandı denizaltıya binip adayı terk ederken 1978 superbow maçına bahis oynayıp zengin olacağım şeklinde ayrıca ölen faraday ise 1970 olsa bile yaşadığı için kendi geleceğini mantık molarak oluşturuyo


 221. beni aydınlatırsanız çok sevincem arkadaşlar=)

  şimdi öncelikle bu jacopın insanları ne yapıyolar gercekten çok merak ediyorum sürekli bi koşuşturma bi bi şey napiyosunuz arkadaşım hadi diğerleri bilimsel çalışma yapıyo bunların amacı nedir=))

  ikinci ise adada zamanda yolculuk yapıldığında 30 yıl geriye gidildiğinde dünyada da mı gidildi tamamen 1970teler yani ben bunu son bölümde anladım ama o zman ölen faraday nolcak :S


  • ikinci için kesin cevap vereyim. keza ilkini henüz hiçbirimiz bilmiyoruz. 4.sezon sonunu düşünün benjamin dümeni çevirdi ve parlamalar başladı. O sırada sene 2004. Oceanic 6 tayfası dışarıda 3 sene yaşadı ve 2007 yılına geldi. Adada kalanlar (locke, sawyer, juliet vs..) adanın her parlamasında farklı bir zaman dilimine gittiler. Ama bu sadece adanın zaman dengesinin bozulmasıyla ilgili. Yani dünya saati normal işliyor. Bu parlamalar taa ki Locke kuyudan aşağı düşüp dümeni tekrar çevirene kadar devam etti. Locke dümeni çevirince adanın zaman atlaması dengeye girdi. Locke 2007 yılına, muhtemelen ölmeden birkaç hafta öncesine gitti (cesedin bozulmamış durumundan yaklaşık bu kadar olabilir diyebiliriz) Sawyer, Juliet, Jin vs.. 1974 yılında kaldılar ve 3 sene yaşadılar. Sonra Ajira havayolları ile Jack , Kate vs.. 2007 yılındayken 1977 yılına parlama ile taşındılar. Uçak ise Benjamin, Ilana, Sun, Locke vs.. 2007 yılındaki adaya düştüler. Faraday için cevap ise 1977 yılındaki Faraday aslında 2004 model olduğundan öldü.


 222. teşekkür ederm ama aklıma takılan bir soru var ki sene 1977 ile sene 2007 aynı zman içersnde mi yaşanıyor yani 1977 deki richard la 2007 dekinin karşılaşma olasılığı var mı?


  • Hayır aynı zaman içerisinde değil. 1977’de o zamanı yaşayan Richard, 2007’de o zamanı yaşayan Richard ayrı ayrı bulunuyor. Sadece 5.sezon başında parlamaların yaşandığı zaman bizimkiler (locke, sawyer juliet vs..) her parlamada farklı tarihe gidiyorlardı. O zamanlardan birinde Sawyer, Kate’i Claire’in çocuğunu doğurturken gördü. O zaman diliminde bir Sawyer daha vardı. Ama karşılaşmadılar.


 223. yaa arkadaşlar iyi hoş güzel hepimiz çok süper yorumlar yaptık peki bişey sorucam olaylar sandığıımzdan daha farklıysa tam tersiyse ya siyah-beyaz iyi-kötü dedik durduk jacob iyi siyahduman kötü dedik üzerlerindeki renklere bakark konuştuk! ya tam tersiyse ya jacob kötü siyah duman iyise? jacobun bunca sezon çok iyi şeyler yaptığıda söylenemez açıkcası! buda farklı bir görüşüm… =)


 224. ayrıca değinmek istenen şey kader ve bunun değiştirilp değiştilemeyeceği. desmond ın sürekli charlie nin ölümünü gördüğünü hatırlayın. charlie ölüyo ama nasıl her şekilde ölüyor. dizinin ana teması ”kader”


 225. selam arkadaşlar öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum hepsi çok güzel ,

  _athelass
  _Alper
  _Olcay arkadaşlarıma teşekkür ederim. güzel yorumlar hepsi. msnde sizinle bu sezonu tartışmayı çok isterim:)

  ŞİMDİ TEORİME GELELİM :)

  benim düşünceme göre 6. sezon tamamen adanın tarihine ve büyük savaşa indexli olacak gibi gözüküyor. ”Geliyorlar” 70de patlayan jughead nükleer başlığı manyetizmayı durdurur. oceanic 815 Los Angels’a iner birbirinden habersiz lost elemanları sezon 2 de uçağın düşmesi iyimiş gibi görünümünün ardından aslında kötü bir olay olduğu anlaşılır çünkü BLACK SMOKE denilen yaratık için bir kozdur. ve herkez hayatını kazasız belasız yaşar, Claire Aeron’u evlatlık verir , Kat yargılanır vb.. meseleler tamamlanır. Aslında bunlar tamamlanırken her nasılsa elemanların yolları gene kesişir. Ve işte asıl bomba .. Bizim lost ekibi aslında adaya yıllar önce yağma amacıyla gelen ”Black Rock” isimli geminin mürettebatının akrabaları yada gelecek kuşaklarıdır. Farkındaysanız 5. sezon finalinde SİYAH DUMAN adlı karakterimiz geminin gelişine öyle sinirlendiki caanım JACOB ‘ ımıza tehditler yağdırdı. Buda demek oluyorki SİYAH DUMAN adlı karakter bizim Lost ekibine nefret besliyor. Bu nefretin nedeni ise işte asıl soru bu? ..

  Tahminimce SİYAH DUMANIN bu kadar sinirlendiği şey adayla ilgili bilinmeyen bir gizem, işte bu gizemin kapılarını aralamak için 6. sezonda adanın geçmiş tarihine inicez.. Fark ettiğimiz gibi o mistik ADA mız bir medeniyete ev sahipliği etmiş (AZTEKLER,MAYALAR) gibi benzeri bir medeniyet. Eğer adanın geçmişiyle ilgili bir tahminde bulun diyorsanız. Bu medeniyet zamanında gizemli bir gücü serbest bıraktılar ve bu onların yok oluşuna sebep oldu. Ada yer değiştiriyor bildiğimiz gibi işte bunun sebebi bu gücün ortaya çıkışı. Evet Ada artık farklı bir paralel evrene geçmiş bulunmakta. Bu Faraday amcamızın uzmanlık alanı fazla değinemiyorum..
  Velhasıl taa 4. sezona kadar Bilimsel temeli olan bir dizi sandığımız lost 5. sezondan itibaren mistik bir diziye dönüşmeye başlamıştır. Karşımıza fantastik olaylar çıkıcak. Ama sonuç itibariyle dizinin sonu çok ilginç bir keşfedilmeyen ELEMENT e bağlanıcak. Bu element ki ”Black Rock” un peşine düştüğü.. Bu element ki DHARMA nın rüyalarını süsleyen .. Bu element ki Paranormal güçleri tetikleyen bir element. Hatırlarsanız Black Rock un içinde tonlarca dinamit vardı , bu dinamitlerin amacı bu elementi aramak için yapılacak kazılarda kullanılmak içindi. Ve 6. sezonumuza geri dönelim.. Diğer arkadaşlarımızın da dediği gibi 6. sezon bu mistik elementin yarattığı iyi ve kötü savaşını başlatıcak elemanların hayatı birbiriyle kesişip gene adaya düşcek lock’un da dediği gibi kader.. ve 5. sezonu iyi sindirdiyseniz JACOP 815 yolcularını geçmişte nükleer bomba patlatıp uçağın düşmeyip hayatlarının farklı yerlerde kesişmesi için uğraştığını görüyoruz. SİYAH DUMAN ise tam tersi bu ekibin geri dönmeyip Adanın özünü ve maneviyatını korumak istemesini hareketlerinden anlayabiliyoruz. ama SİYAH DUMAN ın tek endekslendiği şey JACOP ı öldürmekti bu yüzden ekip ve bomba için bişeyler yapamadı.

  VE İŞTE SAVAŞ.. JACOP ” Black Rock” isimli geminin yaptığı yağma ve medeniyeti yok etme girişimlerinin bedelini gelecekteki nesillerinden intikam almak istiyerek gerçekleştiriyor bu intikamıda ekibi birbirine düşürüp öldürmeye çalışmalarını sağlayarak başarıyo . bu nesiller tabiki oceanıc yolcularının bir kaçıdır. JACOP ise iyiliğin kazanacağını ümit ederek köskös bekliyor. JACOP ve SİYAH DUMANI karınca yuvasını izliyen iki çocuk gibi görebiliriz. ve finalde SİYAH DUMANIN planı ortaya çıkar elemanlar farkında olur herşeyin iyiliik kazanır (** EĞER FİNALİ ATHELASS ARKADAŞINKİYLE BİRLEŞTİRMEK DURUMUNDA KALIRSAM ; jacop ve kötü karakter aslında insanoğlunu test etmek amaçlı gönderilen farklı bir evrenden gelen arkadaşlardır insanların deyimiyle şeytan ve tanrı ) . ancak element komple bütün adayı yok edecek ve bizim elemanlar kılpayı adadan kurtulcak. ve son sahne gıy gıy romantik bir müzik .. ohhh bee bu kadardı. buda benim nacizhane teorim işte :)


 226. bütün yorumlar gercekten cok güzel, lost yapımcıları bu yorumları okusa türkler olayı çözmus derler::))

  ufakta olsa benım dusuncem…
  sezon fınalınde son sahnede julıet bombayı patlatmadan manyetık alan patlaması nedenı ıle lostier ekıbı tekrar zamanda yolculuk yapıcak fakat bu 30 yıl sonrasına değil sezon fınalının ilk sahnesınde jacob un sahılde oldugu zamana gidecekler..

  bence parcalar ve dıger yorum yazan arkadasların farklı yorumlarını ancak gecmıste bırlestırılebılır, rıchard nerden ve nasıl geldı yaslanmıyor, anıbus heykelı neden ne nasıl yıkıldı, jacob ve agabeyın savası ancak gecmıste olabılir( çünku jacobın cok basıt olmesı ve locke un atese atması ordan tekrar dirilmesı zor) aynı zamanda bu tur mıstık bılgılerın gorsel anlamda seyırcıye anlatımı ancak gecmıste olabılır 2007 dekı sıyah beyaz savası lost ıcın cok yavan bır seneryo olur bence

  jocob un ” gelıyorlar ” demesınden kastı lost ekıbının gecmıse gıdip bırseylerı değiştirerek fınal sahnesının oldugu anın yasanmamasını sağlaması dıye dusunuyorum kii. jacob buna ınanmasından dolayı benjamıne sakin ve fazla bır tepki vermemesı hatta benjamıne gaz verme anlamında ” sende ne vardı” gıbı alaylı bır hıtapta bulunması

  kader kavramının cok soylenmeye basladıgı son bölümlerı dıkkate alırsak karakterlerın patlama sonrası ucagın dusmemesı ve bırbırlerını tanımama korkuları ve uzuntulerını ele alırsak
  ” kaderi değiştiremezsin” mantıgından, nasıl olur bılemem ama bu ınsanlar ucak dusmeden bır seklıde bırbırlerıyle tanısıcaklar yada ucak dusmesını engelleseler bıle olanları hatırlıyacaklar (bır nevı reerkarnasyon gıbı bırsey )


 227. buraya kadr her şey iyi hatta super oldu ama benim anlamadığım richard hem faraday in annesiyle baraberken (yani yanında sayid ve jack varken) hem de johnla beraber aynı zaman içinde nasıl oluyo tamam 2 farklı zman yaşanıyor ama öyleyse 2 tane richard var ama bence bu mantıklı değil


  • @ada, aynı zaman içinde değil richard. faradayın annesi ile beraber, sayid ve jack varken sene 1977, locke ile beraberken sene 2007. o anlamda bir zaman kargaşası bulunmuyor. o zaman dilimindeki kişileri görüyoruz. tabi richard yaşlanmadığı için bu kafa karıştırıcı olabiliyor.


 228. Bence mısır ve firavun bağlantısı çıkma ihtimali çok yüksek . Çünkü adadaki çark çevrilince Tunustaki çölden çıkış yapıyolardı.


 229. Şimdi ark bu fizikçi D.Fraday in geleceği değiştirme planı tutarmı bilmiyorum ama hatırlarsanız geçmiş bölümlerde şöyle bir sahne de vardı Dasmond charley nin gelecekde ölüceğini görmüştü ama onu her kurtardığında ölüm ona başka bir türlü bulmuşdu sonundada geleceği değiştiremedi ve öldü. Bu Da Demek oluyoki lostda geleceği asla değiştiremessiniz kaderde ne yazıldıysa odur mesajıda veriliyo athelass ark dediği gibi zaman zamanı değiştirmek ve bu kavram çok karışık


  • Lost 3×05’te Eloise Hawking yani Faraday’ın annesi Desmond’a bu konuyu anlatıyordu yani değiştiremezsin diye. Lost 4×05 Sabit kavramının açıklandığı bölümde Desmond’ın Faraday’ı uyardığını gördük. Lost 5×14 Değişken bölümünde ise Faraday bizimkilerin yanlışlıkla bulunduğu ortamı değiştirebileceklerini, bu zamana kadar hep sabit üzerine yoğunlaştığını ama değişkenlerin de olduğunu vurguladı. Şimdi aynı bölümde Eloise Hawking “bundan sonra olacakları ben de bilmiyorum” demişti. Buradan ben şöyle bir sonuç çıkarıyorum. Olayların oluş şekli her şekilde değiştirilebilir ama olayların olması engellenemez. Charlie ölecek ama nasıl? Ya da tüm bu olanlar yaşanacak ama kiminde bomba patlayarak, kiminde bomba patlamadan eskiden nasıl yaşandıysa öyle. Gerçekten karışık bir durum. Gerçi şu ana kadar bu yazıya yapılan yorumlar için herkesi tebrik etmek gerek. Çünkü gitgide Lost bir yere kadar aydınlanmaya başlıyor. Özellikle @olcayın son yorumu son derece mantıklı.


 230. Bomba patladıktan sonra zamanda bir kayış yeniden başlayacak diye tahmin ediyorum..Sezonunu tam hatırlamasamda şöyle bir sahne vardı..Locke bir sabah bir ağaç kesme sesiyle uyanıyor, uyandığında Horoce la karşılaşıyor ve Horoce Locke tan kendisini bulmasını istiyordu…Bütün bunlar bir Locke rüyası gibi verilmişti fakat şu detay gözlerden kaçmasın Horoce un burnu kanıyordu..Zamanda kayan diğerlerine olduğu gibi.


 231. ark final bölümünden bir iki detay var ilginç olan paylaşmak isterim said geleceği değiştirmek için benjamınin çocuk halini öldürmeye kalktı sonra r.albert onu iyileştirmek için siyah dumanın olduğu tapınağa götürmüşdü ayrıca benjamin siyah dumana hesap vermeye gittiğinde bay locke la benjamin şöyle bir ifade kullandı “burası beni küçükken iyileştirmeye getirdikleri yer ” demekki geçmişde yapılan her şey direk olarak geleceği etkileyecek buda demak oluyoki dizi jack in patlattığı hidrojen bombası gerçekten 6.sezonda her şeyi başa alabilir.Bide çok ilginç bir şey var dharma nın kuyusundan çok güçlü bir manyetik çekimle aşağı düşen düşen juiet in ölmemeside gerçek dışı biraz


 232. athelass senın yorumlarında aslında benımkıler gıbı hıc ucuk degıl cıkma olasılıg cok yuksekkkk!!! :D:D evet ada sonucta kendını 4 sezon fınalınde ısınladı yanı aslında bır nevı uzay gemısı gıbı degılmıııı:D öte yandan ben goruslerıme devam edim, şimdi agabey ile jacob arasında bir antlasma var gibi, yani şöyle bir antlaşma; iki tarafta bir birlerini direk öldüremez, yani ne jacob agabeyi (agabey olarak 5 sezon finalindeki ilk sahnedeki, diğer kişiyi kastediyorum) ne agabey jacob u hani deyim yerindeyse,kafaya silah dayayıp vuramaz,ancak başka birine rızası yani o kişinin kendi özgür iradesi ile diğerini, yok edebilir,tıpkı eski kutsal kitaplarda anlatılan antlaşma ve öğretiler gibi,burda anahtar kelime özgür irade,insanın özgür iradesi,final sahnesinde jacob ile benjamin in konuşmasını hatırlıyıcak olursak; jacob ne demişti? benjamine,sana , iki seçenek sunuyorum,ya kendi özgür iradenle burdan çıkar gidersin bizde kendi aramızda bu durumu tartışmaya başlarız yada sen gerekeni yaparsın imasında bulunmuştu,sonuçta kutsal kitaplar da gösterilen emir ler ve antlaşmalr gibi onlarında kendı aralarında bazı kuralları var gıbı gozukuyor,ikiside insaları özgur iradeleri ile kendı saflarına çekmeye çalısyuor gibi,yine final sahnesi ilk bölümdeki konuşmaya dönersek,agabey jacop a ; “Hala yanıldıgımı göstermeye çalışıyorsun” der jacop ta ;”evet yanılıyorsun ” cevabını verir, burdan sanki geçmişte ornegın black rock adaya geldıgınde,jacop insanlardaki özgür iradenin,gücünü yada önemi anlatmaya çalışmış,agabeyde asanki hayır,bu hep aynıdır gelirler yıkılrlar giderler yani sanki jacop özgür irade,agabey Ego olayını baz alıyor kibir ve nefret duaygularındakı yogrulmuş ego, zaten benjamının içindeki ego ve hırsı nefreti kullanarak jacop mı oldurmeye teşebbüs ettirmişti,jacop ta bunun ancak özgur ırade ıle olucagını yanı benı boyle alt edebılrsın ,öldurmye calıstıgında açıgı buldugun gün bende orda olucagım demişti, yoksa mısır dakı tanrılar denebıclek gucte olan jacob benjamıın bıcak darbelerıne bıle bıle goz yumarmıydı yani burdan aslında jacob olmedıgını cıkarabılrız bence tabi,burda eski kutsal kıtaplardakı ornek anlatınlar baz alınıyor gibi,şimdi bir taraf iyi diger taraf kötü ama hangısı hangı tarfta bellı degıl, dengeyı dusunucek olursak klasık dusunce de dusunursek jacopta tımsalı beyaz tısort agabeyde siyah var:) sankı bır sey ler ima edılır gıbı:)
  mısır olayına gelınce kesınlıkle bır baglantı olucak yoksa onca detay verılmezdii,hiyeroglıfler,anibus benzerı heykel,tapınaklar yanı bu kesın bır medenıyuet le alaklı orneklerrr bence,aklıma daha ucuk seyler gelmıyor degıl,:D:D
  sankı gecmıste agabey yıne birisinin ozgur iradesını kullanark jacop u oldurme tesebbuusnde bulunmuş, ama o kişi ozgur iradesını kullanrak ornegın benjamının odayı terkettıgını dusunelım,yanı jacop a bıcak saplamadıgını ve tercıhını,gitmek ten yana kullandıgını dıyoklara dayanarak dusunuyorum,sonucra benjamın odayı tek etseee agabay oldurmezdkıı jacob ı :D yanı gecmıstekı kısıde ter cıhını benjamın gıbı oldurmekten yanaa degılde,gıtmekten yana kullanmıs olabılr o kişide neden richard olmasınnn!!!!!!!böylelikle gecmıste jacob haklı cıkmış agabey haksız yanılmıs olabılr!!!!! john locke ın dızıdekı çok onemlı olması en bastan dusundugumuzde secılmıs kişi gozuyle bakılması bence bu yuzden,jacob ı oldurmek ıcın secılmıs kişi,zaten agabey fınal sahnesınde buralara gelmek ıcın neler cektıgımı hiç bılemezsınn demıştiiiii :D degılmıııı neyse bunlar benım ucuk duusncelerım!!!!! bu arada Alper fringe yorumlarına katılıyorummmmm!!:)


 233. alper gerçekten güzel yorumlar yapıyorsun tebrik ederim baya kafa yoruyor olmalısın! :) şimdi zaman kavramını ele alırsak çok karmaşık bir durum! işin içinden çıkamaz bir hal alırız! zaman sonsuz ucu bucağı olmayan geçmiş ve gelecek zamanlar diye bilinmekte!tabiki varsayımlardan yola çıkarak söylüyorum! Lost dizisindeki her karakterin gerçekten bir işlevi görevi var! Jacob bunu son bölümde iyice belli etti! “Geliyorlar” kısmını ele alırsak hani derler ya atalarımız “Tarih tekerrürden ibarettir” diye bence bu gene karakterlerimizn aynı görevi tekrar başa alarak üstleneceği 30yıl öncesinden takrar 30 yıl sonrasına eski durumlarına döneceği fikrindeyim! ama diceksinzki bu bukadar basitmi böyle olursa dizi biter! evet bu kısımda bnde karamsarlık içindeyim! Birde ben kendi uçuk fikrimi sölicem :) jacob ve siyah duman dediğimz kişi siyah ve beyaz iyi yada kötü bunlar iki kardeş olabilr ve gezegen dışından gelmiş olabilrler ve İndiana jhones fılmınden esınlenerek sölicem uçuk olcacak ama bu fılmın sonunda kayıp şehir aslında bir uzay mekıgı olark belirlenıyordu ya bu ada da belki jacob ve siyah dumanı getıren ve kamufle edilmiş bir uzay istasyonu olabilr diye düşünüyorum biraz uçuk oldu :D


  • @athelass açıkçası lostu bu zamana kadar hepimiz izledik. desperate housewife gibi izlenemeyeceğini hepimiz biliyoruz :) kafa patlamazsak bu dizinin pek bir keyfi çıkmaz gibime geliyor.
   Senin uçuk tabir ettiğin fikrin de olabilir. İyi ve kötüden ziyade dünya ya da ada bu iki kişinin oyun alanı gibi olabilir. Sanıyorum 6. sezon öncesi uzun arada herkes komple tekrar baştan izleyecek. O zaman diğer detayları da görme şansımız olur. Ama gözüken o ki 6. sezon öncesi tartışmayı doruklara çıkartacak muamması bol bir final yapmışlar. Tebrik etmek gerek.


  • athelass bence öle bşi olmayacak çünkü ben sanıyorumki 6.sezonda lostu hepimiz heyecanla izleyeceğiz inşallah:))) bunun devamında uzay istasyonu olma ihtimali çok düşük 6.sezonda jacob ile siyah dumanın büyük savaşını izleyeceğiz güzel bir son sezon olacaktır bundan eminin dizinin yapıncılarından senaristlerine kadar herkeze teşekkürlerimi sunarım işleri gerçekten çok zor:)))


 234. bütün parçalar birleştirilmiş gözüküyor,tebrikler bu güzel açıklamaların icin.


 235. ark birde Mr Eko Yu Canlandıran Adewale Akinnuoye Agbaje Namı Diğer Sımon Adebisi Efsane Oz dizisinin ana karekterlerimden biriydi Kareem Said le beraber ikisininde fanatik hayranıydım o diziden apar topar çıkması beni üzdü


 236. Alper ark mr Eko hakkında yazdığın zaten diziden çıkması gerekiyo yorumu en mantıklısı çünkü siyah dumanın eko yu öldürmesinin hakikaten tutarlı bir tarafı yok çünkü bana kalırsa yanılmıyosam bizim lost tayfası diğerlerini daha fazla öldürdü


 237. ilk yorumu yapan arkadaşın yorumlarına katılıyorum!!!!! mantıklı oldugu yerler epeyce var ama ben bıraz daha farklı,sanırım daha ucuk denebılcek şeyler dusunuyorum.yani bence jacop ve dıger kişi,insan ırkından kesınlıkle degıller,yani bizim bulundugumuz dünyadan değiller,eski mısır daki ,firavun dönemlerindeki tanrılar gibiler,zaten final bölümünde anubis benzeri büyük heykel,mısır hiyerogliflerini andıran simgeler,vs…..bunlar o kültere ait gibi duruyor hatta ileri gidip jacop ve dıger kısının kardeş yada aralarında bızım deyımımızle,bır akrabalık baglantısı bıle bence olabılr.bir nevi habil ile kabil olayı,en başlarda john locke ın walt a tavlayı anlatırkenn,siyah ve beyaz, iyi ve kötü ve aralarındaki denge tarzı yaptıgı acıklamayı dusunırsekk,yine bazı göndermeleri görebiliriz,final bolumuınde en bastakı gemi şüphesiz ki black rock,richard kesınlıkle ordan gelenlerden biri,sanırım 15 bolumde zaten bır sahneden black rock ın bır ufak maketını ıncelerken richardı gormustuk,muhtemelen,richardı jacob kendı safhına bır sekılde aldı bazı nitelikler ona verdi,yaşlanmama zamanda yolculuk vs gibi,öte yandan black rock adaya vardıgında bence,en basta bızımkılerın gıbı bır surec yasanmıs olabılr,çünkü jacob a dıger adam ne demişti,hep aynısı olur gelırler yıkarlar savasırlar vs yanı bence black rock ıda jacob aynen 815 yolcularını zıyaret ettıgı gıbi zamanında da onları yani black rock ınsanlarını jacob ettmiş olabılr,ben diger karakteri bir agabey jacob ıda sankı haşere,yerinde duramayan yaramaz bir kardes gıbı gordum,aynen eski yunan mitolojilerinde,ki tanrılar gibiler,bir nevi insanlar ile sanki oyun oynuyorlarr,bizin en başta gordugumuz benjamin,richard,wildmore, hepsinin bir piyon oldugu artık anlaşıldı,yani karizmaları kalmadı gibi, öte yandan j.j.abrams anladıgım kadarıyla uzay ve uzaylı medenıyetleri ile yakından ilgili gibi,bu jacob ve onun ırkı diyorum bu medeniyetleden biri olabilir,bir nevi aklıma açıkcası STARGATE filmide gelmedi değil,belki bunlar çok uç yorumlar ama öle düşünmedim değil, hatta j.j abrams ın eski büyük medeniyet ANLANTIS ile adanın bile bir bağlantısını yapabilecegını dusunmedim değil,sonucta STARGATE filmini hatırlayacak olursan RA aynen jacob gıbı istedıgını bedene girebiliyordu,hatta filmdeki anlatımıyla uzaklardan gelen bir gezgin bırını kendı bedenı olrak secti gıbı dıyaloklar vardı,her neyse 6 sezon bence agabey ve jacob ın arasındakı ılıskıyı,oncesınde ne yasandıgını,black rock ın gızlı kalan yonlerını ve rıchardın nasıl yaratıldıgını anlatacak.Final sahensınde onlar gelıyor ile de bence jacob kendı ırkından belkıde onlardan daha usutun bır seylerın geldıgını ıfade etmıs olabılr ama arakdaslarında dedıgı gıbı gelen ler kurtulan bızımkılerde elbette olabılr:D bırlıkte sanrıım 2010 yılında gorcezzzz.):):) sıze tavsıyem bu arayı yıne j.j. abrms ın fringe adlı dızısıyle degerlendırın oda sezon fınalını yaptı:) iyi seyıler…


  • @olcay haklısın. Stargate ve Atlantis bağlantısı çıkma olasılığı oldukça kuvvetli. Dizi boyunca gösterilen figürler yorumlandığında derinlemesine oraya çıkıyor. Dediğin gibi göreceğiz. Bu arada Fringe finali gerçekten çok güzeldi. Alternatif gerçeklik ile tamamlamaları ve Peter Bishop! konusu diğer sezonların önünü açtı bence.


  • sonunda aynı şekilde düşündüğüm bir yorum bulabildim. Bence de insan ırkını sınayan dünya dışı varlıklar ortaya çıkacak ve gelenlerde onlar diye düşünüyorum


 238. Alper Öncelikle Teşekkür Ediyorum Kafam Çok Karıştı. Sezon 6 yı Beklememiz gerek… sanırım 2010 Mayıs Ayında Çıkacakmış… Neden Bu Kadar Uzun Verdiler Bu Sefer Bir Açıklık Getiremedim :)


 239. Siyah dumanın en çok uğraştığı kişi Mr Eko olmuştu. Pilotu öldürmüş, Locke’u sürüklemiş, Kate ve Juliet’in peşinden gitmiş olsa bile günah çıkartma anlamında mr eko ile uğraştı. Hatırladığım kadarıyla Mr ekoyu oynayan kişi çekimler hawai’de olduğu için diziyi o dönemde bırakmak istiyordu. Senaristlerde 3. sezonda böyle bir yol bulmuşlardı. Yani açıkçası çok fazla anlam aramıyorum orada. Siyah dumanın Walt kılığında 3. sezon sonunda Locke’a kalk demesi daha anlamlı geliyor şimdi. Hatta Sun, Lapidus ile birkaç bölüm önce kulübeye girdiklerinde Christian Shepard ile karşılaştılar. O sırada siyah duman gözükmüştü.

  @gökhan teşekkürler yorumun için. Açıkçası beraber kafa patlatabiliriz. Çünkü karşımıza herşey çıkabilir. Benim düşünceme göre ki bunu da 14. Değişken isimli bölüme istinaden söyleyebiliyorum. Zaman sadece sabitlerden ibaret değil. Değişkenlerde var. O yüzden 815 Oceanic uçağı düşmeyebilir (böyle yaparlarsa nefis olur) Los Angeles’a iner ama ondan sonra bizim Lostieler başka bir şekilde birbirlerine denk gelir. Yani birşeyleri değiştirirler ama düşündükleri gibi herşey normal olmaz. Uçak 2004’te düştü. 3 sene içersinde şu an diğerlerinin bulunduğu adaya farklı bir yolla gelebilirler.

  Bir başka alternatif ise son sahnede yukarıdaki resimdeki gibi patlama olunca parlama yaşanır ve yanlışlıkla düşüp kaldıkları 1977 yılından 2007’e gelirler ve savaş başlar. Bana sanki ikincisi daha akla yatıyor gibi geliyor.


 240. Çok Güzel Tespitler Bunlar… Benim 1 kaç sorum var beni aydınlatırmısın acaba.. :)
  Geliyorlar dediğinde uçak düştümü düşmek üzeremi ? Hidrojen baombası patladığında uçak düşmüşmüdür düşmediyse neler olur düştüyse herşey yeniden mi başlayacak ?


 241. Alper bu siyah duman (canavar) Adada tam rölü nedir bir sürü ihtimal var ama sana bi suhal sorucam ben 5 sezonuda full izledim çözemediğim durumlardam biri bu siyah duman Mr.Eko yu neden niçin öldürdü diğerlerinden bi kaç kişiyi öldürdüğünden diyecem ama jack de sawyer da diğerlerinden birçok kişiyi öldürdü bunu sana zahmet biliyosan açıklayabilirmisin


 242. @taner23 Jacob ve diğer adam ile ilgili final bölümü dışında elde bilgi olmadığı için senaristler bunu tamamen 6. sezona bırakmış gözüküyor. bu yazıda belirttiğim siyah duman benzetmesi dahil bunlara ait olası birçok anlatım şu an için varsayımdan öteye geçmeyecektir. tabi kesin olan unsurlar yok değil. sahte locke ile baştaki siyahlı adamın aynı olduğu gibi.

  @ilknur ben teşekkür ederim.


 243. harika yorum yapmışsızın zevkle okudum teşekkürler..:D


 244. Abi Final Sahnesi Hakkındaki Tezin Doğru muhtemelen böyle ama bu jacop ve diğer adam bunlar yaşlanmı yo ölmüyo Tanrı mı Bunlar kim böyle bir guce sahip olabilir jacop bu kadar buyuk biri neden benjaminin öldürme girişimine seyirci kaldı hiç mantık yok inşallah finali saçmalamazlar


 245. haklı olabilrsin “geliyorlar” kelimesinde bende onu düşündüm tekrardan 30 yıl sonrasına dönebilirler diye düşündüm! Bakalım merakla beklicez Lost gene yaptı yapacağını :)


 246. fena tespitler haklı olma ihtimalin çok yuksek


  • Elinize sağlık… Herşeye en olası durumlar çerçevesinde güzel değinmişsiniz…
   Dediğiniz gibi Siyah duman ve jacob ekseninde bilinmeyen son kısımlarıyla bir 6. sezon izleyeceğiz… Kısmetse!

Your feedback