Todoist ile hayatınızı düzenleyin


Todoist bir yapılacaklar listesi uygulamasıdır. Web üzerinden çalışıyor. Uzun zamandır kullanıyorum ve gayet memnunum. Sizlere de tavsiye ederim. Amir tarafından geliştiriliyor, tek kişilik bir iş yani. Todoist’in ana amaçlarından biri hayatınızdaki bir çok şeyi düzene sokmak ve stresden uzak bir hayat yaşamaktır. Nasıl derseniz?

Aslında hayatmızda bir çok şey var, yapmamız gereken. Bu bir çok şeyi ya unuturuz, ya da aklımıza geldiğine yaparız. Halbuki bunu yapılacaklar listesine eklersek ve ortaya Todoist gibi güzel bir web 2.0 uygulaması koyarsak işler çok daha kolay olabilir bizim için. Ben kendimden örnek vereyim biraz, gündelik işlerim var. Bunları Todoist’e ekledim. Bu işleri her bitirdiğimde tıklayarak tamamlanmıştır diyorum. Ertesi gün yine karşıma çıkıyor aynı olay. Gündelik olarak ayarladığım için. Başka kullandığım alanlar ise Üniversite ve Proje günleri içindir. Bu günlerde her adımı teker teker yazarım, yapmam gerekenleri sıralarım. Ayrıca aklımda gelen bin bir türlü şeyler oluyor, boş zamanımda yapabileceğim şeyler. Fakat boş zamanım olduğunda ise, ne yapsam etsem bulsam diye kara kara düşünüyorum. Bulamıyorum çünkü hiç bir şey. Fakat Todoist sayesinde sonra yapılabilir her türlü bilgiyi eklerim. Şu ana kadar da çok işime yaradı.

Gelelim işin teknik kısmına. Todoist ilk görünüşte çok sade, fakat biraz kurcaladıktan sonra çok işlevsel bir yapılacaklar listesi uygulaması olduğunu görüyoruz. Her türlü bilgi için kısayollar mevcut. Ajax sayesinde yenilenen sayfalar olmadığı gibi eklemeler de kolayca yapılabiliyor. Tüm bunların üstüne iGoogle ve Netvibes eklentileri de var. Bu eklentiler sayesinde yapmanız gereken her türlü işi kolayca anasayfanızdan görebilir, ve tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bunların dışında bir de Gmail eklentisi de mevut. Ne işe yarar derseniz bir örnek ile izah etmeye çalışayım. Örneğin arkadaşınız akşamki proje ödeviniz için bir belge yolladı ve sizin buna bakmanız istedi. Fakat sizin zamanınız yok. “Add Todoist” bağlantısına tıklayarak Todoist’e eklemiş oluyorsunuz. Böylelikle unutmamış da oluyorsunuz.

Todotist.com benim hayatamı bir çok yönden kolaylaştırdı, daha önceden yapmam gereken fakat her seferinde ertelediğim işleri artık kolay takip edebiliyor ve tamamlıyorum. İşyerinizde, okulunuzda, hayatınızda her türlü alanda yardım edecektir size.


Feedback

  Comments: 6


 1. bu aralar hata veriyor yaptığım düzenlemeler tekrar login olduğumda yapılmamış görünüyor neden olduğunu bilen varsa bi zahmet cevap yazabilirmi


 2. @Fatih Ergüven

  Evet rememberthemilk.com da güzel sayılır, bir çok Google Eklentisi var. Fakat todoist şu ana kadar karşılaştığım en sade arayüzüne sahip, bu yüzden çok sevdim.


 3. @Alper

  Geliştirici ile arada sırada konuşuyorum ve büyük bir azimle herşeyi yapmaya çalışıyor. Tek adamlık bir proje ve takdir ediyorum. Kendisi de benim yaşımda hemen hemen(21-22) Yakın zaman içinde bence e-mail ile bildirim gibi şeyler de gelir. Cep telefona mesaj atma da Google gibi büyük şirketlerin dışında her babayiğidin harcı değildir. Yapsa yapsa Google yapar.

  Todoist’in cep telefon sürümü de var. Ben her yerde giriyorum artık, okulda her yerde wireless var. Cep telefonla bağlanıp kontrol edebiliyor insan. Eskisi gibi bir sınır, ya da duvar kalmadı bence. Yakında bunlar da aşılacaktır. Ayrıca Google Gears gibi teknolojiler sayesinde en fazla 1 sene içinde offline olarak da kullanabileceğiz. Olmadı açık bir API’si var, programlama yeteneği ile masaüstü uygulaması da yazılır(Python + Gtk) gibi.

  Yoksa dediğin gibi bilgisayar ile haşır neşır olmayan kişiler için tabi biraz zordur kullanmak.


 4. İlerde belki bu söylenenler olabilir. Şu anki haliyle de ben de Fatih gibi severek kullanmaktayım. Evet belki bir siteye gitmek gerekiyor olabilir ancak sürekli bilgisayar başında olan bizler için bu pek de sorun değil sanırım. Fakat cep telfonuna mesaj meselesi hiç de fena olmadı :D


 5. Gün içinde yapacaklarını sana hatırlatması için bir web sayfasına girmek zorundasın.. Bence web sayfası olmasında bir sakınca yok ancak böyle bir sitenin cep telefonuna mesaj atma (Google Calendar’daki gibi) ve masaüstüne koyulabilecek ufak yazılımcıkları olmadıkça bir işe yarayacağını düşünmüyorum.

Your feedback