Mevlana ve Hacı Bektaş Veli


Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi birşey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli’nin dergahına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergahlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektaş Veli’ye anlatır ve Hacı Bektas Veli helal değildir diye bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam mevlevi dergahına gider ve aynı durumu Mevlana’ya anlatır. Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli’ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana’ya bunun sebebini sorar.

Mevlana şöyle der: – Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş Dergahı’na geri gider ve Hacı Bektaş Veli’ye, Mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaş Veli’ye sorar.

Hacı Bektaş da şöyle der: – Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.


Feedback

  Comments: 16


 1. Çok güzel süper olmuş öğretmenime okuyacam inşallah iyi olur


 2. bence müriş olmuş ellerinize saglık öğretmenim bunu çok sevecek ve bi arkadaş yoruma yazmışki insanları yanlış bilgilendirmeyi yanlış bilgilendirmiyo :)


 3. Yazıyı çok beğendim.Ödevime çok yardım etti.İkside nur içinde yatsın.


 4. baybars adlı arkadaşı dışlamayın tamam yanlış bilgi veriyo başka bi dünyada yaşıyo :) ama oda öğrenmiş oldu..ha ayrıca Hacı bektaşın ölüm tarihi belli ama doğum tarihi belli değil yani o gazi arşivi yanlış :)


 5. tşk edrm çk gzl bir çalşma olmuş saygı ve sevgiyle anıyoruz. cümlemizee……….


 6. bence de yucesoy un dedıgı dogru kendılerıne hep hos gorulu davranmıslar saygı duymuslar sımdıde bızım ınsanlarımız boyle olsa keske


 7. baybars insanları yanlış bilgilendirme
  hacı bektas veli 1209 – 1271 melana 1207 – 1273


 8. Haci Bektasi Velinin ogrencisi Kul Hasandir, Kul Hasanin Ogrencisi ise Semstir, Mevlanada Sems’ten etkilenmistir yukarda baybars adli arkadasin verdigi tarihler bu donguye uymamaktadir dolayisiyla ayni tarih araligindada yasamis olabilirler onun icin kimse bu konuda bilmeden yorum yapmamali
  onemli olan bu yazidaki kavramin iki ayri dusunce tarzi arasindaki hos goru ve birbirine olan saygisidir


 9. baybars aynı yazıyı başka bir yere daha yazmışsın . eksik bilgin var ve insanları yanlış bilgilendiriyorsun. sana gazi üniversitesi arşivinden bir kaynak..
  Hacı Bektaş-ı Veli 1209-1271
  http://w3.gazi.edu.tr/~ertan/hbveli.htm


 10. mevlana ve hacı bektaş aynı zamanlarda yaşamamıştır. uydurma bir olay.
  Mevlana Muhammed Celaleddin-i Rumi (1207 – 1273)
  Hacı Bektaş-ı Veli (1281 – 1338)
  yani hacı bektaş mevlana öldükten 8 sene sonra doğmuştur.


 11. bu iki ünlü düşünürün aynı dönemde yaşamadığı rivayet ediliyor bu konu hakkında bilgisi olan varmı?yazı gerçekten çok güzel ama gereçekliği de önemli benim için…


 12. bunu herkese duyurmalıyım ki.
  bugün MEVLANA CELALEDDİN RUMİ´nin ölüm yıl dönümüdür.
  NUR İÇİNDE YATAR İNŞAALLAH.


 13. ben bu yazıyı çok beğendim
  umarım her okuyan kişi mesajı almıştır.
  ama bunu da eklemeliyimki dünyanın bu günkü durumunda öyle konulara yer kalmamış.”hamdım,piştim,ama yanamadım.”


 14. ne diyeceğimi bilemiyorum keşke bu adamları görme imkanımız olsaydı.


 15. halkulade ve mükemmel elinize salık teşekkürler cok güzel

Your feedback