Oyyla.com – Türkçe Digg


Murekkep.org olarak size yeni bir Web 2.0 oluşumunu tanıtmak istiyoruz. Bildiğimiz gibi Türkiye’de uzun zamandır Türkçe dilde Digg çıkacak mı çıkmayacak mı diye merak ediyorduk. Bugün Oyyla.Com ana geliştiricilerinden Gökhan Çeliker’den aldığım mail’de açıldığını bildirdi. Kendisi ile Türkçe Digg hakkında Webrazzi forumlarında bu konuyu uzun uzun konuşmuştuk.

Üye olup bir kaç yazı ekleyip, var olan sistemi denedim. Bir kaç hata bulmuştum onları da kendisine ilettim. Şu an Beta aşamasında ve bu gibi sorunların çıkması da gayet normal. Altyapı olarak açık kaynak kodlu Pligg sistemini kullanıyorlar, bu da çok iyi bir seçim. Oyyla.com’daki renkler ve butonlar Web 2.0 havasına çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Forum’da konuşulan “less is more” felsefesini çok iyi şekilde yerine getiriyor. Dünya, Eğlence, Teknoloji ve Yaşam adında 4 tane kategori bulunduruyor. İleriki zamanlarda kullanıcı sayısının artmasıyla beraber daha da çoğalacağını umuyorum.

Oyyla.com hakkında daha fazla bilgi için Oyyla.com bloguna bakabilirsiniz. Şu an itibariyle 3 kişi tarafından geliştiriliyor. Resmi açılış 20 Mart 2007’de olacak. O zamana kadar girip deneyebilir ve bulduğunuz hataları geliştiricelere bildirebilirsiniz.

Oyyla.com takımına bu konuda kolaylık ve başarıların devamını dilerim.


Feedback

  Comments: 14


 1. Elinize sağlık. Çok yeni bir proje umarım başarılı olursunuz.


 2. http://www.diggtr.com teknoloji ağırlıklı haber linklerinin tavsiye oranına göre listelendiği bir site.Bence Türkiye’nin digg’i olma konusunda en yüksek şansa sahip bir site…


 3. http://www.diggtr.com tasarımıyla ve güncellğiyle bence güzel bir site tavsiye ederim

 4. Gökhan Çeliker


  Herkese teşekkürler. Küçük bir noktaya değinmek istiyorum Alper. Bu projeye ben başladım ama bir süredir Oyyla Takımı adını verdiğimiz 3 kişi ile proje yürüyor. Ayrıntıları blogda bulabilirsiniz.
  Oyyla’da görüşmek üzere


 5. Olması gereken bir girişim. Hayata geçmesine çok sevindim. Eminim sosyal oluşumun katkılarıyla daha da iyiye doğru gidecektir.

  Tebrikler Gökhan Çeliker.


 6. çok güzel bir oluşumun içine girmişsiniz tebrik ediyorum..

  Şimdiden arkadaşlar yazılarını başlaşmaya başlamışlar :)..

  Başarı sizinle olsun ;)

 7. Gökhan Çeliker


  Taklit ile uyarlamayı birbiriyle karıştırmamalıyız. Eğer ben gidip tigg.com’u açıp aynen Digg’in yaptığı gibi “çeşitli konularda İngilizce haberler” üzerine İngilizce bir site kursaydım bu taklit olurdu. Digg taklidi görmek isteyenler SuperGU şeklinde Google Araması yapabilirler.
  Uyarlama görmek isteyenler Google’da “türkçe digg” şeklinde arama yapsınlar.


 8. @Togar

  Almanlar’da kendi aralarsına kendi dillerinde kullanmak için bir site yaptılar. Adı da Yigg. Almanya’da Digg’den bile çok tutuluyor ve kimse de taklit falan demiyor. Bu konuda Türkiye’de bir eksiklik var, Türkçe Digg yok. Oyyla.com da bu açığı çok iyi bir şekilde kapatabilir.


 9. Bravo. Şimdi sırada flickr taklidi bir Türkçe site de. Aynen devam…

 10. Gökhan Çeliker


  Beta ve açılış konusunda küçük bir açıklama yapmak istiyorum. Site aslında şu an ön-beta aşamasında. 20 Mart’ta beta aşamasına geçiyor. “Açıldık!” haberini blogda 20 Mart’ta açıklamayı düşünüyorum. Tek yaptığım hata 20 Mart’a kadar siteye girenlere daha açılmadık mesajı vermemek oldu. 20 Mart’ta blogdaki yazıya beklerim :)


 11. Gerçekten güzel bir girişim gibi görünüyor. Şu anda siteyi inceliyorum, sanırım resmi açılışı olduktan sonra daha bir güzel olacak. Bu zaman zarfında ayrıca Oyyla Blog’unda gelişeceğini düşünüyorum.

  Mürekkep’te tanıttığın için teşekkürler Fatih.


 12. Sizlere başarılar diliyorum Gökhan. Umarım Oyyla.com hakettiği yerlere gelir.

 13. Gökhan Çeliker


  Güzel yorumlarınız ve Oyyla’yı geliştirme aşamasındaki yardımlarınız için çok teşekkürler. Görüşmek üzere.

Your feedback