Ubuntu 8.04 Hardy Heron


Şimdi muhtemelen zaten sırada 7.10 sürüm ve adı Gutsy Gibbon olan bir Ubuntu var diyeceksiniz. Evet doğru. 18 Ekim 2007 tarihinde bir değişiklik olmazsa 7.10 Gutsy Gibbon tamamen duyurulmuş olacak. Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon‘ın neler içereceği hakkında daha önce belirli bilgiler aktarmıştık.

Peki Canonical neden 7.10 tam anlamıyla çıkmadan “Ubuntu 8.04 – Hardy Heron” şeklinde bir duyuru yaptı. Öncelikle sonuna bir LTS (Long Term Support) eklemeliyiz. Aslında bu birçok şeyi açıklıyor. Bildiğiniz üzere Ubuntu altı ayda bir yeni sürüm çıkarıyor. Bu döngü içerisindeki sürümlerden bir tanesi ise LTS olarak adlandırılan, uzun dönem desteği sağlayan sürüm oluyor. Bundan önceki LTS sürüm 6.06 sürüm ile Dapper Drake olmuştu. Özetle Ubuntu 8.04 – Hardy Heron, uzun dönem destekli (masaüstü sistemlerinde 3, sunucu sistemlerinde 5 yıl destek) ikinci ubuntu sürümü olacak.

Nisan 2008’de duyurulacağı belirtilen Ubuntu 8.04 – Hardy Heron için beyin fırtınası başlamış durumda. Launchpad üzerinden bu ikinci LTS olan sürüm için eklenmesini istediğinizi ya da yapılması gerektiğini düşündüğünüz konuları paylaşabilirsiniz.

Son olarak Heron nedir? Onun için de buraya alalım.


Feedback

  Comments: 4


  1. aslında anlatılmak istenen dağıtımın sorunu değil, dağıtılan yazılım dosyalarının indirilme aşamasında karşılaşılan problemler, bunlar kimi zaman kullanıcı bilgisayarında kimi zaman dağıtıcı server dan kaynaklanmakta, hepsininde çözümü var …


  2. Ne gibi bir ISO indirme problemiymiş bu? Daha doğrusu indirme probleminin bir dağıtımla alakası nasıl olur?


  3. bencede guzel ama bı kac problemı var en basıdı iso dosyası ındırme problemi


  4. Acıklamanız için teşekkürler. Ben ubuntu 7.10 kullanıyorum ve birkaç sorun harici (windows tabanlı yazılım .exe sorunları) çok daha hızlı ve güvenli.
    Bir not: 8.04 LTS sürümü 25.04.08 itibari ile İTÜ den ftp ile indirilebilir .iso dosyası indirmede problem var. Server sanırım kaldırmıyor yoğun bir talep olmalı. yurt dışındanda çok hızlı olarak indirilebileceğiniz adresler var deneyin.

Your feedback