WordPress : 2.1.1 Tehlikeli 2.1.2’ye Yükseltin


Eğer geçtiğimiz hafta içerisinde blogunuzu wordpress 2.1.1 sürüme yükselttiyseniz, dosyalarınızda bir güvenlik açığı bulunmaktadır.

Acil olarak wordpress 2.1.2 sürüme yükseltmeniz gerekmektedir.

Bir korsanın wordpress.org sunucularına erişim sağlayıp indirme dosyalarını düzenlemesiyle ortaya çıkmış olan bu açık sonrası, dün itibariyle wordpress sunucularına erişim kısa bir süreliğine durduruldu. Etkilenen dosyanın 2.1.1 olduğu ve burada iki dosyaya düzenleme yapıldığı anlaşılmış. Akabinde yeni sürüm 2.1.2 duyuruldu.

Çevrenizde wordpress kullanan arkadaşlarınızı bilgilendiriniz. Hemen 2.1.2 sürüme geçmeleri konusunda bir not bırakınız.

WordPress 2.0 serisi ile ilgili genel bir sorun bulunmuyor. Etkilenen sadece wordpress sürüm 2.1.1

Haber : WordPress 2.1.1 dangerous, Upgrade to 2.1.2
Yeni eklemeler : Türkçe WordPress 2.1.1 kullanıcıları bu tehlikeden etkilenmiyorlar. Sadece ingilizce 2.1.1 sürüm için geçerli bir durum. (Teşekkürler, Hasan)
WordPressTR üzerinden yeni Türkçe 2.1.2 sürümü indirebilirsiniz.


Feedback

  Comments: 9


 1. ben görür görmez yükseltmiştim.


 2. GurkaN, bence yükseltin; en azından 2.0.9’a :)

  Muhammed, hangi dosyaların güncellendiği bilgisi yok; klasik yükseltme yapmalısınız.


 3. Peki hangi dosyalar güncellenmiş ??


 4. Ben emektar 2.0.5 kullanıyom :) Yükseltmicem böyle gitsin :D


 5. Saldırgan, WordPress.org sunucularına son 3-4 gün içinde giriş yapıp 2.1.1 sürümünde değişiklik yapmış. Yani sadece son 3-4 gün içinde WordPress.org’dan İngilizce 2.1.1 sürümünü indirenler için geçerli bu tehlike.

  Türkçe WordPress 2.1.1 sürümü, WordPress.org’un resmi ve zararlı kodların dahil olmadığı 2.1.1 sürümünün yayınlanmasından hemen sonra (yani yaklaşık 9 gün önce) hazırladığımız için zararlı dosyalar Türkçe pakette yok.

  Ben de teşekkür ederim.


 6. @ Hasan

  Etkilenmemesin sebebi ne peki ? Sizin çevirim için kullandığını dosyalar WordPress.org’un sunduğu dosyalar ile aynı değil mi yoksa başka bir kaynak(Svn)’dan mı alıyorsunuz ?


 7. Türkçe sürümün etkilenmemesi güzel bir gelişme. Yazıyı da buna göre güncelledim. Gezegen’deki arkadaşları da ona göre yönlendirmiş oluruz. Düzeltme için teşekkürler.


 8. Bu tehlikenin sadece WordPress İngilizce sürüm 2.1.1 kullananlar için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var, Türkçe WordPress 2.1.1 kullanıcıları bu tehlikeden etkilenmiyor :)


 9. Ben duyar duymaz yükseltim. Olmayacak bir şey, iyiki fark etmişler.

Your feedback