Micro Compact Home – Yeni nesil küçük evler


Micro Compact Home adıyla anılan bu küçük evler, Londradaki bir takım geliştirici-tasarımcılar ve Münih Teknik Üniversitesi birlikteliği ile geliştirilmiştir. Birincil amacı, kısa vadede bir şehirde yaşayan insanlar için yaşam alanı yaratmaktır. Daha çok üniversite öğrencileri, iş adamları, turistler gibi kişilere hitaben. Uçak, araba ya da gemilerde gördüğümüz bir çok teknoloji bu küçük evler için birleştirilmiş. Çünkü saydığım tüm ulaşım araçlarındaki bir kısım odalar hep küçüktür. Örneğin gemilerin odaları, ya da bir uçağın tuvalet kısmı.

Micro Compact House, kısaltılmış ismi M-ch’in öçlümleri 266cm x 266cm x 266cm. Toplam hacim 2.6 m³. Tavan yüksekliği 198 cm ve kapının genişliği ise 60 cm. M-ch’lerin fiyatı ise 25.000 ve 34.000 euro arasında olacak. Kısaca birinci el lüks bir arabaya vereceğiniz para ile eşdeğerde. Özelliklerine göre de fiyat yukarıya doğru çıkıyor. Almanya’da iken bir dergide bu evlerin yaklaşık 600-700 euro karşılığına kıralığa verileceğini okumuştum. Tutulur mu tutulmaz mı bilemem, fakat özellikle üniversite öğrencilerin bu parayı vereceğini pek sanmıyorum.

M-ch’nin özellikleri ve iç mekan resimleri şu şekilde :

M-ch’lerin dış kamplası tamamen metal alaşımından yapıldığı için, tıpkı bir arabayı yıkar gibi istediğiniz gibi yıkayabilirsiniz, yada araba’nın nasıl rengini değiştirebiliyorsanız, M-ch’lerin de rengini değiştirebilirsiniz. İç kısmında var olan bir kaç özellik ise şu şekilde:

  • iki tane çift yatak, her biri 198cm x 107cm büyüklüğünde ve minderler ile kaplı
  • yatak, şarşaf ve temizlik malzemeleri için boş alan(kiler gibi bir şey )
  • kaydıraklı 105cm x 65cm ölçümlerinde bir masa, 5 kişiye kadar
  • ince bir televizyon , yemek/oturma alanı için
  • duş ve tuvalet kısmı
  • mutfak bölümünde, buzdolabı, lavabo, elektrik pirizileri, ocak, gibi gereksimler karşılanıyor
  • termostat hava, su, oda sıcaklığı gibi etkenleri kontrol ediyor
  • ateş alarm sistemi ve duman dedektörleri

M-ch görüntüleri:

Daha fazla bilgi için M-ch’in kendi sitesine bakabilirsiniz.


Feedback

  Comments: 2


  1. geleceğin yakın bi yansıması.insanların aslında çok çok büyük eve ihtiyaçı olmadığını fark eden insanlar tarafından benimsancektir.fakat bu evlerin hukuki altyapısı oluşmamışiken fazla benimsenemez.Şöyle ki bu evleri konut gibi olur yoksa istediğimiz yerde konuşlandırabilecekmiyiz.en önemli nokta ise vergi meselesi.nasıl bi hesaplama yapılacağı düşündürecek gibi geliyor bana.


  2. Digital bir dünyaya gittiğimizin belirgin bir yansıması sanki. İleride herhalde sadece yatmaya eve gideceğiz. Tasarım olarak basit ve sade düşünülmüş. Taşınabilir durumunu merak ettim aslında. Resimde helikopter bırakıyor ama bu çoğu insan için zor olabilir :wink:

Your feedback