Mozilla Firefox 6 Yaşında


Dünya genelinde yaklaşık 400 milyon insanın internet tarayıcı tercihi olan Firefox’un 6. yaşgünü 09 Kasım’da kutlandı. Yani Mozilla Firefox 6 yaşında diyebiliriz. Nice senelere Firefox.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak 10 yıl önce kurulan Mozilla, altı yıl önce insanların daha iyi bir web deneyimi yaşaması için Firefox 1.0’ı çıkarmıştı. Bugün, Firefox 70’ten fazla dilde kullanılabilir durumda ve insanların web deneyimlerini zenginleştirmek için kolay bir erişim sağlıyor. İnternet kullanıcılarının neredeyse dörtte biri Firefox’u güvendikleri tarayıcı olarak seçti ve neredeyse 150 milyondan fazla insan Firefox web deneyimlerini özelleştirmek için firefox eklentilerini terchi ediyor.

Firefox 4 sürümü beklediğimiz bugünlerde geçmişe baktığımızda sırasıyla “Google Chrome ve Tarayıcı Piyasası” ya da “Yakında Internet Explorer Kullanıcısı Kalmayabilir” başlıklı yazılarımızda internet tarayıcı piyasasındaki istatistikleri ve yenilikleri aktarmaya çalışmıştık.

Bugün itibariyle siz hala Firefox kullanmıyor musunuz?


Feedback

  Comments: 1


  1. Evet Firefox 1.5 sürümünden beri sadık bir Firefox kullanıcısıyım. Ama Firefox, Windows kullanıcılarını önemesediği kadar Linux kullanıcılarını önemsemiyor bence, ve bu yüzden çok sıklıkla Chrome ya da Chromium kullanıyorum artık. Google chrome ya da Chromium ise tam tersi, Windows da ne yapıyorsa tam olarak Linux’da da aynısını yapıyor. Hızı olsun işlevleri olsun hiç bir fark yok.

    Ve zaten Firefox gibi açık kaynak bir tarayıcıya rakip yine bir açık kaynak tarayıcıdan gelmesi ise ayrı bir güzellik bence.

Your feedback