PikiFX Çevrimiçi Resim Düzenleyici


Son zamanlarda oldukça fazla sayıda çevrimiçi (online) resim düzenleyici servis ortaya çıktı. Bunlardan sonuncusu PikiFX. İleriye dönük olarak işlevlerinin nasıl şekilleneceğini gerçekten merak ediyorum. Çünkü halihazırda bilgisayarlarımızda resim düzenleme programları varken neden web üzerinden düzenleme yoluna gidelim ki diye düşünüyorum. Bu durumda ne zaman işe yarayabilir; digital fotoğraf makinemizden herhangi bir bilgisayara fotoğraflarımızı aktarmışız. Düzenlemek istediğimizde mevcut bilgisayarda program aramak yerine web üzerinden bu servisleri kullanabiliriz. Başka bir şekilde kullanım alanı varsa yorumlarda görmek isterim. Çünkü en azından son nesil düzenleyici PikiFX’e baktığımızda bize şu imkanları sağlıyor.

 • Yeniden boyutlandırma, kesme, biçme
 • Yaratıcı efektler uygulama
 • Kenarlık ekleme
 • Resim üzerine metin ekleme
 • Email ya da web üzerinde herhangi bir yere resminizi ekleme

Aslında buradan çıkan sonuç şu. “Sen o resim programları ve binlerce özellik arasında kaybolma. Resmi buraya gönder. Eğer istediğin yukarıdaki gibi eylemler ise birkaç tıklama sonrasında biz sana resmini hazır edelim. Sen de vakitten tasarruf et.”

Bana gereksiz gözükse bile anladığım kadarıyla gelişen internet ile beraber Flickr & Picasa‘nın ulaştığı nokta bu tarz bir eğilim yarattı. Daha fazla resim ve bu resimlerin daha fazla sosyal paylaşım içerisinde olması, böyle bir ihtiyacı doğurmuş diye düşünüyorum. Ne diyelim fazla mal göz çıkarmaz.


Feedback

  Comments: 3


 1. Beğendiğine sevindim Volkan. Bu tarz servislerin fazlalaşması alternatiflerin oluşması açısından önemli. Belki komple servis belki arayüz olarak hitap ettiği noktalarla aklımızda kalıp kalıcı bir hal alacaklar. Açıkçası PikiFX sonuçlar açısından diğerlerine göre daha iyi. Senin de dediğin gibi tasarımı da sonuçları gibi olsa tam anlamıyla bağlayacak kendisine. Gene de bookmarkta durması gereken bir site bence. Salıcakla


 2. bu siteyi de öğrendiğim iyi oldu…gerçekten resim düzenleme işini çevrimiçi yapmak zaman kazandırıyor. ayyrıca http://fkrbz.byethost2.com/online-fotograf-duzenleme/ burdaki yazıya bakabilirsiniz


 3. Sevgili Alper öncelikle şunu söylemek istiyorum, çok güzel bir servisi tanıtmışsın. Hemen siteye girip denedim. Özellikler ve uygulamalar gerçekten güzel. Servis gerçekten çok hızlı çalışıyor. Ajax özellikleri ve uygulamaları iyi kullanılmış. 1024kb hızındaki internetle çabucak resmi yükleyip gerekli özellikleri yükledim ve resmin son halini aldım.

  Her zaman bu tür servislerde tasarımı değerlendirirdim ancak bu serviste tasarımın biraz geri planda kalmasına rağmen site içeriğinin durumu kurtardığını görüyoruz. Beta aşamasında olan bir siteye göre yine de çok iyi bana kalırsa. Muadili sitelere göre bazı noktalarda öne geçebiliyor. Mesela kenarlıkların çeşitlendirilmesi, efektlerin biraz daha klasik çizginin dışına çıkması gibi. Servisin beta aşamasından geçiş sürecinde daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

  Tanıtım ve bilgilendirici yazın için teşekkür ederim bir kez daha. Hayırlı Çalışmalar.

Your feedback