Ruby’e Giriş


Ruby-Doc sitesinde yer alan “Introduction To Ruby” yazısını Tutku Dalmaz Türkçe’ye çevirdi. Çevirisine buradan bakabilirsiniz. Bu belgenin Lapis Wiki üzerine aktarımını bugün tamamladım. Ona da buradan bakabilirsiniz. “Ruby’e Giriş”

En son kısımdaki başlıklar, orjinalinde de henüz yer almadığı için sadece başlık olarak bırakılmıştır. Ruby sitesinde içerik oluştuğunda wikide de güncellenecektir.


Feedback

  Comments: 11


 1. Ve ayrıca kusura bakmayın yeni farkına vardım, Tutku Dalmaz’ın çevirileri söylenilen sitelerde yok. Çevirileri başka sitelere aktarabilirmiyiz?


 2. Ruby ile yapılmış masaüstü programlar varmı bildiğiniz?

  Ayrıca ruby’de masaüstü programlamacılıkla ilgili bir türkçe çevirimiz var mı? Bende ruby’e merak saldım, merak ediyorum şu dili… :)


 3. o belgeler artık orda değil


 4. Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.


 5. RoR Ruby on Rails kelimesinin baş harfleri ve web programlama dili olarak kullanılır, Ruby’nin kullanım alanı ise kısaca şöyle: Python kullanılan her yerde Ruby de kullanılabilir, üstelik çalıştırılması ve yorumlanması Python’a göre daha kısa sürer.


 6. Ruby’yi masaüstü programlamada kullanabilirsin. C gibi yani. RoR yani Ruby On Rails ise Ruby’nin internet yüzü diyebiliriz. Bir nevi PHP, ASP gibi fakat daha farklı bir çalışma mantığı var.

  Ruby’nin özelliği ise basit kodlarda daha sade ve daha hızlı işlemler gerçekleştirmek maksadıyla ortaya çıkmış bir dil olması.

  Ruby ile neler yapılabilir dersen de sana Pilli Network’ün çalışmalarını yani Bildirgeç‘i, Zamazing’i ve Hafif’i örnek gösterebilirim.


 7. Yazıyı şöyle bir gözden geçirdim. Gerçekten çok değişik ve güzel bir dile benziyor. Hayran kaldım. C ile uğraşırken birden böyle şeyleri görünce inanasım gelmedi :)

  Peki hangi alanlarda kullanılıyor Ruby ? Birde RoR dedikleri var, o ne tam olarak ?


 8. Bitirme ödevim için angarya olarak başlayan bu iş bende Ruby Aşk’ı olarak son buldu. Ümit ediyorum ki daha bir çok kişi çevirilere destek vererek bu dile hak ettiği değeri kazandıracaktır. Wikiye aktarılması ile çeviri işi artık hepimizin ortak görevi olmuştur, şimdilik bir kaç eksiklik buldum kontrolleri devam ettirip belgeyi en sonunda tekrar güncellemeyi planlıyorum.

  Yardımlarından dolayı da Alper Abi’ye çok teşekkür ederim.


 9. Gerçekten öyle Erhan. Bu kadar sene linux kullanırım. Nedense ilgimi çekmemişti. Tutku böyle birşey yapınca; wikiye aktarırken resmen -yazarken daha iyi akılda kalır mantığıyla- ilgimi çekti. :wink: Ben de bir kere daha buradan sevgili Tutku’ya teşekkür ederim. Orjinal belge çevrildikçe güncellemeye devam ederiz artık.


 10. Ruby adına çok güzel bir çalışma. 2006 yılının ne iyi programlama dili seçilmiş olmasına rağmen Türkçe kaynak ve bilgilendirme eksikliği nedeniyle henüz fazla yayılmamış olan bir dil. Pınar’ın belgeler’deki Ruby Kullanım Kılavuzu çalışması ve Tutku Dalmaz’ın bu çalışması inanıyorum ki Ruby öğrenmek isteyenlere başlangıç için iyi bir referans noktası olacaktır.

  Teşekkürler paylaşımınız için. Tabi Tutku Dalmaz’a ayrıca teşekkür etmek lazım…

Your feedback