Lost 6. Sezonu Beklerken (Destiny Found)


Lost 5. sezon iyice geride kaldı. Ama önümüzde Lost 6. sezon için oldukça uzun bir zaman dilimi var. Açıkçası Lost 5. sezon final sahnelerinden çıkardığımız, toparlamaya çalıştığımız öğeler ile beraber hepimizin kafasında belirli konular netleşmeye başladı.

Öncelikle bu yazının neredeyse tamamının spoiler içerisine alınması gerektiğini hatırlatalım ve henüz 5. sezonu izlememiş okuyucuların okumadan önce hazırlıklı olmaları konusunda uyarılarımızı yapalım.

Lost 6. sezon başlangıç tarihi olarak Abc üzerinde gözüken ibare “early 2010“. Yani Lost 6. sezon 2010’da oynamaya başlayacak ama kesin başlangıç tarihi konusunda bir açıklama Abc tarafından şu an için yapılmadı. Son sezon olacak 6. sezon ile tamamen bitecek Lost, şimdiden televizyon tarihinde belki de en çok konuşulan ve üzerine yorumlar yapılan dizi olarak kendini kanıtladı.

Tekrar Lost 5. sezon final böümleri 16. ve 17. bölümlere The Incident‘a dönersek hakkında final bölümü sonrası oldukça sıcak bir şekilde yazdığım Lost 5. sezon final yorumları yazısına gelen yorumlar ve reaksiyonlar beni oldukça mutlu etti.

Lost 5. sezon final yorumları yazısı ile bu diziyi sanki bir puzzle’ın parçalarını birleştirir gibi hep beraber çözmeye çalışmanın ne kadar güzel olduğunu gördük diyebilirim. Tam bir beyin fırtınası halinde geçen ve 200 küsur yoruma sahne olan Lost 5. sezon final yorumları, geldiği nokta ile aslında Lost 6. sezon içerisinde neler ile karşılaşabileceğimiz hakkında fikir ve teori üretmeye başladığı için artık bu başlık altında 6. sezonu beklemenin daha doğru olacağını düşündüm.

Lost 6. Sezonu Beklerken isimli bu yazıda aktarılan senaryolar, yorumlar ve fikirler tamamen Lost 5. sezon final yorumları yazısında yorumda bulunan arkadaşlara aittir. Bu vesileyle Olcay, Sercan, Taner, Athelass, Deniz, Forrest_Gump ve ismini ilgili başlıkta görebileceğiniz tüm arkadaşlara yaratmış oldukları bu güzel beyin fırtınası için teşekkür ederim.

Lost 6. sezon promo videosunda gördüğümüz gibi temanın adı Destiny Found (Kader Bulundu) olacak şekilde bir 6. sezon bekliyoruz. Promo videosunda 2010 yılında Lost 6. sezon ile tanışacağımızı ve açılan gözü görebiliyoruz. Önce Lost 6. sezon promo videosuna bakalım.

Lost Season 6 – Official Teaser Trailer (HD 720p) on Vimeo.

Eğer Lost 6. sezon açılış sahnesi bu ise hepimizin aklında dizinin 1. sezondaki ilk sahnesi gelecektir. Uçak düşmüş ve Jack ormanın içerisinde gözlerini açıyor. Öncelikle yorumlarda biraz daha etkin olabilmesi için açılan bu gözün daha geniş bir resmini koyalım.

Sonra lost 1. sezon 1. bölümdeki ilk sahnede Jack’in gözünü alt kısma yerleştirelim ve karşımızda ikisini birden görebilme imkanı doğsun.

Eğer Lost 6. sezon başlangıç sahnesi bu şekilde başlayacaksa açılan gözler Jack’e mi ait? Şahsen iki resme dikkatlice baktığımda Jack Shepard’dan başkasını düşünemiyorum. Eğer 6. sezon başlangıcındaki bu gözler Jack’e ait değilse, olabilecek en yakın kişi (gözlerin ifade benzerliğinden) Benjamin Linus olabilir diyebilirim.

Ama sanmıyorum. Çünkü aşağıda Lost 5. sezon final yorumlarından yola çıkıp sıralamaya çalışacağımız “Lost 6. sezon ne ile ilgili olabilir” senaryolarında, 5. sezon final sahnesindeki patlama ile beraber parlamanın yaşanacağı ve 815 sefer sayılı uçağa ya da adada başka bir zamana geri dönüleceği yönünde beklentilerimiz var. Bu yüzden 6. sezonun alıştığımız şekilde Jack ile başlaması muhtemel gibi gözüküyor.

Zaman bir sokağa benzer. O sokak içerisinde ileri geri gidebilirsin ama sokağı değiştiremezsin.” demişti Daniel Faraday. Bunu söylerken teorisi hep sabitlerin olduğu yönündeydi. Aynı şekilde annesi Eloise Hawking Lost 3.sezon 8. bölümde Desmond’a yol gösterirken belirli örneklerle bu duruma değindi. Yaşanacak olanı değiştiremezsin! Engellesen bile farklı bir şekilde yaşanıp, kader bir şekilde düzeltmesini yapacaktır. Sonrasında Charlie’nin ölüm sürecine 3. sezon boyunca bu mantık çerçevesinde tanık olduk.

Buraya kadar herşey tamam iken Daniel Faraday 5. sezon sonlarına doğru Dharma şehrine gelip bu düşüncesinin farklılaştığından bahsetti. Yani bugüne kadar hep sabitler üzerine yoğunlaştım. Ama değişkenleri hesaba katmadım. The Variable isimli 5. sezon 14. bölümde değişkenler kavramını ortaya atan Daniel Faraday, böylelikle Lost tayfasına kendilerinin değişken olduğunu ve zamanı bu yönde değiştirebileceklerini ifade etti. Hatta gene Daniel Faraday’ın annesi Eloise Hawking 5. sezon sonuna doğru Penelelope’ye ilk defa bundan sonra olacakları bilmiyorum demişti. Bir başka deyişle yeni bir sokak yaratılabilirdi.

Buna istinaden son sahnede bombanın patlayacağını düşünürsek, sonrasında ve Lost 6. sezona dair görüşler nasıl olabilir?

Senaryo 1 : Nükleer başlık görevini yapar. Zaman değişir. Oceanic 815 sefer sayılı uçak Sydney’den kalkar, Los Angeles’a iner. Normal yaşam süreci işler. Claire evlatlık olarak Aaron’u verir. Kate tutuklanıp yargılanır. Bu aşamadan sonra kader görevini üstlenir ve Lost ekibi farklı bir şekilde karşılaşır ve birbirlerinden haberdar olurlar. Sonra 6. sezon süreci bu senaryoya bağlı kalarak devam eder.

Senaryo 2 : Nükleer başlık görevini yapar. Parlama ile zaman atlaması olur. Zaten yanlış zaman diliminde olan Lost tayfası olmaları gerektiği gibi 2007 yılına dönerler. Zaman kendini düzeltmiş olur. Christian Shepard kılığındaki siyah dumanın kulübede Sun’a kocanı yakında göreceksin söylemi bu senaryoyu desteklemektedir. Diğer kişilerin zaten 2007 yılında olduklarını düşünürsek “geliyorlar” ifadesi 1977 model lost tayfası içindir.

Senaryo 3 : Nükleer başlık görevini yapar. Parlama ile zaman atlaması olur. Herşeyin en başına dönülür. Lost 5. sezon final başlangıç sahnesine dönülür. Black Rock denizden gelirken Lost tayfası adada gözünü açar. Burada birşeyleri değiştirmeye çalışırlar. Ve 6. sezon buna göre şekillenir.

Lost 6. sezonu beklerken, 5. sezon final yorumlarında mutlaka adanın geçmişine gidileceği ve eski medeniyetlere bağlanarak düzeltmenin yapılacağı ve sonunda iyiliğin kazanacağı yorumlarında bulunulmuştu. Buna göre senaryo 3 daha yakın gözüküyor. Ancak kanımca eğer zamanda birşeyler değişecekse gönlümün yattığı senaryo 1’e yakın birşeylerle karşılaşırsak gerçekten mükemmel bir 6. sezon izleyebiliriz. Senaryo 2’nin olma olasılığı kuvvetli gözükse bile herşey Faraday’ın zamanı değiştirme kuramındaki değişkenlere dayanıyor. Eğer bombanın patlaması ile zaman değişecekse ve hiçbirşey yaşanmamış gibi olacaksa o zaman senaryo 2’nin olma ihtimali zor. Ağırlık senaryo 1’e doğru yöneliyor.

Hepimizin hem fikir olduğu konulara değinirsek. Bir iyi ve bir kötü var. Tanrı ve Şeytan; Lost’un temeli iyi ile kötünün karşı karşıya gelmesi gibi bir şekil aldı. Hatta geçmiş sezonlarda Jack ve Locke arasında sıkça tekrarlanan kader adamı ve mantık adamı (man of science, man of faith) kavramlarının daha da yoğunlaşacağını düşünüyorum. Olcay’ın sürekli üzerinde durduğu özgür irade kavramı fazlasıyla karşımıza çıkacaktır ve böylelikle gruplar arasında kimin iyi kimin kötü olduğunu bu şekilde görmemiz mümkün olacaktır. Sercan’ın en başından beri bahsettiği ve hepimizin hem fikir olduğu büyük savaş ise kaçınılmaz bir şekilde 6. sezona damga vuracaktır.

Ve tabii ki dizinin Lost olduğunu unutmayıp olaylara tersinden de bakmalıyız. Üzerlerindeki giysiler ya da yaptıkları işlere göre iyi olanı Jacob, kötü olanı siyah duman olarak adlandırdık. Nasıl Benjamin Linus’un söylediklerine inanmamayı öğrendiysek, Locke’un saf olduğunu gözlemlediysek, işlerin değişik bir şekle bürüneceği gibi bir varsayımda bulunabiliriz. Dediğimiz gibi dizi Lost olunca her varsayımın alternatifi veya tersi rahatça olabiliyor.

Son olarak Dharma konusu Lost’un devam eden sezonlarında en bilinmeyen öğe olarak gizliliğini koruyor. Dışarıda hala faaliyetlerini sürdürüyorlar mı? Widmore’un bu kadar zengin olmasının ve adayı bulma çalışmalarının sürmesinin nedeni Dharma ile ortak çalışma içerisinde olması mı? Dharma Girişim’e finansal desteği sağlayan ve oryantasyon videolarında ismi geçen Alvar Hanso’yu 6. sezonda görebilecek miyiz? Yoksa bir isim olarak mı kalacak?

Açıkçası en başta belirttiğim gibi Lost 6. sezonun başlamasına gerçekten çok uzun bir süre var. O zamana kadar belki en baştan tekrar izleyeceksiniz. Belki gözden kaçırdığınız kısımları yakalayacaksınız.

Yukarıda 6. sezon ile ilgili olabilecek senaryolardan hangisi size daha yakın geliyor. Ya da eklemek istediğiniz farklı senaryolarla yazıyı güncelleyip, zenginleştirebiliriz.

Lost 6. sezona dair görüşlerinizi, yorumlarınızı ve teorilerinizi bu başlık altında dile getirebilirsiniz.

Lost 6. Sezonda Görüşmek Üzere.

Namaste!


Feedback

  Comments: 239


 1. Bence damla 6 sezonu hiç izleme öleece kalsın emin olkii daha iyi hıssedıcen
  izleyınce ne demek ıstedıgımı anlarsın :)


 2. ya bu diziye bayılıyom ama 6. sezonu cok merak edıyorum ızleyemedım


 3. Arkadaşlar Benjamin Linus karakteri bir programda şöyle bir şey söylemiş daha doğrusu ağzından kaçırmış ;

  yeni ada koruyucusu hurley ile yardımcısı benjamin olmuştu son bölümde hatırlarsanız. ve kilise bahçesinde aralarında diyolog geçmişti. hurley benjamine mükemmel bir 2. adamsın demişti benjaminde sende mükemmel 1. adamsın demişti.

  benjamin karakterini canlandıran oyuncu , aslında o diyologlarda final bölümünden sonraki gelecekte hurley ve benjaminin maceralarıyla övündüklerini söylüyor. yani dizinin ek bi bölümü olcakmış. bu bölümde de adamının mitolojik tarihi ve hurley ile benjaminin son yaptıkları şeyleri göstericeklermiş.

  videosu : http://tvseriesfinale.com/tv-show/lost-michael-emerson-series-finale-15751/


 4. forrest gump hıc degmedı yanı 6 ay beklememe bu kadar rezıl bır son bu kadar rezıl bır sezon olabnılrmı..!! taner arkadasım artık tartısıcak bır sey yokk yanı ben helede o fınal ıcın bu saatten sonra bır sozcuk bıle yaazmamm..!!! degmezzzzz bu kadar kotu bıtmemelıydııı yanı sacma saopann yaa ızlerken sınır kupune dondum nyse bence sozcuklerınze yazıkkkk


 5. cevaplanmamış o kadar soru var ki…bence senaristler olayı karıştırdı.konuları çok dağıttılar.nasıl toparlayacaklarını bilemediler.saçma sapan bir finalle bitirdiler.


 6. Öncelikle Acaba Site Sorumlusu Alper’di Herhal Hocam Baş Sayfada Yeni Bir Konu Açda Biraz Tartışalım. Şİmdi Arkadaşlar Lost’un Sonu Banide Deli Etti. Zaten Beyler Lost Benim İçin 4. Sezonda Bitmiştir Sonrasını Kabul Etmiyorum. Olay Şu Bu Yapımcılar Para ve Reyting Uğruna Diziyi 2 Sezon Fazladan Uzattıda Uzattılar Malum Sonrada Jacop Block Smoke Çıktı Ortaya İşde Adaylar Falan En Sonda Işık Saçan Mağara Fasa Fisosu Çıktı. Olay Baya Haddini Aştı Baktılar Bunları Tanrı Yapamayız Ada’yada Ne Sıfat Takacağız İyice B..ka Sarınca Çareyi Jack’in Ölmeden Gördüğü 1 Saniyelik Rüyaya Bağladılar Zaten Başka Çareleri Yoktu İblislerin Ama Şu Kesin 6 Yılımızı Sebepsiz Yere Yediler Hepimizin


 7. bu ne ya son bölüm rezalet hayal kırıklğına uğradım


 8. olcay hoşgeldin diyerek başlıyorum ve umarım 6 ay boyunca beklediğine değmiştir bu hikayenin sonu. söylenecek çok şey var final hakkında ama ben bu konuda konuşmak istemiyorum olayın özü kısaca LOST=TIPA(değil elbetteki ama) 6 sene boyunca mal gibi izle 100lerce teori üret yok bu saçma bu mantıklı diye milletle kavga et sonra ”ben öldüm mü?” ”herkes bigün ölür yavrum” aç tıpayı kapa tıpayı


 9. bu nedir yaaa acayip saçma bir finali oldu hiç bir sorunun cevabı yok belliydi birbirine bağlayamayacakları o kadar olayı :S


 10. Way Olcay Hayırlı Olsun Gelmişsin Askerden Maıl Kutusunu Açınca Yorumunu Gördüm 6-7 Aydır Bende Hiç Yorum Yapmamıştım Artık Yeni Konu Açılırsa Final Sezonunu Tartışırız. Yanlız Sana Kesinlikle Katılıyorum Adadaki Bütün Esrarengiz Fizik Olaylarını ve Tüm Efsaneyi Jacop ve Block Smoke Denen Nerden Geldiği Belirsiz İki Doğaüstü Varlığa İndirgediler O Zaman Yolculukları Adada Doğan Çocukların Ölmesi Efendime Söylim Paralel Evren Drahma Girişimin Sırrı Hepsi Cevapsız Hala Tek Bildiğimiz İki Doğaüstü Kardeşler


 11. ya böyle bir dizi böyle gidermiii yaaa kahretsinn dünyanın en güzel dizisi olabılcek bu yapım artık benim gözümde bitmiştirrr.! bu arada bır cok arakdas az cok benı hatırlar..!! yani inanın 6 sezon tam bir fiyaskoo.!!! yemın edıyorum yazdıgım burada bırkac arkadas bılıkte bır kac teorı vardı onların bırı bıle buradakınden yuz bın kat daha ıyıdır..!!! bu kadar da olmaz yaaa.!!! nere mısır kulturunun ızlerı neere bılınmeyenlere cvplar yaptıları dızının ızlenmesını saglayan butun fenomen olayları cıkarıp yerıne mantıga cok yakın reel dusuncelır koymak yanı bu dızı bılınen mantık lı acaıklamlardan zıyade kesınlıkle bır fenomen havası ıcıdne olmalıyı kısaca benım ıcın dunyanın en ıyısı olan bu dızı tam bır fıyasko olmusturrrrrrrrrrrrrr..!!


 12. bi de google da mutlaka yazmıstır herkes o numaraları..4 8.15….afrıkada bı yer cıkıyo demii sudanın altındaa:Ss…


 13. Aeron aslında jacob olabılır mı???…ıkıncı bı hayat…belkı sonunu bılıyordu oldurulecegını ve de daha zamana ıhtıyacı vardı ve tekrar adaya gelebılmek ıcın adada dogabılmek ıcın bu kadar plan yaptı???…sımdı jack ın buyuk bı oglu var..daha once hıc gormedıgımız bı cocuk…aeron u daha goremedık…jacob un oldugunde gelıyorlar demesı belkı de o tayfanın adaya gelecegını ve de daha sonra aeron u getırecegını (yanı jacob un kendısını)kastetmesıdır???..cunku yuzu nasıl degıstı sıyahlı adamın…tekrar sil baştan baslıycaz gıbılerınden bı ıfadeydı:))…zaten gıdemıyomus baksanıza adadan….fazla mı fantastık sızce yazdıklarım??..ya da soyle de olabılır..mısır motıflerıyle cok ılgılıler ..aynı mumya fılmındekı gıbı savascılar cıkmaz umarım:))))))…o zaman komık otesı bıter dızı:SS…


 14. Selam arkadaşlar çok uzun bir aradan sonra Lost’un 6. sezonu geldi çattı.. birçoğumuz tahmin ettiği şeyler gerçekleşti . Alper arkadaşım yeni bir başlık açta coşalım biraz yahu :)


 15. 6. sezon 7. bölüme geldik.hatta az önce izledim 6. sezon yorumlarına burdan mı dewam ediyoruzz yoksa başka bi sayfa mı açıldı onun için?


 16. Arkadaşlar 6.sezon ilk iki bölüm biliyorsunuz ki yayınlandı.
  Bu adresten izleyebilirsiniz.
  Yaşar arkadaşa;
  Jacop söylüyor Hugo’ya
  Yaklaşık on dakika önce öldürdüler beni diyor


 17. arkadaslar ben 2. bölümü izldim ve hugo jakup öldüğünü nerden bilio ben bi türlü bumu anlayamadım


 18. arkadaşalar merhaba,final sezonuna sayılı günler kala sayısız teori üretiliyor ve tartışılıyor .bunlara bende bi tane ekliycem
  5.sezon finalinde bence bomba kesinlikle patlıycak ve herşey başa yani 1.sezona dönücek 1.sezon 1.bölümün ilk sahnesini dikkatlice izlerseniz bu teorinin kuvvetli olcagını anlarsınız.jack gözlerini açtıktan sonra ayaga kalkıyo ve yarasına bakıyo ve ardından hemen uçakta cebine koydugu içkiyi çıkartıyo.biliyosunuz bu içkiyi yarasını temizlemek için kullanmıştı.tesadüfde olabilir ama uçağı düşüyo,hafif de olsa yaralı kurtuluyo bu kadar olayın içinde ilk önce içkisini kontrol ediyor.belkide bunun olacagını bildigi içindir.bu sadece sayısız teoriden biri.benim dikkatimi çekti ve benim gibi bu filme kafa yoran arkadaşlarla paylaşmak istedim.


 19. ilk sezondaki göz ile 6. sezondaki göze tekrar bakın … ilk sezondaki gözde gözün alt kısmında bir boşluk var .. diğer taraflar dolu .. yani o boş kısım yansıma .. jack uyandığında yukarı bakıyor ve ağaçlar görüyor .. gördüğü ağaçların bir tarafı boş yani ağaç yok .. buda onun gözüne yansıyor .. gözün alt kısmında beyaz bi boşluk var .. diğer taraflar ise dolu yani ağaç var …. 6. sezondaki göz de aynı şekilde .. hiç bir farklılık yok .. gözün alt kısmında beyaz bi boşluk diğer taraflar dolu …. 6. sezondaki sahne 1. sezondaki sahne ile aynı olacak gibi geliyor bana .. ve gözde muhtemelen jack in gözü olacak ..


 20. 6. sezon promosuna bir kez daha baktım ve şunu farkettim ki, tüm kareler geçmiş sezonlara ait. özellikle 5. sezondan alıntılar yapılmış, derlenmiş ve 6. sezonla ilgili ip uçları oluşturulmuş. yani 6. sezon jack’in gözlerini açmasıyla başlamayabilir. o sadece promoda kullanılmış olabilir. 6. sezona ait herhangi bir kare var mı bir yerlerde ben bilmiyorum…


 21. ilk bölümde mağaralarda bulunan kişilerin kim olduklarını öğrenecekmişiz.


  • arkadaşlar kutu denen şey jacop gözetleme kulem dediği heykelin ayağı. jacop bir şeyler örerken kilimin üstündeki yazıda tanrılar size istediklerinizi verir diyor. anlayan anladı


 22. arkadaşlar jacop olay olduktan sonra geriye kalan gelişmedir diyor ya burda olayların her seferinde aynı şekilde olmadığını söylüyor. çünkü jacop her seferinde aynı kişi tarafından aynı şekilde öldürülmüyor. kader değişmiyor her seferinde bi şekilde ölüyor ama kişiler zaman değişebiliyor. buda mesela bir önceki seferinde ben e öldürmemesini istedi ama ben öldürdü. bu sefer ben i kızdırıyor ve yine ölüyör. ama olaylar değişiyor çünkü kişiler gelişme gösteriyor. aynı çita ile antilop gibi çita ilk seferinde kovalıyor yakalıyor ve öldürüyor ikincide antilop gelişme gösteriyor ve maymunlarla anlaşıyor maymunlar gelip çitaları kaçırıyor çitalar gelişme gösteriyor ve planlı çalışıyor ilk grup maymunları oyalarken ikinci grup gelip antilobu yakalayıp öldürüyor kader değişmiyor ölüyor amagelişme göstermiş oluyor.


 23. .aslında söylenecek çok şey war ama kısa geçmek gerekirse claire in oğlu aaron jacop un taa kendisi….çünkü bir zaman kırılması oldu..bu zamana kadar adadaki tüm kadınlar hamileyken öldü ama claire diğil çünkü jacop yeni doğdu… bu da bizim ekibin daha önce adaya düştüğünü gösteriyo…son bölümde jacop ile siyahlı adamın sahnesinde gelen geminin içinden richard çıkacak..ve ilk düğüm orda çözülecek..


 24. yaa şimdi dizi yi bilimsel bir şeye dayandırıcaklar diyosun da ali ark ben de meşhur Yüz yıllardır süren din bilim tarttışmasın da bilim i bi nebze ağır basar ben de din de önemli ama bilim çok şeyler keşvetmemize yaradı diziye gelince da ha öncede demişdim adada çeşitli hayaletler var siyah duman denen bir muamma silah ki kahramanlarımızın eski anılarını kaydediyor ve son olarak zaman yolculukları ve paralel zamanlar yani lostda doğa üstü olayları da bilimsel olaylarıda da kullanıyolar ama ne olursa olsun ölen insanların jack ın babası gibi adada dolaşmalarının bilimsel hiç bir açıklaması olamaz ben doğa üstü olayların diziyi sonlandıracağına inanıyorum bir de daha önce demişdim benjamin in lock a adada bir kutu var ne istersen gerçekleştiriyor sözü pandoranın kutusu olurmu olmaz mı bilmem ama benim için bu cümle adanın kesinlikle doğa üstü ve mistik olduğunu açıklıyor. Onur Soruna Cevap olarak Eğer Yanlış Hatırlamıyosam ordaki Lock bizim lock değil di siyah dumanın siliyetine girdii lock du ki buda bilmesini doğal olarak açıklar


 25. adayı değerli yapan sanırım şu devasa manyetik alanın varlığı. eğer bu manyetik alanı kontrol edebilirsen kendi çıkarın için kullanabilirsin. örneğin zamanda yolculuk gibi yada senin (taner23) dediğin gibi iyileştirmek içinde kullanabilirsin. ama şunu söyleyebilirsin richart’ın uzun hiç yaşlanmama olayını. jacop ona bu özelliğini verdiğini söylemişti burada çuvallaya bilirim :) ama bununda bi bilimsel açıklaması olacağına eminim yani şu manyetik alandan kaynaklanıyodur kanımca. gelelim ben in bahsettiği kutu olayına. pandoranın kutusudur o belki :)) bu muhteşem diziyi getirip getirip bi doğa üstü olayın üzerine yıkacaklarını hiç zannetmiyorum. diziyi %99 oranında bilimsel bi olaya dayandıracaklar. bunun içinde faradayı diziye tekrardan aldılar diye düşünüyorum.


  • arkadaşlar bütün yorumlarınız ve torileriniz gerşekten harika.
   şöyle bir sorum var 5-15 de ben, richard ve lock ormanda giderken lock richarda uçak enkazının yanında ORMANDAN birisi çıkacak, kurşunu çıkar, pusulayı ver vs der. peki lock o anın(zaman içinde yolculuk yaparken oraya geldiği dakikanın) o zaman gerçekleştiğini nerden biliyor?


 26. olan olmuştur….


 27. Adada Doğa Üstü Güç Yok sözüne Bi İki şey Söyliycem Ada İnanılmaz Değerli Her kes Onu Bulmaya Çalışıyo Others Dediğimiz Adanın Yerlileri Buna İzin vermiyo şimdi adaya ayak basanların mevcut hastalıkların iyileşmesi adada doğan çocukların ölmesi bu nun bilimsel bir açıklaması olamaz Benjamin lınes in Eski bölümlerde Bay Lock a ada hakkında söylediği bir söz vardı “Bir Kutu Hayalet İstediğin Her Şey Gerçek Olsun” sanırım Böyleydi . Bide Ali Ark Bu x Fıles dizisinde Bu Doğa Üstü Olayları Hükümet Ve Ordu Tarafından Ört bas ediliyordu hatta sıgara içen adam ve arkasındaki uzaylı grup da dahil yani Bilimsel bir gerçeğe Dayandırılmıyodu Yani 10 yıl önce daha İlk Bölümünde Ajan Muldar ın Kardeşini Uzaylılar kaçırmışdı daha sonra muldar uzaylıların gizli yerini bulmuş ve birebir temas kurmuşdu


 28. –“bence adada hiç olağan üstü bi güç yok herşeyin bilimsel bi açıklamasını bi şekilde verecekler. X-Files de olduğu gibi (gerçi ordada bazen olağadışı işler oluyo du ama genelde olaylar hep bilimsel bi olguya dayandırılıyodu).”– bu sözü adanın iyileştirme gücü olduğunu söyleyenler için söylemiştim yukarda yazmayı unuttum :)


 29. herkese selam. hep şunu savundum ve savunmayada devam edecem :) eğer bomba patlayıp uçağın düşmesini engellerseler , nasıl olurda geçmişe gidip o bombayı patlatabilirler. çünkü zaten adaya hiç düşmemiş olacaklar ve dolayısıyla zamandada yolculuk yapmamış olacaklar. “zaman içinde kader kendini düzeltmesi için olayları değiştirerek herkesi daha sonra adaya toplayacak olacağı” nada inanmıyorum. bomba patlasada patlamasada bu zaman içinde olması gereken bi hadiseydi ve yaşandı. çünkü eloise gözetleme kulesinde jack’e geri döndüklerinde senin başka sorumlulukların daha olacak gibi bi konuşma yapmıştı. işte bomba işini sen üstlenecen anlamına geliyodu o. çünkü faraday bombayı patlatıp manyetik gücü yok edecekti ama eloise faradayı oğlunu vurduğu için o işi jack yapmıştı ve bu işi ona yaptırmak için onunla yanlız konuştu. yani herkesin ne yaptığı belli ve sadece yönlendiriyolar. bence adada hiç olağan üstü bi güç yok herşeyin bilimsel bi açıklamasını bi şekilde verecekler. X-Files de olduğu gibi (gerçi ordada bazen olağadışı işler oluyo du ama genelde olaylar hep bilimsel bi olguya dayandırılıyodu).


 30. taner hocam, işte benim dediğimde budur, bomba patlayacak çünkü bombanın patlaması adanın kurtulması için gerekli, bu Jack’in istediği gibi zaman akışını engellemek için değil. Ama sonuçta belki hepsi belki bazıları Desmond gibi zamanda yolculuk yapacaklar ve yavaş yavaş hatırlayacaklar. Belki bazıları kazadan öncesine gidecek, bazıları da belki kazadan sonrasına dönecek. (1. sezonda Locke’ın Jacke ile olan konuşması gibi )

  Ama eminim ki kader değişmeyecek (yine aynı Desmond’da olduğu gibi). Bir şekilde yine aynı uçağa binip düşecekler.

  Juliet’in ölmemesini konusunda ise, adanın iyileştirici gücü olduğunu biliyoruz, büyük ihtimallede bu gücün asıl kaynağı tam da Juliet’in düştüğü yerdir. Yani bence o kadar da mantıksız değil. (Extreme örnek 1. sezonda Kate’i yakalayan polisi Sawyer kalbinden vurmuş ama öldürememişti.)


 31. Ark bende Bi İki yerden Duydum Malum Çekimler Başladı için ordan söylenenler ve Sanırım Bomba Patlayacak ve Her Şey başa Dönücek Bu Benim hakikaten İhtimal vermediğim Birşey di demekki Geleceğe Dönüş Filminin Mantığını Uygulayacaklar. Ama Ben Tekrar Eminim Bomba Patlasada Uçak Adaya Düşmesede Bizimkiler Danny darko Filminin Sonun da Olduğu Gibi Bi Çeşit 6.Hisleri Ya da Dejavuy la Önceki Yaptıkları nı anımsayacaklar geçmişde kötü yaptıkları Pişmanlık Şeklinde ortaya da çıkabilir bişekil de biraraya gelicekler bu PhaseSpace julietin uzaktan düşüp ölmemesi demiş bu benim de daha 5. sezonun finali den sonra ilk yorumumda da söylemişdim o kadar uzaktan kuyuya düşüyor inanılmaz manyetik çekim hızıyla sonra da üzerine matkap düşüyo ama yine ölmüyor ben bunu finalin en mantıksız sahnesi olarak söylemişdim.


 32. arkadaşlar 3 yeni bilgi edindim bi sitede üç video var bu videolardan birinde jack bir otel odasında ve sanırım ölü biri daha var ve jack elinini yüzünü yıkarken aynada birini görüyor… hurey kızarmış tavuk restaruantlarını kurmuş ve reklam hazırlamış bu gösteriliyor kate de en büyük suçluların anlatıldığı bir programda birinci sırada anlatılıyor yani bomba bunların geleceğe gitmelerini sağladı yani onlar geçmişe bozulan kaderi düzeltmek için gittiler ve düzeltip geri döndüler desmond da ambara zamanında yetişdi çünkü yetişemesse uçağın düşeceğini biliyor artık


 33. 1. Christian neden Sun’a Locke’ı beklemesini söylüyor. (S05E09 Namaste). Lock kılığına bürünmüş olan ağabeymizin gördüğümüz kadarıyla Sun ile ilgili hiçbir planı yok. Bunun üzerinden oluşan birkaç teorim var ama hepsini ucu açık kalıyor. Ancak emin olduğum şey ise Christian’ın yada en azından o sahnedeki kişinin (bütün Christian olarak görünen kişiler aynı kişi/şey olmayabilir.) Jacob’u öldürmek isteyen kişi (sahte Locke) ile alakalı olmadığıdır.

  2. Lock Walt’ı ziyaret ettiğinde Walt onu rüyalarında gördüğünü söyler. Adada takım elbiseli bir halde, etrafında bir sürü insan olduğunu ve ona zarar vermek istediklerini söyler. 5 sezon final sahnesine bir gönderme. (S05E07)

  3. Zaman kavramı olarak dizi karakterlerine bakıldığında Ada’dan ayrılanların geçirdiği 3 yıl ile kalanların Dharma’da geçirdiği üç yıl birbirleri ile örtüşüyor. Tekrar bir araya geldiklerinde hep aynı zaman diliminde kalmışlar gibi aynı süre yaşlanmış oluyorlar. Ancak tek istisna John Locke’tır. O 2004’de Ada’dan ayrılanlardan 4-5 gün sonra 3 yıl ileriye gidiyor. Cesedi ise adanın 2007’deki haline dönüyor. Yani Locke için ortada kayıp 3 yıl söz konusunu. Bence bu kayıp üç yıl 6. sezona konu olacak bir kavram. Bekli de Jacob’ı öldürmek için aranılan delik budur.

  4. Faraday Variable’ adlı bölümde bahsettiği zamanın (kaderin) değiştirilebilir olduğu konusunda yanılıyordu. Bunu da annesi (Eloisi) tarafından öldürülerek kanıtladı. “bunu biliyordun ve yine de beni gönderdin diyerekte” ölüyor zaten. Yani Benjamin’in hayatta kalması (ayrıca masumiyetini yitirmesi) gibi yine kahramanlarımız kendi geleceklerini inşa ettiler. (Whatever happened, happened) Annesi ve babası (Eloisi ve Wildmore) tarafından öleceği bile bile adaya gönderilmesinin sebebi, adayı kurtarma misyonu olduğu içindi. Şöyle ki Radzinski EM(elektro magnetik) paketi delerek adayı havaya uçurmak üzereydi. Hatch kazası olarak adlandıralan şey aslında Faraday’ın gelip onu kurtarması idi. Yani bomba patlayacak ve Ada kurtulacak. Bu yüzden Eloisi onu ağlayarak da olsa geri gönderdi. (Sacrifice) Bu patlama ve kurtulma olayının bir benzeri yine Desmond tarafından anahtar çevrilerek yapılmıştı ve sonuçta Desmond zihin olarak geçmişe gitmişti. (Adada oradan oraya ışınlanan karakterlerimiz gibi değil.)

  Tahminimce yine benzer bir zaman yolculuğunu bu seferde diğer karakterlerimiz yaşayacak. (1.Sezon 1. bölüm Jack’ın her şeyi bilmesi ile ilgili yorumlara atfen)

  Burada benim asıl uçuk tahminim (aslında o kadar da uçuk değil) Black Smoke denilen şeyin aslında bombayı patlatan ve kaynağa en yakın olan Juliet olmasıdır. Juliet o kadar yüksekten düşüp ölmemesi kaynağa çok yakın olması ile açıklanabilirse yine aynı sebepten dolayı bomba patladığında ölmeyecek ve sonuçta black smoke’a dönüşecek. (Ayrıca bütün bölümleri taradım 77’den önce black smoke’un varlığına dair bir şey bulamadım.)

  Son olarak şu hatırlama hatırlamama olaylarına değinmek istiyorum. Bizimkiler Ada’da flashlanıp dururken Faraday notlarını okur ve aklına Desmond’a mesaj bırakmak gelir. Sene 2004’den öncedir. Ancak Desmond bu olayı bir anı olarak 2007’de hatırlar. Olayların akışı sanki anılar Desmond’ın zihnine o an yazılıyormuşçasına işlenir. Benzer şekilde aynı geçmiş-gelecek hatırlama olayı Locke ve Wildmore arasında gerçekleşir. Adanın çıkışına (Tunus yakınlarındaki bir çöle ) 24 saat gözetim koyan Wildmore çıkar çıkmaz Locke’ı bulur onu 17 yaşındayken gördüğünü söyler ve Lock’a senin için ne kadar zaman önceydi diye sorar. Lock ise 4 gün diye cevap verir.
  Yani sonuçta hatırlama hatırlamama olayı zaten biraz karmaşık bir halde. Bu yüzden Ethan’ın hatırlamaması bunların yanında daha masum bir soru olarak kalıyor.


 34. olacakları bilen kişiler jacop,siyah duman,charles widmore,richard,eloise hawking bunlar dışında bence kimse bilmiyo


 35. ark Bu jack İn her Şeyi Biliyo Ve ya adaya daha önce gelmiş di senaryoları bur da bi kaç ark değinmiş di ben buna katılmıyorum imkanı yok allah aşkına jack 3. sezon da others tarafın dan yakalandı kafese attılar adadan ayrıl dı sonra geri geldi kendisiyle çelişkiye düşmezmi yani liderlik konusu adamn soy ismi zaten çoban anlamın da ve doktorluk meziyeti var yani o lider olmayacak da dolandırı cı sawyer yada esrar keş charly mi lider olucaktı


 36. sana katılıyorum ali sayid ve jack olayında artık tükendim aklıma ilginç bi şey gelmiyo yarında okulum açılıyo artık okulda arkadaşlarla sohbet ederiz


 37. herkese merhaba. öncelikle şunu demeliyimki olaylara çok etkileyici ve bilimsel yaklaşmışsınız. çok hoşuma giti bu :) anıl ilk ve uzun olan yazını okudum ve çoğuna katılıyorum. dizideki karakterlerin duydukları fısıltı olayı var. (dizideki karakterlerin zamanda yolculuk yaparken kendilerini görüpde konuşmak istediklerinde asıl zamandaki kendisinin o konuşmaları etrafta bi fısıltı varmış gibi duyması teorisi) kim bulmuşsa bana çok mantıklı gelyo. ana lucia sarışın bi hatunu vurmuştuya said in kız arkadaşını ordada bi fısıltı vardı. zaten o fısıltı kafaları karıştırmıştı ve ana lucia sarışın hatunu vurmuştu. belkide said kızı kurtarmak için oradaydı ve olayları değiştirmek istiyodu ama asıl zamandaki insanlar orada fısıltı olarak duymuştu. olabilir aslında. bide 1. bölümde jack in carli yi kurtarıp kaybolduğu an var. bence jack o kayboldu sanılan zamanda kendisi ile konuştu. kendisi jack e adaya uöakla düşen herkesi adadan götürmesi gerektiğini bunu yaparkende korkmaması gerektiğini (yani ölmiyeceğini) söyledi. ölmeyeceğinide şöle anlayabiliriz eğer ölürse zaten orda onunla konuşuyor olamazdı. tabi bu benim fikrim katılmayan varsa açıklarsa sevinirim. ben bu fikre şu nedenlere dayandırıyorum. jack bütün dizi boyunca adaya uçakla düşen herkese liderlik ederek herkesi adadan kurtarmaya çalıtı ve en tehlikeli risklerde kendini öne attı. hatırıcaksınız karakayadan dinamitleri aldıklarında dinamitleri kimin taşıyacağına dair çubuk çektiler ve kate taşıması gerekirken gizlice dinamitleri kendi çantsına koydu benki bu kate e aşık olduğundanda olabilir ama bence bu ölmüceğini bilmesinden kaynaklanıyordu.


 38. bu çarkı çevirince ışık seni alıyor ve çıkış noktası olan çöle fırlatıyor bunu bence daha önce widmore da biliyor o yüzden çıkış noktasını gözetliyor. widmore adaya nasıl dönebileceğini biliyor ama ada onu tek kişi kabul etmediği için bunu yapamıyor.


 39. taner doktor olayı 4. sezon 10,11,12 bölümleri arasında gelişiyor kıyıya doktorun cesedi vuruyor sonra faraday bir telgraf yapıyor ve doktoru soruyor gemidekiler doktorun iyi olduğunu söylüyorlar sonra gemideki şu koluna alet bağlayan adam lapidusu korkutmak için beni adaya götür yoksa seni öldürürüm diyor lapidus tek pilot benim diyor keamy (koluna alet bağlayan adam) doktoru alıyor ve boğazını kesip denize atıyor.


 40. arkadaşlar başka forumlarda şöyle bir şey duydum paylaşmak istiyorum:

  bu fikir sawyer in kate i ormanda gördüm dediği an aklıma bi anda geldi sakın şu çok gizemli fısıltılar zamanda gidip gelenler le ilgili olmasın yani o fısıltıları zaten kendileri yapıyor olmasınlar mesela sawyer in ormanda duydukları belki ileride bi bölümde görecegiz o an fısıltıları yapan kendi geçmişini izleyen sawyer in juliyet in sesleri umarım ne demek istediğimi anlamışınızdır.

  bu olay sawyer filan zamanda yolculuk yaparken kate i claire doğum yaparken görmüştü ya o anda kate ormana gidip fısıltılar duymuştu arkadaşlar burdan giderek böyle bir fikir ortaya atmışlar.


 41. Anıl yorumları bu 6.sezon u beklerken bölümüne yaparsan seviniriz çünkü diyeri eski konuy du şimdi zamanın yavaş ve hızlı ilerlediği konusunu ilk kez senden duydum bu doktorun boynu nun kesildiği bölümü yazarmısın bi izliycem bu dediğim kurtçuk noktalar adada tabi olabilir birde bu çarkı çevirince mısır da çole gidiyolardı çıkış noktası olarak hatırlarsan oda ilgiçdi bağlantı olabilir mi acaba. Bu gemiy le Ada arasında tekrar söylim normal zaman da bir oynama olmadı sadece fraday lapidus a sakın rötadan sapma dedi daha sonra said lapidus ve dasmond gemiye indiklerinde Dasmond zihninde geriye gitti ve yanındaki ark tanımıyodu daha sonra penolope yi çıkış noktası yapıp geri düzeldi Ben bu dediğim doktor olayını az hatırlıyorum bi bölümünü yazarsan sevinirim


 42. taner doktor olayını yanlış yazmışım kusura bakmayın adanın enerjisinin kapsadığı bir yarı alan var ve adada olaylar daha çabuk işliyor (bu konuda pek emin değilim) doktor boynu kesik halde karaya vurduğunda gemide bu olay henüz gelişmemişti bu şu demek zamanda biraz hızlı bazende biraz yavaş ilerliyorlar roketteki fark 31 dk o an yavaş gidiyorları şunuda demem gerekiyor bir referans vermeden bunu söyleyemeyiz bende gemiyi referans alarak bunları söylüyorum doktorun kıyıya gemide o an boynu kesilmeden vurduğunda da adada zaman gemiye göre hızlı gidiyordu bu da yin ışıkla ilgili demekki adadaki güç ışığın hızınıda etkiliyor olabilir ışık olayı taşıdı ve olmadan olay oldu bu iş biraz karışık richarda göre locke hiç yaşlanmıyor derken zamanda yolculuk sırasında farklı zamanlarda locke ile karşılaştılar 1954 de mesela locke aynı 2007 de richarda göre locke aynı bunu söylemek istedim zaman konusunu çok araştırdım ve bize ilkokulda öğretilen kadar basit olmadığını gördüm ışığın valla ışığın marifeti çok


 43. eksiklerimi gösterdiğin için teşekkürler bu kurtçuk bence ada üzerinde veya yanlarında filan olabilir böyle düşünüyorum bunu faraday hesaplayabildi çünkü ışığın doğru yayıldığı tek nokta kurtçuk olduğunu düşünüyorum bu yüzden bu rotadan gitmeyince çıkamıyorsun kapalı bir yer gibi düşünmüştüm ama gemideki iletişim görevlisi olan şu burnu kanayıp ölen herif eğer faradayın rotasından gitmişse dediğim bu kurtçuk ihtimali devam ediyor çünkü faradayın annesi bir pencereden söz etmişti 36 saatiniz var demişti bu yüzden kurtçuğun adada olabildiğini düşünüyorum eğer o rotada gitmemişse biraz düşünmem gerecek sana katılıyorum taner 5.sezon final yorumlarına yazdım jacop ve siyah duman hakkında düşüncelerimi ordan bakabilirsiniz bu lost beni çok değişik bir adam yaptı


 44. Ark Her Tek Mrh Bu pc format boğuşdum takip edemedim 2 haftadır Anıl Son Yap Yorum Zaman Hakkında çok Orjinal bir Yorum olmuş biz aylardır bu zaman kavramını baya kurcaladık şimdi Anıl Adanın Hareket halinde olup zamanın yavaş işleme teorine katılmam imkansız çünkü ocanik 6 lısı adadan ayrıldığında 3 yıl geçmişdi tekrar adadya sawyer ve ark yanına geri geldiklerin dede adada geçen bu süre 3 yıldı. Ayrıca bilimsel olarak zaman yolculuğunu anlatmışsın bende sana sade ve kısa olarak zaman yolculuğunun nasıl gerçekleşeceğini anlatim Işık Hızına Ulaşan Bir araç Yapıldğında Kurtçuk Nokta denilen Boyut atlama noktalarına ulaşmamız gerekir buda imkansız çünkü bu boyut atlama noktaları evrende herhan gibi bir yerde olabilir. Birde Riachard a görede lock hiç yaşlanmıyor demişsin Ama eski bölümlerinde hatırlarsan Rıchard daha Lock u çocukken ziyaret etmişdi. Burda Rıchard Jacop ve siyah Duman Tanrı Rölünde diğer insanlar la aynı sınıf da değil. Son Bir şey ada ile gemi arasında şöyle bir durum var rotadan saptıpğın da zihinde karışıklık oluyor dasmon da olduğu gibi zihinde geri gidiyor şimdiki zaman da heran gibi bir oynama olmadı. Burda Önemli Not Daha Öncede yazmışdım Dasmon un adadan yelkenliyle ayrılım Sürekli Doğuya gidip tekrar adaya geri gelmesi bu ilginç bence bu na kafa yormak açıklamak lazım


 45. senarıstlerın söyledikleri birşey var sırlar yani olayın özü 1. sezonda bu yuzden 6 sezon birinci sezon gibi olacak dediler.teorilere gerek yok diziyi 7 kez pür dikkat izlemiş biri olarak kesin doğruları söylycem. bizim kahramanlar seçilmiş kişiler zaten dizidede jacob hepsine dokundu julyet hariç çünkü kahramanımız değil zatn. bazı çoçuklar adada doğmus milese ve charlote gibi alex .. ada iylik ve kötülügü anlattıgı kesin ilk sezonda jack bi magara bulduya orada iki ceset vardı bence onlar jack ve kate onların cebinden de taşlar cıktı beyaz siyah iyi kötü meselesi. hurley ın sayıları delı hastanesınde bı adam lonard mıydı ondan almıstı o adam önceden kesinlikle adaydı sinyaller almıslardı ve onlar sayılardı yanı sayılar adanın sayıları. kötülük getiriyor çünkü kötüyü temsil edior. jack asıl kahraman bana öle geliyorki jack bu adaya 3. gelişi yani ücak ılk dustugunde jack parlamayla gelıyor diğerleri gibi kazayla değil. ucak düsmüyor ındırılıyor yada baska bırsey kara duman olabılır cunku sayıd dıyorkı bu mantıksız ucak dustu ve hıckımseye bırsey olmadı. bızı bırı buraya koydu sankı dıyor. cleir kazadan sonra tarak arıyor ve diyorkı koca ucakta hıcbır cantada tarak yok her bayanın cantasında olmalı dıyor. tarak sac tarayınca bı elektırıklenme olur bunun elektromagnetizm le alakası var ama cözemedim. tarakları toplayan ne . jack ucakta alkol şişelerinin birini cebine koyuyor çunkü ucagın düşeceğini biliyor ve yaralanacagını . bi ara kara duman carlı kate ve jack ı kovalıyor carlı dusuyor jack yardım edıyor ve jcak kayıp oluyor kate ve carlı gezınırken jack bırden ortaya cıkıyor ve kate soruyor nerdeydın jackın yalanı hazır calılıklara daldım. ılk bölum : kate soruyor jac a hıc korkmus gorunmuyorsun jack bı hıkaye uyduruyor. jack adayla ılgılı kokpıt surda burda dıyınce kate dıyorkı bu kadar seyı nasıl bılıyorsun jack izcilik eğitimi aldım bana göre degil felan diyor. neyse yanı jack bundan önce adaya yıne gelmıs olabılır ama kate yı dıgerlerını yenı tanıyor olabılır.
  burası önemlı dıkkatlı okuyun heryerde bulamazsınız julyetı richart işe alacak bı kadın rahmı gösterıyor julyet 60 yasında dıyor rıchart 30 yasında dıyor julyet kadına ne olmus dıyor kadın aslında 60 yasında yanı rıchart gıbı zamanda yolculugu bulan ada sayesınde darma gırısımıydı. bunu dıgerlerı kullandı mesela 30 yasında bırısı 30 yıl öncesıne gıtı bu durumda aynı 30 yasındakı gıbı gecmıse gıder fızıksel oalrak aynı ama 30 yıl boyunca ıse hıc yaslanmaz aynı kalır rıchart gıbı ama kadınların rahmı yaslanıyor gercek yasını gosterıyor daha dogrusu bu durumda kadınlar dogum esnasında öluyor. alvar hansoda bu ılk gelen gemı varya sıyah kaya onunla gelen bılım ekıbı ve gemıye bakılırsa 1700 yıllar gıbı gorunuyor yada 1800 şu an rahatsızlandım kusura bakmayın devam ederım özür by


 46. bence son 6 . sezon fragmanından da anlasılcagı gıbı allah ıle seytan ana konu ve yaklasan bir kıyamet kimin kazanacağı 6. sezon da bellı olcak bence john da peygamber yeni dünyanın peygamberi olabilir gibi bi sonuç çıktı bende


 47. arkadaşlar lost u açıklamak için tamamen ışık-zaman ilişkisini kullanmalıyız. eınsteın hareket eden cisimlerde zamanın yavaşladığını ve çekim kuvvetinin ışığın doğru yayılması engellediğini söylemiştir bunu söylediğinde kanıtlayamamıştır fakat 15 yıl sonra kanıtlamıştır. şimdi ada hareket ediyor bu yüzden zaman yavaşlıyor ve geriye gidiyorlar işte bu izafiyet yani dizide alıştığımız görecelilik biz bu hıza alıştığımız diğer hızlar farklı geliyor yani göreceli oluyor bu yüzden zamanda göreceli oluyor kıyıya vuran boynu kesilmiş doktor gibi çünkü gemi adanın enerjisinin kapsadığı yarı alanın dışındaydı bu yüzden onlar zamanda yolculuk yapmadılar doktor yarı çapa girdiğinde adadaki hıza göre karaya vurdu bu yüzden gemi ile ada arasında zaman farkı var bu helikopterin adadan sayid ve desmond la ayrıldığında gemiye neden geç gittiklerini ve daniel faraday adaya geldiğinde roket deneyindeki zaman farkını açıklıyor hatırlarsanız daniel adaya ilk geldiğinde sanki burda ışık doğru kırılmıyor demişti ışığın kütlesi yoktur ama adadaki enerji çok yüksek olduğu için ışık doğru yayılmıor ve değişkenlik kazanıyor ışığa göre zaman yavaşlar yada durur durması kara delikler sayesinde olur çok yüksek çekim güçlerine sahip oldukları için ışık bükülür ve zaman durma noktasına gelir yani dünyadaki 20 yıl karadelikde 1 gün gibi gelebilir ada ile gemi arasındaki olay da bu zaman farkı. size olabildiğince sade anlatmaya çalıştım ayrıca e=m.c2 bir kütlenin ortaya çıkarabileceği maksimum enerjiyi verir buda bir kum tanesinin evinizi yıkabileceğini söylemekdir. moleküler etkileşime geçer kum tanesini bütün moleküllerini parçalar enerji ortaya çıkar ve bumm. ayrıca eınsteın hiç bir şeyin ışık hızına yetişemiyeceğini ayrıca yetişse bile yetişdiğinde ışığın kaybolacağını buda zamanın kaybolması demektir. ışık hızında olduğumuzda herşey durur çünkü sadece önümüzde gördüğümüz şey kalır diğer ışıklar yani gelecek bize yetişemez geçtiğimiz anda ışık bozulur ve herşeyi çok yavaş yaşarız buda dengeyi bozar ışık hızını geçtiğiniz anda arkanıza baktığınızda göremessiniz çünkü arkadan gelen ışıklar size yetişemez. konuyu çok dağıttım ama biraz bişeyler öğrenirsek lostu daha iyi anlıyacağımızı düşündüm ayrıca adadaki çekim manyetik bir güç yani mıknatıs altı dev bir mıknatıs ve ambarda desmond manyetizmayı tuşa basarak birleşmesini engellediği sürece bi şey olmadı sadece basmadığında uçağın düşmesini sağladı. ayrıca ambara ilk girildiğinde locke girdiğinde orda bir iskelet ve demir parçaları vardı bence o iskelet juliet di. ayrıca sun ın neden 1977 dönmediğini çok düşündüm ve şuna karar verdim ada sadece ihtiyacı olanları alıyor siyah duman çok ince düşünen biri ve ölülerin bedenine girebiliyor ve kendi yapamıyacağı şeyleri talimat vererek yaptırıyor. siyah dumanı açıklayabilmenin bir yolu yok tamamen fantastik bir şey richardın hiç yaşlanmadığını söylüyoruz ama richarda görede locke hiç yaşlanmadı. nedeni ikiside zamanda ait olmadıkları yerlerde dolaşıyorlar. onlar içinde faradayin dediği gibi plak bozuk çalışıyor. açıklamak istediğim söylemek istediğim ne varsa söyledim oh be


 48. Olcay 1 i bitti kaldı 5 ağzım burnum diyene kadar bu da biter meraklanma. Benim 15 ay bitmez dediğim askerlik bittiyse sen teskereyi elinde bil hehe:)).
  İnanmak istemiyorum arkadaşlar 5 sezon boyunca Lost’u zihnimde hep bilime dayanarak izledim ve izlettiler. Şimdi tutupta tanrı(lara) dayalı bi 6. sezon sunarlarsa bizlere ömrüm yetipte senaristlerden birini görebilirsem yüzüne tükürürüm ahanda bu kadar kesin konuşuyorum işte.
  Taner’cim Olcay’ın söylediğine katılıyorum bu bir senaryo hatası olmayabilir. Yani BEN’in o rotayı Micheal’a vermesinin sebebi adanın o rota üzerinde herhangi bi yere taşınmayacak olması ihtimalidir belkide ama bu seferde şöyle bi soru çıkıyor ” Ben adanın değişecek koordinatlarını nerden ve nasıl biliyor?” Sanırım bu sorunun cevabıda adını hatırlayamadığım şu ada dışındaki istasyon…


 49. Olcay Tekrar Hoşgeldin bu senin Sobek Teorin Bu Lost 5. Sezon Yorumlarımıazdada yazmışdım hatırladım hatta bir çok ark katılmışdı sana sanıyorum sende jacop un üstündede kişiler Veya Tanrı ların var olduğunu benimsiyosun benim bu Mısır uygarlığı hakkın da senin kadar bilgim yok ama o kurt başlı heykel i inan bana lost da gelene kadar belki 100 defa başka filmlerde ve kitaplar da görmüşdüm hatta mağara larda resim şeklindeydi çoğu Başak sana bir örnek de ben verim Dasmond ve said de lapidus un helikopteriyle geemiye gittiğinde dasmond kafayı sıyırıp yanındaki ark tanımıyodu yani zihninde geri gitmiş di bu rota sapmasın dan dolayı daha sonra penelope yi sabit nokta olarak kullanıp geri aklına kavuşmuşdu. Şimdi Elena Havkins hatırlarsanız bir bölümde adayı dışardan bulamamızın nedeni adanın sürekli yer değişmesi olduğunu söylemişdi şimdi dasmon ın yelkenliyle sürekli güneye gidip tekrar adaya geri gelmesinin en mantıklı açıklaması acaba adanın sürekli yer değişmesi olabilir mi fiziken bu mümkünmüdür yoksa dediğin gibi sadece dizi hatasımı


 50. ücünüze de katiliyorum.
  forest, ben obsessif oldugumu bastan kabul ettim.dedigin dogru ilginclestirelim diye boka sardilar simdi kendileri de cözemiyolar.ve bizim gibi obsesifleri de hesaba katmadilar ;) ya da yapacak biseyleri yok. farketmez yine de güzel dizi.
  tanercim senaryo hatasi konusunda kendime cok güvenmiyorum cünkü:
  micheal ve walt tekneyle adadan ayrilirken ben onlara bir rota veriyor ve bundan sapma diyor. daha sonra faraday da lapidusa bir rota veriyor ve kesinlikle bunu takip etmesini söylüyor. yani desmond in adadan ayrilamamasinin bir altyapisi olabilir.
  olcay evet bencede burasi kayip mu kitasi.


 51. oncelıkle herkeze slm larrrrr arkadaslar uzun zaman oldu :D malum askerlıkkk
  herkezzz yenı seyler yzmıss yenı teorıler yapulmısss:D
  hepsını okudum bır nefesteeeee:D
  şimdi taner 23 jacop ve agabeyın ustunde kısıler olabılr yanı heykelı dusun..!!
  daha once yazdımmm bır cok kereeeee heykell ben kurt kafası sanırkennn heykel de tımsah kafası varr yanı kafanın tımsah olmasının bır raslantı olma durumu yok tımsah kafalı heykel antık mısırda sobek adı ıle bılınır ve tanrıların en buyuklerınden bırıdır oylekıı RA nın bıle ustunde Eşinin Tawaret,ve oğlunun Anubis,kardeşlerinin de Seth,Osiris,İsis ve Nephthys olduğu soylenıyor yanı burda onemlı nokta oglu anubis..:D bu cok onemlı meshur kurt kafalı tanrı 5 sezonda anubis sıyah duman onunde secde ediyordu yanı j.j abrams epey arastırmıs bu kuylturu dolayısıylaa oglu anubıs sıyah duman ustunde secde edıyorsa sıyah duman beklenılenden daha ote bır güç bence dolayısıyla baska tıpler cok olmasada bır guc jacop e agabeyın ustunde var gibi gorunuyorrrr ve hep en sonunda jacop ın onlar gelıyorlar lafını bu guce yada guclere dayandıyuorum(bılınenın aksıne herles gelendlerın bızım tayfa oldugunu soyluyor) ayrıca ısrarlıyımd bır seyde daha heps dedım bu ada ya Mu yada antlantıs cunku rıvayete gore mısırı kulturunu kuran tanrı adını tam hatıorlamıyorum mu dan gelmedırrrr ben jacop ve agabeyı bu hıyerarsıdekı yanı ( sobek anıbus.. vs) torunlar olarak gorunuyorumnmmmmm..) umarım yıne kısa surede yorumlar yazabılrımmm :D kendıneze ıı bakınnnn(hayırlı teskereler dıyenlere teseekurlerrr.): ))))))


 52. oncelıkle herkeze slm larrrrr arkadaslar uzun zaman oldu :D malum askerlıkkk
  herkezzz yenı seyler yzmıss yenı teorıler yapulmısss:D
  hepsını okudum bır nefesteeeee:D
  şimdi taner 23 jacop ve agabeyın ustunde kısıler olabılr yanı heykelı dusun..!!
  daha once yazdımmm bır cok kereeeee heykell ben kurt kafası sanırkennn heykel de tımsah kafası varr yanı kafanın tımsah olmasının bır raslantı olma durumu yok tımsah kafalı heykel antık mısırda sobek adı ıle bılınır ve tanrıların en buyuklerınden bırıdır oylekıı RA nın bıle ustunde Eşinin Tawaret,ve oğlunun Anubis,kardeşlerinin de Seth,Osiris,İsis ve Nephthys olduğu soylenıyor yanı burda onemlı nokta oglu anubis..:D bu cok onemlı meshur kurt kafalı tanrı 5 sezonda anubis sıyah duman onunde secde ediyordu yanı j.j abrams epey arastırmıs bu kuylturu dolayısıylaa oglu anubıs sıyah duman ustunde secde edıyorsa sıyah duman beklenılenden daha ote bır güç bence dolayısıyla baska tıpler cok olmasada bır guc jacop e agabeyın ustunde var gibi gorunuyorrrr ve hep en sonunda jacop ın onlar gelıyorlar lafını bu guce yada guclere dayandıyuorum(bılınenın aksıne herles gelendlerın bızım tayfa oldugunu soyluyor) ayrıca ısrarlıyımd bır seyde daha heps dedım bu ada ya Mu yada antlantıs cunku rıvayete gore mısırı kulturunu kuran tanrı adını tam hatıorlamıyorum mu dan gelmedırrrr ben jacop ve agabeyı bu hıyerarsıdekı yanı ( sobek anıbus.. vs) torunlar olarak gorunuyorumnmmmmm..) umarım yıne kısa surede yorumlar yazabılrımmm :D kendıneze ıı bakınnnn(hayırlı teskereler dıyenlere teseekurlerrr.): ))))))


 53. forrest_gump Bu Geçmişe dönme mevzusu malum 5.Sezon da parlamalar geçmişe gidip gelmeler beni çok heycanlandırdı zaten daha öncede demişdin Geleceğe Dönüş Filmini ilk izlediğim de 10 yıl önce bende her merak uyandırmışdır bu olay şimdi bir kaç yerde dinlemişdim çok önceleri bu adadaki zaman yolculukları nın fazla bir anlamı olmadığını bunun amacının senaristlerin diziyi uzatmak tan dolayı artı konu bulmaları doğrultusunda ama daha sonra finale doğru gördükki bir nukleer bomba çıktı piyasaya ve patlıyacak buda her şeyin akışını direk değiştiren önemli bir olay olurdu ki buda bazı kişilerin yanıldığı nı gösterdi. Şimdi bir ark da yanlış yerde yorum yazmış jacop ve siyah duman ında üstünde kişiler ola blir diye yorum yapmış bence bu imkansız kalan bir sezon da başka buyuk karekterleri diziye sokamazlar Birde bu Dasmon un yelkenliyle sürekli güney ye gidip tekrar adaya dönmesi ni Başak ark senaryo hatası demiş ben hiç böyle bakmadım ilginç fores sende mi bu olayı senar yo hatası olarak düşünüyosun merak ettim


 54. Başak özgür irade hala var. Oyunu oynayanlar statejilerini geliştirmek için ufak hamleler yapıolar. Uçaktakilerin bir kısmının geçmişe dönmesi gibi olabilir. Olabilir diyorum çünkü küçük bi ihtimal sadece.
  Arkadaşlar olayı çok fazla büyütüyoruz gibime gelmeye başladı artık. Öyle bi duruma geldikki yaptıkları hataları bile acaba hatamı değilmi die araştırmaya başladık. Şunu demek istiyorum senaristler ne dedi ”6.sezonda çözümlenmeyecek yani üzerinde durmayacağımız şeylerde olacak”. Yani bu bana göre şu demek ” ulan diziyi ilginç hale getiricez die arap saçına çevirdik bi dünya hata yaptık bu hataları gizemli hale getirelim de seyircinin kafası dahada karışsın anlamasınlar hata olduğunu”:)))))


 55. forest bu cok basit olurdu bence, yani sonuc zaten belliyse oyunu oynamaya ne gerek var? tam da burda asker arkadasimiz olcayin (sanirim oydu) israrla vurguladigigi ve dizide (özellikle son bölümlerde) fazlaca bahsi gecen özgür iradeyi hatirlatma geregi duydum.
  taner cok haklisin ama bu sadece bi senaryo hatasi mi, yoksa 6. sezonda aciklayabilecekleri bisey mi bilmiyorum


 56. Ark Mrb geçen eski bölümleri izlerken dasmond yelkenli gemisiyle adaya geri dönüyör jack neden geri geldiğini sorduğunda sürekli güneye gittim ama yine lanet adaya geldim burdan kurtuluş yok diyor bu diyalog ilgimi çekti tamam adanın dışardan bulunmamasını sağlayan sinyal bozucu makinası var ama dasmon ın sürekli guneye gidip tekrar bizim lost adasına geri gelmesi biraz ilginç geldi bana


 57. hoş forrest_gump doğru siyah la beyaz iyi kotü jacop la siyah duman ın egoları çekişmesi rekabeti adada yıllardır süren olgu kahramanlarımız da sadece oyuncu


 58. Herkese merhaba demek istiyorum uzunca bir süredir buralara uğrayamadım.Olcay fazla geç olsada hayırlı teskereler diliyorum naylon çvş:)))
  Yazılanların hepsini okudum sonuçta yaptığımız şey teori üretmekten öteye geçemiyor yani mantıklı olanlarda var LOST için bile fantastik denilebileceklerde var.
  Başak ajira uçağındakilerin bir kısmının 70lere dönmesi bence görevlerinin ozamanda olduğu için olabilir. Birileri piyonları olması gerektiği yerlere koyuyor sanırım(tarihte bilinen en eski oyun, taşlardan biri siyah biri beyaz).


 59. tanercim ben 5. sezonu diger sezonlari 2. kez izledikten sonra 3. defa izledim. yani hafizayla ilgili bir durum degil. hatta parlamalarla ilgili bölümleri elimde kalem kagit not alarak izledim :))) (biraz obsesif olabilir kabul ediyorum :) )
  ama hala kafama takilan sorular var. mesela ajira ucagindan hugo, jack, kate ve sayid in yokolmasi ve 1977 ye gitmesi??? neden bu insanlar ve nasil? sun ben ve diger herkes neden kaldi?ve son olarak bu insanlarin ucakta birden yokolmalarini “gecmiste patlayan bomba sebebiyle öldüler ve gelecekte yokoldular” seklinde yorumlayabilir miyiz?


 60. Başak Harikasın bunları hatırlaman inanılmaz ben 5 sezonu da sadece 1 kez izledim bazı olayları anımsamıyorum ama senin son yazdıkların paralel evren le ilgili olan fikirlerin tam olarak benim fikirlerinle uyuşuyor hatırlarsan HiperKüp Filminden örnek vermişdim normalde gerçekde yaşadığımız zaman dada bir çok paralel evren var ama bu evrenlere geçiş yolunu henüz bilmiyoruz @uantum fiziği de bunu ele alıyor zaten dedğin gibi adada 3 tane hayalet var biri siyah dumanın gösterdiği biri hugonun hastanede gördüğü es ki ölen arkadaşları charly gibi biride jack ölen babası bunlar değişik paralel zamanların karışması olabilir adada zaman içinde kısır bir döngu olabilir bunun en buyuk örneğide hiç yaşlanmayan rıchard jacop gibi yani ada bir şekilde küp filminde olduğu gibi belirli bir zaman dilimine geldiğinde ada kendini sıfırlayıp her şeyi başa döndürebilir ama burda dejavu olayı oluyor kahramanlarımız bir şekilde birbirlerini daha önce görmeseler bile hatırlıyorlar zaten dizinin başından beridir bu olağan üstü tesadüflerin bir anlamı var Birde ambarı bulduklarında hatırlarsan karantina yazıyodu başlığa ve jacop odasının olduğu yerdeki kurt kafalı heykelin üst bölümünün yıkılması buda bombanın patladığı anlamına geliyor 70 yılında ama kahramanlarımızın zaten geleceklerini yaşadıkları için hiçbirşey değişmiyo burdan bakmak lazım öncedende dedim bomba patlar ama başka bir zaman çizgisi oluşur evrende


 61. mesela eloise in 70 lerdeki olayi hatirladigina bir kanit da hastahane disinda charls la yaptiklari konusma. charls “kizimla olan iliskim de feda ettiklerim arasinda” der. eloise de ona “sakin bana fedakarliktan (sacrifice kurban etmek anlamindaki bir kelime kullanir.) bahsetme der.ayrica faraday ölürken ” bunun olacagini biliyordun degilmi ” der. bütün bunlardan eloisin gecmisi, yani 70 lerde bombanin patlatilmasina yardim ettigini hatirladigini anlayabiliriz.


 62. aslina bakarsan taner ben de degistiremeyeceklerini düsünüyorum ama senden farkli olarak bu döngünün defalarca tekrarlandigini düsünüyorum,bunu farkli zaman cizgileri olarak da düsünebiliriz. jacob in siyahli adama söyledigi “her sey bittiginde geriye kalan sey gelisimdir”yani ne olacagini zaten biliyorlar cünkü daha önce defalarca ayni sey yasanmis. yalniz bunu bilenlerin sayisi cok az (yani gözetleme deligini bulanlarin)mesela eloise de yasli zamanlarinda biliyor bence.cünkü penny e “ilki cok uzun zaman önce oldu……… bundan sonra olacaklari ben bile kestiremiyorum” tarzi biseyler söyler.
  yani paralel evrenler var ve bunlarda gelisen olaylari bazi insanlar biliyor ve ona göre insanlari yönlendiriyorlar ve yeni paralel evrenler olusmasina sebep oluyorlar. (daha önce de birinin söyledigi gibi mesela hugo da bu paralel evrenlerdeki insanlarla konusuyor olabilir.)
  yani sonuc olarak bence bomba patliyacak ama bu kesinlikle ucagin düsmesini engellemeyecek. miles in dedigi dogru cikacak, adadaki bütün gizemli olaylarin kaynaginin bombanin daha önce 70 lerde patlatilmis olmasi oldugunu anlayacagiz. cünkü bombanin patlatilacagini bilmiyor olsalar eloise, jacop, charles ve benjamin adadan ayrilanlarin geri dönmesi konusunda bu kadar israrci olmazlardi sanirim. bi sekilde herseyi ayni cizgide tutmaya calisiyorlar cünkü.sadece biseyi bilmiyorum hersey basa döndügünde kahramanlarimiz önceki evrendeki olaylari hatirlayacaklar mi ? ya da bazilari mi hatirlayacak?mesela ekonun ve john un gördügü rüyalar aslinda diger olasi evrenlerdeki gercekler mi?


 63. Şimdi Başak Charly le Dasmond arasındaki meşhur bölüm Dasmond ne yaptıysa yaptı charlie kurtaramadı yani kader olgusu bunu çok tartışdık ne yaparsan yap kaderi değiştiremessin bu lost da ki bize verilen kavram bomba patlarsa her şey başa döner mi mantık olarak öyle olması gerekiyor çünkü bombanın patlayacağı yıl 1950 yılındalar ama şöyle bir durum da var bizim lostdakiler her zaman atlamalarında yeni kader yeni gelecek oluşturuyorlar yani sonuşda geleceğe de gitseler geçmişe 50 yılına da gitseler yaşadıkları geçmiş oluyor. Ben açıkcası çok merak ediyorum bomba patlarsa ne olur.ben Bir iki fikir söylemişdim 1. Bomba patlar her şey başa döner ama bizim lost takımı 6.hisleriyle dejavu olarak birbirlerini azda olsa hatırlar ya da Geleceğe Dönüş Filminde olduğu gibi yeni bir zaman çizgisi oluşur evrende bunu göreceğiz


 64. taner tesekkürler cevap icin.bu durumda bana gözetleme deligi dedigi seyi söyle tanimlayabiliriz: bu bir döngü, bu belli oldu…sadece nerde basladi onu bilmiyoruz, cünkü john richard a “sana verdigim pusula yaninda mi?” diye sorar ve pusulayi karsilastiklarinda kendisine vermesini söyler. bu döngü nerde basladi, pusula kimin?50 lerde karsilastiklarinda richard a neden bisey ifade ediyor?
  döngü meselesi bizi faradayin ilk zaman atlamasi aciklamasina götürüyor “plagin takildigini düsün” yani faraday zamanda neden hareket halinde olduklarini degil herseyin neden tekrarlandigini anlatmaya calisiyodu belkide. ve kuskusuz bomba bu nedenle adaya getirildi.ise yarayip yaramicani tam kestiremiyorum cünkü tam olarak ne yapilmaya calisiliyor onu anlayamadim.ama 1.s.1.bölümdeki charli ve jackin siyah duman macerasi ve charlie nin ölmüs olmamiz gerekiyodu söylemi buraya cikacak


 65. Başak Jacop John a “Gözetleme Deliğini buldun diyor” john da “Evet Buldum Buraya Gelmek için Neler yaşadığım hakkında hiç bir fikrin yok” şeklinde sahne devam ediyor tabi bu önemsiz detay ama o sahnede benim yorumum siyah duman Jacop u öldürmek için john un siliyetini kullanak Benjamin ve rıchard ı da kullanıyor ikili oynuyor. Şimdi Enteresan olan Jacop o delikden yani (Odada) her yeri gözetliyorsa bunu nasıl yapıyo çünkü diğer Dharma İstasyonları gibi bir kamera sistemi yok buda zaten tanrı rolüne uyuyor jacop un. Ayrıca başak bu Parlamalardan Neden lost dakiler etkileniyoda diğerleri etkilenmiyo buda ilginç detay birde zaten juliet in o derin kuyuya inanılmaz hızda çekim kuvvetiyle düştü birde onun üzerine matkap düştü ama ölmedi buda bana çok saçma geldi


 66. ve ayrica bu kadar cok sevmeme ragmen sunu da belirtmeliyim ki bu kadar cok cekim hatasini hic bir amerikan dizisinde görmedim ( yada hicbirini bu kadar dikkatli ve defalarca izlemedigim icin farketmedim :)) ) final son sahnede juliet kuyuya düstügünde agzindan kan gelmektedir. sonra bombayi patlatmaya calisirken agzi tertemiz, kandan eser yok.
  bunun disinda john ilk zamanda atlama yaparken richard yanindadir ve parlamadan o da sasirir ve kendini kollar, elleriyle gözlerini korur. daha sonraki parlamarlarda, bizim tayfa disindakiler parlama falan hissetmez, ne oldugunu anlamaz.
  ve ayrica bu zaman atlamalari neden sadece bu tayfaya oluyor da baska kimseye olmuyor. yani richard ve the others neden etkilenmiyorlar?


 67. ve miles in önermesi de gayet mantikli “ya hepinizin durdurmaya calistigi bu olaylarin sebebi hidrojen bombasiysa” cünkü bombanin gömülü oldugu yer tapinak. siyah dumamin ciktigi yer. russo nun deyimiyle herkesi “infected” yapan sey yada yer. desmond ve öncekilerin özel kiyafet ve maskelerle dolasmasina neden olan sey???


 68. 5.sezn finalde flashback lerde jacob un tüm kahramanlarin hayatinda bi yerlesde oldugunu görürüz, juliete haric. juliete in de flashback ini göredük( annesi ve babasi bosaniyorlardi) ama jacob yoktu. julieti adaya getiren in ben oldugunu biliyoruz, ve düstügü kuyuda bombayi patlatan da o. yani variable olan belki de sadece juliet dir??


 69. taner arsivine bakip cevap yazarsan cok sevinirim.
  en son olarak 5. sezonda tek tek parlamalari ve hepsinin ayri yerlerde de olsalar gittikleri zamani takip etmeye calistim.genellikle tutarli olmakla beraber en basta john un gittigi zaman yagmurlu, diger herkesin ise günesli. daha sonra john un da bulundugu zamanda hava aciyor. bunu sadece adanin heryerinde hava durumu ayni olmayabilir diye degerlendiriyorum. cünkü diger bütün zaman atlamalari tutarli gibi.(bazi parlamalari da görmemis olabiliriz).cünkü 4. parlamada zodyak botu hala sahilde, sonra miles yemek aramaya gider, ölü buldugu bir domuzla geri döner, sonra atesli oklar gelir yani 50 lerdeyiz. burda biraz tuhaflik var bir de finalde john halkinin ve richardin yanina gelirken tipki miles gibi siyah bir domuz getirir, ben bir baglanti kuramadim ama yine de yazmak istedim.
  7. parlama jin in russo ve ekibi tarafindan bulundugu gecedir sanirim. 2 parlama sonra da jin ve ekip bulusur.
  ayrica artik horace ilgili bazi süphelerim var. mesela benin dogumunda horace ordaydi ve belki de onu bilerek adaya getirdi.her zaman dharmanin en yetkili kisisi ve jacob in oldugu kulübeyi de o yapti. belki o da jacob dan emir alanlardan ve herseyi olmasi gerektigi gibi yönlendirenlerden.yada jacob i öldürecek kisinin ben olacagini bildigi icin (yani siyahli adamin adami) cünkü daha önce ben in evinde tapinaga acilan bir kapi oldugunu görmüstük. finalde sayid ve jack in tapinaktan duvari yikarak ciktiklari ev de horace in eviydi (üniformada yaziyodu).


 70. Başak arşivime bakmam lazım ayrıca dizileri izlemek yerine xvid formatında indirmen daha mantıklı bi çok site var link veren net kotasızsa tabi


 71. bir de bisey sormak istiyorum, ben diziyi internetten takip ediyorum. bu nedenle ses kalitesi düsük ve altyazilara cok güvenemiyorum. 5. sezon final sahnesinde john jacob un yanina gidince jacob john a cok garip bisey söylüyor. ben ne oldugunu duyamadim ama altyazida “gözetleme deligini buldun demek” yaziyordu. jacob in kurdugu cümleyi bana birisi söyleyebilirse cok sevinirim.


 72. tanercim 4. sezonun sanirim 2. bölümünde Lapidusu ilk tanidigimiz yerde haberlerde oceanic 815 in bulundugunu izliyor. pilotun parmaginda alyans olmadigi icin ucagin oceanic 815 olmadigini anliyor. sirketi arayip üst düzey yetkililerle konusmak istiyor. ona bu kadar cok seyi nerden bildigi sorulunca da oceanic 815 i ben ucuracaktim diyor.
  ve sadece bir alyans bir insanin bir seyden bu kadar emin olmasina neden olabilir mi??
  ayrica 3. sezonda sawyer ve kate digerlerinin esiriyken tas kirma, kum tasima gibi islerde calistirilirlar daha sonra juliet onlara katildiginda sawyer ne icin calistirildiklarini sorar ve juliet bir ucak pisti insa etmeye calistiklarini söyler.
  ve 5. sezonda lapidus ucagi o piste indirir.


 73. Başak Deli Saçması değil alakası yok Lost gibi fantastik bir dizide her şey olabilir Sen Uçuk Yorum istiyosan ben daha önce burda 3.sezon un final bölümünde Dasmond anahtarı çevirdikten sonra gök yüzü mor renge dönmüştü ve Dharma ya ait Erzak kolileri gökten düşmüşdü dudup dururken bende bu hadiseden yola çıkarak Lost adasını The Truman Show Filmindeki gibi buyuk bir stüdyo olabileceğini idaa etmişdim. Ayrıca Lapidus ocanic 815 in pilotu değildi yanlışın var lapidus 5. Sezondaki düşen 2. Uçağın pilotuydu


 74. tamam… deli sacmasi yorumlarima devam ediyorum…
  bence juliet de gelecegi bilenlerden biri.daha cok 4. sezonda anlasiliyor.

  ve lapidus kim??? neden oceanic 815 i onun ucurmasi gerekiyordu??? adaya daha önce geldi mi??


 75. arkadaslar bir ayrinti daha: 3. sezon 16. bölümde julietin adaya nasil geldigini ögreniyoruz, denizaltiyla…daha sonra denizalti da uyandiginda (binmeden önce sakinlestirici icmisti) ethan ona sakin olmasini ve b kac saat icin sesinin kisik olacagini söyler.hatirladigim kadariyla ambardaki patlamanin ardindan john un da sesi bikac saat icin kisikti.


 76. öncelikle biraz gec de olsa olcay arkadasim hayirli tezkereler dilerim.
  arkadaslar 3. sezonda da bircok ipucu var. bu sezon biraz sawyer da süphe uyandiriyor.mesela the others da kurtulmus kamplarina dönerken kate le anlasilmaz bazi diyaloglari var. kate e sucluluk duygusunun acisini ondan cikarmamasini söyler ve “bizim icin üzgünüm” der.
  ama en önemlisi john un kesinlikle herseyi hatirladigi bir gercek.12. bölümde alev istasyonundan yakaladiklari mikhael sayid ve kate in listede olmadigini (jacob in listesi) söyler ve ” ama sen john, benim hatirladigim John…”tam bu sirada rousso lafini keser.öncesinde john büyük ihtimallle bilerek, alev istasyonunu havaya ucurmustur ve sonrasinda da denizaltiyi ucuracaktir. benim hatirladigim john demek locke ile önceki bir zamanda karsilastilar demek.
  ayrica bir ihtimal: jack kate den telsizde meshur 5 e kadar sayma hikayesini ister. belki de ona en basta anlatirken bu zamanda bu hikayeye ihtiyaci olacagini biliyordu???


 77. Tanercim elbette okumakla alakası yok tabikiiii,her sey insanda bitiyor..!!! kesınlıkle tahsıl hıç onemli değil,okuyan ama hiç bir şeyden haberi olmayan nice tipler var yani kesinlikle sana katılıyorum, tamamen insanının bakış vizyonu ile alakalı olaylar bunlar,bu arada askerlıgı kısa donem yapıcam yani sanrıım ılk aydan sonra carsı ızınlerınde kesınlıkle ılk bakıcagım site burası olur :),açıkcası neler yazdıgınızı merak edicem,elımden gelıdgınce ımkanlr olcutunde takıp etmeye calısıcam..) çünkü bu siteye yazılan yorumlar orginal ve dıgerlerınden çok farklı…!!!!

 78. taner23 (Lebron James)


  Olcay cım Açıkcası sen ben ve yine bir iki arkadaş beraber başlamişdik burda yorum yapmaya 5 6 ay oldu hakikaten sen ve diğer ark fikir paylaşımı çok güzeldi bilmediğimiz bir çok şeyi öğrendik ayrılmana üzüldüm hayırlı teskereler inşallah Alper ark Final Sezonundan sonra bir konu daha açarsa senide aramızda görmek isterim belki hatırlarsın melek şeytan kitabını sen tafsiye etmişdin hakikaten mükemmel bir kitapmış bende hayret uyandırdı. Birde lisans konusu açıldı benim pek kariyerim yok muhasebe bitirdim lisede pro. basketbol oynadım o kadar bence bu tür konular tamamen marakla hayal gücünün genişliğiyle araştırmakla simana sevgisiyle ilgili okumakla tahsille pek alakası yok diye düşünüyorum


 79. “herşey başlangıçta son bulur” aslıdna burada ali arkadasım zamanın nasıl bukuk ve sılındır gibi olabılecegını anlatım:D yanı duz bır kare kagıdı uzay zaman egrısı gıbı dusunursek sılındır gıbı katladıgımızda kagıdın en bastakı noktasıyla en son nokatsıın aslında aynı nokataya geldıgını dolayısıyla orijin noktanın (yanı baslangıcın)aslında son olabılecegını soylemek ıstedım aynen matrix te de belırtılen soz gibi..) referansa gelıncede ; eğer sen dedıgın gıbı,burnu az kanayan fardayı referans alırsan sen bır sonuc bulursun(burnu az kanadı dolayısıyla en az kalan=faraday) ama ben farklı paralel evrendekı faraday ları referans alırsam cok daha farklı bır sey bulurum..!!! yanı işte alınan farklı referanslar ,ve ve degısıen zaman kavramları(tam anlatmak ıstedıgım buydu) bu arada lisans sevıylerını kafana takma buraya yorum yazanlar zaten emınım bır cogu lısan hatta master yapmıs ınsanlardır..:) en azından ben öleyim:D:D(bıraz ukalaca oldu ama idare edin:D) herneyse arakdaslar uzun suredır buraya yorum yazıyorum ve bundan cok memnunum yanı cok zevklıydı yorumlar yazmak farklı ınsanlın goruslerını okumak,herneyse ama bır sure ben olamıyıcam bıurada :( salı askere gidiyorum :D
  dolayısıyla umarım daha sonra gırdıgım zamanlarda sizler iyice çözersın dızıyıııııı :D
  daha ılgınc cozumler getırısınız :D görüşmek dileğiyle kendinizee iiyii bakın çözün bu diziyiiiiii ok :D:D::D:D


 80. cok sacma biliyorum ama bi de anna lucia ile illana cok benziyorlar


 81. ali arkadasim benim bu konuyla ilgili görüsüm su ki, jacob, widmore, eloise, ben… bütün bu insanlar herseyin olmasi gerektigi gibi olmasi icin ( ne olacacigini – ya da oldugunu- zaten biliyorlar, cünkü zaten gördüler)sürekli olaylari ve insanlari yönlendiriyorlar. ya da jacob in sawyer a yaptigi gibi kesintiye ugramasinina izin vermiyorlar. nedeni hakkinda hicbir fikrim yok. cünkü ” it s supposed to be…” lost da en fazla kullanilan kalip sanirim bu :)
  her neyse, bir diger konu rose. 2. sezon 19. bölümde parasütle adaya inen yiyecek yardimina rose un hic sarirmamasi ve sorgulamamasi bernhard i sasirtir. rose kesinlikle adaya daha önce gelmis olanlardan bence.


 82. “Alınan referansa göre zaman değisir” olcay yalnızca einstein in bu sözüne yorum yapacam. çünkü diğerlerine yorum yapmaya başlarsam lisans seviyesindeki bi öğrencinin bitirme ödevini yapmış olurum oda biraz yorucu olur benim için :) einstain bu sözü söylerken şunu kastediyor. bi örnekle açıklim. eğer sen referans noktasını isanın doğumunu alırsan şu an 2009 yılında oluruz ama sen refernas noktasını istanbulun fethini alırsan 2009-1453=546 yılında oluruz. böylelikle einstein’in dediği gibi referans noktasını farklı alarak zamanı değiştirmiş olduk. sosyolograrın bi sözü vardır: “insanların ne dediği değil ne demek istedikleri önemlidir” :) “herşey başlangıçta son bulur” (kelebek etkisinden aldığını sölemişsin) evet çünkü “başlangıcı olan herşeyin bi sonu vardır” (from matrix). dizede dikkatimi çeken bi sahnedaha var. jacob sawyerın çocukluğunda karşılaştığı sahne. sawyer kağıda bişeler yazarken jacob yanına gelirken kalemi yaminin mürekkebi bitiyor ve jacob sawyera kendi kalemini veriyo va yazmaya devam ediyo. yazmaya devam ederken kağıda dikkatlice bakmınızı öneririm çünkü jacob ın verdiği kalemin mürekkebide, mürekkebi biten kalemin kiyle aynı rekte yazıyo. bana çok ilginç geldi. bu konuda yorumu olan varsa dinlemek isterim. şimdiden teşekkürler..


 83. Bak ali arakdasım senın son yorumun,dogrudur sana ozgudur yanı senın dusuncelerındır herkezın kı farklı olucağı gıbı gıbı senınde elbetee farklı dusuncelerın olabılr(işin doğası bu zaten:D) ,ama şunu soylıyım burun kanamsı olayında bence tabiii bence yani:) yanlıyrsun,madem fızıkcısısn:) daha anlıycagın seklıyle soylıyım, sen evrendeki uzay zaman dongulerını klasık fızıkcıler gıbı duz bır egrı gıbı dusunuyrsun.)(yaptıgın yoruma gore soyluyorum) yanı dızide faradayın burun kanaması olayını dusunursek,dedıgın mantıklı dogru gıbı ama losttakı zaman kavramı uzaydakı tek bır çizgı halınde degıl(ancak zaman kavamı tek bir cızgı gibi olsa senı ddıgın yuzde yuz dogru olur) (yanı uzay zaman eğrisi büküktür,sabıt bır cızgı gıbı dusunulemez,yanı A noktasının önü;onun geleceği,arkası onun,geçmişi,bulundugu nokta şimdiki zamanıdır,diyemeyiz,reel dunyada bıle bunu dıyemeyız ki lost dızısındekı zaman ıcın bu hıç dusunulemez) dolaysıyla evrende zaman ust uste gelmıs bır sılındır koni gıbı dusunulurse,faradayın burun kanamasındakı olay sadece o ankı faradayın bulundugu ortam ve kısıler için gecerli(paralel evrenler teorisi) daha oncede dedıgım gibi,bu olayın referaansı dıger paralel evrenlerde bulunan faraday ıcın refereans teşkil etmiyor.!! Hatta çok ama çok sevdıgım bir söz vardır daha oncde bunu bır cok kez soyledım”Her şey başlangıçta son bulur”(from butterfly effect:D) işte bu muazzam söz bıle uzay zamanının(özellikle lost taki zaman kavramını düşünün) nasıl bükük (bır kagıt parcası alın bır ucundan dıgerıne onu sılındır gıbı katlayın uzun buyuk bır sılındır gibi dursun) oldugunu dolayısıyla lost dızısı ıcın mukemmel bır soz oldugunu görürüzz..ve son sozum ali arakdaşş farklı yorumlar yapıyoruz(gayet dogal olarak) çünkü “Alınan referansa göre zaman değisir”(albert einstein) :D:D


 84. faradaymı adada çok kaldı yoksa benjaminmi, yoksa jack mi bu gibi konular tartışılabilir. herkes kendince yorumlar yapabilir. ben derim o çok kaldı başkası der şu çok kaldı. yada göz jack in gözümü yoksa julietin gözümü yoksa başkabirinin gözümü. bu konuları herkes bi yorum yapabilir. ama kendince yorumlanamayacak bir şey varsada o da bilimdir sevgili ark taner23. -273 derecenin altında bi sıcaklık yok. evrenin diğer tarafınada gitsen bu kural geçerlidir. sıcaklığı kısaca tanımlimki dahada anlaşılır olur. sıcaklık, parcacıkların titreşim hızları ile alakalı bişeydir. ne kadar hızlı titreşirlerse sıcaklık o kadar yüksektir. eğer tittrşim ne kadar az sa sıcaklıkta o kadar azdır. kaldıki titreşim hiç yoksa sıcaklık -273 derecedir (yani 0 kelvin dir). ayrıca daha bu sıcaklığa(-273 dereceye) ulaşan hiç kimse yoktur. şimdi -340 ı nerede okuduğunu yada seyrettiğinin linkini gönderirsen, benim veya senin nerede yanlış yaptığımızı bulabilim. şimdi dizi için bi kaç yorum yapmak istiyorum. zihinlerin zamanda yolculuk yaptığını dizede desmonda görmüştük. desmond zihninin zamanda yolculuk yaparken kendizin zaman içinde olmadığı bi yere gitmiyoki. şöle anlatim diyelimki desmond 2000 yılında iken zihnini 1990 yılına gönderdi bu durumda desmond 1990 daki vucudunun olduğu yere gitmiş oldu. 1990 daki vucudu A şahrindeyse zihnini B şehrine göndermiyoki. bu durumda zihinde zaman yolculuğu yaparken vucudu nerdeyse oraya gidiyo. ben yine burun kanamasından gidecem ve faradayın adada en az kalanlardan olduğuna inanacam ama lost bu herşey olabilir :))

 85. taner23 (Lebron James)


  Ali sevgili ark Şimdi Bizim Bu anlamsız tartışmaya eminim herkes gülüyodur şimdi henüz dünyada bir madde -340 ısıtılamadı zaten bilim adamları buna uğraşıyo sana nedenini,de defalarca yazdım sanırım okumuyosun maddenin sürekli hareket eden molekül işleyişi vardır zaten fizikçiymişsin bilirsin bilim adamları bu maddenin bu işleyişini durdurmaya çalışıyor dıscovery belgeseli gösteriyo Ünlü Büyük patlama deneyi


 86. 2. sezon 15. bölümde claire, ethanla ilgil olanlari hatirlamaya calisip kate le beraber russo yu bulur. russo onlari claire i buldugu yere götürür.ilerlerken claire ethan ile oturduklari bir kütügü görür ve olanlari hatirlar. ama sonunda gördügümüz, claire ethan ile kendisini izlemektedir. ilk izledigimde bana bi anlatim tarzi olarak görünen sey, 5. sezonu izledikten sonra, belki de claire “zamanda hareket etmistir” düsüncesini aklima getirdi. cünkü zaman icide hareket edenin ada degil, insanlar daha dogrusu zihinler oldugunu biliyoruz.


 87. ben de olcaya katiliyorum, hatirlayacak olursak faraday eloise hawking ve charls widmore un oglu ve yüksek ihtimalle adada dogdu. ada da en uzun süre kalmis olmasa da farkli zaman dilimlerinde en cok gelmis adam bence. ayrica 6. sezon da zaman yolculugu olmamasi, bütün 5. sezon boyunca izlettiklerini aciklamayacaklari anlamina gelmez diye düsünüyorum.


 88. Olcay katılıyorum sana.


 89. Ali ben ısrarcıyım faradayın bır cok kez oncelerı adaya gıttıgıne ; neden denırse 815 oceaning ucagı dustugunde haberlerde gosterılırkenn faraday tv de haberlerı ızlerken aglıyordu hatta bırı neden aglıyorsun dedıgınde ; faraday bılmıyorum ama bu olay benı cok etkılıyor ucak dusmemelıydı gıbı bır seyler soyluyor..!!! bunları derken faradayda hatırlama sorunu var yanı zıhnınde bazı sorunlar var..!!! tıpkı ılk ılk deneylerını yaptıgında kız arkadasında olan problem gıbı(Hatırlayın faraday ılk fare denemesınden sonra zamanda yolculuk deneylerını kendınde ve kız arakdasında denemıstı,hatta kız arkadası bır yataga baglanmıs,faradayın yadadıgı zıhın problemlerının son safhasındaydıyanı bakıcısının dedıgı gıbı,bır an 4 yasında oıluyor bır an daha farklı bır yasta..)sonucta ben faradayın o kazaya uzulmesını daha once o adada olmasına baglıyorum beynı cunku cok karsıık zaten daha once kesın lıkle ordaydı bır cok kere cunku adayı bulan faradayın kendısı..(adanın koordınatlarını bulan kısı)dolayısıyla orada daha once olmaması bence mumkun degıl,buurundakı kan olayına gelınce,o zaman dılımıundekı faraday ıcın alı senın dedıklerın gecerlı olabılr,gecmıs ve gelecektekı faraday ıcın(ozaman dılımlerındekı) burun kanamasını bır onemı yok,cunku burun kanamasının referansı dah aoncekı veya sonrakı zamanalrdakı faraday degıll..!!!


 90. herkese merhaba özellikle taner23 ve olcaya merhaba. yazdıklarım emrivaki gibi anlaşıldıysa özürdilerim. öyle bi niyetim yoktu. burda sadece dizi hakkında yorumlarımı yazmak istemiştim. faradayın adada en çok olan kişilerden olmadığı benjamin in çarkı çevirip zamanda bi ileri bi geri giderken adada durma zamanlarına göre burunları kanıyodu hatırlarsanız. faradayda bu burun kanama olayını adada kalma sürelerine göre olacağını sölemişti. ve faradayın burnu sanırım sawyerdan daha sonra kanamıştı(yada hiç kanamamıştı tam hatırlamıyorum). şimdi gelelim gerçek dünyaya :)) taner23 -340 konusunda hala ısrarcıyım, çünkü öle bi sıcaklık yok :) doğadaki en düşük sıcaklık -273 santigrad derecedir. bunu nerden mi biliyorum, ben bi fizikçiyim her nekadar dizideki faraday kadar olmasada :D


 91. slm arkadaşlar bir süre yoktum aranızda baya yazmışsınız hepsini okuma fırsatı bulamadım zaman konusuna takılmayalım bence çünkü 6.sezonda zamanda yolculuk olmicakmış daha


 92. slm arkadaşlar bir süre yoktum aranızda baya yazmışsınız hepsini okuma fırsatı bulmadım zaman konusuna takılmayalım bence çünkü 6.sezonda zamanda yolculuk olmicakmış daha


 93. yani eger charlotte adadan 3-4 yaslarinda ayrildiysa orkideyi, onun kuyunun oldugu yere yapildigini bilmesi biraz tuhaf degil mi?


 94. cok ilginc bir ayrinti daha. 2. sezon 11. bölümde hugo ve charlie ambardaki laklari karistirirken geronimo jackson plagi bulurlar ancak ikisi de onu hic duymamislardir. hatta charlie profesyonel müzisyen olmasina ragmen hic duymamistir ve buna kendisi de sasirir.ve 5. sezon 5. bölümde charlotte zamanda bilinc kaymalari yasarken “gerenimo jackson i seviyorum” der. daha sonra da orkideyi bulabilmeleri icin kuyuyu bulmalari gerektigini söyler.


 95. son açıklamalarla anlaşılıyor ki 5.sezonda final bölümünde miles’ın dediği birşey (ya olayların sebebi bu bombaysa aslında olması gereken hiç birşey yapmamaksa) artık biliyoruz ki jacop ve siyah giyimli adam arasında uzun bir süreden beri var olan bir çekişmenin olduğu ve bu çekişmenin merkezinde insanlar ve onların saldırgan tavırlarının olduğunu savunan siyahlı adam ile bu tezini çürütmeye çalışan jacop arasında gerçekleştiğidir birbirlerine duydukları düşmanlıkla birbirlerine zarar veremezken başkalarını kullanıp kendi amaçları doğrultusunda hareket ettirmek ama özgür iradelerine dokunmadan tabii işte dizideki ince nokta herkes bazı şeyleri kendi yaptığına inanırken aslında yönlendirildiklerinden haberleri bile yok bunun sebebi ise jacop ve arkadaşının tüm bu olanları bildikleri ve hamlelri ona göre atıp birbirlerine üstünlük sağlama çabaları var o bomba patlayacak jack kaza anında uyanıcak ama kahramanlarımız artık herşeyin farkında olacaklar benim görüşüm bu tabi son yapılan açıklamada bunda etkin mesala yapımcıların daha önceden 1.bölümün %70 cevap içerdiği,yada hugonun son açıklaması hiçbirşey olmamış gibi davranmak haksızlık olurdu sözleri,olen oyuncuların dönme ihtimalleri gibi


 96. taner ozürluk bır sey yok yanı en azından kendı adıma bunu soyleye bılrım ben ali arkadasımız ıcın bır seyler espırıyle karısık yazdım,anlatmaya calsıtım sawyer dılıyle:) dogru bız aynı zamanlardan yazıyruzzz degılmı yaklasık 6 ay olduu,kendı töleranslarımızı ıyı bılıyoruz ali arkadasında bunlara dıkkat edım yorum yazmasını tavsıye ederımm..!!!! yani Ali arkadas ıcın yaptıgın yoruma katılıyrum..!!! herneyse yorumlara devam bence..) bız dızıyı cozerız bence :D


 97. Şimdi Konudan Fazla sapmadan Bu Bize Yeni Katılan Ali ark Şimdi Çok Emrivaki yorum yapıyosun ben bu sitede ta nerdeyse 6 aydır yorum yapıyorum senin ismini dün gördüm _340 olayı Şu An Bilim Adamlarının Dünyanın Oluşumunu Çözmek için ünlü Big Bang (Büyük Patlama) yı yeniden yapıcaklar bunun içinde km uzunlıkta tüneller yaptılar ve maddeyi soğutmaya çalışıyolşar yani bilirsinki madde atom ve moleküllerden oluşur moleküller sürekli hareket halindedir bilim adamları bu nu durdurmak için soğutma işlemi uyguluyolar sana diyeceğin haberleri dinlemen ya da dergi okuman netse ark her özür diliyorum konuyu biraz saptırdık sanırım


 98. Ama şimdi Ali yazmıs dediğimiz seylere gore yazıp yazmadıgı degısır,aslında ben yazmıs derken sunu kast ettim,yanı bomba ıle ılgılı bılgılerı,işte bombanın kafasının nasıl sokulecegi ayrıntı tanımlarla yapmıstı, hatta sayıd jacke faraday cok detaylkı bır sekılde bombanın cekırdegını sokulmesını anlatmıs demıstı…yanı o defter annesı ona hedıoye ettıkten sonra hep yanında hatta desmond u oxfordda gonderdıgınde eger bana bırsey olursa benım sabıtım desmond hume dur demısti… yanı yıne o deftere yazmıstı,ustune durmamız gereken su ; fardaday en cok adada dolanan lardan bırı, bunda hem fıkırz sanrıım dolayısıyla nerde daha dogrusu hangı zamanda nelerı yazdıgını kestırmemız zor.. Ve Basak senın dedıgını ben cok zmaan once dıle getırmıstım yanı faraday encok seyı kesınlıkle bılıyor oylekı o adanın zamanında koordınatlarını bulanda faraday,hatırlayın eloise herkesı 5 sezon ılk bolumlerde o çarkın oldugu oda da toplamıs buraı adanın bulundugu koordınatlarını bulundugu bır enerjı alanı demıstı yanı buada cok zekı bır ınsanın matematıksel hesapları ıle bız ler adanın yerını kesfeettık o işte o zekı ınsan oglu faaday dolayısıyla adaya ılk lerden bırıdır faraday + dıkkatınızı bır acıklamaya cekım onu sımdı bu yazının en basında yazdım; tekrar yazım faraday,ne demıstı hatta su meshur defterıne bır seyyazmıstı,Bana bır sey olursa(kı burda dırek olursemı kastettıi) benım sabıtım desmond hume dur..!! nıtekım öldüde dolayısıyla desmond onun olmeden oncekı zaman dılımlerınde sabıtı olcak boylelıkl zaten 6 sezonda faraday yıne vazgecılmz bır karakter olcak oyanacak yanı … ve kılıt adam burada farday ve desmond + volt olucak dıyorum ben,sabıt kavramnı hatırlayın arkadaslar eger bır kısı zamanda zıhnen gıdıp gelıyorsa gıttıgı zaman ıle oncekı zman arasında ortak bır seye ınanmalı yanı o şey her ıkı zaman dılımınde de olmalı boyle dusunce sabıt desmont ın onemı daha ıı anlasılır…!!!! yanı desmond ıstemesde o adaya seve seve gelıcek..)


 99. bence faraday bu adaya en fazla gelip gitmis insan ( richard hidrojen bombasini onun yaptigini iddia ediyor ve o da yalanlamiyor) (arkadaslari charlotte ve miles a da caktirmayin, onlarin basettigi insanlarmisiz gibi davranalim diyor) ada hakkinda en cok seyi bilen ve degistirmeye calisan da faraday.

  benim kafami tek karistiran sey; widmore ve ben düsmanlar, hatta bi sekilde eloise hawking in de onlardan pek hazzetmedigi acik. ancak bu ücü de adadan ayrilanlarin geri dönmesi gerektigi konusunda hemfikir. bu biraz tuhaf bence.


 100. faradayın jacke ‘bız bulundugumz zamanda şimdiki zamanımıızı yasıyoruz’ dediğine katılıyorum. bu mantıktan devam edersek kayıp olduğu o 3 senede yazmış olamaz. çünkü benjamin çarkı ilk çevirdiğinde faraday ve onunla birlikte adada kaldığında bir çok kere o not defterine bakıyodu. bu zaman dilimide o 3 sene kaybolmadan önceki süreçte geçiyodu.


 101. şimdi ali soruna soyle cvp vermek istıyorum faraday hatırlarsan 5 sezonda ılk baslar da bır gozuktu sonra kayboldu..!! takı denız altıyla adaya donene dekk 3 yıl gıbı bır sure bılım adamlarıyla kı bunlar muttemeln dharmının bılım adamları calısmalar yaptıgını denız altıdan ındıgı sırada miles ne soylemıstı; sornasında da jacke aynı acıklamaları yapmıstı,ve bu 3 yıllık sure de epeeyce kafa yordu yanı durumu nsaıl degıstırebılırım yanı ozellıkle charlotte u nasıl kurtarırımı dusundu(bu 3 yıllık sure cok karanlık,burayada kesınlıkle 6 sezonda aydınlatıcaklarr,boylece bız 3 senede nasıl olylar gelıstıgını ve tahmınımce ıste faradayy o blgılernı nasıl deftere yazdıgını gorucezz,aynı zamnda dıger dharmıcalrın bılım adamlarınıda tanıyıcazz,burada alver hanso yuda gorme ıhtımlaımız var bence) sonrasında faraday kate ve jacke acıklama yapmıstı annesını bulmaya gıttıklerınde,faraday aynen sunları soylemıstı,; Bugune kadar hep gecmıste bırseylerın degıstırılemıyecegını dusundum,bunları dusunurkende hep bellı sabitlere takıldım,dedi ama aslında yanlıs dsunmusum burda uzerınde durulması gereken degısken sabıtler yanı bızlerızz,burada demeye calıstıgı aslıdna beızım bellı bır gecmıs gelecegımız yok bız bulundugumz zamanda şimdiki zamanımıızı yasıyoruz dolayısıyla bu bulundugumz zmanda dılımlerınde olebılırız nıtekım kendı oldude zaten,yani işin özeti o bılgılerı deftere kayıp oldugu donemde bence yazdıı


 102. taner23 beyin fırtınası iyidir :) daha önceki yorumlarınızıda okumaya gayret ettim katıldıklarımda var katılmadıklarımda. katılmadığım bi nokta varki o da -340 derece diye bişeyin olmadığı :D aslinda dizinin konusundan fazla sapmadan yapacağım yorumum var aslında yorum değilde bi soru ben anlayamadım belki siz takip etmişsinizdir. Faradayın bu not defteri nereden çıktı ve adaya gitmeden o bilgileri nereden edindi ve not defterine yazdı?? annesinin ona verdiğini biliyorum bilmediğim şey o bilgileri ne zaman yazdı??


 103. taner23 beyin fırtınası iyidir :) daha önceki yorumlarınızıda okumaya gayret ettim katıldıklarımda var katılmadıklarımda. katılmadığım bi nokta varki o da -340 derece diye bişeyin olmadığı :D aslinda dizinin konusundan fazla sapmadan yapacağım yorumum var aslında yorum değilde bi soru ben anlayamadım belki siz takip etmişsinizdir. Faradayın bu not defteri nereden çıktı ve adaya gitmeden o bilgileri nereden edindi ve not defterine yazdı?? annesinin ona verdiğini biliyorum bilmediğim şey o bilgileri ne zman yazdı??


 104. Başak ve diğer arkadaşlar şimdi lost un 5. Sezonu Malüm Adada zamanda yolculuk üzerineydi ağırlıkla Kahramanlarımız adadaki parlamalar sonucu geri ileri gidip durdular buda zaman boyutlarının birbirine girmesine neden oldu Ben Burda herkese Tekrar söylüyorum KÜP filmi amerikan yapımı 3 seri çekildi benim dediğim 2. si “HiperKÜP” Bu Filmi İzleyenler aslında olayı anlayacak durum tamamen kuantum fiziği denilen paralel gerçeklik olayına döndü


 105. Ali öncelikle sağol yorumlarımızı okuyum yorum yap için biz olcay la bir beyin fırtınası yaptık sadece şimdi -340 derece kadar henüz madde soğutulmadı bilim adamları buna uğraşıyo hani şu malum Büyük patlama deneyi için şimdi iyi okuduysan maddeyi -340 dereceye soğutursan molekül yapısı donar hareket etmez yani maddelikten çıkar dedim birde @uantum fiziğinden bahsetmişsin de ben onu adada paralel evrenler var aynı Hiper Küp filminde olduğu gibi örnek vererek defalarca yazmışdım Şimdi Ali Son Yorumun ilginç eğer bombaya takılmayalım demişsin ama geçmişi değiştirmenin geleceği etkilemeyeceğini mi yazmışsın iddaa ediyosun anlamadım


 106. Ali arkadaşım şimdi sana lostaki sawyer karakteri gibi cevp vericem..:)
  1- -biz Burada cok uzun bir süredir yazıyoruz..)
  2- sende kimsin..)
  3- sıkılan kendi söyler..)
  Hey şakaaa..) yaaaa..!! hemn yüzünün agresifleştiğini düşünebiliyorum..!!!
  doğrudur insanlar genel görelelik ilkelerinden sıkılabılr ben zaten maxımum anlasılabılcek duzeyde,genel göreliliği anlatmaya çalıştım.) eğer ortada zamanda yolculuk varsa ki varr.) enisteinden bahsetmeden olmaz,bu az da olsa 6 sezonda gecıcek yanı bu formulun ıcerıgı yada eksıklıgı..!!!!+ senın dediğin kuwantum mekaniğine yani fiziğine girersem yada girersek işte kafa karışması neymiş ozman görürüsünnnn..) buarada eisntein kuantumu bilmiyor değildi sadce bazı ongörulerını kabul etmıyordu olende kadarda etmedii..!! herneysee bunlar derin konular ılgısı olanalra arastırmalarını tavsıye ederimmm….) ben sadece bır arakdasın sordugu soruya yani adadakı elektro manyetik alanın zamanda yolculukla ne alakası olabılcegi sorusuna gereklı olabılcek ihtimalı cvpları vermek istedimmm oakdar :)


 107. taner arkadasim, özür dilerim bir yorumunu kacirmisim. paralel evrenler konusunda ben de seninle hemfikirim, ancak benim söyledigim, biz bu paralel evrenlerde gerceklesen olaylardan sadece birini ya da birkacini izledik. john locke un masumiyetiyle ilgili de sunu söyleyebilirim evet saf ve yönlendirilmeye acikti ( daha dogrusu psikolojik problemleri vardi) ama adaya ilk geldiginde… ki biz adaya ilk olarak ne zaman geldigini bilmiyoruz??? (ve izledigimiz bütün locke larin ayni zaman diliminden olmadigina inaniyorum) yani belki de maymun gözünü acti :))
  ayrica bir diger hissiyatim da sudur ki; rose da adaya daha önce gelmis olanlardan. cünkü o da bernardin yasadigi konusunda cok netti.
  su an cok ayrintili yazamadim ama oceanic 815 dekilerden bazilarinin ( buna jack in öü babasi da dahil) daha önce adada bulunduguna dair bir izlenimim var.


 108. taner23, bilimsel gelişmeleri takip etmen çok güzel ama doğada -340 derece (sanırım burdaki birimin santigrad) diye bi derece yok. malesef. yada şöle bişey diyim -273 santigrattan daha aşağı bi sıcaklık yok.
  bide olcay arkadaşımız göreli fizikten biraz mahsetmiş yani einstain’nin meşhur formülü olan E=mc^2 den. eğer zamanda yolculuktan bahsedeceksek bence göreli fizikten değilde kuantum fiziğinden bahsetmek gerekir. einstain de kuantum fiziğini bilmediği için sanırım onun boyutlarında çıkmamız gerekir. buda forumdaki insanları sıkabilir :D bence sadece zamanda yolculuğu dizideki çarkı çevirmek diye doğa üstü bi olay diyerek gizemli bi halde olmasını devam etmesini sağlayalım fazla bilimselleşmeyelim kanımca :)


 109. senaryo 1 olacak diyen arkadaşlara sesleniyorum. eşer bombayı patlatıp ucak LA a iner ve hayat normal devam ederse, nasıl olupda 1970 e gidip o bombayı patlatmış olurlardı??
  bombanın patlayıp patlamaması mühim değil. eğer patlarsada patlamazsada zaman içerisinde olan doğal bi süreç bu. yani bombaya takılıp kalmayalım.
  gelelim Eloisa desmond un eşine (peniye) “bundan sonra ne olacağını bilmiyorum” derken bundan sonrası için elinde bi veri olmadığı için öle söledi. o zamana kadar ne olacağını biliyodu çünkü jack in 1970 e gidip eloisa yı bulması gerekiyodu. bunuda jack i uçağa binmesi konusunda ikna ederek yaptı ve artık gelecekte ne olacağını bilmesi için elinde başka bi emare kalmadı.


 110. onu şöyle acıklayabıllrım tanercim,işte dharmıclarında önündeki engel belirtiğim gibi maddeyi zamanda boyut anlatabilmelieri için gerekli olan enerjiyi bulamamalarıydı,ama ada işte bu sınırsız gucte denebılcek enerjıyı ,onlara bahsetti (enerjının gucu ve sınrııın soyle anlatım, ben en basta 80 kıloluk bır adamın zamnda anti madeye donuup yanı boyutkar arasıda gıdıp gelebılmesı ıcn ınaulmaz bırenerjı lazım demıstım,şimdi şöyle söylıyım kocaman lost adası 4 sezodna kendını formunu degıstırerek ısınladı,yanı o adanın fızıksel agırlıgını dusunun ve gereklı eneerjının yanı adayı zamanda boyut anlatabılcek enerjiyi adanın agırlıgı kac mılyon tontur ben tahmın edemıyrum bolesı bır kutleyı zamanda yolculuk yaptıra bılmek ıcın bızım anlayacagımız dılde sonsuz denebılek bır enerjı lazım) ite bunların bır kısmını dahı olsa 6 seonda detaylı gorucezzz…!!! bu enerjıyı hatırlarsanız miles ın babası oryantasyon,videolarında anlatmıstı,ne demıstı adam; ? adanın bu muazzam gucunun zamanda bir kaşmir etkisi yarattıgını dolayısıyla dharma bılımadamlarının da ufkunu yanı zamanda yolculuk ıle alakalı dusuncelerını kokten degıstırdıgını belirtmıslerdı,hatta bır tavsanı zaman cıhazına koymustu adam ,ve john loch bu vıdeoyu ızlerken tam can alıcı noktada adam tavsaını zamanda nsıl bır yolculuk yaptıgını ıste püf noktalrı soyleyecegı sırada vıdeo hızlı ca ileri sarmıs(yıne senarıstlerın ibneliği nedenıyle:) bız anlayamamıstık..!!!!:)


 111. Olcay cım bu Zaman da geri gitme konusunda kurt delikler işık hızı burda hemfikiriz bende bir gün zaman makinesinin bulunacağına inanıyorum parçacık hızlandırıcı dan bahsetmişsin bende melekler ve şeytanlar kitabını bitirmek üzereyim bu büyük deneydende haberim var yanılmıyosam maddeyi -340 dereceye soğutmaya çalışıyolar böylece maddenin molekül yapısını durduracaklar ve maddeyi yok edicekler karşı madde vesarye neyse bu eksik derken bu muaazzan manyetik güç demişsin ama bunu bizim dharma cılar nasıl kullanıpda zaman da geri gittiğini açıklamamışsın onu belirttim. Başak john locke olayları istediği gibi yönlendiriyo demişsin buna katılmıyorum bence dizideki her kes john locke yi ayrı ayrı yönlendiriyor adamı babası dahil benjamin siyah duman hepsi kendi çıkarları için kullandı


 112. Bu arada yanlış anlaşılmasın,ben de zamanda yolculugun yapılabilecegıne inananlardanım özelikle geleceğe kesinlikle gidilebilecegine kesinkes inanıyrum sorun yada problemli gozkuken nokta gecmıse gıdılebılmesi,ki ben bunun ilerde gerçekleşebilecegine düşünüyorum ve bununda anlaşılabilmesinin ancak ışık hızına çok yakın hızlarda hareket edildiği ve kurt delikleri ile karadeliklerin yapılarının tam olarak çözüldüğü zaman olucagı kanıındayımm…!!


 113. taner birde açıklamama ilginç ve eksik demişsin:) merak ettim eksik olan nokta nedir senin için?? açıklarsan bende eksik olanı tamamlarım..:)


 114. Ben öncelikle bu işin piri olan adam Einstein’in dünyaca ünlü formulünü kendi düşüncelerimle yorumladım. Zaten dünyada da bu düşünce yaygındır. Eksik olan sadece günümüzde bir cismin ışık hızına çıkması yani sorun olan bu. Bu yapıldığı zaman geçmiş ve gelecekle ilgili öngörüler tamamen değişecek. Artı, şu an bilinene göre hiçbir madde ışık hızında hareket edemez. ( Einstein’in da formülündeki imkansız gibi görünen nokta budur. ) Çünkü eğer bir madde ışık hızına çıktığında ( saniyede üç yüz bin kilometre) sıfır kütleye sahip olur.( Işığın kütlesi sıfırdır) Şu an için bu Einstein’in de dediği gibi imkansızdır. Sadece bir madde ışık hızına yakın bir hızda hareket edebilir. ( Örnek : 299.999) Hatta CERN’deki deneylerde bir ışık parçası parçacık hızlandırıcıda en fazla 299999,99 km hıza çııkarılabilmiştir. İşte bu nedenlerden dolayı ( çok büyük bir enerji kaynağı + ışığın sonsuz kütleye sahip olması yani kütlesinin olmaması) şu an için zamanda yolculuk imkansız kılar. Kurtçuk deliklerine gelince varlıkları sadece karadeliklerde olduğu gibi sadece kağıt üzerindedir. Ama fiziksel kanıtları da ispatlanmıştır. Eğer ışık hizı aşılabilirse bu kurtçuklar ve karadelikler hakkında daha gerçekçi bilgilere sahip olmamızı sağlayacaktır. Böylece zamanda ileri geri gitme olayı netliğe kavuşacaktır. Arkadaşlar umarım açıklama fazla bilimsel olmamıştır:) Taner sana katılıyorum. Kelebek Etkisi’ndeki karakteriin zamanda yolculuk yapması aynen Desmond’un yaptığı gibiydi. YAni benzerlikler var.


 115. Şimdi ark ünlü ” Geleceğe Dönüş ” Filmini 10 yıl önce ilk izlediğimde bu zaman da geri gitme geleceğe gitme hadisesi bende hep heyecan uyandırdı daha sonra “Küp” “Danny Darko” “Kelebek Etkisi” filmleri geldi sırayla şunu söylicem bu Lost daki zaman kavramı bu söylediğim filmleri izlerseniz görürsünüz hepsinden biraz biraz esinlenmiş biraz çalınmış Olcay açıklaman ilginç ama eksik ben bilimsel olarak tekrar söylim bir ark yazmış zamanda yolculuk fiziksek olarak imkansız diye bu doğru değil insanoğlu ışık hızını geçen makina yaptığında evrenin herangibi bir yerinde bulunan boyut atlama noktaları var bunlara kurtçuk noktalar deniliyo bunlardan geçtiğinde zamanda geri gidile biliyo ama dediğim gibi bunların olması şu an için imkansız


 116. bana lock un zamanda gezindigini hissettiren sadece yagmur tahminleri degildi( kuskusuz onlarda birer kanit ) ama beni asil killandiran her zaman ( genellikle kritik zamanlarda) ormanda birilerinin karsisina cikiyor”tesadüfen”?
  her seferinde gelecekten geldigini iddia etmiyorum ama bir kisminda gelecekteki john du bence.


 117. jaw45 arakdaısm adada kı zamanda yolculuk olayı bence 1950 lerdegıl cok oncesıne dayanıyr yanı rıchardı dusun cok daha oncekı zamanlarda adada zamanda yolculuk yaptıgına emınım.!!!! yanı black rock ı dusun ki bence rıchard ordan gelme ozman kı yılalrda 1845 ler ozmanlarda jacop sayesınde bır nevı olumsuzdu ve ozaman bıle zamanda yolculuk yapabılıyrodu,yanı o hıdrojen bombasını hıkayesını 5 sezon bolmunde ben yazmıstım hatta bır arkadasda sanırım degınmıstı..!!!


 118. Taner arkadaşım ben sana o adadaki manyetik gücün nasıl zaman yolcuugu na imkan sağladıgını hemen açıklıyım:)
  şöyleki,şimdi bütün zamanda yolculukla alakalı filmlere ilham kaynagı olan ve bunun aslında realitede de olmasını mümkün kılabilecek einstein şu ünlü formülünü hatırlayalım; neydi kabaca; E=m.c’2(burada 2 rakımını c ‘nin karesi gibi düşünün)özetle 80 kilo ağırlığında bir adam düşünelim bu adam kilosunu gram cinsinden değerini aldığımızda uzunca bir deger cıkıcak o yuzden kılo olarak alalım
  formulıze ettıgımızde yani Enerji=kütle(80 kilo) * ışığın hızının (ki ışık ortlama 3000000 km) karesi dediğimizde ortaya çıkıcak enerjiyi tanımlamış oluruz..!!(yani
  80 kiloyu gram cinsinden düşünün ışıgın hızınında 3000000*300000 oldugunu dusunursenız cıkacak devhasa yanı ihtiyac olunan devhasa enerjıuyı hayal edebılrsınız) buradaki açığa çıkan enerji muazzam bir enerjidir öyleki biz şu an dünya kaynaklarıyla bunu karsılayamaz hayal bile edemeyiz(burada madde formunu degıstırır) işte bu noktada adadaki o muazzam manyeteik alanın oluşturduğu enerji, benim düşümceme göre zamanda yolculuk yapmayı sağlayacak bu devhasa eneerjiyi karşılıyor..!! hatta en başlarda hatırlancak olursa dharma videolarında adadaki bu muazzam enerjının zamanda yolculuk la alakalı deneylere ınanılmaz ortam sagladıgı belırtılmıstı.zaten 5 sezonda hatırlanacak olursa dünyada bır çok eneerji noktaları oldugu adanında bu noktalrın en guclusu oldugu belırtılmıstı(rose un kanser tedavısı ıcın bır adamın klubesıne gıttıgını hatırlayın adam rose’a ne demısti? ; şu anda bulundugumuz klubenın latında muazzam bır enerjı alanı var ve bu alanı uygun bunyerlede tedavı amaclı kullanabılıyorum) işte ada bu alanların en güçlüsü,ben bunu evrenki enerji alanlarına benzetıyurum..!!!işte geçmişteki gizemli medeniyetımız kı bence yanı ya mu yada antlantis bu enerjı alanlarını nasıl buldular yada nasıl yaptılar bunları 6 sezonda gorucezzz jacop ve agabeyın tarıhı gecmıslerıede bu medenıyelerde gızlı bu cok defa belırttıkk…!!!


 119. olcay ve başak zaten bu dediğiniz uçuş dersleri john locke nin olayı zaten benim bu teorimi doğruluyo adada bir sürü paralel evren var aynı “küp” filminde olduğu gibi bir sürü birbirine geçmiş zaman dilimleri ayrıca dasmond un beyninde zaman yolculuğu yapması ve bazen beyni arızalanıp başka bir zamanda kalıp arkadaşlarını hatırlayamaması bunlar bu dejavu olayını kanıtlıyor.Benin dediğim kesinlikle bomba patlayacak her şey başa dönücek ama bizim kahramanlar birbirlerini tekrar bulucak


 120. ark bu “danny darko” filmini örnek göstererek söylemişdim geçmişe gidip geleceği değiştirirsiniz ama bazı şeyler dejavu olarak 6. Hissinize yerleşir lost taki karekterlerdede bu var “jaws 45” bu zamanda yolculuğu bilimsel olarak gerçekleşmesi yine bu danny darko filminde açıklıyolar ışık hızını geçip evrende var olan kurtçuk noktalar diye tabir edilen boyut atlama yerleri sayesinde oluyomuş ama evrende bu kurtçuk noktaları bulmak imkansız Gelelelim senin dediğine bu adada açığa çıkan manyetik güç malum uçağı düşürdü ve butun dunyayı yok edecek bir güçte zaten dasmond karekterinin o ambarda bulunma sebebide dunyayı 120 sn bir kurtarmakdı bir düğmeye basarak yanlız ben bu manyetik gücün nasıl zamanda yolculuğunu sağladığını kestiremiyorum onuda sanırım 6. sezonda açıklayacaklar


 121. basak arakdasım ozellıkle su hurleyın gordugu,ruya detayına takıldım yanı muhtemel olabılr…
  ve tekrar bu raya yorum yazdıktan sonra 1 kezdaha 1 sezon 1 bolumu ızledım..!!:)
  ve yukarıda daha once yazdıklarımdan farklı hıc bır sey bulamdım yaa..:) yanı su kokpıt te sıyah dumanın pılotu oldurmesı ve sonrasında kate jack charlie nın ormana kosmasıyla gelısen detylar…!!!! orada daha oncede soyldım kesın bır anormallık varr..!!


 122. basak arkadasım onemlı bır detay yakalamıssın bence,dusunulunce,dedıklerın olabılr yanı ornegın bır cok yerde jonh lock ın ellrını havaya kaldıırıp sımdı yagmur yagacak demesi,bana ister istemezz bir dolaylı dejavuyu dolayısıyla farklı bır anda yanı aynı zamanda oldugunu,ister istemez düşündürüyor yani yagmur olayını daha once o anda yasadıgı ıcın,kestırebılmesı bununla acıklanabılr + 1 sezon 1 bolumde kate jacke bunları nereden bılıyorsun (uçmak ile ılgılı bılmgılerı) sordugunda jack ucus derslerı almıstım bana gore degıldı gıbı bırsey dıyor,yanı 5 sezon boyunca senarıstlerın jackın aldıgı o ucuş derslerını(ki bence almadı) flash back lerde gostermemsı enteresan yanı gercekten ucus dersı alsa kesın onu 5 sezon boyunca bır yerlerde gosterır konuya degınırlerdiii….!!!


 123. Yorumlar nefis…Yapanlara teşekkürler…Fakat beni ilgilendiren adanın durumu..Bu konu hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum….Adanın bu hale (yani zamanda yolculuk yapılabilmesi ) gelmesine sebep olan olay ABD nin 1950 li yıllarada adalarda yaptığı Hidrojen bombası deneyleridir..Bomba bu özel adadaki E.M ile (elektro manyetik) birleştiğinde muazzam bir güç ortaya çıktı…Bu güç adayı yoketmek yerine zamanda yolculuk yapılabilmesine olanak sağladı..( gerçekte zamanda yolculuk mümkün olmayan bir olgudur…çünkü geçmiş yoktur..bitmiştir…illede geçmişe yolculuk yapmak gerekli ise sadece geçmişi film gibi izlenebilir. dejavu filminde olduğu gibi..o filminde bir noktaya kadar her şey gayet mantıklı gelişiyordu ta ki geçmişe gidip müdahele edinceye kadar )Yetkililer bu olayın farkına vardılar ve kontrol etmek için harekete geçtiler.gerisi bildiğimiz senaryo…


 124. Kaan bende STARGATE ATLANTIS’e başladım bitirebileceğimi umut ederek:)))


 125. KARA KULE-LOST benzerliğine dikkat çekmiştim hatırlarsanız.Benzer durumlar benzer karakterler var diye. Konumuz o değil söylemek istediğim LOST’un sonu KARA KULE ile benzer olduğuydu ama atladığım bir durum var KARA KULE’nin sonu LOST’un 5. sezon finaline çok yakın gibi gözüküyor ama daha önümüzde 27 bölümlük bir 6. sezon var. Bazı arkadaşlar aynı sonla bitmez demişti evet bende o arkadaşlara katılıyorum aynı sonla bitmez. Bu 27 bölümde 2 senaryoyu birbirinden uzaklaştıracaklarına inanıyorum. İnanıyorum çünkü eğer aynı yada benzer sonla biterse senaristler kendilerine koruma tutmak zorunda kalabilirler(saldırıya maruz kalmamak için) zira böyle bir son izleyicilerin pek hoşuna gitmeyebilir:)))


 126. taner dediğin olabilir benim açıkçası losttaki zaman kavramından çok kafam akrışıyodu biri orda diğeri orda felan dizi yi 2kez izledim artık sıkılıncada diğer dizileride izlim dedim prison break daha sonra herosu bitirdim heroes ta zaman kavramı daha açıklayıcı yapmışlar ordada kafan karışabiliyor ama losttaki gibi değil ordan sonra losttaki zaman kavramı daha iyi anlaşılıyo heroes tavsiye ederim orda hiro nakamura zamanda yolculuk yapabiliyordu bir bölümde garson kızı kurtarmak için düne gitmek istedi arkadaşına onu orda beklemesini söyledi ama 6ay öncesine gitti kızla arkadaş oldu doğum gününde resim çektirdiler ve o resim arkadaşının beklediği cafedeki panoda garson kız ile çektirdiği resim vardı arkadaşı gördü ne zaman çekildiğini sordu kadın 6ay önce dedi sonra arkadaşı geldi tekrar aynı zamana ama kızı kurtaramamıştı çünkü geleceği değiştiremiyordu losttada bizimkiler dharmaya girdiklerinde resim çektirmişlerdi ve o resmi sun görmüştü yazdıklarımın pek konuyla alakası yok ama zaman konusu için heroes dizisini izlemenizi tavsiye ederim 3sezon dizi 4.sezon eylülde çekilicek lostu beklerken azda olsa vakit geçiririz :)


 127. rüyanin devaminda da jin “her sey degisecek” der


 128. 4. sezonu tekrar izlemeden bunlari yazmak istemezdim ama tutamadim kendimi. bence 6. sezonda 1. sezondan baslayan farkli hikaye örgüleri gelicek karsimiza. her karakterin secimine göre yasananlar ( ki simdiye kadar izledigimiz onlardan biri yada bir kaci). daha önce de yazdigim gibi john un her zaman herseyi bilir net tavirlari önce bana bunu düsündürdü. sonra da hurley in rüyasi (2. sezon 4. bölümün baslarinda hugo yiyecekle dolu ambarda rüyasinda jin i görür. ona “dostum ingilizce konusuyorsun” der ve jin “hayir, sen korece konusuyorsun” diye cevap verir.) rüyanin kalaninda hugo korece konusur. bence bu bir kesisme.


 129. Taner ve diğer arkadaşlar Mr. Eko’nun ölümü tamamen mecburiyetten kafanıza takılmasına gerek yok çünkü senaristler bu ölümü olması gerektiği için yapmadılar. ”Oyuncu diziden ayrılmak istiyodu ve bizde onu bu şekilde öldürmeye karar verdik” dediler. Answer die bi bölüm var sanırım 3. sezon sonunda orada açıkladılar zaten.


 130. bence klasik anlamda iyi kötü, siyah beyaz yok. mantik ve icgüdü zitligi anlatilan. john locke sezgi yani icgüdüyü simgelerken, jack mantik ve analitik düsünceyi simgeliyor.
  ve 1. sezonu tekrar izlerken su düsünceye kapildim. john locke zaman icinde sürekli hareket halinde ve olaylari istedigi gibi yönlendiriyor.


 131. Kaan Haklı olabilirsin Benjamin Kurnaz işguzar zeki yalancı karektersiz bir adamdı ama bu siyah duman da onu kızının silüyetine girerek kandırmayı başardı locke yi zaten hayatı boyunca herkes kandırmayı başarmış öz babası bile ama bay eko güçlü bir karekterdi tanrı cılık oynamaya bile kalkmışdı onu siyah duman kandırılması zor olduğu için öldürmüş olabilir birde ark ben netten takip etmiyorum lost u bu siteden sizlerden duyuyorum bazı yeni bilgileri bu meşhur 1 sezon 1. bölümü tekrar bir izliyiycem bire de biz bakalım


 132. merhaba arkadaslar. araniza yeni katiliyorum.
  öncelikle daha önce tartismis oldugunuz “jack in herseyi biliyo olma ihtimali” üzerine yazmak istiyorum. bu yorumlar isiginda tekrar 1. sezon 1. bölümü izledigimde benim dikkatimi ceken ve bu ihtimali olasi kilan 2 dialog oldu.1.si kate jack in yarasini dikerken “sen hic korkmus görünmüyorsun” der ve bunun üzerine jack in meshur 5 e kadar sayma hikayesini dinleriz. 2. si jack kokpiti bulup ordaki bilmam ne aletiyle yardim cagrisi göndermeleri gerektigini söyler. kate bu kadar seyi nerden bildigini sorunca da bir zamanlar ucus dersleri aldigini söyler. bunlar süpheli diyaloglar. ayrica diger arkadaslar gibi; ormandan dönerken charlie ve kate in gerisinde kalmasi ve ne oldugunu bilmememiz ve charlie nin tuhaf aciklamalari da kafa karistirici.


 133. forrest en kısa zamanda mail atıcam


 134. taner bana göre benjamin ve locke u öldürmemesinin sebebi Jackop meselesi için. Eko öldürmezdi Jackopu. Benjamin zeki ama zayıf noktası ile kontrol edilebilir hale geldi.


 135. Kaan’cım sadece juliet olsa iyi sanırım senaristlerde aynı fikirde:)))))))
  Senden bişey rica edicem bu basın toplantısının diyaloglarını hangi siteden alıntı yaptığını mail adresime atarsan bende incelemek isterim umit_kayhandemir@hotmail.com


 136. ark bu siyah duman nedir ne amacı var neden bazılarını öldürdü bazılarına dokunmadı mesela pilot ve eko yu acımadan öldürüp locke ye ve benjamine tölerans gösterdi bunu burda çok değindim çokta kafa patlattım ama çözemedim belki eko siyah dumandan korktuğu için öldü çünkü kardeşinin süliyetinde karşısına çıkmışdı neyse bu ölen karekterlerin de geri gelmesi hakikaten etik ve doğru olmaz


 137. Arkadaşlar yorumları esirgemeyin ya kendimi yanlız hissediyorum :)


 138. Tvguide dergisi Lost’ un ön planda kioyuncularına Lost‘un nasıl sonlanacağı hakkında teorilerini sordu :
  Josh Holloway (Sawyer)
  “Herkes arasında büyük bir savaş patlıyacak ve herkes birbirini öldürmeye başlıyacak.En sonunda bazı farklı görüşler ortaya çıkacak.Bazıları kalmak bazılarıda gitmek isteyecek.
  Elizabeth Mitchell (Juliet)
  “Stephen King’in The Dark Tower adlı kitabında ki gibi bence birşeyler olacak ve biz daha önce olduğumuz yerlere geri döneceğiz.Juliet adaya getirilmeyecek.Uçak hiç düşmeyecek.Hiç kimse birbirini tanımıyacak.Ama zamanın doğası yüzünden aynı duruma tekrar geleceğiz.Yani basitçe ” bu son sadece başka bir şeyin başlangıcı ” .
  Dominic Monaghan (Charlie)
  “Dizinin geride kalan oyuncuları iyinin tarafında mı yoksa kötünün yanında mı yürüyeceklerine karar verecekler ve savaş başlıyacak.Evangeline Lilly en iyi performansını sergileyip Golden Globe ödülünü kazanacak”
  Daniel Dae Kim (Jin)
  “Hepimiz Dharmaville ‘e yerleşeceğiz.Kendi evlerimizi yapacağız ve Adayı turistik bir yer haline getirip milyonlarca dolar kazanacağız. “

  Forrest Juliet’de seninle aynı fikirde anlaşılan :)))


 139. Olcay hoş geldin öncelikle. O yorumunu okumuştum ve katıldığım için tekrar belirtmek istedim yanlış anlaşılmasın :) çünkü çoğu kişi hatta sitelerde felan rose bernard sawyer juliet gibi anketler felan oluyor. herneyse dediğine katılıyorum o sahnede evet bi gariplik var ve eminim 6.sezonda gösterilicek hatırlarsan eko ile black smoke karşılaştığında bakışmışlardı jack ilede öyle bir durum söz konusu olabilir john ise korkmuştu sadece orasını göstermişti ama sonra geri döndü belki bu black rock başka bişey yapıyor en başta eko’ya da birşey yapmamıştı fakat sonra öldürdü johnuda black rock dönüşünde sürüklemişti jack kurtarmıştı. şimdi sen hatırlatınca dahada merak eder oldum :)


 140. Arkadaşlar yukarıdaki yazdıklarım alıntıdır sizinle paylaşmak istedim yani charlie ve boone dönmesi kesşn olduğuna göre bomba patlicak ama uçak yeniden düşücek


 141. “LOST“un bu seneki – ve son seferki – Comic-Con paneli de gerçekleştirildi ve dizinin yapımcılarıyla oyuncuları, son sezondan ve geri dönecek karakterlerden bahsettiler. İşte panelden detaylar… Yazının devamında bazı ufak spoiler’lar yer almaktadır, bu yüzden öğrenmek istemiyorsanız bakmayın!
  Güncelleme: Habere, panelde gösterilen 6. sezona ait ilk poster eklenmiştir.

  “LOST“un son sezonuna henüz 5 ay var, hayranları bu son sezon için sabırsızlıkla bekliyor. Ve dizinin yapımcılarıyla sürpriz bazı oyuncuları, bu seneki yine San Diego’da gerçekleştirilen Comic-Con “LOST” paneline katılarak soruları cevaplandırdılar.
  İlk olarak yapımcıların ağzından yeni sezon için çıkan bazı bilgileri verelim:
  – 6. ve son sezon, 1. sezonla paralellik gösterecek. Burada yapımcı Damon Lindelof, 1. sezondan pek çok karakterin geri döneceği müjdesini veriyor! Diğer yapımcı Carlton Cuse ise, 6. sezonda ilk sezondan karakterleri geri getirmek için önemli bir keşif olacağını belirtiyor.
  – Daniel Faraday 6. sezonda olacak! Faraday’i en son 5×14 “The Variable” bölümünün sonunda kaybetmiştik.
  – Dizideki karakterlerin geçmişlerine, çocukluklarına dönülecek mi? Carlton Cuse bu konu hakkında, 6. sezonun farklı olacağını söylüyor, ancak bu ‘farklılığın’ ne şekilde olacağını belirtmiyor. Yani 6. sezonda flashback veya flashforward olmayacak, daha farklı bir plan olacak.
  – Richard Alpert’ın geçmiş hikayesi 6. sezonun kapsayacağı konulardan biri.
  – Damon Lindelof, Juliet’in 6. sezonda olacağını müjdeliyor!
  – 5. sezon finalinde gözüken siyahlı adam hakkında bir teori: Bu adam “Esau” mu? Michael Emerson bunun fazla gerçekçi olduğunu belirtiyor, ancak bu fikir yine de hoşuna gitmiş.
  – 2. sezonda karşılaştığımız gökten yiyecek paketi atılması olayı da açıklanacak. Damon Lindelof bu konuda “O olayı anlatacak bir şeyler geliştiriyoruz.” diyor.
  – 6. sezonda çok fazla Dharma olmayacak.
  – Jacob dizide hiçbir karakterin formuna bürünmedi, Claire de buna dahil.
  – Dominic Monaghan (Charlie) panelde gözüktü. Bu, Charlie’nin son sezon için geri dönebileceği sinyalini veriyor.
  Yapımcıların yanı sıra, panele Hurley’i canlandıran Jorge Garcia, Ben’i canlandıran Michael Emerson ve Richard’ı canlandıran Nestor Carbonell de katıldı. Üçlü, karakterleriyle ve diziyle ilgili sorular sorulara yanıt verdiler;
  Nestor Carbonell, yapımcıların, oyunculara cevap verirken çok titiz ve çok gizli olduklarını belirtti ve kendi karakteriyle ilgili sorularda genellikle “Evet, öyle farz edecek olursan yanlış düşünmüş olmazsın” gibi kodlanmış cevaplar aldığını ekledi.
  Şu an için, panele katılan oyunculardan hiçbiri yeni sezon hakkında pek bir şey bilmiyor, ancak bu konuda Michael Emerson’un panel boyunca oldukça sessiz olması da gözlerden kaçmadı. Jorge Garcia, Dominic Monaghan’ın diziye Charlie olarak geri döneceğini bile panele geldiğinde onu görmesiyle öğrendiğini söyledi.
  Panelde soruları yönelten sunucu, dizideki bütün gizemlerin açıklanıp açıklanmayacağını sordu. Carbonell ve Emerson’un bu konu hakkında söyledikleri şöyleydi: “Esasında adayla ilgili bütün gizemleri öğrenemeyeceğiz, zaten bütün hepsini öğrenmenin bir anlamı da yok. Ufak tefek bazı gizemler izleyicilerin hayalgücüne bırakılmış olacak.”
  Michael aynı konu hakkında şunu da ekledi: “Yazarlara güvenimiz sonsuz. Bence dizinin sonu son derece tatmin edici olacak.”
  Nestor da adadaki gizemler hakkında şunlardan bahsetti: “Dizide birtakım gizemler ve mistik öğelerin öylece kalması gerekiyor. Bence dizinin ana soruları daha çok resme genel bir çerçeveden bakınca görülüyor; adayı kim kontrol ediyor, birbiriyle çelişki içinde olan güçler nedir, bunlar açığa çıkacak mı? Bir de “Neden” soruları var; neden Ben, Charles’la bu kadar alakalı, neden onu öldürmeyi bu kadar çok istiyor? Küçük şeylerin ise gizemini korumaya hakkı var. Ben mesela adanın her türlü özelliğini ve bilimsel nedenini bilmek istemiyorum.”
  Panelde “LOST“un filmiyle ilgili bazı dedikodulardan da bahsedildi, Michael Emerson bunları kısaca, “Yapımcılar böyle bir şeye hayır diyor, o yüzden bunlar sadece spekülasyon,” demekle yetindi.
  “LOST“la ilgili olarak bir başka haber de panelde ortaya çıktı: Dizide 1. sezonda Boone karakterini canlandıran Ian Somerhalder, CW kanalının “Vampire Diaries” dizisinde rol almakta ve bu sebeple dizinin panelinde konuktu. Kendisiyle yapılan röportajlar neticesinde verdiği bilgiye göre Boone 6. sezonda “LOST” dizisine geri dönüyor.


 142. Dünya genelinde merak ve ilgiyle izlenen Lost dizisinin beşinci ve final sezonunda, birinci sezondaki bazı karakterlerin geri döneceği ve merak edilen tüm soruların cevabını bulacağı bildirildi.

  Dizinin yapımcıları Damon Lindelof ve Carlton Cuse, dizinin final sezonuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada, Juliet Burke ve Daniel Faraday adlı karakterlerin, birinci sezondan beri gözükmeyen başka bazı karakterlerle birlikte diziye geri döneceğini belirtti.

  Final sezonunun bazı açılardan birinci sezonla benzerlikler göstereceğinin ipucunu veren yapımcılar, “İlk sezonda karakterler ormanda koşuşturuyordu, yoğun ve şaşırtıcı olaylar yaşanıyordu, karakterlerin duygusal olarak tanındığı bir dönemdi. Bunları final sezonunda da yaşayacağız” dedi.

  Dizide Hugo karakterini canlandıran Jorge Garcia ise bunun, dizide yaşananları hiç olmamış gibi gösterecek bir final anlamına gelmediğini belirterek, “Bu hayranlarımıza büyük bir ihanet olur” diye konuştu.

  Yapımcı Cuse da bu konuyla ilgili olarak, “Bize güvenin” mesajını verdi.

  Lindelof, yeni sezonda zamanda yolculuk ve flash-forward kullanılmayacağını belirterek, “Farklı bir şey yapacağız. Merak edilen bütün soruların cevapları verilecek” dedi.

  Dizide ayrıca final sezonuna özgü bir anlatım şekli kullanılacağı belirtildi.


 143. Charlie’nin Basın sözcüsü:”Lost’a geri dönebilir de…”

  ABC ‘ de yayınlanmaya başlanan bir reklam ile kafaları karıştırdı. Reklamda, ABC evinde dizi yıldızları langırt oynarken karşımıza çıktılar. Charlie (Dominic Monaghan, Lost), Derek (Patrick Dempsey, Grey’s Anatomy), Jules (Courteney Cox, Cougar Town) ve Jay (Ed O’Neil, Modern Family).
  Önceki sezonda dizide ölmüş olan Charlie karakterinin bu reklamda yer alması kafa karıştırma konusunda başlangıç yapmışken, reklamın son saniyelerinde Derek, Charlie’ye şaka yaparak: “Sen öldün!” diyor ve Charlie de düşünüp; “Evet, ölmüştüm!” şeklinde yanıtlıyor.
  Dominic Monaghan’ın basın sözcüsü bu reklamın ardından başlayan yoğun email ve telefon trafiğine dayanamadı ve minik bir bildiri yayınladı: “Dominic, Lost’a geri dönebilir de dönmeyebilir de. İzleyiciler bekleyerek bu sorunun cevabını alacaktır.”
  Dominic Monaghan ABC ailesine geri dönüyor. Ama hangi dizide rol alacağı sürpriz…
  ABC yeni sezonunda göreceğimiz oyuncuları promolarında kullandığına göre Dominic’i tekrardan Lost‘ta görebilme ihtimalini güçlendiriyor. Çünkü Dominic’in IMDB sayfasında herhangi bir yeni dizide rol aldığına dair bir bilgi mevcut değil.


 144. herkse slm,uzun bir aranın ardından bır seyler yazım dedim:)
  yazılanları şöyle bir okudum,hemn şunu diyim Kaan senin dediğin şeyi çok uzun zaman önce söylemiştim:) yani magaradaki erkek cesetinin john locke oldugunu..!!
  kadına gelınce o 6 sezonda olucek bır bayan karakter olucak ..!
  6 sezon ve sona ilşkın bır seyle soylemek gerekirse,daha once dedıklerımı kısaca soylıyım,6 sezon kader ve özgür iradenin sınavı olucak burada zaten bunu ben ve bır kac kısı baya bir soyledii neyse şimdi bılındıgı uzere yapımcılar lostun sırrının hatta sonunun 1 sezon 1 bolumde gızlendıgını soyleddıler; bende bunu uzerıne bır coık kere 1 bolumu ızledım. her sey cok normal gıttı benım ıcın yanı brı garıplık sezemedim takiii,bır yere kadar o yeri hemen söyliyim,jack kate ve charlie ucagın kokpitine gittikleri sahneye bır gıdelım, ne olmustu bızımkıler ucakta pılotu baygın bulmus sonrasında,sıyah duman pılotu halletmıs bızımkılerde kacmaya baslamıstı,buraya kadar normal soru şu,onde kate araksında jack en arakda charlie kosuyor sıyah dumanda onların arkasında,herneyse charlının ayagı bır seye takılıyuor jackede donup charlıye yardım edıyor,charlıede hızla kate ın arkasından kacmaya baslıyor jack en arakda kalıyor,sonrasında kate bır yere saklanıyor yagmur felan yagıyor bu arada,sonra cesaretını topluyor olay yereıne gıderken charlı ıle karsılasıyor hemn jackı soruyor ,charliede bılmıyorum benı kurtardı,o şey tam arkamızdaydı olmüş olmamız lazımdı jackde oradaydı onun hemn yanındaydı,sonrasında kate hemen enkaza dogru gıdıyor sonra jack bır anda cıkıverıyor soru şu normal sartlarda olmus olması lazımdı jackın yanı sıyah duman ı kesın grdu kate sordugunda gormedıgını solluyor,benım teorım su ;eger jack sıyah dumanı gorduye nasıl bır dıyalok gectı orada bır talımatmı aldı yada işte bazı durumlarmı yasandı,bu ıkılı arasında,bence var gibi tıpkı ılk bolumlerın bırınde john lockın sıyah dumanı daha tam hatırlamıyrum ama 2 yada 3 bolumde gormesı gıbi hatta kate jacke john öldu demişti,o şey ona dogru gitti felan demıstı jackte ozman baya bır uzulmustu,işte bu gosterulmeyen sahnlerede bazı can alıcı dıyaloglar gecmıs olabılr,joch ve jackın bır seylerı en baslarda bılmesı gıbı,cunku gene bır sahnede bırısı johna bu sıyah duman hakkında ne dusunuyrosun dedıgınde ona ; aynen sunu demıstı,bızı buraya getıren seyın o oldugunu dusunuyruum daha bunu en bslarda bır sahnede soylemıstı…!!!başka bir ilgınclık yok yanı benım yakaldııgm,kafama takılan yer o kayboldugu surecte jack neredeydi? yada en baslarda john oseyı gordugunde yani mıchaelı bır domuzun yaraladıgı zamanı soyluyrm kate ın omuzunda kampa gelmıstı herneyse john o seyı gordugunde kı ve sonrasındakı sahneler yok yanı aslında jackde johnda en basalrda goruyrlar sıyah dumanı zaten bunu burda fromda baskalrıda soylemıstı.
  sonuca gelınce bencemuhtesem olucak neden denırse,jack basında toplatıısında sonu bıldıgını yanı fınalı bıldıgını ve cok heyecanlandıgını soylemıstı yapımcılarla her defasında konustuklaırnda cok etkenlendıgını belırtmıstı nıtekım olede olcagı kesın ama super mutlu bır son yok gıbı..!!! ve artık daha oncede soyledıgım gıbı hemde bır ck kez bu ada ya mu yada atlantıs bu kesın artıkkk….!!


 145. Arkadaşlar şöyle bir durum daha var; yapımcılar diziye başlarken belli başlı şeyler vardı yani senaryo az çok belliydi ama asıl olaylar bölüm senaryolarıyla ortaya çıktı. İşte karmaşık olan kısımda burası dizi öyle bi noktaya geldiki iş çığrından çıktı ve onlarda hata yapmaya başladılar ve bu hataları bi şekilde örtbas edebilmek için yani diziye abapte edebilmek için Lost’u bu noktaya kadar getirdiler. Şimdi toparlamaya çalışıyolar ve bence şuan senaryo üzerinde çok ama çok çalışıyor olmalılar. Bu yüzden bu kadar uzun ara verildi diye düşünüyorum.
  Tamam belki Lost’un sonu çok uzun zamandan beri belliydi ama bu karmaşayı çözmek gerçekten çok zor olsa gerek. (daha fazla karıştırmadan yani) Çünkü bu işin tamir kısmı bitti yani telafi edilebicek yeni bir sezon olmayacak.
  Daha öncede yazmıştım ama bir kez daha yinelemek istiyorum Stephan King KARA KULE’yi bitirdikten sonra senaryosuyla ilgili bir açıklama yaptı; ”Kitap öyle bir noktaya gelmiştiki ben bile bundan sonra ne olacağını bilemiyordum. Ronald ve arkadaşları sonlarını kendileri hazırladı ve bana sadece kalem oynatmak kaldı.” Lost’ta da böyle bir durum söz konusu olabilir. Son belli ama oraya gelene kadar yaşananlar karakterlerin kendi seçimleri. Ama bunu dizinin büyüsünü bozmak adına izleyiciye yansıtacaklarını hiç zannetmiyorum bu kendi aralarındaki ufak bir sır olarak kalmaya devam edicektir.

  Bunlar benim nacizane düşüncelerim doğruluğu yanlışlığı tartışılır. Herşey dizinin sonunda netliğe kavuşacak ama o son gelene kadar fikir yürütmeye devam:)))


 146. Ya Zaten Dharma Girişim i Açıklamaları az 5 6 bölüm olur çünkü nasıl kurukdukları ve dünyadaki şu an konumları tam bir sır bu ölenlerin geri gelme durumu bana uzak geliyor ben hiç amerikan dizisinde bunu görmedim diziden çıkan karekterleri tekrar anlaşıp zor birde bu jack ın babasınında inşallah sırrını açıklarlar dizi başladı var bitiyo var


 147. Birde şu var ölen kişilerden diziye geri dönenler olacağı söyleniyo mesela Charlie 6. sezonun ilk 4-5 bölümü için dönebilirmiş yani Charlie’yi diziye başka nasıl geri getirebilirlerki artık flashback yada flashforward olmayacağını söylemişti yapımcılar. İlk bölümlerde 1. sezona dönüp kafamızdaki o kocaman kocaman soru işaretlerinin en azından bir kısmını açıklığa kavuşturup devam edebilirler die düşünüyorum.
  Bu arada 6. sezon 27 bölüm olarak çekilecekmiş yani çok uzun bir sezon olacak. Olayları ve soru işaretlerini başka türlü toparlıyabileceklerini pek zannetmiyorum.


 148. forrest bence senin dediğin gibi olamaz çünkü eğer 6.sezondada dediğin gibi olup 1. sezon yaşanırsa 1.sezonu tekrar 6.sezonda gösterirler ve buda izleyicilerin kaybolmasına neden olur bence bomba patlamamış olabilir ama patlarsada bence 30yıl sonrasına gidicekler orkun dediklerini biliyorum farklı sitelerde araştırmıştım fakat 31sayısının lostla alakası ne onu çözemedim ben :) ve tanere katılıyorum matematiği çok iyi bilen adam sayılardan her şeyi yapar ama marsel rusonun teorisi biraz mantıklı diziylede uyumlu çünkü ama diğerleri mantıksız ve jackop claire in çocuğu aoron olamaz kendinden 10-15tane kopyalayıp her zamanada yollayamaz zamanda yolculuk yapabilir heroes dizisinde hiro nakamura vardı onun gibi güçleri sayesinde yapabilir yada hiç yaşlanmadığı için kate ve sawyer ın çocukluğundada görmüştük , zamanla hepsinin yanına gidiyo.Ve mağarada yatanlarda rose ve bernard değil bence erkek olan locke çünkü siyah beyaz taşlar walt ile tavla oynarken gösterdiği taşlardı. Kadın olan kim bilmiyorum.


 149. Taner illa benim söylediğim doğrudur demiyorum ama hurley’le Jack arasındaki anlattığım diyalogta bi gariplik var ama.


 150. forrest_gump şimdi 1sezon 1.bölüm ü izledim bende lost un ilk 3 sezonu orjinal dvd çekim var alt yazılı izledim inan bana ben senin söylediklerinle bir alaka göremedim panik halinde jack önce clare yardım ediyor sonra boone gözü takılıyo siyah kadına suni tenefüsü yanlış yapdığını fark edip espirili bir şekilde cankurtaran lisansını geri vermeyi düşünmelisin diyo bu raya kadar ben bi normal dışı bir şey görmedim jack le hugo arasındaki bakışma sahneside dahil birde bu orkun jack in ilk yattığı yerde ağaçların kırılmadığını söylemişdi ben baktım düştüğü yerde kırık ağaçlar vardı


 151. Taner bakabildinmi söylediğim sahnelere.


 152. Şimdi Orkun Marsel Russo dan bahsetmişside bu adam neye dayanarak sayıları böyle ilişkilendirmiş burda eksik yazmışsın ayrıca sen bir matematik profösörüne bu 6 sayıyı değilde he hangibi bir 6 sayıyı ver sana 500 metod la farklı farklı varyasyon yapar sayılar ve matematik sonsuzdur vakti zamanında ömer çelakıl da çıktı kuranın şifresi diye matematiği kullanarak inalılmaz şeyler bulmuşdu ister gerçek ister tesadüf


 153. Orkuncum yazdıkların ve araştırdıkların çok güzel şeyler ama bunları senmi buldun yoksa tamamı alıntı ayrıntılarmıdır? Buna bi açıklık getirirsen sevinirim. Zira bu yazdığın ayrıntılar farklı sitelerde var. Bu sitede bugüne kadar farkettiğim en önemli özellik yazılan teorilerin gerçeğe yakın şeyler oluşu ve öylede kalması taraftarıyım. Söylediklerimi sakın yanlış anlama ama kendi yarattığın teoriler bulursan ve onları burada bizlerle paylaşırsan tüm site sakinlari olarak seviniriz.


 154. bi saçmalık buldum 4 sezon 9. bölümde benjamiin çöle ışılandığınde yerde yatarken toprak çatlamış ama ayağa kalktığında çatlaklar yok pnun yerinee heryeri kum kaplamış


 155. arkadaşlar bi ayrıntı buldum ilk bölümde jack kaza alanında claire yardım ederken arakada uçağın motoru patlıyor ve onu yavaş çekimde izledim motorun içinden KARA DUMAN geçiyor site yöneticeleri isterse yavaş şekildeki halini gönderebilirim


 156. jack gözünü ilk açtığı anda kara dumanı görüyor ve bundan eminim çünkü gözünde yansıması var jackin üstünde dönüyor sonra uzaklaşıyor jackte bundan dolayı korkuyor ve kaçıyor ama kimseye bahsetmiyor bence bizim tayfa dışındakileri korkutmamak için
  bide gözündeki yansımasından kara dumanı okla gösterdim site yöneticeleri isterse resmi veririm


 157. orkun bey bence dediklrnz sacma bikere 12. harf mu deil mi isteyenler bakabilir alaksız işlemlr ypmşsnz bnce sayılar arasına matametiksel ilişki yok

  Yunan Alfabesi
  Α α Alfa Ν ν Ni
  Β β Beta Ξ ξ Ksi
  Γ γ Gamma Ο ο Omikron
  Δ δ Delta Π π Pi
  Ε ε Epsilon Ρ ρ Ro
  Ζ ζ Zeta Σ σ ς Sigma
  Η η Eta Τ τ Tau
  Θ θ Teta Υ υ Upsilon
  Ι ι Iota Φ φ Fi
  Κ κ Kappa Χ χ Khi
  Λ λ Lambda Ψ ψ Psi
  Μ μ Mi Ω ω Omega


 158. Bernard ve Rose büyük ihtimalle ilk bölümlerde mağarada gözüken Adem ve Havva. Bu çift ellerinde siyah ve beyaz taşlar taşıyorlardı. Karmaşadan uzaklaşan ve emekli hayatı yaşayan çift oldukça mutlu gözüküyor, en iyisini yapmışlar.


 159. Aslında dizi ne kadar güzel olsa bbile hatalar var örnek:
  Eloise, 1977 yılında hamile. Demek ki, 1978 gibi doğuruyor. 4. sezonda Desmond zamanda yolculuk yaparken geçmişe gidiyordu. Faraday, ondan kendisini Oxford Üniversitesi’nde bulması gerektiğini söylüyordu. Fakat yıl, 1996′ydı. Bu da demek oluyor ki Faraday üniversitede profesör iken 18 yaşındaydı. Büyük ihtimalle yıllara önem vermiyor yazarlar, aynı şey Charlotte’ta da olmuştu ve hata yaptıklarını itiraf etmişlerdi.


 160. *Bu sayıları kullanarak çeşitli işlemlerle 31 sayısına ulaşabiliyoruz.
  15 + 16 = 31
  23 + 8 = 31
  42 – 23 = 19, 19 – 4 = 15, 15 + 16 = 31
  4 * 8 = 32, 16 – 15 = 1, 32 – 1 = 31
  15 – 4 = 11, 42 – 11 = 31
  23 – 8 = 15, 15 + 16 = 31
  15 – 8 = 7, 42 – 7 = 35, 35 – 4 = 31
  42 + 16 = 58, 58 – 8 = 50, 50 – 15 = 35, 35 – 4 =31

  *

  *Elementlerin periyodik tabloda karşılık geldiği sayılara denk düşmektedir.
  4: berilyum >>>>>(be)
  8: oksijen >>>>>>(o)
  15: fosfat >>>>>>(p)
  16: kukurt >>>>>>(s)
  23: vanadium >>>>(v)
  42: molibden >>>>(mo)
  beopsvmo (hassiyum): Simgesi Hs, atom numarası 108 olan, kararlı izotopu bulunamamış radyoaktif element. 1984te Peter Armbruster ve Gottfried Munzenber’in başkanlığındaki bi takım tarafından elde edilmiştir, latincede bir alman şehri olan Hassias’dan gelir, kullanımı yoktur, doğada bulunmaz.


 161. *Herhangi bir metin kutusunda, klavyenin alt tuşunu basılı tutarak num pad’den bu sayıları (4815162342) girip alt tuşunu bıraktığınızda şu işaret geliyor: µ buda yunan alfebebesini 12. harfidir yani 4 8 15 16 23 42 sayılarının ilk 2 terimi toplamı 4+8=12


 162. arkadşlr interntte araştrma yaptm we sayılar hakknda bşe örendm we bunu sizinle paylaşmk istedm *Marsel Russo’nun genetik ayna teorisini açıklamak için kullandığı sayı dizisi, lost’da geçen esrarengiz numaralar ile aynıymış; 4 8 15 16 23 42.. Teori, özetle herkesin bir ikizi vardır ancak olasılık değerleri nedeniyle kişi asla ikizi ile karşılaşamaz diyor. Numaraları da şu şekilde kullanıyor:
  4: Russo’ya göre dünyadaki her insan 4 farklı insan ile birbiriyle bağlantılı. Yani, teoride, kendiniz ile 4 farklı insan üzerinden tanışma şansınız var. Örneğin; kardeşinizin patronunun komşusunun yeğeni sizin ikizinizi tanıyor.
  8: Dünya’da günümüzde bulunan kıta sayısını temsil ediyor. İkiziniz ile 8 kıtadan birinde karşılaşma ihtimaliniz var.
  15: İkiziniz ile karşılaşma ihtimaliniz 4,815,162,342’de 15’tir diyor russo. Yani %0,000000004’ten bile düşük bir ihtimal.
  16: Aynı anda ikizi ile karşılaşabilecek maksimum kişi sayısı 16’dır. (Lost karakterleri de 16 adet.)
  23: Doğa ana, sizle aynı genetik haritaya sahip bir yeni insan dünyaya getirmek için 23 yıl bekler, diyor. Yani ikizler aynı yaşta değil, aralarında 23 yaş fark olacaktır anlamına geliyor bu.
  42: sizin ve ikizinizin aynı anda hayatta yaşayabileceği maksimum yıldır, diyor. Bu biraz şaşırtmacalı. Ben 23 yaşında iken ikizim doğmuş olabilir, ancak o 42 yaşına geldiğinde ben 65 yaşında öleceğim anlamına gelmiyor. Mümkün, ama böyle olacak diye öngörmüyor teori. Benim ikizim 15 yaşında ölebilir ve çember başa dönebilir.


 163. Orkun Yazışarını okudum Hakikaten Biz Burda çok şey yazdık çizdik ama bu fikirlerin çok enteresan ilk defa duyuyorum jack ın düştüğü yerde ağaçların kırık olmaması demişsin bi bakıcam arşivime ama jack shapert bildiğin gibi soy ismini biraz araştırdım “çoban” demekmiş türkçede Yani O Ekibin Başı çobanı gibi yani Önceden Seçilmiş gibi oluyo


 164. aklıma bşe daa gldi bnce uçak kazsnda yaşayanlarn ölmeme sbebi jacopn olağanüstü gücü olablr çnkü locke binadn düştüündede kullnmştı o gücünü bu sferde uçak dşünce mesela jackede gcünü kullnp yaşatmş olablr we o yusdn uçak enkazındn uzakta bi yerde we oraa hawadn dşseydi ddiim gbi dallar kırılırdı ama kırılmmş


 165. bşe daa jack gzünü ilk açtıı shnede havayı gsterdiinde ağaçlrda bi kırılma yok yni jack uçaktn oraa dşmüş olsydı jackn üstndki ağaçlarda kırıklr olurdu bnce bnu dşünerk jackn o uçakta olmama lasılığını dşüdm ama ilk sezondki flashbacklerde jack uçkta onu hala anlamdm bu knuda fikri olan warsa lutfn yazsn


 166. we son sezonu kara dumanla ilgli çnkü tanıtm wideosnda dinal season we lost yzısnn arkasnda kara duman war buda son szonn kara dumanla ilgli olduunu gsterio çnkü dikkat edenler bliodr jack o sahnede gzünü açtıında gözünn içine ii bkınca kara duman grünüo hatta 1. sezondan bakın gzünü açıo kara duman grünüo snra hızlıca gçio çok ii bakın we dikkatli bakın


 167. bde bnm bi tahmnm war saçma olablr ama ynede söliim jacop 5. sezonn finalnde ölüo yha bnce bi tane jacop yok her zamnda bi jacop war we o zamndki jacop ölüo mesela richardda öle bnce her zamnda bi tne war bşka bi dşüncemde jacop aslnda clairenn çocuu aaron olablr (göz rengi saç rengi aynı) we aaron byüyünce yani şmdiki jacop olunca bi zamn makinesi gbi bşe icat edio we çalıştrıo bebeklk zamnına gdio we aslnda kndsnn bi aileye ewlatlk werildiini anlıo snra ewlatlk werilmmsi içn gçmişe gdip teoriler denio mesela clairen ewlatlk werrkn kalemnn mürekkebi bitmesi gbi hatrlatiim 1. sezonda öle bşe oluo bnn gbi şeler dnio we dizide hep slenn şey oluo snucu deiştiremior yne evlatlk oluo snra uça adaya dşürme fikri artk nerdn gliosa bi yerdn glio we dharma grişimi krduruo çnkü orda doğacksa ii bi yer olmsı içn nse işn zor kısmı claireyi adaya gnderme kısmı we orda medyum abimz dervree grio bnce bi filmi medyum saçmağlıına gre yönetmezler we o medyum yha jacopunda büyümş hali olablr yda jacopun parayla tutuu bri artk orasını blemeiz nse o sayade claire adaya glio ama yne evlatlk oluo ama yni annesi bu sfer kate olu we yne snucu deiştiremediini anlıyorz kısacası nu kdar oyunn sebebi jacopun annesi ile büyümek istemesi
  sizdn bşe isticem bnm eksiklerimi yda ynlş bulduunuz yerleri bnle tartşn


 168. bn lostun 5 sezonunun tamamını 2 kere izledm çnkü ayrntlara bktm hep bir srü hata farkettm ama önmli bşe grdüm çok fzla bi işe yaraabilrmi bilmm ama jacop hugoyu hapishane çıkışı takside beklerdn gitar çantsı wardı we knuşmalrn brinde hugo bn deliyim ölülerle knuşuorm mesela charlie flan ddi jacopta sn deli deilsn ddi we çıkarkn gitar çantsını braktı hugo çantayı unttn ddi jacopta o bnm gitarm diil ddi we ilk sezonu bdaa izledm we o gitar çantsınn kmin olduunu buldm.. tahmn ettiimz gbi CHARLİEnn we hugo o çantyı adaya gldklerndn beri elndn hç bırakmdı


 169. Aslına bakarsan bende bilmiyorum bi yerlerden geliyo olabilirler gelecektenmi yoksa geçmiştenmi bunu 6.sezonda görücez.


 170. Evet forrest gump Bir çok Karekter gibi durup dururken diziden çıktı sen dedin şimdi hatırladım galiba sawyer la ormanda kaçıyolardı sonra üvey babası onu aldı birde sanırım bu jack claire in üvey kardeşi olduğunu öğrendi sonraki bölümlerde bu 1. sezon da ki dediğin sahneyi jack in gelecekden mi geldiğini imaa ediyosun anlamadım ama dvd arşivime bakıp bi izleyim yorum yazıcam


 171. Iyyyy kendimden nefret ettim bir an. Böyle devrik cümleler kurmak hiç adetim değildir. Okumadan gönderdim kusura bakmayın arkadaşlar.


 172. Taner claire’in kayboluşu tam bi muamma birden kayboldu son görüldüğünde kulubede üvey babasıyla görülmüştü zannedersem


 173. Olayı 6. sezona bağlamıyorum sadece Jack bazı şeyleri biliyo olabileceğini söylüyorum aslında bunu bende söylemiyorum Jack kendisi söylüyo. Arkadaşlar imkanınız varsa lütfen Jack, Hurley ve Claire’in anlattığım sahnesini izleyin (1. sezon 1. bölüm) ne demek istediğimi gayet iyi anlıyacaksınız.


 174. Olayı 6. sezona bağlamıyorum sadece Jack’in bazı şeyleri biliyo olabileceğini söylüyorum. Eğer mümkünse lütfen şu Jack Hurley ve Claire’in sahnesini bi izleyin ne demek istedğimi gayet net olarak anlıcaksınız


 175. 1. senaryonun olmasına imkan yok. eğer bomba patlayıp Oceanic 815 sefer sayılı uçak Sydney’den kalkıp, Los Angeles’a inerse bizim elemanlar (jack,said,kate.. vs) nasıl olupda geçmişe gidip de (1977 ye) o bombayı patlatmış olurlardı??

  gözümdenmi kaçtı bilmiyorum faradayın günlüğü nerden çıktı? faraday bu günlüğü nezaman yazdı? yani Dharma ile ilgili bukadar şeyi ne zaman günlüğüne yazdı bilen varsa cevaplayabilirmi?? teşekkürler..


 176. Ark Mer Herkese Şimdi bu 5.Sezon Finalimden sonra Ark Her şey tersine döndü İki Kişi Çıktı piyasa ya biz burda bunlara mısır tanrıları dedik uzun uzun yorum yaptık iyi ve kotü dedik ve böyle olunca ne jack in ne lock ne benjamin in ne de widmor veya rıchard ın bi gizemi ve önemi kaldı Bu arada forrest cleardan bahsettmiş bu clear yanılmıyosan jack ın üvey kızkardeşi babası da chıschan bu dizide tam ne olduda kayboldu ben hatırlayamıyorum orayı neden bi anda hiç bir şey olmadan diziden çıktı htırlayan varmı


 177. Forrest dediğin teori pek mantıklı gelmiyor , ama benzer bir şeyde olursa pek şaşırmam..!!!! :) mantık noktarları eksık yanı hadı jack 5 sezon fınalındekı bomba patlamsından sonra ( kı bence bomba patlamadı bunu her seferınde belırttık) gozlerını actıgı yer, 1 sezon 1 bolum olsun ee pekı dıger elemanlar nerde gozlerı actıı???
  bunu gectık jack her seyı bılıoyor sa bellı hıc bır sey bılmıyor aslında:) yanı degıstırebıldıgı hıc bır sey yokkk yanı ole gozkuyor,(bellıkı hıc bır seyı degıstıremedı)bence odaklanılacak kısıler agabey ve jacop ve onların adadkı tarıhı ve oraya nasıl ne amacla geldıklerı,bu olgu kader ve hep dedim kişisel irade yani kişeye özgü bagımsız seçimler bunlar lostu bitirecek noktalar yani tek ihtimal özgur iradeyle teorıyı kabul edersek jackın en bastan baslayıp bır seyleri degıştırebılecegını umması ama bence cok matıksız olur,cunku onca 5 sezona yanı ozellıkle ılk ıkı sezona bakrsak jackın davaranıslarında belllı br fark olmadıgı acıkca gorunur…!!!


 178. Forrest dediğin teori pek mantıklı gelmiyor , ama benzer bir şeyde olursa pek şaşırmam..!!!! :) mantık nokarları eksık yanı hadı jack 5 sezon fınalındekı bomba patlamsından sonra ( kı bence bomba patlamadı bunu her seferınde belırttık) gozlerını actıgı yer 1 sezon 1 bolum olsun ee pekı dıger elemanlar nerde gozlerı actıı
  bunu gectık jack her seyı bılıoyor sa bellı hıc bır sey bılmıyor aslında:) yanı degıstırebıldıgı hıc bır sey yokkk yanı ole gozkuyor,bence odaklanılacak kısıler agabey ve jacop ve onların adadkı tarıhı ve oraya nasıl ne amacla geldıklerı,bu olgu kader ve hep dedim kişisel irade yani kişeye özgü bagımsız seçimler bunlar lostu bitirecek yani tek ihtimal özgur iradeyle teorıyı kabul edersek jackın en bastan baslayıp bır seyleri degıştırebılecegını umması ama bence cok matıksız olur,cunku onca 5 sezona yanı ozellıkle ılk ıkı sezona bakrsak jackın davaranıslarında belllı br fark olmadıgı acıkca gorunur…!!!


 179. yorum gerçekten çok hoş. ama ben bi türlü emin olamıyorum jack in her şeyi hatırlayarak yaptığına bi şeyleri. ama öyle olması da mümkünmüş gibi görünüyo. kısacası ikisi de olabilirmiş gibi. ama fragmandaki sahnenin ilk bölümdeki sahnenin direk kendisi olduğunu düşünüyorum. yani gözün jack e ait olmasını geçtim açılış hızı bile aynı. direk aynı sahneyi kullanmışlar bence ama devamı da o şekilde mi olur bilemiyorum…


 180. yorum gerçekten çok hoş. ama ben bi türlü emin olamıyorum ilk bölümde jack in bi şeyleri farkında olarak yaptığına. hatırlıyo olması da olmaması da mümkünmüş gibi geliyo. ama fragmandaki sahneyle ilk bölümün başındaki sahne birebir aynı bence. yani göz sahnesini yeniden çektiklerini bile düşünmüyorum. gözün jack e ait olmasını geçtim açılış hızı bile aynı.


 181. Şimdi… senaristlerin dediklerine göre LOST’un sırrı 1. sezon 1. bölümmüş ve yine yapılan açıklamalara göre JACK herşeyi biliyormuş. Bu ikisinin doğruluğunu varsayarak ;çok dikkatli inceleme şansı bulamasamda bir iki olay dikkatimi çekti.
  Jack Claire’in yanına geliyor ve ona telkinlerde bulunuyor(doğum sancıları için) ama Rose’un gidip ona yardım etmesi gerekiyor çünkü Boone Rose’a suni teneffüs yapmaya çalışıyo ama beceremiyo o ara Hurley Claire ve Jack’in yanına gelio ve Jack Claire’i Hurley’e emanet edip gidiyo. Giderken Hurley’e ”bişey olursa beni çağır”dio ve arkasını dönüyo tam o sırada Hurley ”adın ne” die bağırıyo Jack’2 (ve işte can alıcı nokta) Jack arkasını dönüp ” ulan yeter be kardeşim yine kimse bişey hatırlamıyo hay ben böyle adanın …” der gibi bi ifadeyle ”Jack” die bağırır.
  2. si ise Boone’nun Rose’u kurtarmaya çalıştığı sahne. Jack Hurley’e Claire’ i emanet ettikten sonra Boone ve Rose’un yanına koşar ve suni teneffüs yapmaya çalışan ama beceremeyen Boone’u kenara çekip kendisi kalp masajı yapmaya başlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise Jack Boone’u ordan uzaklaştırmak istemesi ve Rose’a kalp masajı yaparken sanki yaşayacağından eminmiş gibi bir ifadesi olması.
  Aslında bu teori bana pek gerçekçi gelmio ama olası ihtimallerden biri belki Rose Boone Jack arasındaki olay benim uydurmamdır ama Jack ve Hurley arasındaki bakışma sahnesini kim izlerse izlesin benim düşündüğüm gibi bi izlenim oluşur kafasında.
  Bu arada çok boşlamışız buraları yahu.


 182. ilk sezonda jack babasını görmüştü adada peşinden gitmişti uşurumdan düşcekken locke kurtarmıştı sonra locke başladığı işi bitirmesini söylemişti jack tatlı su bulmuştu babası kılığındaki siyah dumansa amacı neydi onu çözemedim :/


 183. Saçmaladım arkadaşlar kabul ediyorum ama şunu düşünmekten kendmi alamıyorum. Lost’un başında adamlar ne düşünüyorlarsa başlarına geliyordu. Jakop’un bahsettiği ilerleme ise işte düşnce gücüyle adada yapılabilecekler. Jakop tarih öncesinden aday yerleşmiş ve zihin gücüyle insanları kontrol edebilmeyi öğrenmiş bi adam nasıl bu kadar uzun yaşadığı ise hala sır ama adanın iyileştirici gücü gibi özelliği ile bazı şeyler hala sır zaten.


 184. Meraba arkadaşlar,
  Bence bomba patlasa elemanlarımız uzay-zaman çizgisinde ilerleyemecek ve faraday’ın dediği gibi geçmişi değiştirecekler ve yeni bi gelecek olmayacak yani ana karakterler biter, dizi biter. Patlamasa gayet mantıklı olarak devam eder yeni bir parlama ile elemanlar hep beraber zamanda yolculuğa devam ederler. Yani bence patlamayacak. Devamında ise elemanlar adaya yine uçakla düşecekcekler çünkü Jakop adamları çocukluğundan beri takip edip adaya çekmiş işte artık kaçarı yok. Zaten demsond’un sebep olduğu parlama ikinci (ajira) uçak düşüşünde yoktu. Zaman aynen devam edecek yani sokak değişmeyecek. Bazı şeyleri toparlamak gerekirse: Adanın hikayesinin tarih öncesi zamanlardan kaldığı ve jakop’un da o devirlerden (belki de eski mısır) kaldığı belli oldu. Richard ise bence dinamit dolu kalyon gemisiyle gelen tayfadan biri. Jakop’ın diğer dingile göre bariz bi güç farkı var ve bunlar as adamlar. Diğer benjamin ve richard ise ikinci adamlar. bu adamlar pozisonlarını değiştirmeye çalışıyorlar ve bizim karakterlerde piyondan öte değil. Jakop adaya her gelen için adanın ilerlemesine (progress) neden olduğunu söylemesi ilginç geldi. İkinci as adamın ölülerin kılığına girmesi de yeni değil zaten jack’in babasını denemişti ama ona ne olduğunu hatırlayamadım. Fantastik bi dizi olduğu için herşeyi yazabiliyorlar. Bu iki as adam zamanında adaya düşmüş uzaylı karı-koca bile olabilirler :) Ha bu arada dişçiyle-zenci(hani biri kanserdi diğer tedavi için üfürükçüye avustralyaya görtmüştü diğerini) son bölümde fantazi yapıyodu. bu iki uzaylı bence kendilerini izlettirmeye devam edecekler.


 185. bnce 6.sezon cekımlerı hiç baslamayacak 1.sezonu tekrar yayına koycaklar yanı hersey basa doncek.ama sezon sonunda hepsı olecek ….:D cok iyimserim:D


 186. Fatihcim uğradığın ve yorumun için teşekkürler. Lost’u böyle takip etmek gerçekten daha güzelmiş. Ben de yazarken keyif aldım. Senin de beğenmene sevindim. Buradaki arkadaşların hepsinin temas ettiği noktalar dizi ile ilgili birçok çözümleme yapmamızı sağladı. Herkese teşekkür etmek gerek.
  Lost 6. sezon bayağı bir farklı olacak. Zaman uzun, beklemek zor. Dediğin gibi insan hiç bitsin istemiyor :)


 187. Okulumun bitmesiyle daha yeni bitirdim dizi’yi. Alper abi, elline sağlık, diğer Lost 5 yazısını da okudum tamamını. Herşeyi inciğine kadar özetlemişsin, keyifle okudum. Gördüğüm kadarıyla katılım da çoğalmış, güzel bir ortam oluşmuş.

  6’ıncı sezon’u ciddi anlamda merak etmeye başladım, şimdiden Lost hiç bitmesin söylemeye başladım :)


 188. jin gibi bence michael da yasiyor cunku son anda cristian gelmıs gorevın tamam buraya kadar demıstı yanı kesınlıkle mıchael ölmedi!!!!!! bence


 189. taner bu arada ben mıchael ında oldugunu hıc sanmıyorum !!!


 190. Ben ölücek ana karakterin bayan olcagını düşünüyorum çünkü yukardada belırtmıstım 1 sezonda jack tatlı su bulduğu zaman 2 ceset bulmus bırı erkek bırı kadın cesetiydi,ben erkek olanın lock oldugunu soylemıstım,ip ucu olarakta işte jackın erkek cesedinin cebinden,biri siyah dıgeri beyaz iki kucuk taş cıkardıgını soylemıstım o taşlar da john ın wallta tavlayı anlatırken havaya kaldıtrdıgı taşlardan baskaları değildi!!!! bunu daha once yukarıkı mesajlarda belırttım eger 2 ana karakter olucekseee biri bence kesin bayan !!!! yanı magardakı benım lock olarak gordugum erkek cesedının yanına gidicek o bayan ana karakter!!!:D
  desmond olmuyucegını en azından 6 sezon fınale kadar dusunuyorum olmez dıyorum cunku bence ipler şu an onda yanı özellıklerı olan bır seyleri degıstırcek 3 kısıden bırı ve en onemlısı desmond(Faradayında dedıgı gıbı sadece desmond onlara yardım edebılr) o da en baslarda ölürseee senarıstler sınırları cok fazla zorlamak zaorunda kalırlar bence :D

 191. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  olcay neyse dorru diyosun ben senin önceki açtığın bi nokta vardı orya dönmek istiyorum bu dasmond un yeteneğini Ambar daki patlamaya bağlamışdık 4 kişi vardı dedin o patlamada 3 ü öldu dasmond hayatta bende bi şey eklemişdim ona bu ölen 3 kişiden Lock ve Charly bir amaca hizmet ettikten sonra öldüler lock maluk siyah duman sulietinde jacop un yerini buldu öldürdü charly adanın yerini bulmamayı sağlayan deniz altındaki frekans bozucu makineyi kapatırken öldü Bir tek Mr.Eko nun ölümü muamma zaten bunu bir çok kere belirttim bide bir ana karekter ölücek denildi 6.Sezonda bence bu buyuk ihtimalle dasmond olucak çünkü 5.sezonda adanın yerini tekrar bulmak için ocanik 6 lısı Fraday ın annesinin evine gitmişdi orda Dasmond Fraday ın annesine benim adayla bir işim kalmadı demişdi Fraday ın anneside Dasmonda adanın seninle işi bitmedi dedi bence bu sözde çok anlamlıydı aynı mıchael gibi son bi hizmet yapıp adaya ölebilir


 192. Taner arkadaşım, forrest cok haklı,biz kuleyı okudugumz için ortak bir lisanda anlasabılıyoruz ama işte okumayanlar dogal olarak kafaları karısabılıyor ve yanlıs anlasılmalar olabılryor,,matrix için diyebilcegim ; matrix genel anlamda bir fenomen muamaydı,yani dolayısıyla filmin genelınden ve elbette fianalınden cıkarılacak sonuclar kısı ler bazında farklı olabılr çünkü matrix bu yapıya uygun bir filmdi,neyse biz daha fazla konuları dagıtmayalım
  burda herkezin ortak oldugu ,ORTAK lisanda anlaşdıgımız yegane konumuz LOST ‘ A DÖNELİM :)))) değil miiiiiii!


 193. Taner KARA KULE yi olcay ve ben okuduğumuz için bu konuda anlaşıyoruz asıl sorun bizde okumak isteyen arkadaşlar var o yüzden kitap hakkında detay vermeden dertlerimizi anlatmaya çalışıyoruz ve bu yüzden yanlış anlamalar çıkıyor.

 194. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  olcay neyse ben yanlış anladım ama matrix benim hayatımın dönüm noktası unutamayacağım bir film di ama sonunu yanlış hatırlıyorsun makineler zionu kuşatmış ve ele geçiriyodu sonra neo matrix in kalbine merkezine gitti bu sırada Ajan smit de matrix içinde inanılmaz çoğalarak bir virüs haline gelmişdi ve matrix programını çöketmek üzereyken kır başlı adamla neon bir anlaşma yaptı ve neon ajan smit yani(virüsü) Yok etti karşılığındada kır başlı adam zion da kalan son insanların yaşamasına izin verdi yani olcay cım matrix in sonu bu şekildeydi sanırım konuyu dağıttım ben senin dediğini anladım yani lostun sonunda bir sürü soru işareti bırakılacağını kast ettin sanırım


 195. Ya aklımda yazmak istediğim çok şey var senaryoyla ilgili ama yazamıyorum işte okumayanlara çok büyük ayıp olacak diye:(((


 196. TANER!!! daha dogrusu forrest, kara kule ıle lost un benzer sonla bıtebıleceğını vurguladı bende boyle bır son beklemedıgımı ama olursada sasırmamıycagı belırttım sonrasında da dedim ki; matrix 3 lemesınde,matrix in son filminin sonuc ittibarıyle, kara kuleye benzedıgını (yani kara kule de kitap sonunda ki düşünce ile benzer oldugunu)), o yuzden matrix 3 ‘ün zaten ızleyıcıyı tatmın etmedıgını aynı sekılde şimdi,matrıx ,kule ve lost benzer şablonlarda dusunulurse yanı sonlarının benzer olma ıhtimali ile i düşünülürse,hıc bır sekılde lost un bu benzer şablonlar içinde tatmın edici bır son yapamayacagını belırtmek ıstedım umarım yeterli bir acıklama olmustur senın için :D


 197. Senarist abilerin bizim istediğimiz gibi bi son yapmaları çok ta umurlarındamı acaba. Dedim ya KING hiçbir etki altında kalmamış kendi istediği sonu yazmıştı.


 198. taner forrest demedı sanırım karıstırdın matrıx ıle kara kule sonları sablon olarak benzer ben dedim !!!! yanı matrıx kule sonrları itibariyle benzer lostta ole olabılre demıs forrest!!! bende olmuycagını belırttım söyle dıyım sana taner,
  matrıx 3 te sonunda ne olmustu kahin ve kır saclı meshur amcamız konusmuz neo ile anlaşma yapılmıs neo makıneye baglanmıs karsılıgında matrıx sıfırdan yenıden olusturulmustu yanı anahtar kelime SİL BAŞTAN yani en başa dönüş olmustu bır nevi o yuzden ben lostun bu kısır dongu içinde sureklı kendini tekrar eden bir sonla bıtcegını sanmıyrum aslında yanı olur da gıbımede gelıyor, boyle olursada pek de o zaman şasırmam ama bence matrix yada kule gibi olmuyucak!!!!


 199. Taner matrix’le ilgili bi yorum yaptığımı hatırlamıyorum. Eğer bu soruyu bana soruyorsan yanıt verebilmek için öncelikle 2 ve 3. bölümü izlemem lazım belki komik gelecek ama 1 haricindeki bölümleri izlemedim daha doğrusu izlemek istemedim.


 200. Olcay anladım nedemek istediğini ama oha detirten bi benzerlik olurdu bu.Şu an ki gidişat sonların aynı ya da çok yakın olacağını gösteriyo (JACK’in gözleri)ama bunları konuşmak için daha erken umarım dediğim gibi bitmez. Şunu da düşünmek lazım senaristler bizim istediğimiz bir son yapmak istiyorlarmı yoksa ucunu açık bırakıp senelerce akıllardan çıkmayacak bir son mu yapmayı hedefliyorlar. KING 30 yıl süren macerasını noktaladığında bir açıklama yaptı ”ilk kitabımdan 6ıncı kitabıma kadar bir son düşünmedim. Kalemi elime aldım ve sadece yazdım kitap kendi sonunu kendisi hazırladı.”Yani demek istediğim yaptıkları sadece detayları atlamamak ta olabilir.

 201. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  forrest_gump matrix de virüs gibi yayılan ajan smith i durdurmak için neo ile matrix programının sahibi bir anlaşma yaptı karşılığında matrix in sahibi zeon da kalan son insanların yaşamasına izin verdi şimdi bunla lost un ne alakası var ben şahsen anlamadım bir açıklarmısın


 202. İp ucu vermeme gerek kalmadı arkadaşlar Alper 22:37 de yazmış zaten.


 203. Forrest bence kara kule gıbı bıtemez lost dedıgın o ayrıntıları dusunmedım degıl ama bence oyle olmazz son,ki zaten kara kule sonu bence olmamıştı ılk zamanlar ben adaya lost senarıstlerının bile gelecegını dusunmustum:D yanı suan gunumuzde 2009 da lost senaryosunu yazan bızım dunyamızdakı lost senarıstlerının gelecegını dusunmustum,şimdi normal olarak bu yazıyı okuyan diğer arkadaslar yazdıgımdan bır sey anlamıycıak :D sen anladın ama forrest :D:D:D degil mi :D:D:D neyse ama son oyle olmuycak bence olursada studyoları ızleyıcıler basar valla :D benzer olabılr bır son ama yanı aynı mantalıtede olcagını sanmam!!!! burdan bir ip ucu verelım diğer arkadaşlara matrix üçlemesinin sonu onları nekar tatmin etti,? kule ve matrix sonları çok benzer şablonlaré!!!! o yuzden lost oyle olmuyucakk!!!!!


 204. Tüm yorumları okumadan katılmak istemiyorum aranıza. Dedim ya iş yoğunluğu sebebiyle vakit bulamıyorum yorumları, okuyayım geliyorum.
  Bir senaryoda ben vermek istiyorum ama çekiniyorum açıkçası çünkü ben hala LOST-KARA KULE benzerliğinden yanayım. Eğer senaryomu söylersem KARA KULE finalini söylemiş olucam. Bunu size bırakıyorum.İsterseniz ufak bişeyler söyleyebilirim. Ama kitabı okumak isteyen arkadaşlar var.
  5. sezona kadar LOST-KARA KULE benzerliklerine ve 6.sezon fragmanındaki JACK’in gözlerine kadar ”acabamıki” diyodum ama artık bundan eminim.
  Sercan sanırım 6.sezon finalinden sonra dediğin gibi ağzımız bir hayli bozulacak ve yorulacak:)))


 205. elbette taner desmond un zamanda yolculuk yapabılmesınde ambarın patlamasının rolu var yanı faraday boyle bır seyın olabılmesı için yuksek oranda radyosyana maruz kalınmasını belırtmıstı,ve malum desmond fazlasıyla ambar patlarken maruz kaldı yanı radyasyonu fazlasıyla yedi:D aynen caharllie lock ve eko gibi,!!!yani akıl hastanesınde hugonun charlie yı gormesı charlınınde zmanda yolculuk yaptıgına bır delil aynen yukarıdakı msjlardada dedım eko nunda yıne hugo ıle satranc oynaması oda , onun zamanda yolculuk yaptıgına delıll sorun burda şu? neden sayit ekoyu gormedı sandalyede neden oturan ekoyu gormedıde boş gordu,burda hayalet olma senaryolarıda gecerlı olbılr ama ben zamanda yolculuk yaptıkları kanısındayım johnda ekoda charlıde etkılendı desmond gıbı aama onlar oldü,top desmonda yanii!!!!:D
  birde bir ilgınc tespıtımı daha soylıyımm sıze
  hatırlarsanız jack 1 sezonda ıcme suyu için bır mağara bulmus
  orada ayrıyetten 2 tane cesetde bulmustu,bir erkek bir kadın,
  cesetdi,john o cesetler için bizim adem ile havvamız demıstı
  şimdi tespıtım şu; o erkek ceset bence john lock tan baskası degil nedenmi ?
  ip ucunu söyliyim jack erkek cesett in cebinde biri siyah diğeri beyaz iki tane taş buluyor!!! o taşlar john lock ın walt a tavla ögrettigi zamandakı taşlar!!!! hani şu meşhur iki taraf var biri siyah diğeri beyaz diye başlayıp lock ın wallta anlattıgı aslında butun lostekı hıkayenın ozünü olsturan açıklama o taşlar cesedin yanı erkek cesedin cebınden cıkıyor jack cıkarıyor,yani bence lock 5 zeonda oldukten sorna bır sekılde cesedi oraya konuyor!!! ve gelelım kadın cesede oda işte bence 6 sezonda olucek ana karakterlerden biri!!!!!! tabiki bunlar benı yakaladıgım ipcularından cıkardıgım sonuclarrr!!! ama o cesette o tasların olması tesaduf degıl zaten cesetler bulunduktan sonra yada oncesınde john lock o tasları kaldırp havaya meshur o iyi kotu anlatımını sımgeleyen acıklmayı yapıyuor!!!!!!!!
  yani senarıstler ekmek kırıntıları bırakmayı cok sevıyorlarr!!!!:D:D

 206. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  olcay şimdi anahtarın çevrilip ambarın patlamasında Dasmon dın o gucu kazandığı ve zaman da zihin yolculuğu yapmasının bir bağlantısı varmı bilmiyorum ama şunu söylicem şimdi o patlamada ambarda olan 3 kişi dedim charly eko ve lock bunlardan ikisi öldü diyorsun ben de şöyle diyim charly ve locke nin ölme amaçları vardı bir şeye bir amaca hizmet ettiler ve öldüler ama Mr Eko nun Ölümü siyah duman tarafından durup dururken öldürülmesinin hiç bir anlamı yoktu ben çözemedim bir ipucuda vermediler dizide sonra ne hikmetse bunlar klinikde dediğin gibi hugo ya hayalet olarak gelip santranç oynamaya başladılar kesimm bir bağlantı var hani o radyasyonda lanetlendiler gibi bir şey oldu bir de ilginç bir şey ark fraday oxford da bu fare üzerindeki deneyler yaparken bir şekilde çuvallıyo ve kafayı noynatıyo tabi universtedende kovuluyo bir bölümde bunu görmüşdük bunun nedenide açıklanmadı


 207. yani demek istediğim charli,eko,johnda tıpkı desmond gibi zamanda bır yerlere ambar patlamasında sonra gıtmıs olabılrler,charlie ölümünden oncekı surece kadar oncekı aradakı zamanlarda dolasabılıyordur tıpkı hugoya dedıgı gıbı ben o ıstasyonda öldüm ama aynbı zamanda burdayımdaa!!!! yanı desmontun zaman ya yolculuk yapabılmesını o ambar patlaması tetıkledıyese eko,john,charlıe nınkınıde
  yapmasına neden olmus olabılr !!!


 208. öte yandan arkadaşlar bır teorımı daha soylıyım,bıldıgımız uzere desmond ambardayken anahtarı cevırmıs dolaysıyla yukse dozda radyosyana maruz kalmıs (farede oldugu gıbi) netıcesınde zamanda yolculuk yapmıs neler yasadıgını bıllıyoruz sonrasıdna adada cıplak uyanmıs daha sonra o kurtarma gemısınde tekrar zaman yolculuk etmeye baslamıstı,sımdı desmond gemıdeyken sayıd bır telefon gorusmesı ayarlıyordu hatırlayacak olursak desmond faraday ıle konusyordu,
  faraday boyle bnır seyın olmsı ıcın yakın zamanda yukse oranda radyosyana maruz kalmalısın demıstı nı tekım jack tı sanrım ambar olayıbı faradaya ıma etmıstı,yanı desmond anahtarı cevırdıgı zman yuksk frekanssta radyasyona elektroo manyetık alana maruz kalmıs sonuıcunda zmanda yolculuk yatmıstı,ama unutulan şukı o ambar patladıgında ambarın ıcınde charlı,mr eko,ve lock da vardı
  hatırlayacak olursak john lock da aynı desmond gıbı gozelrı ada da acmıs hatta cıplak desmondu gormus ona seslen mıs ama ses telı gıtmıstıı ,
  yanı orda jochda ekoda charlıde zamanda yolculuk yapmıs olabılr,onları goremdık cunku flasbejlerını desmond gıbı onlaerda aynı etkıye maruz kaldı ve unutmayın
  o ambardakı herkz su an oldu desmond harıc!!!
  yanı bence hugonun charlıyı gormesı,charlınınde olumunden oncekı zamanda yanı daha dogrusu o zamana kadar kı surecte zamanda dolasabıldıgının kanıtı,aynı şey mr eko ıcenıde gecerlı unutmayalımmkı sayıt hugoyu hastaneden aldıgı zaman
  hugo eko ıle santtranc oynuyor!!!!!!!! hatta charlıe o ayna ıstasyonudna oldugunu kabul edıyor ama aynı zamanda sımdı burdaayımda dıyorr!!!
  ya onlar hayaletler ada da hayalet olarsk kaldılar yada dedıgım gıbı
  onlar olumlerınde oncekı surecte zamanda dolasıyorlarr!!!


 209. olcay, taner; desmondın zihin durumunu başlatan olayı hatırlarsanız bu konuyu çözmüş oluruz. ambar patlayıp manyetizma ortaya çıktığında desmond bundan etkilenip yoğun bir enerjiye maruz kaldı. ormanda çıplak geziyordu. sonra bunun nasıl olduğunu 3×08 de gördük. bara gidiyor aynı müzik çalıyor ve kafaya sopa yiyince ormanda uyanıyor. ambar patladığında ya da o zamanlar sene 2004. desmond 2004 te bu güce sahip oluyor. tüm bu olanların yaşandığını düşünürseniz. öyle düşünüp yola çıkın. faraday adaya geliyor. desmonda hangi yıldasın diyor 1996. git beni bul diyor. desmond gidiyor ve faradayın formülünün işlemesini sağlıyor. yani faradayın 1996’da bulduğu olayın formülünü aslında gene formülün sonucu olarak desmondo 2004 yılında zihinle o tarihe giderek yardımcı oluyor.


 210. alper onemlı olmuycaklar dıyrum cunku 6 sezonda en baslarda belkı 2 ana karakter ölücek yanı oyle duyumlar var 2 ana karakter olucek dıye lock zaten oldu
  sayıt suphelıı olebılr kı bence olmedı ama 2 karakter gıdersee o yuzden dedıgım gıbı onemlerı dıgerlrını pek kalmıyor gıbı


 211. olcay, faraday ve desmond ve zihin transferi konusunda haklısın ve dediğin gibi bu kişiler kilit olacaklar ama birkaç mesaj önce taner yazdı. ordan yola çıkalım. jacob tüm flashbackler olurken aslında bunların yanındaymış. şimdi sen jack, kate ve sawyer bana pek sıradan tipler olacakmış gibi gelmiyor. çünkü dikkat edersek jacob gidip kalemi sawyera verip o mektubu yazması için teşvik etmese sawyer o şekilde bir kin besliyor olmayacak. aynısı kate için de geçerli. o anda gelip küçükken suçlu olmasın diye yoluna gitmesine izin vermese kate belki bir kaçak olmayacak. hatta dikkat ederseniz sayid ve nadia ışıklarda dururken jacob bekledi ve nadia öldü o sırada sayidi durdurdu. yani jacob bunların altyapısını bir şekilde hazırladı. karakterlerin de ben jacobun “geliyorlar” planına uygun hazırlandığına inanıyorum. buna göre de bence bu kişilerin de oldukça fazla önemi olacak.
  yeni zaman dilimi derken taner, ben senaryo 1’in olacağına inanıyorum. yani bunlar tüm zamanı değiştirecekler. öyle olduğu için de eloise nelerin yaşanacağını artık bilemiyor. yani patlama olacak ve zaman yeniden yazılacak. amaaa dönüp dolaşıp aynı kaderlerini yaşayacaklar. sadece olaylar bizim bildiğimiz gibi olmayacak. göreceğiz. bu yüzden senaryo 2 bana hiç gerçekçi gelmiyor. zaten diğer yorumumda dediğim gibi 5. sezon finalinde bunun altyapısını hazırladılar. kate, jack uzun uzun bakıp birbirimizi tanımayacağız ama muhabbeti yapıldı.


 212. Alper faraday konusunda kesınlıkle hem fıkırızzz :D


 213. taner o dedıgın benımde kafamı cok karsıtırmıstı zamanında
  yanı sunu anlıyorum eger faraday gelecekte basına bır sey gelrıse sabitinin desmond yanı ortak tanıdıgı varlıgın desmond oldugunu belırtıyor,kafama takılan şu,desmond ılk zamanda yolculugunu yapmasa yanı oxforda gıtmese faraday o notu yazmıycıak ve de adada defterınde o not olmuyucak burdan anlıyoruzkı desmond bır seylerı degıstırebılıyor hatta dıyorkı desmond faradaya,benı unuta bılrsın bunun uzıerne faraday o notu yazıyor bana bır sy olrusa sabıtım desmond hume dur!!!
  yanı desmond gecmıste yaptıgı bır sey gelecegı not ornegınde gordugumz gıbı etkıleyebılıyor bu “olan olmustur mantuguna bır az ters gbı gelıyor bana!!!!
  ote yandan ama penny ye 2 kere bıle bıle sonucunu bıldıgı halde evlenme teklıfını yapamıyor yanı bır seyı orda degıstıremıyor kfa zaten burda karısıyor!!!!
  yanı anlatmak ıstedıgım eger desmond o gemıye gıtmese bahse gırerım faradayın not defterınde “demond sabıtımdır notu yazmıyıcak”

 214. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  Alper haklısın bu radiski denen adam 3. sezonda oters dan biri olarak çıkmışdı karşımıza hatta kafayı yemiş biriydi bi istasyon görevlisiydi yanılmıyosan daha sonra kate öldürdü onu her hal sonra bi baktık 5.sezonda adam dharma cıymış aslında ark ben widmoru 5.sezona kadar benjamin in düşmanı dharma cı olarak tahmin ediyodum çunku adam adaya psikopat askerleri gönderdi lınus u almak için bi baktıp oda others danmış birde Alper zamanda yeni çizgi derken Farklı bir paralel evrenmi olucak diyosun yani uçak adaya düşüp olan olaylar ayrı bomba patlayınca uçak düşmeyecek sonra farklı olaylar olan başka bir zaman dilimi yani iki farklı zaman dilimi oluşacak kafa karıştırmim bu gekleceğe dönüş filmin de böyle olmuşdu iki zaman dilimi oluşmuşdu


 215. alper evt devırlerı bıtebılr olabılr ama ben faraday dan umudu kesmek yanlıs olur dıyroum bak kılıt adamlar faraday, desmond ,walt bunlar kılıt ozellıkle desmond ısı cozcek adam 6 sezonda cunku durumu cok farklı o herkez gıbı zamanda yolculu yapmıyor bılıyoruz bakın onemlı bır sey soylıycıem,desmond 4 sezonda o ada dısındakı gemıye vardıgında kımseyı tanımıyorduya hanı sayide sende kımsın dıyorduyaa
  sonrasında ılk zaman yolculugunda askere oldugu zamana gıtmıs gozlerını actıgında askerde oldugunu gormustu ŞİMDİ PÜF NOKTA ŞU ; normlade dıger lost elemanlrı gıbı olsaydı desmond yanı jack kate sawyer vs.. askerede gozunu actıgında kendınden bır tane daha gorurdu,yanı dısardan kendını gorurdu aynı zamanda yanı 1996 da desmondan ASKERIYEDE 2 tane olurdu ama adamımız desmond dırek 1996 yılındakı kendı bedenınde gozlerını açtı,digerlerı gıbı degıl yanı soyle dıyım 5 sezonda bır sahnede sawyer, claıre ‘ i dogum yaptırırıken kate ı goruyor o anda kendıyle de karsılasabılrdı bır tane daha sawyer var yanı o anda,ama desmond işte ole degıl eger o ,o zamana olsa dırek ordakı bendendekı desmond olcaktı,+ dıger kısılerın bıttıgını soyleye bılrız jack sawyer kate bunlar sıradan tıpler oldu ozellıklerı yokkk
  ama hugo bazı mezıyetlere sahip,ölüler le konusabılıyor, walt malum bazı guclerı var vede desmond dedıgım sekılde zamanda gıdebılıyor bunlar vede faraday kılıt adamlar olcak 6 sezonda!!!!

 216. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  olcat sen bu fraday ın zihninde geri gitmesi deney inden bahsettin ben de bir şey hatırladım konunla alkası varmı bilmiyorum ama maluz özel insan zihninde tarih yolculuğu yapan Dasmond 4. sezonda Widmor un gönderdiği Gemiye lapidus un helikopteriyle giderken birden kafayı yiyiyor ve ve ark hatılayamıyor ve Fraday ona telsizde oxforda git beni bul diyor ve dasmond daha sonra penolepe yi bulup onu 10 yıl son ra aramasını istiyor ve böylelikle zihni normale dönüyor. Ve Fraday orda Dasmonda Şöyle bir laf ediyor” Dasmond eğer aynı şey benim başımada gelirse benim çıkış noktam sensin” ilginç bir sahneydi aklıma geldi önemli bir anlamı vardır her hal


 217. olcay tek kelimeyle mükemmelsin :) nefis bir toparlama oldu bu. o zaman zihin transferi, dharmanın denilen elektrik direği sarkacı, adada suyun altındaki dharma istasyonu, bunların hepsinin faradayın olduğu konusunda hem fikiriz. Widmore ve Eloise Hawking bunun annesi ve babası. Büyük ihtimal daha önce tanerin söylediği gibi Widmore’un hatta dışarıdaki Eloise Hawking’in dharma ile ilişkisi var. Tabi dharma girişim tam bir muamma, o yüzden neler olduğunu pek söyleyemesek dahi ben şöyle bir zaman toparlaması yapmak istiyorum.
  Şimdi dharma katliamı 1992 yılında oldu. Sonrasında dharma adına bir tek desmondı ilk fırtınada adaya düştüğünde sahilden alan sarı giysili adamları söyleyebiliriz. Desmond 3 yıl adada kaldı ve yaklaşık olarak 2000 li yıllarda adaya düştü. 2004’te bizimkiler geldiğinde ambardaydı. Desmond’dan önce yanında olan Kelvin Inman ve öncesinde butona basan Radzinsky isimleri geçiyor. Bir de Desmond’ı alan sarı giysili adamlar. Yani Dharma katliamını others ve Benjamin yaptılar ve bunlar adayı kapattılar. Aynı zamanda hem Dharma’nın bir uzantısı (sonuçta Radzinsky’nin nasıl dharmacı olduğunu 5. sezonda gördük) hem de Others aynı zamanda adada beraberlerdi ama Dharma şehrinde others kalıyordu. Yani söylemek istediğim Widmore adayı arıyor ama zaten Desmond’ı bilerek adaya gönderdi. Gene 5. sezonda Desmond yanına gelip Eloise Hawking’i sorunca Los Angeles’ta kiliseye elektrik direğine yönlendiren de Widmore’du. Tüm bunları Widmore ve Eloise Hawking biliyorsa zaten adaya rahatça ulaşabiliyorlar anlamına geliyor. Benim bu noktada kafam karışıyor. Sanki burada eksik birşeyler var gibi. Yalnız olcay yukarıda yazdıkların ve bu Faraday konusu ve Widmore ve Eloise bence son döngünün oyuncuları. O döngü içerisindeki herşeyi hem Widmore hem de Eloise biliyor ki Eloise 3. sezonda Desmond’a tam olarak işlerin nasıl yürüdüğünü çok güzel anlatmıştı. Taa ki kendi içinde bulunduğu döngü zamanı yani hidrojen bombasının patlatılması söz konusu olunca hastanede Penelope’ye ben bile bundan sonra olacakları bilmiyorum diye anlattı. Bana göre yeni bir zaman çizgisi oluşacak ve yeni olaylar yaşanacak. O yüzden bunların devri artık bitti.


 218. Alper eger o ıkı pusula aynı olsaydı varya dedıgın yuzde yuz dogruydu bence
  yanı kesın katılırdım sana zatren bende onu ima ettım ama farklı pusulalar fakat senarıstlerın bu pusula muhabbetını uzatmalarında bır hıkmet var bence:D
  buna emınım
  ve taner umut bılıyrsunkı onları oraya getıren ozgur ıradedeki umut degılmı zatenn yanı neden olmasın !!!!


 219. alper şöyle sana söyle dediğim durum için kendı fıkrımı söylıyım,
  oncelıkle faradayın daha bılmedıgımz cok yonu var bence yıne sana detaylardan yanı yakaldıgım detayalrdan bahsedıcek olursam,hatırlayacak olursak 4 sezonda 5 bolumde desmond oxforda gelmıs fardayı bulmus neyse o meshur fare deneyı yapmıslardıı,sonrasında faradayın nler yaptıgını bılmıyoruz ama ben tahmınlerımı yapım,sonrasında faraday o deneyı yanı hatırlayacak oluyrsa ne yapmıstı fareye yuksek frekansta radyasyon uykulamıs ve fare zıhnen zamanda yolculuk yapmıstı
  sonrasında da sabıtı olmadıgı ıcın olmustu,ben soyle dıyım faraday sonrasıdna o deneyı kendı ustunde de yuzde yuz yaptı hatta bıldıgımz uzere 5 sezonda kız arkadası komo haldeydı faradayın yanı eskı kız arakdası yuzde yuz onunda ustunde dednedı o fare deneyı ama kız tabı sabıttı komaya gırdı,hatırlıycak olursak 5 sezonda kızın ablası desmonda bır gun gelıyor 4 yasında oluyor o anıları hatırlıyor bıgun 10 yasında yanı kız zıhnen sureklı komada zaman da gıdıp gelıyor
  faradayda olee yanı aynı desmond gıbı gıdıp gelıyor ve yanı bızım lost tayfamız daha adaya dusmeden once o adaya yanı faraday gıtmıs olabılr , hatırlacak olursa 5 sezonda 815 sayılı ucak dustugu zaman haberlerde faraday gorucne aglıyordu ve dıyorduku nedenını bılmıyorum ama bu kaza benı cok uzuyor!!!!!
  yanı senın de dedıgım gıbı alper belkı kazadan cok oncebıle faraday,adaya gelmıs olabılr zıhnen zamanda yolcuklıuk yanı ve genc annesıyla bomba ustune konusmu olabılr ve genc annede uzak durmadın demıs olabılr
  farday detaylarına devam edek olursam
  eloıse hawkıng bıze o meshur sarkacın oldugu odada dıger bızım lost tayfasına nutuk cekerken , bu odayı cok zekı bır bılım adamı kesfettı,bu oda da tıpkı ada gıbı guc alanlarından bırı ve dıger dunyadakı aanlarla ılskı demıstı bu sayede oda sayesınde o zekı bılım adamı sayesınde adanın sımdkı yerını ufak sapma payları ıle hesaplayabılıyorz demıstı o zekı bılım adamı işte oglu faraday dan baskası degıll
  dıger detay 3 sezon fınalınde charlıe o sarı lambayı ayna ıstasyonunda kapatmak ıcın bır klvyede beach boy parcasını calmıstı,ona bunun bır melodı oldugunu soyleyende bılırsınız kı olen yerdkı o sarıısn kızdıı ve sunu demıstı
  bunu bız muzısyen progrmaladı,
  o kımmı o da faraday, hatırlayın ılk zamanalr faraday pıyano calıyordu
  ama annesı konsantresını bozmaması ıcın ona pıyanoyu yasaklamıstı
  yanı demek ıstedıgım faraday olsede kılıt adamlardan bırı bence :D

 220. taner23 (Hidayet Türkoğlu)


  olcay bu sayılar ve araştırman mukemmel ama bu sayıların ne fonksiyonu olabilir uğursuzluk getirdi diyosun bence oan için uğursuzdular ama daha sonra akabinde Alper in dediği gibi dasmond sisteme şifreleri geç girdi uçak düşdü ama dikkat edersen dizide bi flaşbekler( eskiye gitme) sürekli oluyodu ta dizinin başından beri Kahramanlarımızın hayatları adeta bize ezberlettiler (5 sezondada )Hepsinin hayatı berbat babalarıyla sorunları var hugo piyango tutturuyo sonra başına metoor düşüyo kate üvey babası yuzunden tutuklanıyo kaçak lockenin babası lock u kandırıp böbreğini alıp bacaklarının felç olmasına sebep veriyo ve sonra bakıyoruzki o adan sawyar ın ailesinin ölmesine sebep olan adamla aynı jake babası yuzunden alkolik olmuş charley uyuşturucu muhtelası neyse sonra bi baktık 5.sezon finalinde jacop efendi butun bunlar olurken hepsinin yanındaymış işin tuhafı ark adaya düşünce bizim kahramanlarımız birden hastalıkları iyileşmeye başlıyor aşık oluyolar Sawyer ailesini öldüren adamı buluyo ve akabinde adaya bir şekilde bağlanıyolar Ada onlar için kurtuluş yolu örnek (adadan ayrılan ocanic 6 lısı tekrer adadan gittiği gibi özgür iradesiyle adaya geri geldiler) şimdi Olcay bunu senin yazdığın pandoranın kutusundaki umut Adamı acaba diye düşünüyorum


 221. Olcay dediğin gibi ben de hatırlıyorum hatta şimdi açıp tekrar bahsettiğin kısımları buldum. Zaten böyle detaylarda Jack ve özellikle John ben buraları bilirim edasıyla dolaşıyordu. Yazıda bahsettiğim man of science ve man of faith olayı var. Bu ikisi arasında çok geçti. Yani locke ve jack arasında. Pusula da bir diğer örnek olabilir buna. Enteresan. Bu ikisi belki de siyahlı ile beyazlının yani jacob ve siyah dumanın türevleri olabilir mi? Ya da bir oluşum düşünün. Onun devamı niteliğindeki son katılımcılar. Daha önce aynı döngüde bulunmuşlar ama her defasında yeniden başlıyor ve hatırlamıyorlar.


 222. Olcay sen de hoşgeldin tekrar. Leonard’ın hikayesini hep düşünmüşümdür. Dediğin gibi 1950 yılında orduya mensup bir şekilde bu sayılarla ilişki kurduğu aşikar. 5. sezonda Richard bombanımı almaya geldin diye Faraday’a soruyor demişsin. Benim hep aklıma takılan aynı bölümde bir başka diyalog var. Lost 5×03 bölüm hatta dakikasını da yazayım. 07:10. Eloise Hawking’in küçük hali diyelim Faraday ve ekibi 1952’de yakalayınca “Uzak duramadın değil mi?” diye konuşuyor. Şimdi bu daha Faraday’ı doğurmadan nasıl bomba ile ilişkisi olduğunu bilebiliyor. Aklıma sadece Desmond’ın yaşadığı zihin transferi geliyor. Fikri olan var mı?


 223. Evet bır başka detay yakaladım arakdaşlar,inanın baya bır heyecanlandım o detayı gorunce ama sonrasında tekrar tekrar bakınca detayın ıstedıgım gıbı olmadıgını gordum ama yınede sızınle paylasım detay su;
  hatırlanıcak gıbı olursa 5 sezonda john ethan tarafından bacagından vurulduktan sonra rıchard john ın yanına gelmıs,işte bıldıgımız o replıklerı soylemış,işte adadan dıgerlerını kurtarabılmen ıcın olmen lazım demıstı sonrasında parlamadan hemen once rıchard john a bır pusula vermıs ve demıstıkı,”bır dahakı karsılasmamızda senı hatırlamıycagım john o yuzden bu pusulayı bana ver,johnda rıchardın dedıgını yapmıs ve rıchardla gorustuklerınde pusulayı rıcharda vermıs boylelıkle rıchar bır sekılde onu tanımıstı dıyebılrız!!!!! hatta bu nu şimdi sen bana gelecekte verıyorsun demıstı detay şu
  1 sezon 13 bolumde sayit fransız kadından aldıgı notlar uzerıdne calısrken bır anda karşısına lock cıkmıs sayidte, johna burda ne ısın var demıstı
  john da avlanıryoruz sen ne yapıyorsun hala o roussse nın kagıdında yon mü tahlıl etmeye calsıyorsun demıstı, sonrasında buraya lutfen dıkkat” BIR PUSULAYI SAYIDE VERMIS (BAKIN 1 .SEZONDA DAHA ) bunu al sana yardımı olur demıstı,sayıd te sen ne yapıcan yonunu bulmak ııcın dıyıcen john ” artık ona ıhtıcyam yok demıstı.sımdı sızde baglantıyı kurdunuz ::D yanı taaa 5 sezonda rıchardın verdıgı o pusula 1 sezonda 13 bolumde yanı kaza daha yenı olmus john lockta var burda gosterırdıkı john daha oncde adada bulunmus yada gelmıs bır kac kere daha baya heyecanladım ama bakınca ıkı pusulayada farklı olduklarını gordum ama senarıstler baya vbır bu pusulalardan bahsettı bır nedenı olmalı bence aynı pusulalar olsa sonucları bır dusunun artıkk:D john en basından berı agabey olabılr :D meselaaa :D vedaha cok sonuc çıkarılabılrdı ama pusulalar farklıı
  hatta kucuk bır detay daha alakasız ama soylıyım,(1 sezon 13 bolum devamında sayıd jacke kuzey neresı der jackte gosterır dogru der sayıd ama bu pusula orayı gostermıyor yanı sanrıım baozluk der) anlamadıgım rıchar neden o pusulayı ver senı ozman tanırım demeye getırdıııı dedımyaa aynı pusulalar olsaydı :D
  işlerr epy daha karısırdı gıbıme gelıyor


 224. Tanercim hoşgeldin. Öncelikle şunun altını çizeyim. Yazıda yer alan senaryo örnekleri 5. sezon final yorumları başlığından toparlayıp çıkardığım örnekler. Bu başlıkta geliştiririz.
  Şimdi tanercim senaryo 1 için bir konuyu atlıyorsun. Patlama oluyor ve Faraday’ın değişken kuramı tutuyor. Diğer başlıkta da konuştuk. Eğer öyle olursa hiçbirşey yaşanmamış olacak. 815 hiç düşmeyecek çünkü ambar inşa edilmemiş olacak ve Desmond kısa bir süre çıktığı ambardan Kelvin Inman’ı öldürdükten sonra aceleyle dönüp sayıları geç girmemiş olacak. Yani 815 düşmeyecek teorisine dayandırmıştık. Böyle olunca ölenler geri gelmiyorlar. Olaylar hiç yaşanmamış oluyor.
  Bana da 2. senaryo pek olacakmış gibi gelmiyor. Çünkü 5. sezon finalinde yoğun bir şekilde Jack, Kate ve Sawyer birbirimizi tanımayacağız bunu yapmalı mıyız muhabbetini yaptılar. Bombayı patlatmadan önceki karar anı. Yani bana göre dizi 5. sezon finaliyle bunun altyapısını kurdu gibi. Yani direkt 2007’e dönmeleri bunu çürütmelerine sebep olur. Hatta şimdi yazarken senaryo 1 çok daha sıcak gelmeye başladı. :)
  Dediğin gibi Jack ve Locke gibi olmaya başladık :)


 225. Taner konulardan haberım var merak etme :D takıp edıyroummm bennn:D


 226. Evt arakdaşlar simdı tekrardan teorılere devam; :D
  Daha öncede söyledıgım bır olasılıgın yenıden soylemek istıyorum çünkü yenıden sezonları ızlıyınce gordumkı olasılık dedıgım sey bırebır dizide gerçekleşmiş:D
  şimdi tekrar soyluyorum tespıtleri,öncesinde demıstımkı 1 sezonda hugo akıl hastanesındeyken,leonard meshur gızemlı sayıları sureklı soyluyordu neyse uzatmıyım hugo leonardın dedıgı gıbi,avustralyaya gıtmıs zamında bu sayıları kullanan adamı bulmustu,sonrasında daha oncde dedıgım gıbı o adamın eşi hugoya; kocası ıle leonardın haber alma bırımınde subay oldukalrını gorevlerının,sureklı olarak sınyallerı dınlemek oldugunu soylemıstı,
  her neyse işte leonard ve dıger adam bır gun guney pasıfıkte gızemlı bır sınyal aldılarını soylemıs yanı bızım meshur rakamların tekrar edıldıgı o sınyali
  1 sezonda bu kada rbır detay verılmıstı bende sonrasını olabılceklerı soylemiştim,olasılık olarak ama sımdı yeniden ızlıyınce sezonları,o dedıgım olasılıklar bırebır gercekleşmıs dıyebılıyorum,olasılıklar sudur; 5 sezonda richard,faraday ve bızım dıger elamanları yakalayınca dırek faradaya ; bombanımı almaya geldın diyor
  bunun üzerine faradayda gruptakı herkeze bızı amerkan ordusundan oldugumuzu sanıyorlar dıyor,sonrasında rıchard devam edıyor faradaya acıklama yapmaya,”sizinkiler baslattı savası dıyor ilk olarak adada arastırma yapmak istedıklerını soyledıler(askerıyeyı kast ediyor) ama sonrasında bıze saldırdılar bızde gereklı karsılıgı verdık dıyor” richard
  hatta rıchard şunuda dıyor faradaya; “bir ay once sızden bır gurup askerı temızledık” akabınde hatırlatmakta fayda var 5 sezon bır bolumde miles faradaya burda bır gurup amerıcan askerı yenı oldurulmus dıyor” 5 sezon boluımere bakarsaız tam replıgı gorursunuz , yanı işim içinde hukemet yanı abd ordusuda var ve 1950 lı yıllarda zaten ABD hukemtı gercekten de hıdrojen bombası denemlerı yapmıstır!!!! yanı bu dızıyede malzeme olmus gıbı:) boylelıkle hıdrojen bombasıda adamıza gelmıs oldu :D akıl hastanesıdekı leonarda o askerlerden bırı
  kurtulan dıyım !!!!sonrasında işe malum hugo sayıları kullanmıs oda kutuyu actın sayıları kullanarak kutuyu actın demıstıı,işte bu sayılar, kilit nokta daha oncde soyledım hatta bır arkadasda katıldı,adadakı ve eevrendekı var olan dengenın sayıısal ifadelerı bu sayılar!!!!
  buradakı kutudan kasıtın aslında “PANDORANIN KUTUSU ” gibi bır kavram olabılecegını daha once soylemıstım şimdi size kısaca pandoranın kutusu nedir onu acıklıyım ; “Pandora zeus un hediyesi olan kutuyu aldıgında heyecanlanmıs kutu çok guzel gorunuyormus dayanamamş tüm uyarılara rağmen kutuyu açmış;
  kutuyu açtığında ölüm, açlık, öfke, kıskançlık ve o güne kadar yeryüzünde mutlu yaşayan insanoğlunu acıya ve kedere boğacak olan her türlü kötülük dünyaya yayılmış. Şaşırıp kalan ve yaptığından pişman Pandora son bir çabayla kutuyu kapatmak istemiş. Ancak, bir tek şeyin dışında kutunun içindekiler uçup gitmiş bile.

  Pandora’nın bu son çabasıyla kutuda kalan şey, insanoğlunu, bütün bu kötülüklere rağmen ayakta tutabilecek bir şeymiş: Umut ”
  evet şimdi elbette bır alaka olmayabılr ama hugo ve dıger adamın sayıları kullanınca neler yasadıgı ortada ; hugonun yasadıklarını dusunun:D
  ben burda pandora derken benzer bır kavram olabılecegını ozellıkle belırtmek ısterim işte o sayılar boyle bır dengenın onemli parcaları yanı ınsanlara yada onları kullananlara huzur ve mutluluk getırmedıklerı asıkar :D yanı j.j. abrams yunan ve mısır kultulerınden karma bır esıntı yapabılr bızlere ozman sasırmayın !!!!
  (unutmayalım zaten herkezın gorus bırlıgınde oldugu kultur ve benımde en basından berı dedıgım gıbı “antik mısır kulturu”:D )


  • 2tane heykel var birisi sobek diğeri tawaret finaldeki sobek çünkü sobek sular tanrısıydı ve deniz kenarında heykel suratı timsah vücut insan vücudu yandan gözüküyor zaten finalde eğer tawaret olsaydı yandan göbekli ve memeleri gözükürdü zaten tawaretin vücudu hipopatam ayakları aslan ayağı diğer heykelde bacaklardan birisi önde etek kıvrımları farklı sercanın dediği gibi zaman aşımıyla felan olmaz yapım hatasıda olamaz finaldeki heykelin ayakları birleşikken diğerinin bacakları ayrı oluuyosa 2heykel var demektir michael jackson moon walk yapıcak hali yokya heykelin :)

 227. taner23(Michael Jordan)


  Şimdi ark Yeni Konular herkese hayırlı olsun inşallah diğer konu gibi yoğun katılım olur zaten sercan ben ve olcay ana üçlüydük olcay katılmadı her hal yeni konudan haberi yok.Öncelikle Alper cim 1. Senaryon olması imkansız diziden ayrılan adamları geri getirmeleri maddi ve manevi açıdan zor 3. Senaryon olamaz burda 2.Senaryon en olabilecek senaryo gibi gözüküyor ama ben ölenlerin geri gelicek demişsin buna katılmıyorum çünkü lost 5. sezon finalinde hatırlarsan Benjamin Lock için şöyle bir ifade kullanmışdı üstüne basa basa “Ben Bu Adada her Şey Gördüm Ama Ölenin Geri Geldiğini Hiç görmemişdim Ölen Ölmüşdür” Birde bu Dharma Girişim hakkında butun sırlar 6.sezonda açıklanır diye düşünüyorum çünkü kilit pozisyonda adayı nasıl bulduıkları deneyleri dunyadaki varlık şirket oluşumu başındaki kişi inşallah açıklarlar bize


 228. eheh valla haklısın sercan, aradan altı yıl geçip böyle infiale sebep olduktan sonra son dakika golü gibi soru sorduran şekilde final yaparlarsa, herkes bayağı bir ağzını bozar gibime geliyor :)
  alvar hanso oryantasyon videosunda adı geçen bir figür mü yoksa işlevi olacak mı göreceğiz. aslında yeni bir karakter için biraz geç kalındı. 6. sezon son sezon, bundan sonra yavaş yavaş ölenler ölecek kalan sağlar savaşını yapıp diziyi bitirmeliler.


 229. Öyle Sercan çok güzel yorumlar oldu diğer başlıkta. Ben hepsini tek tek tekrar okudum ve alıntılar yapa yapa gittim. Senaryoları ben 3 grupta topladım. Temel olarak ele aldım. Ha yeni eklemek istersek ben ona göre başlığı düzenleyip yorum sahibinin ismiyle ekleyeceğim zaten. Atladığım kısımlar varsa söyleyin mutlaka.
  Örneğin senin senaryo şu an yazıdaki senaryo 3 ile örtüşüyor bence. Patlama olmasa bile parlama olur ve en başa dönerler.


 230. tabi tabi ölenler geri gelicek o kesin 5. sezon yorumlarında çok yazdım :) birde zaman kavramı hakkında bence hala bişey bilmiyoruz 6. sezonda hanso amca gelip bize zaman kavramını yeniden öğretcek gibime geliyo çünkü faradayla eliose yanılcaklar gibime geliyor. neden diye sorcaksanız 6. sezon son sezon ve bununla beraber kilit nokta yani herşeyin açıklamasını 6. sezonda görücez. hatta 6. sezn 15 bölümse ilk 8 bölümü açıklamalarla geçicek adanın tarihiyle son 5 6 bölümse ise final olaylarıyla geçicek. ama son bölümde gene akılda sor işareti bıraktırıp bize istemeden terbiyemizi bozup küfür ettircek gibime geliyo yanılıyomuyum :D


 231. birde alper senaryo çeşidi koymuşsun yazıya şunu öylemeliyimki 5. sezon final yorumlarında inanki bu senaryoların hepsini karman çorman yaptık ve o 3 senaryoya benze 15 20 senaryo çıktı resmen :) bana 1. seçenek mantıklı gelmesinin nedeni lostun prodüksiyonuna uygun çünkü 4. sezonda gördüğümüz gibi bizimkiler adadan kurtulmuşlardı ve yeni bi hayat fırsatı doğmuştu gene buna bener oalbilir hiçbişey yaşanmamış gibi ama mantıksız gelmesinin nedeni ise fragmandaki göz açma sahnesi yanılttı beni gene aynı adaya düşme zamanınamı dönücekler fln diye aklımı kurcaladı

  2.senaryoda ise : harika tam düşündüğüm gibi geliyorlar bizim tayfa geçmişten geliyor gibi buda güzel
  3. senaryo : oda olabilir , bişeyler değiştirmeye çalışabilirler.
  benim senaryom ise : patlama olmıcak patlama tam olmadan zaman parlaması olcak çünkü patlama sahnesi finalde yaparlardı. birde elemanlar black rockun zamanına gidip adaya gelmelerini engellemeye çalışcaklar veya 2007 ye dönüp faklı bi görev üstlencekler. falan filan bunun gibi teoriler ama en temel olanları bunlar :)


 232. Evet 6. sezon başlangıcında daha yakın çekim var. Sercan böyle daha iyi oldu çünkü ben ilk gördüğümde 1. sezonun ilk bölümünü açtım. Durdurup bakıp gözün etrafına baktım. İki resme dikkatlice bakınca iki gözün yapısı kirpiğe kadar aynı :) Gerçekten su götürmez Jack bence de..
  Buradan şu yoruma gidebiliriz sanırım. Bunlar mutlaka bir zaman dilimine gittiler o kesin. Jack’in gözleri açılarak başlıyorsa demek ki 1977 yılında hatalı bulunan herkes yeni zamana dönmüş olacak. Yani Sayid vurulmamış, hatta bombayı patlatan Juliet ve vurulan Faraday ölmemiş olacak.


 233. alper ayrıca harikasın iki göz açma sahnesinide koymusun resmini süpersin :) evet hiç bi şüphe yokki ikiside jacke ait sadece yeni sezondakinede biraz daha yakın çekmişler :)


 234. ilk açılışı ben yapıyorum hayırlı olsun bu bölümü ben forrest gump olcay ve taner bekliyoduk. evet 6. sezonu beklerken bazı arkadaşlar deilerki çok ilgi çekici diziler ve kitap serileri var . bi arkadaş dedi jericho diye dizi güzel bi arkadaşda karaluke serisi güzel bi arkadaşda fringe dizisini dedi , benim favorim ise losta en yakın soru işaretleri bıraktıran dizi heros .

Your feedback