WordPress Hata Avı


WordPress tarafından en son 8 Kasım 2006’da gerçekleştirilen hata bulma ve ayıklama gününden sonra yeni hataların saptanması için yeni tarih 7 Mart 2006 olarak belirlendi. Saat olarak ise Istanbul’a göre sabah 03.00 sularına geliyor.

Hata avı olarak adlandırılan süreç şu şekilde işliyor. Öncelikle kendi blogunuzu kullanmıyorsunuz. Çünkü hataların çözülme sürecinde zarar verme olasılığınız var. Svn üzerinden edineceğiniz son sürüm wordpress versiyonunu edinip kendinizi wordpress hata veritabanına tanıtıyorsunuz.

Yukarıda belirtilen saatte hata avı süreci irc.freenode.net üzerinde #wordpress-bugs kanalında başlıyor. Codex‘te belirtilene göre PHP kodlama tecrübenizin olmasına gerek yok. Katılım bu açıdan serbest. Amaç : Hataları bulmak, düzeltmek ve bu hatalar için gerekli test yamalarını göndermek.

Daha fazla bilgiyi Codex üzerinde bulabilirsiniz.


Feedback

  Comments: 2


  1. Ben de wordpress-tr’nin güncelliğini seviyorum. Bunu, etkilenmemiş olsa dahi en son 2.1.2 sürüm duyurulduğunda gördük. Hem wp-tr hemde wpdestek için hata avı haftası güzel olur gerçekten. Freenode zaten herkese açık. Ama daha kalıcı olması açısından trac.wordpress.org tarzında birşeyi wp-tr ye adapte etmek iyi olur gibime geliyor.


  2. Aslında WordPress’in Türk sürümünde bazı hatalar çıkabiliyor. Bunun sebebi de malesef Türkçe karaktereler. Örneğin Türkçe WordPress’te kullanıcı rolleri Üye, Yardımcı vs şeklinde. İşte bu roller Türkçe karakter içerdiği için veritabanı taşımada sorun ortaya çıkabiliyor. Aslında sitenin herhangi bir yerinde Türkçe karakter hatası ortaya çıksa sistem yine çalışıyor fakat WordPress her şeyden önce siteye giren kişinin rolüne bakıyor ve wp-options tablosundaki user_roles satırının karakterleri bozulduğu için anında çöküyor :)

    Bence böyle bir hatayı WordPress.org’a bildirmek yerine WordPress-tr’a bildirmek daha mantıklı ;) Zaten fırsat buldukça iletiyorum arkadaşlara. Saolsunlar oldukça iyi gidiyor çalışmaları.

    Aslında WordPress-tr veya Wpdestek.com için böyle bir hata avı haftası düzenlemek hiç de fena olmaz değil mi ;)

Your feedback