Mürekkep.Org Seçim Anketi Sonuçları


Bildiğiniz üzere 2007 senesi içerisinde seçim ile ilgili çoğu konuda genel bilgilendirmeler yaptık. Türkiye‘nin içinden geçtiği bu süreç içerisinde herkesin oyunu kullanması ve demokrasi yolunda ülkesine bir birey olarak katkıda bulunması gerektiğini düşündük. Mart ayında muhtarlıklarda askıya çıkarılan seçmen listelerinden bahsettik.

Çünkü seçmen listesinde isminizin olması önemliydi. 2002 seçimlerinde yaklaşık 40 milyon vatandaş oy kullandı. Ve o seçimde geçersiz sayılan oyların toplamın 1/4’ü olduğunu düşünürsek yaklaşık 10 milyon oy boşa gitmişti. Seçim 2007 öncesi Cumhurbaşkanlığı seçimi zamanında yaşanılanlar, yapılan Cumhuriyet mitingleri ve siyasi partilerin seçim öncesi mitingleri, açıklamaları derken belirlenmiş erken seçim tarihi olan 22 Temmuz’a ulaştık. Eminim ki herkes oyunu kullanmıştır. Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum.

Tüm sene boyunca sağ tarafta devam eden seçim anketini kaldırmadık. Mürekkep‘in henüz bir yılını doldurmadığını düşündüğümüzde uzun soluklu ve takip edildiğinde fikir verebilecek bir anket olmasını istedik. Bugün itibariyle seçim anketini sonlandırıyoruz. Sonuçlarına bakacak olursak;

Toplam kullanılan oy sayısı 1608. Mürekkep anketine göre üç parti barajı geçebiliyor. Akp 580 oy ile %36’lik bir orana ulaşmış. Chp ise 465 oy ile %29’luk dilimde. Mhp ise gelen 230 oy ile %14 gibi bir rakama ulaşıyor. Seçim öncesi açıklanmış olan çoğu anket ile kıyaslayınca açıkçası bu kadar düzgün bir dağılım çıkacağını düşünmüyordum. Sitemizi ziyaret edip anketi oylayan herkese teşekkür ederiz. Bakalım 23 Temmuz sabahı nasıl bir dağılım ile karşılaşacağız. Tekrar 2007 seçimlerinin Türkiye için hayırlı olmasını temenni ederim.


Feedback

  Comments: 9


 1. CHP’nin gerçekten bir sol parti olmadığı en azından şu bir yılda çok net bir şekilde görüldü. Sosyal Demokrasi anlayışı solun güdümünde bir anlayış değil. Pekala AKP de sosyal demokrat bir parti ve bence Türkiye de Sosyal Demokrasi’yi hakkıyla temsil eden en büyük parti. Oy dağılımına baktığımızda AKP’nin İzmir de %29 gibi bir oy alırken Bingöl de de çok yüksek oy alabildiğini görüyoruz. Milliyetçiliği ile tanınan Kayseri den %66 alıp MHP ye 5 kat fark atması bence ilgi çeken bir nokta olmalı. AKP Batı,Doğu Güney, Kuzey Güneydoğu ve OrtaAnadoluda oyların büyük kısmını almış ve tam bir Kitle partisi olmayı haketmiş.
  Aynı pencereden CHP yada MHP ye baktığımızda hiç olumlu bir sonuç görmüyoruz. Terör üzerine seçim propagandası yapan MHP sadece EGE’den oy alabilmiş .. yani Teröre en uzak yerden :) Sarsılmaz kalelerinde AKP den fark yemiş.. CHP 3-5 şehir dışında (ordada büyük çoğunluk değil) hiç bir yerde %20 yi geçememiş. Sosyal Demokrat geçinen bir partiden beklenen en azından mesela Alevi, Kürt gibi kesimlerden oy alması beklenirdi? Ama ne ala?
  Seçimde görev yerimde CHP’li bir gözlemci üye Tunceli asıllı bir Alevi idi. Niçin CHP ye oy veriyim onlar sadece kullanmak istedikleri zaman bizi hatırlar deyip AKP ye oy verdiğini söyledi.
  CHP yanlışlarını asla gözden geçirmez, N.Erbakan, Bekir Coşkun, Emin Çölaşan, Mine Kırıkkanat’ın hiç bir zaman geçirmeyeceği gibi.


 2. :)koltuk sevdası,başta olma hırsı hep başa bela değil mi zaten…


 3. Avrupa’daki sola baktığımızda net olarak gözüken tek birşey var. Başarısız olmuş kimse bir dönem sonra tekrar ortaya çıkmaz. Sadece sol için bile değil. Geneli hakkında böyle etik bir durum doğal olarak yerleşmiş durumdadır. Bizde nasıl bir bakış açısı var ise en az 30 sene parti liderliği yapılması gerekiyor sanki. Chp maalesef çağın çok gerisinde kaldı.


 4. Chp nin çoktan geç kalınmış olan yeni bir soluğa ihtiyacı var sanırım Baykal ın gidişiyle olabilecek yeni bir soluk.Tabii Baykal gitse dahi gelen gideni aratır mı ya da zaten daha kötü olabilir ki? durumu mu olur bunları da zaman gösterecek sanırım.


 5. Öncelikle seçim tüm Türkiye’ye hayırlı olsun.
  Fatih, sanırım düşüncelerin veya isteklerin gerçekleşmeyecek. Zira seçimden sonra Chp kendini sorgulayacak yerde halkı aşağılarcasına açıklamalar yaptı. Öymen “Bu halk nasıl Ak parti’yi seçer? Demek biz Ak Parti’yi halka daha iyi tanıtamamışız. Bir daha ki seçimde umarım halka onların ne(aslında ne mal diyecekte, yemiyor) olduğunu anlatacağız”. Evet koca bir partinin tek hedefi rakip partinin açıklarından faydalanmak. Burdan partinin herhang ibir vizyonlarının olmadığı ve bir vizyon çabalarının olmadığı anlamı çıkıyor ki bu da herhalde Dünyada eşi ve benzeri olmayan tek sol parti imajı veriyor Chp’ye. Yazık halkı tek Parti’ye muhtaç bırakıyorlar.


 6. Seçim herkese hayırlı olsun, özellikle seçen ve seçilen türk halkına. Cumhurbaşkanlığı seçimleri zamanlından gelen mağduriyet, ve MHP-CHP ikilisinin somut bir düşünce fikir altyapısı koymamasının yüzünden AKP açık ara önde gitti ve seçildi. Herkes kimin ne olduğunu biliyor.

  AKP’nin cevabı da diğerlerine tokat gibi bir cevap oldu. Umarım CHP aklını başına alır da adım akıllı işler yapar, ve somut adımlar atar. Öyle sağa sola saldırmakla olmuyor demek ki. Ayrıca şunu da unutmayalım, CHP + SDP birleşmesi olduğu halde CHP kan kaybetti. Bunu da bu son dönemlerde yaptıkları adımlara bağlıyorum(367..). Keşke 2 tane güçlü, Sol ve Sağ partisi olsaydı ve herkes memnun olsaydı, ama olmadı. Keşkeler de bir işe yaramıyor.

  Bu önümüzdeki günler de bir aksilik çıkmaz da Cumhurbaşkanımızı seçebilirsek çok daha iyi olacak. En azından ortamdaki bazı kararsızlıklar hal olur.


 7. keşke o oranla bitirebilse ama mucizelere artık inanmıyorum yazık ki:(
  galiba sonuç belli gibi de bundan sonrası ne olacak asıl soru bu.
  seçim aslında gayet demokratik işte türkiye bunu istiyorsa bud ama esas sorun Türkiye gerçekten bu mu ?


 8. Link için teşekkürler. Doğru. Sıralama açısından ; ki o da son haftaya girilirken tahmin edilebilir bir durumdu. En azından genel eğilimi yansıtabilmiş. Yüzdeler konusunda da sitenin anketinde Chp’nin oranı hayli yüksek çıkmış bana göre. Gidişata bakılınca anketteki oranla bitirmesi bayağı sürpriz olur.


 9. http://secim2007.ntvmsnbc.com/default.aspx sonuçları an ve an burdan takip edebilirsiniz.
  yasak kaltığından beri takip ediyorum ilk kez oy kullandım ve beklenen sonuç yine tekrar ediyor gibi gözüküyor.kimi mutlu eder ya da bu gidişat nereye varır bilmiyorumama hayırlısı olması dileği ile…

  mürekkep.org anketi oranlar konusunda çok yakın olmasa da sıralama da başarılı bir sonuç çıkarmış gibi gözüküyor.

Your feedback