Tumblr = Blog + Twitter karışımı mikroblog


Mürekkep’de Twitter hakkında bolca anlattık. Şimdi ise son zamanlar yükselişte olan yeni bir oluşumu size tanıtmak istiyorum. Tumblr , Twitter + Blog karışımı bir şey. Kendisine microblog diyorlar. Kullanımı çok basit, yazması çok basit herşeyi basit. Üye olduktan sonar ilk önce bir isim seçmeniz istenecek. Örneğin fatih.tumlbr.com şeklinde. Sonra da sırayla Yazı, Fotoğraf, Alıntı, Bağlantı, Konuşma ve Video seçenekleri var. Kategori, Etiket, Eklentiler, hiç biri yok. Çünkü amacı sadece notlarınızı, beğendiklerinizi paylaşmak.

Upload-magazin Tumlbr hakkında uzun bir tanıtım yazısı yazmış. Tumlbr içeriğine dair bir kaç yazı da girilmiş. Merak edenler için: http://upload.tumblr.com. Gördüğünüz gibi çok basit bir arayüzüne sahip. Güzel olan yazı tipine göre şekilendirmeyi kendisi yapmasıdır. Bu ne demek ?
Örneğik Konuşma seçeneğini tıkladınız ve şu şekilde bir konuşma eklediniz:

Murekkep: Tumlbr çok hoş olmuş, denemek lazım
Ben : Evet gerçekten öyle olmuş, özellikle otomatik olarak yazıları kendisi şekillendirmesi güzelmiş.
Murekkep: Nasıl yani ?
Ben : Murekkep ve Ben kelimeleri kalın olacak, ayrıca arka planı da değişecek. fatih.tumlbr.com’a girip bakabilirsin örneğin

Ayrıca kendi domainizi kullanmanız da mümkün. En güzel yanı da bedava olması. Tumlbr çok basit, bu yüzden yorum yazma seçeneği ya da trackback gibi seçenekler yok. Düşüncelerinize başkaları ile çok basit bir şekilde paylaşıyorsunuz o kadar. Bir de Youtube, Flickr ya da Blog‘unuzdaki yazıları da buraya Rss beslemesi ile bağlayabilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınıza tek tek tüm hesaplarınızı vereceğinize tumblr adresinize verebilir, sizi oradan takip edebilirler. Yönetici panelinden arayüzü tamemen değiştirmek mümkün.

Şimdi de Tumblr devam : Tumblr.com

Kaynak ve Resim : [1]


Feedback

  Comments: 4


  1. Ya ben bilgisayardan fazla anlamam..Tumblra üye olmak istiyorum ama orda istenilen URL nedir?


  2. bilgi için çok teşekkür ederim


  3. Hehe :) Sorma Alper abi, bir anlık öyle aklıma geldi, hoşuma da gitti :) Fakat bilirsin wordpress aşığız, bu yüzden herhalde bir subdomain açıp, kişisel konuları yazabilirim. Tumblr’de hoş tabi :)


  4. Bu gerçekten hoşmuş. Ama daha hoş olan birşey senin Arslanlar Şehri mantığını burada Arslanlar Caddesi’ne çevirmen olmuş :) Hatta “Sokakları iyi bilmeyen, yolunu bulamaz” için daha güzel olamazdı kardeşim inan. Cuk oturmuş :)

Your feedback