MEB’den şaşırtan cevap: Açık kaynak kodlu program kullanamazsınız!


Konu başlığı biraz gazete manşeti gibi oldu ancak olması da gerekiyor, zira verilen bu cevap öyle böyle bir cevap değil resmen ülkemizdeki çarpık eğitim anlayışının bir neticesi. Ne yazık ki bu çarpık anlayış, ülkemizin merkezindeki yöneticilere, yani Ankaradaki büyüklere ait. Bu cevabı ve açıklamayı internet üstünde bir yerde bulamazsınız çünkü yazılı bir açıklama değil. Kısaca anlatalım. Güzel ülkemizin güzide şehirlerinden birindeki, düşünceli bir formatör (diğer öğretmenlere bilgisayar eğitimi veren) öğretmenlerimizden biri boş boş durmak yerine, eğitime katkım olsun diyerekten PHP kullanarak bir ‘quiz’ programı hazırlamış. Kendince güzel olduğunu düşündüğü bu programı kullanmak için de izin istemiş. Ancak Ankaradan gelen cevap aynen başlıkta aktardığımız gibi olmuş: “PHP ile hazırlanan programları kabul etmiyoruz, illa ki ASP olacak, açık kaynak kodlu program kullanamazsınız!”. Af edersiniz ancak insan ilk tepki olarak istemsiz bir şekilde “Oha!” demek zorunda kalıyor. Bu tepkiyi vermeyen birisi de zaten meseleden bihaber, PHP neymiş ASP neymiş bilmeyen, açık kaynak kod, özgür yazılım meselelerine fersah fersah uzakta kalmış birisidir. Kısacası bu meselelere vakıf her aklı başında insan ne yazık ki benim verdiğim tepkiyi verecektir. Şimdi, devlet eliyle, yani TÜBİTAK-UEKAE aracılığı ile açık kaynak kod ve özgür yazılım felsefesi üzerine bir GNU/Linux dağıtımı (Pardus) geliştirteceksiniz, bu dağıtımı devletin çeşitli kademelerinde kullandırtmak için gayret göstereceksiniz, insanlara bu felsefenin güzelliklerini, yararlarını anlatmaya çalışacaksınız, biz kullanıcılar veya destekçiler de buna katılacak, ardından MEB gibi eğitimin temel sorumlusu olan kurumumuz gidecek böyle bir karar alacak. İnsana “bu ne perhis, bu ne lahana turşusu” diye sorarlar. “Tabi tek taraflı düşünmemek lazım efendim” diyenlerimiz de çıkabilir. Tamam, empati yapalım. Diyelim bu cevabı veren beyefendi/hanımefendi MEB’i temsil etmiyor (ki böyle olsa da cevabı verecek salahiyete sahipse bence olay bitmiştir), buna ilaveten diyelim ki PHP kullanımı şu an için zor (hani devletin neredeyse hemen hemen tüm kademeleriyle beraber MEB’de ASP kullanıyor ya), yine de verilecek cevap bu mu olmalı? Cevaptan kuşkunuz olmasın zira ikinci ağızdan öğrendim bu cevabı, kısacası güvenilir ancak haliyle kaynak belirtemem çünkü bu ülkede nelerin olduğunu hepimiz biliyoruz.

Biz empati yaptık şimdi devlet kademeleri empati yapsınlar. Açtığınız devlete ve onun kurumlarına ait sayfaların kaçta kaçı ASP? Bir düşünün bakalım, ne kadar verimli çalıştıkları ortada. Yoğun bir dönemde açılmaya çalışan sitelerin durumu malumumuz. Hem dünya yükü para ödenecek hem de istenilen verim ve kararlılık alınamayacak. İnsan ister istemez şüpheleniyor MS ile neden MEB’in arası bu kadar sıkı fıkı diye! Bırakın Windows harici bir işletim sistemi kullanmayı, açık kaynak kodlu herhangi bir yazılıma bile izin verilmiyor. Hâlbuki okullarda kullanılan bu paralı yazılımların yerine, Linux (Örneğin Pardus) kurulsa bakalım nelerden kazanç sağlanacak. Öncelikle Windows için verilen lisans ücreti olmayacak. Kaba bir hesap yapacak olursak, orta halli bir okulda 20 PC var diyelim, bir il genelinde de 300 okul olduğunu düşünelim. Toplam 20*300=6000 PC yapar. Yanlış bilmiyorsam okul için lisans ücreti 40$ (hatalı da olabilir, lütfen düzeltin). 600*40=240.000$ dolar. Bunun içine Office programı dahil edilmemiş durumda, işin bir de o tarafı var. Görüldüğü üzere sadece bir şehirden, en ideal ortalamalarla 300.000$ kâr ediliyor. Bunun yanında çocukların bilgisayarlarla saçma sapan işler yapması da engellenmiş olacaktır. Oyun, istek dışı programlar çocuklardan uzak kalacak, bilgisayarlarda virüs derdi olmayacaktır.

Bir başka ildeki bir başka arkadaşımdan ise biraz daha iyi bir haber aldım. Teknik lisede bilgisayar öğretmenliği yapan bu arkadaşım, bu sene bilgisayar dersleri arasında Linux diye bir bölüm eklendiğinden bahsetti. Ancak ne kadar yazıktır ki, diğer bölümler için gönderilen modüller (yani nelerin anlatılacağı vs.) Linux bölümü ile beraber gelmemiş. Arkadaşım irtibat kurduğu kişilerle konuştuğunda modülü hazırlayacak kimsenin olmadığı, başvurdukları insanların da yardım edemediklerinden bahsediyor. Anlaşılan yine irtibatsızlık söz konusu. TÜBİTAK/UEKAE’deki Pardus geliştiricilerinden rica edilse sanırım ne kadar yoğun olsalar dahi modüller ortaya çıkar. Utanmasam arkadaşa ben yapıp yollayayım diyecektim ancak biliyorum ki MEB onu da kabul etmez.

Hikâyeden çıkarılacak ders: Özgür yazılım gibi bir olgunun ülkemizde yerleşmesi, akıllı ve verimli işlerin yapılabilmesi için daha bir dünya fırın ekmek yememiz lazım.


Feedback

  Comments: 23


 1. başlığı okuyunca direk “oha!” dedim.

  bu ne perhiz bu ne lahana turşusudur.

  demek ki neymiş. izin alınmadan kullanılacakmış.


 2. ne beklenebilirdiki zaten?  söyleyecek söz bulamıyorum.


 3. Vallahi ağzıma küfür geldide yazamadım.”Oha ” demek az kalır böyle bir durumda.
  Kendi kullandıkları Windows ta Ofis te  asp tabanlı insanı kanser eden gerizekalı ötesi e-siteleri de  ortada.Ne halt ettikleri belli.Fıkır fıkır güvenlik açığı ve virüs kaynayan windowsları başlarına çalınsın.Sonradan çıkardıkları gerikalı Vista ve office 2007 leri de.
  Bizim devletimiz de Amerikan uşağı olduğundan çanak tutmak zorunda tüm bu olan bitene.
  Yukarıdaki yorumlara baktımda,aslanlar gibi  windows u ve getirilerini övenler bu aptal işletim sisteminin XP ye kadar olan sürünme ve emekleme sürümlerini bir hatırlasınlar.Sonra birde Xp den sonra çıkan aptal sürümleri yorumlasınlar.
  Geçenlerde bir arkadaşım Vista için “Yahu bilgisayarı ben mi kullanıyorum o mu belli değil” dedi  Vista için.Bayıldım bu yorumuna.
  İşlemci,donanım,teknoloji üreten firmalar yeni şeyler dikte ediyor bastırıyor.Microsoft ta uyuyor istenilenlere.Hep danışıklı döğüş.
  Evet ben de makinemde XP kullanıyorum ama 10 tane güvenlik programı çalıştırıp,aptal i.explorer,Windows media player vb programların hep açık kaynaklı alternatiflerini kullanıp,haftada bir bakım onarıp temizlik yapıp mutlu olmaya çalışıyorum.Şimdi Yeni işletim sistemi çıkaracaklarmış.Neymiş 7(yedi)ymiş.Sonunda akıllandılar.Hızlı ve sade olacakmış.Bu arada en kısa sürede Linux a geçeceğim yetti artık.Hatta bu yorumu yazma sebebimde linux incelemesi araştırması yaparken bu web sayfasına rastlamış olmam.
  Gelelim PHP   ASP olayına.PHP nin ne kadar esnek ne kadar işlevsel olduğunu tartışmamıza gerek yok herhalde.ASP sayfalarının neden inatla internet explorer seçtikleri de tekelciliklerini ortaya koyuyor.Ayrıca ben ASP kadar sağlam güvenli PHP kodlarının oluşturulacağına da inanıyor ve güveniyorum.
  Alternatifler çıktıkça  Hantal windows,kırk yamalı bohça internet explorer,katı köşeli kuralcı ASP de kendilerini değiştirmeye gerek hissettiler
  İyki varsın linux,iyki varsın açık kaynak kod.
  Daha da ASP yi,Microsoftu,MEB i  vs vs savunan varsa dönsün bir Hindistan a baksında  utansın kendinden kocamannn.
  Bu ülkenin kafası zehir gibi çalışan insanları var.Hem de çok sayıda.Ama birileri programlama öğretilmesin,biz hazırını veririz,satarız,sizi tüketim manyağı yaparız dedikçe okullarımızda hiçbir zaman bu dersler öğretilmeyecek.Yüzeysel işlenip geçilecek.Çocuklarımız  her 2 ayda bir Windowsunu nasıl formatlayıp yeniden windows kurmanın peşinde olacak inanın.
  Linux ve açık kaynak kodlu yazılımlar  emeklemeyi de üzerinden atıp  ayağa kalkacak,yürüyecek ve koşacaklar.Güneşi balçıkla sıvayamazsınız.
  Artık birilerinin rant sağlamasına dur demenin zamanıdır.
  Başta buna çanak tutan sevgili devlet büyüklerimizide alınlarının ortasından şap diye öpsün onları savunanlar.

  Sevgili adminlerimiz izin verirlerse birde  link ekleyeyim.Linux neden iyidir diye,bilmeyenler okusun ilham alsınlar.

  http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php

  Selam ve saygılar.


 4. Gözlerim yasardı ınanın.. ASP PHP ıkısıde sql dılı kullanmıyormu ıkısınınde mantık sıstemı aynı degılmı. askerdeyken Atış yaptıgım esnada komutanın bırınden sole bı laf duymuştum.

  ya eşektendir ya tüfektendir… bizim konuda aynen bunu cagrıstırıyor.


 5. PHP açık kaynak suistimale kötü kullanıma açıktır. ALIŞVERİŞ siteleride ASP yada .net kullanır. Gayet güzel bir ceap verilmiş…

  Aklı yerinde olmayan bir yorumcu da Başbakan filan vs. geçmiş de sanki Başbakan site işlerine bakıyor :) Komik olmamak lazım …


 6. açık kaynak kodlu deyince , sağ tuştan kaynağı göster deyip php kodlarının görüleceğini zanneden, teknolojiden bihaber, internet nedir bilmediğinden ona buna yasak koyan bi ülkede şaşılacak bir durum değil. devlet çalışanlarına artık bilgisayar kültürü verilmesi gerekiyor diycem ama hayal mahsülü işteç


 7. 20*300 = 6000 ve 40*6000 = 240 000$ yani baya bir rant. Efendim bu rantlar olmazsa babalar nasıl kocaman kocaman gemiler alacaklar oğullarına….


 8. Dediklerinizin doğruluk payı olsa da yukarıdaki yaşanmış olayı değiştirmiyor ne yazık ki. Dikkat ederseniz PHP açık ASP kapalı denmiyor, verilen cevap da açık kaynak olarak yazılmak istenen programdan bahsediliyor. Arkadaş da burda PHP tarafında seçim yapmış (neden acaba?).

  Neyse denildiği gibi yaşananların üzeri örtülmüyor. MEB’in yaptığı güzel işler olsa da bu yapılan hataları görmemize engel değildir.

  Sorularına cevap bir çok kişiden gelebilir. En azından onlardan biri benim. Ancak cevap vermek tartışmaya kapı açar.

  Not: Peki madem MS’ye lisans parası verilmiyor da, sevgili Bill Gates neden ülkemize gelip yetkililerle görüşüyor, babasının hayrı için mi?


 9. PHP açık kaynak asp kapalı kaynak diye bişeyin olmadığını, ikisininde (eğer yazılımcı dağıtmazsa) açık kaynak kodlama olmadığını herkes biliyordur sanırım.

  Bende E.M.L. sinde bilgisayar öğretmeniyim. Evet bu ders var, ve okutuyorum. Bu ruh olmasaydı MEB de neden koysun dersi. Yıllardan beri linuxa ağırlık vermeyen bir toplumda linux için modül yazarı bulamamak gayet normal. TUBITAK uğraşıyor sağolsunlar, onların haricinde ben bilmiyorum Türkiye’de kimler Linux ile uğraşıyor.

  Okullar ms ürünlerine lisans parası ödemezler. Ayrıca bu Linux’u savunanların kaçının kişisel bilgisayarında linux kurulu merak ediyorum. Hem MS Windows kullanıp (hemde lisanssız) sonrada Windows düşmanlığı yapmak saçma. Bu özgür ruhu savunanların kaçı aylarını (en azından saatlerini) programlamaya verip, saç baş yolarak yazdıkları programları umuma değıtmışlar oda ayrı bir konu. En basit format işleminin bile 20-30 ytl olduğu bu ülkede açık kaynak olayı biraz zor.

  ASP dandik diyenler internette en güvenilir olması gereken banka, alış-veriş sitelerinin asp mi php mi olduğunu bir incelesinler. Ben asp savunucusu değilim ancak doğruya doğru. PHP nin yaygın olma sebebi hazır forum ve sitelerin genelde php olması diye düşünüyorum….


  • hocam herkesın kendıne gore bı dıl zevkı vardir. mesela ben ılk asp den basladım ve ogrendıkce dahada zevklı geldı cunku ben bu dılı kullanabılıordum. istedigimi bu dilde yapabılıordum. php agır gelıordu. son 2 yıldır php ye agırlık verdım ve aspde ogrendıgım herseyı php dede bılıyorum kı hıc bır sekıldede asp den vazgecemıyorum. bu ıkı dılı bılıorum bunları neden bu kadar rahat bılıorum ıkısıde sql dılı kullanıor sonucta yaptıgımız ısler sql dılıyle alakalı… sadece semboller ve karekterler degısık gerıye kalan hepsı aynı oldugunu dusunuyorum fonksiyon array nesneleri if else kullanım seklı + formul + mantık bu 3 aynı degılmı? o zaman bence bir sorun yok. guvenlık olarak kımı aspx tercih eder kımı php kımı jsp bu sıteyı yapan kısıye gore degısır. ben bı arkadasımla ınada gırmıstım. sen bana script yazıcaksın bende emegının hakkını verecegım ve bu scripti sonra satacagım demisti. bende satıpta kullanabılırsın helalı hoş olsun demıstım. ve bi dll yazdım o gun o dll ıcınde response.Write REquest.QueryString gibi TErimlerı degıstırdım. mesela Response.Write yerıne REsponse.Yaz request.Gelbabaya(deger) seklınde yaptım. kı bu sistem php de dahada cok kolay yapılacagını dusunuyorum. php nın acık kaynak kodlu demelerının olayıda sole. php dosyaları yanı lınux dosyalarını notepad gıbı edıtorlerle actıgın zaman ordakı ayarlar ve kodlamalar ortada kalır. ve kullanıcı ıstedıgı sekılde degıstırebılır gelıstırılebılır. bu dılın amacıda bu degilmi?. bence olsun bu kadar. ama herseyde bır art nıyetlıler cıkar… bır asp cı olarak. pardus gıbı sıstemlerın kullanımlarının yaygınlaşmasını ısterım hergun cocukları cafede oyun oynarken ( tabi cebındekı harclıg bu bi kerede biter. ) gormek benı uzmektense oturup bırseyler ogrensın kı oda yanına kar kalsın isterim.


 10. Yazık.. Çok yazık.. Geleceğimizi kendi ellerimizle yokediyoruz farkında değiliz!!


 11. MEB’in ille de şunu yapın bundan koyun dediğini görmedim. Müfredat ve içerik uzman sayılan öğretmenlerce yapılıyor. Genelde bilgisayarla ilgisi olmayan kişiler görevlendirilince ortaya yıllardır okutulan QBasic, Pascal ve C tabanlı bir eğitim ortaya çıkıyor. MEGEP ile biz de dinamik içerik sunarak her yıl gözden geçirilen bir sistem oluşturduk. Yani ille de .NET ve Windows olacak diye birşey yok. Eldekileri en iyi şekilde kullanmamız gerek. Bence programlama dilinden çok asıl düşünülmesi gereken “paylaşımcılık ruhunun” az olması. Biraz birşeyler bilen gizli gizli çalışıyor. Oysa açık kaynak bence bu değildir. Yani bilgi paylaşımıdır asıl önemli olan. Türk sitelerinin içeriğinin sığ olması da bundandır. Forum sitelerinin çoğu sohbet amaçlı. Belki gelecekte bu siteler kapanınca daha iyi içerik eklenmeye başlar.


 12. Bir tane cahil memurun sözleri konunun bu kadar vahim olduğunu düşündürmemeli diye düşünürken, konunun daha da vahim olduğunun farkına vardım.

  Burayada uzun uzun tekrar yazmıyım, ayrıntılarıyla şu adrese yazmıştım :
  http://www.irfandurmus.com/blog/oku/56/MEBden.Ozgur.Yazilima.Tam.!..Destek


 13. MEB boşuna mı microsoftla protokol imzalayıp öğretmenlere taksitle laptop dağıtıyor. MEB birşeyler vaat ediyor ki microsoft da üç beş lab hibe ederek eğitime destekte bulunuyor.


 14. Abi Meb in yaptığı çok kötü bir iş yav. Böyle bişe niye yaptılar diye bi sormak lazım. Yaptıkları iş çok saçma


 15. insan düşünüyor bazen bunlar ortak mı çalışıyor diye;
  MEB dizüstü bilgisayar kampanyası düzenledi onda da seçme hakkımız yoktu.
  e-okul denilen çok güzel bir sistem geliştiriliyor; ilsis. tüm okulların bilgileri dijital ortamda birleştirilecek ve bilgilere cok kolay ulaşılabilecek, transferler daha kolay yapılacak ama bir sorun var Internet Explorer haricinde ilsis’e girilemiyor. Bence birşeyler dönüyor ortada


 16. 20*300 = 6000 ve 40*6000 = 240 000$ yani baya bi para.


 17. sizinde yazınızda belirttiğiniz empati olayını biraz açarsak.Bence meb birazsda güvenlik konusunu düşünmüştür diyebiliriz.Bilirsiniz devlette herşey birilerine zimmetli sonuç olarak kimse(devlet bünyesinde) faydalıda olsa böyle birşeyi kolay kolay kabul etmez.


 18. yazık, gerçekten yazık. eminim o kişi, bulunduğu makama kolay yoldan gelmiştir. insan bilmediğini bu kadar belli eden bir cevap verebilir mi ? dediğiniz gibi pardus devlet elinden değil mi ? devlet bile açık kaynak koda teşvik etmiyor mu ? ama burası türkiye. konu hakikaten aziz nesin hikayelerine benziyor.


 19. Meslek Lisesindeyim. Kaba bir hesap ile 30 bilgisayara windows ve ofis kurduğunuzda sadece lisans parası 12.000$ civarı bir para ediyor. Onun üstüne bu yıl Visual Studio .NET görülecek. Fiyatını bilmiyorum ama eminim ki 1000$ altında değildir. her bilgisayara lisans alınması gerekitğini bir düşünün. Sadece 1 okuldan bu kadar para olduğu gibi windowsa akıyor. Tabii bunlar benim vereceğim dersler birde diğer dersler var. Hepsi bir yana koca bir devletin en muazzam bakanlığı bir yazılım şirketine muhtaç, el pençe divan duruyor. Yanlış anlaşılmasın windowsu sevmesem bile windows kullanılmasına karşı değilim. Ama bahsettiğimiz bir eğitim kurumu oldumu iş değişir. Bu kurum eğer açık kaynaklı yazılımlar yerine tamamen bir ticari şirkete ait lisanslı ürünlerin eğitimini veriyorsa… Yani söylenecek çok şey var, sadece ilsis bile iğrenç bir asp uygulaması. neyse yazmayayım bu gece yatmam lazım. herhalde başbakanın dediği o büyük bütçe payı eğitime değil olduğu gibi windowsa aktarılmış. Sahi ya Başbakan o paraların nerelere gittiğini biliyor mu?


 20. MEB il müdürlüğüne bir kaç kex bu tip başvurular yaptık ama tabiki olumlu sonuçlar alamadık. Düşünün ki bir çok Bilgisayar ve Matematik mezunu genci bünyesinde barındıran bir kurum Bilgisayar işleri için başkasına muhtaç oluyor. MEB deki çarpıklıklar o seviyede ki anlatılamaz. Bir çok birim açılıyor ama hep lafta kalıyor. Her okulda Pc ler bozuluyor tamire muhtaç ve çoğunun da tamir dediğimiz olayı sadece Windows denen illetin virüslerden arındırılması. Emin olun PC lerin %90 bu nedenle bozuk sıfatı yiyor.
  Bir çok kez başvuru yaptığımız halde bir çok teklif götürdüğümüz halde kabul görmedi.Bunun için yetkim yok diyenler en basit “tanıdığa” en basit bir görevi çok rahat uyduruyyor. En basitinden MEb bünyesi dahilinde IBM destekli bir Linux bölümü kurulmuştu geçen sene şu anda hiç bir iş görmeyen bu birim eminimki -eğer varsa tabi- barındırdığı kimseler linuxtan bi haberdir ve birilerinin tanıdığıdır. Ben şahsen buraya da başvurdum ama tabiki Huseyin Çeliğin akrabası yada bilmemnesi olmadığım için oraya alınmadım.
  Huseyin Çelik’in “akraba ve taallukatı”ndan yer bulanlar da bir yerlere kednilerine sıkıştırabilirse mutlu insan olarak addediyor.
  Acep öğretmenler arasında bir yoklama oylama yapılsa hüseyin çelik ten memnunum memnun değilim oranı ne çıkar???
  Hiç şüphe etmeyin kesinlikle %90 olumsuzdur. 24 kasım yaklaşıyor. gene beyefendileri ne yumurtlayacak merak ile bekliyoruz.


 21. birilerini zengin edeceğiz yaaa….


 22. Yazık demek yetmez ama başka bişi desem fazla ağır kaçar sanırım. Özellikle milli eğitimin buna destek olması gerekirken olaya bak. Okullarda bilgisayar eğitimi pardusla verilse bu durumda olmayız. Bütün dünya uyandı biz hala aynı yerdeyiz. Windowsun kölesi olmamız için çalışıyolar.

Your feedback