Uganda İnsanlar Açlık


E-postama düşen bir yazı yüreğimi burktu. Gönderen kişi Vim programının famine şu anki geliştiricisi Bram Moolenaardi. Vim’i gönüllü olarak geliştirdikleri gibi Vim Charity adı altında da yardımları oluyor. Bu yardımlar doğrultusunda geçenlerde kendisi vim geliştirici e-posta grubuna aşağıda çevirisini aktaracağım yazıyı yazdı:

Selam Vim kullanıcıları.
Eğer Vim’in bir hayırseverliği olan Ugandadaki muhtaç çocuklara yardım ile ilgilenmiyorsanız bu e-postayı es geçebilirsiniz.
Daha önce de bahsedildiği gibi Kibaale bölgesi bir kaç aydır kuraklık çekmekte. Şimdi size Jackie Ammeter’den aldığım son haberleri aktarıyorum:
“Kuraklık ve açlık gittikçe kötüleşiyor. Evet bir miktar yağış aldık ancak bu yeterli üzeyin yanından bile geçmiyor. Hayatın normale dönebilmesi için 2-3 ay boyunca her gün en az 2-3 saat yağış almalıyız. İnsanlar açlıktan ölmeye başladılar.
Her gün insanlar açlık ve muhtaçlıktan ötürü yardım istemeye geliyorlar. Durumun zorluğunu anlatmama imkan yok. Pazartesi günü sadece 20 insan yardım için Topluluk Gelişim Ofisine başvurdu. Justine geldi ve günün en yürek burkan haberini anlattı. 10 yaşındaki bir kız gelmiş, kendisi ve beraberinde olan 8,6, ve 4 yaşlarındaki kardeşleri için yardım istemiş. Anne ve babaları ölmüş kendileri hastanede olan büyük babaları ile kalıyorlarmış. 3-4 gündür ağızlarından tek bir lokma geçmemiş ve kız bunları anlatırken titremekteymiş.
Aynı zamanda bir bebeğe bakmak zorunda olan bir büyük baba da geldi. Bebeğe verecek sütü yoktu, kendisine süt alması için bir aylığına 6000 (4$ kadar) verdik. İsteklerin sonu yok ve şu anda insalar krizin 1992′de olandan çok daha kötü olduğundan bahsediyorlar.
Daha fazla bilgi için açlık yardımı programına bakabilirsiniz: http://iccf-holland.org/famine2006.html

Bu anlatılanlar sadece buraya ulaşan haberlerdir sanırım. Uganda’da BM bile pek ümitli değil, belki de bazılarımızın aklına, kendi memleketimizdeki insanlar dururken buralara nasıl yardım edelim düşüncesi gelebilir. Haklılık payı olmakla beraber, durumumuzun buradakinin binde biri dahi olmayacağını düşünerek kendimce yardım için kolları sıvadım. http://iccf-holland.org/donate.html adresinde de yazdığı gibi bunun birden fazla yolu var. Banka hesabı, Paypal, Moneybooker ile bu yardımı yapabilirsiniz. (Ben aralarından Moneybooker’ı seçtim, Paypal daha eski ve daha geniş hizmet vermekte)
Hani vardır ya deniz yıldızları hikayesi…


Feedback

  Comments: 3


  1. onlara sadece para yardımı yapılmamalı,giysi,yiycek,moral düzeltecek ürünler dağtılmalı,sanatçılar,dünya,neden görmüyo ben yardım etmek istiyorum ama buradan daha kolay ulaşım yolu yokmu ? onları görünce çok içim parçalndı uzun bi süre ağladım onlar insan deimi onların yaşamaya hakkı yokmu insanları dünyayı aya kaldırın susumayın daha kolay yardım yolu bekliyorum en kısa zamanda LÜTFEN DUYARLI OLUNN AMSYAA


  2. lütfen yardım edin zavallıcık insanların yaşamaaya haakkı yokmu kmse görmüyomu dünya duyarsız kalmamaılı niçe zenginler miras yediler var bunlları görseler yemek yiye bilirlermi amasyadan katılyıorum


  3. Bugün kendimce bir yardımda bulundum. Herkesin elinden geldiğince yardımda bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Your feedback