Ve Lost 3. sezonu kapattı


Evet sıkı sıkıya takip ettiğimiz Lost 22 ve 23. bölümleriyle beraber sezonu kapattı. Kapatırkende izleyenlerinin kafasını oldukça karıştırdı. Spoiler’a neden olmamak için şimdilik bir şeyler söylemeyelim ancak Lost hayranları bu bölümleri büyük bir zevkle izleyeceklerdir. Senaristler izleyenleri ters köşe yaparak bir kere daha yeni sezonun merakla beklenmesini sağladılar desek sanırım heyecanın ne boyutta olduğu belli olacaktır. Bakalım Lost yeni sezonda bizleri nereye sürükleyecek!

Not: Bu başlık altındaki yorumları kullanarak dizinin gidişatını tartışabiliriz. Yorumları okuyacak olanlar spoiler ile karşılaşacaklarını lütfen unutmasınlar.


Feedback

  Comments: 7


 1. allahım insan uyuşturucuya nasıl bağılanıyosana aynen öyle bağlandım ben buna acayip bişi yaaa ama finalleri çok heycanlı bn bütün bölümlerini izledim acayip güzel


 2. Tabii ki kesin olduğunu söyleyemem benimkiler sadece bir varsayım. Sorduğun soruları ben de sordum. Kendimce bulduğum cevaplar şöyle: Walt = Jacob = Ada gibi düşünüyorum. Yani Ada Locke’a kalkmasını ve görevi olduğunu söyledi. Zaten iyileştirme gücünü biliyoruz. Jacob zaten muamma ama Ada olduğunu düşünürsek; Ben liderdi ve Ada liderliği Ben’den alıyor. Ben bunun farkında ve Locke’u vurmasının nedeni de bu bence. Vururken hadi Jacob seni kurtarsın bakalım gibi birşey söylemişti. Daha önce 3×07’de mittelesbioscience şirketini görmüştük. O zaman internet sitesine Juliet’in şifresi ile girebiliyorduk. Orada şöyle bir harita oluşmuştu. Gerçek Walt’un ve babasının gözlem adasında olduğunu düşünüyorum. 1. sezon lostieler, 2. sezon hatch, 3. sezon others ile geçti. kanımca 4. sezon kurtarma adı altında gelecek Dharma üyeleri ile bizimkilerin ve othersın muhabbetiyle geçecek. Walt ve babasını 4. sezonda tekrar görme ihtimalimiz var. Çünkü 4. sezon casti için yeniden anlaşma yapmışlar.


 3. Evet daha yeni bitirdim bence :) Finaller bitti ve ilk işim Lost’u izlemekti. Aklıma bir sürü sorular var örneğin, Hatch patladı ne oldu ? Hala bilmiyoruz. Walt nerden çıktı ? Babası ile adadan tekne ile çıkmışlardı ne oldu onlara ? Ama tekrardan sevmeye başladım. Nasıl olacak, ne olacak çok merak ediyorum. Bunları yapmalarına hakkı yoktu. Ayrıca bu Jacob kim ? Ben neden Locke’u vurdu ? Sorular üzerine sorular. Hiç biri yanıtlanmadı. Sinir oldum bu yüzden biraz :)


 4. Hoş bulduk diyelim. Evet sanırım ben de sezonu açmış bulundum. Ancak kara kara düşünmeye başladım 9 ay nasıl geçer diye! Dile kolay 9 ay ara verildi, bir dizi için aslında oldukça fazla, kahramanların isimlerini unutabiliriz :D

  Minibüs sahnesinden bahsetmişsin. Burada şunu gördük ki, senin de dediğin gibi adamlar hiçbir şeyi boşuna yapmıyorlar Alper. Yaklaşık 8-9 bölüm önce olan minibüs vakası sezon sonunda Hurley’in kahraman olmasına neden oldu. Demek ki senaristler kurguyu sağlam yapıyorlar. Şu ana kadar olanları iyi toparlamışsın, olaylar aslında tam senin anlattığın şekilde çözümlendi. Ancak insanın içinde yine de merak kalmıyor değil, acaba olaylar nasıl şekillenecek diyerekten. Neyse artık 9 ay beklemek zorundayız, hem bir miktar adrenalin rahatlaması olur bizde zira Heroes yakınından bile geçemeyecek Lost’un :D

  Bu arada Fatih, sınavlarında başarılar, ilerde alırız yorumlarını ;)


 5. Of of, şu finaller bir bitsin bu yazdıklarınızı okuyacağım, zor geliyor, önüme koyuyorsunuz, insan ne yapsın böyle bir durumda. Bekleyin 1 Hazıran’dan sonra yazacağım bende yorumumu :)


 6. Ve Serkan sezonu açtı :) Öncelikle geçmiş olsun. Tezkeren hayırlı olsun. Bilahare konuşuruz. Ben de yeni geldim. İlk buraya yazıyorum. Gelelim Lost’a;

  Bu adamlar gerçekten çok enteresan. Yapımcılardan bahsediyorum. Adamlar her sezon bunu yapıyor. Sezon ortasında bir sürü geçiş bölümü oluyor. Sıkıcı gelebiliyor ya da beklentiyi karşılamıyor diyelim. Aslında bunun nedeni de “Sonunu söyleyin artık! Yeter psikolojisi” :) Ama 18 ve 19 gibi öyle bir ivme kazanıyor ki dizi, resmen konuyu kızıştırıyorlar, heyecanı artırıyorlar. En tepe noktada bitiriyorlar. Bu açıdan artık gerçekten Lost’u pek eleştirmemek gerek. Sezon ortasında gösterdikleri bir minibüsü bile nasıl kullandıklarını gördük. Koçum Hurley :)

  İlk defa olarak ben de ışık yandı. Yani sanki bu diziyi biliyorum ve konusunu artık anlıyorum diyebiliyorum. Others dediğimiz Ben ve ekibi aslında adayı korumaya çalışıyorlar. Çünkü adadaki huzuru ve adanın iyileştirici etkisini biliyorlar. O yüzden adanın yerinin belirlenmemesi için yapılabilecek herşeyi yapmışlar. Uçağın düşmesi ve lostilerin adaya gelmesiyle endişeye kapıldılar. Olayların akışını hep beraber izledik. Ben’in Jack’e söylediği : “Eğer adadan giderseniz hepimiz için bu çok kötü olur” dedi. Nitekim Jack’in flashforwardlarında bunu gördük. İşler çok değişmiş. Eğer Jack bu kadar insanı adadan kurtardıysa zaten kahraman olurdu. Ama hiç öyle değildi. Acaba kurtarmadı mı? Bence kurtarma denilen olay gerçekleşti ama bildiğimiz kurtarma değil. Yani o Naomi denen kız ve gemisi bence adayı bulmaya çalışan kötü ekibi ifade ediyor. Ben ve Others’da adayı bu yüzden saklıyordu. Zaten Charlie’nin gelen mesajı kontrolünde Penny gemiden haberi olmadığını ve Naomi’yi tanımadığını söyledi. Adadan gidilmemesi gerektiğini Locke’da biliyordu. Tabi Locke artık öyle yerlerde çıkmaya başladı ki swanı patlatan, denizaltıyı havaya uçuran, naomiyi vuran vs.. Adaya olan bağımlılığından doğan aşırı ihtirası kendini ifade etmesini engelliyordu. Adadan gidilmemesi gerektiği ve herşeyin daha da kötüleştiğini Serkan’ın verdiği dizeler o kadar güzel ifade ediyor ki. Tabi yukarıda yazdıklarım sezon sonu geleneksel teori üretme alışkanlığından kaynaklanıyor. Çürümesi muhtemel bile olsa şu anda aşırı bir şekilde buna inanıyorum.

  Son olarak Heroes yapımcılarına bir çift sözüm var. Öyle anormal bir 20. bölüm ile tarihe geçeceğinize şöyle 2 saatlik bir sezon finali yapın. Ama yapmadan önce gidin Lost yapımcılarından sezon finali nasıl yapılır öğrenin. Başka da birşey demiyorum. Hoşgeldin Serkan :)


 7. Şahsım adına söylemem gerekirse oldukça eğlenceli bir sezon finaliydi. Beklentilerimi bir adım daha artırdığını söyleyebilirim. Buralarda olmadığım zamanlarda Lost bir miktar kan kaybetmiş ancak 18. bölüm civarlarında tekrar heyecanla izlemeye başlamıştım,mükemmel bir finalle sezonu kapattı.

  Lost bitene kadar belki de çok adil eleştiride bulunamayız zira senaristlerin olayı toparlayıp toparlayamayacaklarını bilmiyorum ancak şu ana kadar yaptıkları işi iyi yaptılar!

  Gelelim final değerlendirmesine.
  Bu finalde ortaya bir çok kahraman çıktı. Sırasıyla sayacak olursak: Sayid,Jin,Bernard,Hugo,Charlie ve Lock! Her ne kadar yaptığı iş olumsuz gibi görünse de bir liderin davranması gibi davrandığı için Jack’i de bunların arasında perdenin arkasındaki kahraman olarak sayabiliriz. Ya da sayabilirdik mi demeliydim? Evet izleyenlerin kafası zaten burada karışmakta. Son sahneleri izlerken – yani Ben ve Lock Jack’e yalvarırken- kendisinin yanlış yaptığının biz farkındaydık ancak o bir Lider olarak çok zor bir karar vermiş, Sayid,Jin ve Bernardı dahi gözden çıkartarak ada sakinlerini kurtarmayı amaçlamıştı. Durması mümkün değildi. Ve yapması gerekeni yaptı , bağlantıyı kurdu. Burdan sonra tahminim şu yönde olmuştu. Bir şekilde gelecek kişilerin kötü kişiler olduğu anlaşılacak, botun Penelope’ye ait olmadığı anlaşılacak (sonuçta Desmond yaşıyor) , olaylar gelişecek vesaire.

  Ancak finalin son 6 dakikası bizi şoka sokan dakikalar oldu. Son bölüm içerisinde izlediğimiz Jacke ait flsahbacklerde olayların gidişatını sıradan bir şekilde izliyorduk. Evet, merak ettiğimiz bir kaç şey vardı. Örneğin gazete kağıdında ne yazdığı (ilerde cenaze bilgisi olduğu anlaşılan), neden intihar etmek istediği ve cenazenin kime ait olduğu(Sawyer?). Ancak bunların hiçbirinin gelecekte vuku bulduğunu kimse düşünmemiştir sanırım! Bir an olsun benim de aklımdan geçmesine rağmen (bilmiyorum ama nedense Jackin uçak sarsıldığında gözlerindeki ifade ve sakalları bana adadan sonra olan olaylarmış gibi gelmişti ancak babasının yaşıyor olduğunu söylemesi bu düşüncelerimi tamamen silmişti) insanlar Kate’i görene ve konuşmaları dinleyene kadar bundan kesinlikle emin olamadılar.

  Acaba yaşananlar bir flashback miydi yoksa flashforward mü? Flashback olmadığına herkes katılır sanırım ancak flashforward olması için Jack’in babasının ölü olması gerekmez mi?

  Ne olduğunu çıkarabilmiş değilim, ancak senaristler şovu bir hayli değiştirdiler, böylece bir sonraki sezonu beklemek daha çok hoşuma gidiyor. Belki de bu yüzden Lostu seviyorum. Ancak Jackin şu repliğini sanırım uzun zaman unutamayacağım:

  – I am sick of lying. We made a mistake
  – We were not supposed to leave.

Your feedback